Úterý , 28. 03. 2023

Soňa

Čištění pračky snadno a rychle!

Zápach z pračky dokáže pořádně znepříjemnit život. Kromě toho, že se šíří po celé koupelně, může zasáhnout i prádlo. Příčin může být víc, ale většinou je problém přímo v pračce. Máme proto pro vás pár tipů, které vám pomohou udržet pračku ve skvělé kondici.
čištění
čištění pračky snadno a rychle!

V ideálním případě byste měli svou pračku udržovat v čistotě nepřetržitě. Jedině tak udržíte i své prádlo krásně voňavé. Existuje pár jednoduchých triků, které vám k tomu pomohou. Nebude vás to stát ani moc času, ani peněz.

Správně dávkujte prací prostředek

Při praní byste měli věnovat pozornost množství, které do dávkovače sypete. Větší množství pracího prostředku nezajistí, že bude oblečení víc vonět. Je to přesně obráceně, když prášku na praní hodně, špatně se rozpouští a usazuje se v pračce i na prádle. Usazený prášek způsobuje nejen zápach, ale i kožní problémy. Dobré není ani s pracím práškem šetřit, to by se prádlo zase pořádně nevypralo.

Pračku větrejte po každém praní

Po každém praní zůstane v pračce trochu vody, kromě toho je pračka zahřátá. Teplo a vlhko dohromady vytváří optimální podmínky pro růst plísní a bakterií. Právě plísně a bakterie mají na svědomí nepříjemný zápach. Po praní je tedy potřeba pračku pořádně vyvětrat. Když je pračka větraná a suchá, nemají plísně a zápach žádnou šanci.

Pravidelně pračku čistěte 

Během praní se v pračce usazují nečistoty z oblečení, zbytky pracího prášku, nitky a vlasy z oblečení, neodpařená voda a vodní kámen. Kombinace těchto nečistot způsobuje růst plísní i bakterií. Nemusíte se hned pouštět do velkého cídění, někdy stačí, když vyperte ručníky na vysokou teplotu, která bakterie i plísně zničí.

Nové pračky dokonce mají vlastní program na čištění, pokud ho má i ta vaše, pravidelně ho zapínejte. U starších praček můžete použít speciální přípravky na čištění praček. Ať tak, nebo tak, pravidelně vymývejte nádobu na prášek a kontrolujte a čistěte i gumové těsnění.

Jak vyčistit pračku?

Správně vyčistit pračku není složité. Stačí dodržovat pár snadných tipů, které vaši pračku udrží déle v kondici.

  1. Začněte u čištění gumového těsnění, tam se často usazují zbytky pracích prostředků i nánosy nečistot z prádla. Gumové těsnění by se mělo čistit po každém praní. Stačí vzít suchý hadřík, kterým těsnění vytřete dosucha, aby se v něm nedržela voda.
  2. Vyjměte a umyjte zásobníky na prací prášek a aviváž. Když to nebudete dělat, mohla by se v nich držet plíseň. Zásobníky myjte pod proudem teplé vody. Usazeniny, které se proudem vody nepovede odstranit, dočistěte je pomocí starého zubního kartáčku a přípravku na čištění pračky. Prostor pro zásobníky také vyčistěte a po jejich vrácení je nechte pootevřené, aby prostor vyschnul.
  3. Nakonec dočistěte pračku pomocí speciálního čisticího prostředku. Zapněte program na čištění bubnu a vnitřku pračky.
K TÉMATU  Stylové a moderní koupelnové skříňky. Jak využít prostor v koupelně a dosánout harmonie? Inspirujte se!

Čím čistit pračku?

Prostředek na odstranění nečistot a zápachu z pračky si vyberete sami, my pro vás ale máme doporučení na čističe, které jistě najdete doma.

Čištění pračky jedlou sodou

Jedlá soda patří k oblíbeným čisticím prostředkům, za její pořízení navíc dáte jen pár korun. Do přihrádky na prací prostředek nasypte cca půl hrnku sody. Spusťte program na 60° nebo na 90° a nechte pračku pracovat. Sodu do pračky můžete dostat i pomocí roztoku sody a vody, tak snadno vyčistíte i odtokový filtr.

Čištění pračky kyselinou citronovou

Pračku můžete čistit kyselinou citronovou. I tu seženete hravě v drogerii nebo v supermarketu. Do dávkovače nasypte stejné množství kyseliny, jako byste se chystali prát. Zapněte nejvyšší teplotní program a pračku nechte „prát“. Čištění kyselinou citronovou bohatě stačí opakovat 2x do roka.

Čištění pračky octem

Asi nejoblíbenější metoda čištění pračky je pomocí octa. I ocet můžete do pračky dostat několika způsoby. Někdo lije ocet do zásobníku, někdo přímo do bubnu pračky. Při čištění pračky nelijte do pračky víc než 1 litr, stačit bude pár hrnků. Stejně jako s čištěním sodou, ani s octem to nepřehánějte. Stačí pračku čistit 2–3x do roka. Nadměrné množství octu totiž poškozuje gumové části pračky. Když ocet do pračky nalijete, zvolte program na nejvyšší teplotu. Tvrdší usazeniny můžete také odstranit roztokem z octa a sody. Ten nařeďte v poměru 1:2 a s pomocí hadříku postižená místa otřete.

Když budete mít čistou pračku, budete mít i oblečení. Pravidelné čištění nezabere tolik času a přinese vám mnoho výhod. Pokud se však nechcete zaobírat praním ani čištěním pračky, pošlete oblečení do čistírny nebo prádelny. Odkud se vám oblečení vrátí čisté a voňavé. Vy navíc nebudete muset po praní věnovat čas údržbě pračky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Výraz plovoucí podlaha je tu s námi zhruba už od 90. let minulého století, od té doby se začaly objevovat ve více a více domácnostech. Jejich slávě však ještě zdaleka neodzvonilo. Majitelé bytů a domů jsou si vědomi jejich výhod, a proto výběr typu podlahy padne často zrovna na ně.
Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.
Probouzíte se každé ráno s pocitem, že nadcházející den nebude stát za nic? Nemáte sílu na běžné denní činnosti, natož na práci či vaše koníčky? Pak je třeba s tím něco dělat. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den.
Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!
Leden je ideálním obdobím, kdy byste si měli naordinovat očistu. Zbavíte se při ní všech škodlivých látek a zároveň posílíte imunitu. Přece jen játra, a nejen ta, dostala v závěru roku pořádně zabrat. Chcete-li jim ulevit, zapojte se do soutěže o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám pomůže při detoxikaci organizmu a navíc podpoří vaši obranyschopnost.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek