Úterý , 04. 10. 2022

František

Jak se v karanténě nezbláznit. Nejlepší tipy, jak zvládnout svůj psychický stav v sociální izolaci

S výskytem a rychlým šířením koronaviru po celém světě jsme byli bohužel dohnáni k různým opatřením, aby se nákaze zabránilo. Jedním z nich je karanténa.
rouška
Zachovejte si zdravý psychický stav. (Zdroj foto: freepik.com)

Poradíme vám nyní tipy, co dělat, abychom si všichni udrželi zdravý psychický stav a ze sociální izolace se nezbláznili.

Duševní zdraví

Sociální kontakt je pro duševní zdraví důležité stejně, jako prostředí ve kterém žijeme. Bohužel jsme momentálně omezeni, a tak jsme zavření v našich domovech se stále stejnými tvářemi (rodina, spolubydlící) nebo se sebou samými. Tohle vše může samozřejmě vyvolat příznaky úzkostí i další problémy s našim duševním zdravím, jako jsou například deprese. Co můžeme udělat, abychom se udrželi duševně vyrovnaní?

Uklidněte mysl

Pusťme si relaxační hudbu se zvuky šumění moře, zapalme si aromatickou svíčku, uvařme si s partnerem něco dobrého k jídlu nebo si například zahrajme deskovou hru se svými ratolestmi. To vše dokonale poslouží k upevnění vztahů, nebo si jen sedněme a pusťme si nějaký hezký film. Cílem je, aby si naše mysl odpočinula od stresů, které nás aktuálně obklopují a upustili jsme tak páru. Takže zkrátka vypněte.

doma
Pusťte si hezký film či seriál. (Zdroj foto: freepik.com)

Fyzické činnosti pro lepší psychický stav

Rutinní domácí cvičení

Kromě cvičení na zklidnění mysli, bychom měli myslet také na své tělo. Díky karanténě nemáme tolik možností, abychom se věnovali pravidelně nějakému sportu, jako tomu bylo předtím. Důležité ale je, abychom si i tak udělali nějakou cvičební rutinu, kterou budeme pravidelně dodržovat. Výborně k tomu poslouží například platforma YouTube, kde najdeme nejrůznější styly cvičení od lekcí jógy až po zvedání činek a dřepování.

S pohybem také velmi pomáhají výzvy (Challenge) na sociálních sítích, které nás vyzývají k různým úkonům, při nichž se musíme snažit překonat své přátele. Zůstat motivovaný je rozhodně obtížné, ale najít si k tomu parťáka, který do toho půjde s námi a s nímž se budeme motivovat vzájemně velmi pomáhá. Takže řekněme příteli, matce a nebo kamarádce a pojďme do toho společně!

K TÉMATU  Detox v zimě. Nastartuje metabolismus a dostane vás do rovnováhy

Dodržujte prevenci

Snažme se mít i v době karantény na paměti, že je velmi důležité, jak se stravujeme. Pijme hodně vody a snažme se vyhýbat konzumaci alkoholu. K snídani si dělejme ovocné smoothies, abychom tělu dodali potřebné vitamíny a živiny. Jezme hodně zeleniny a snažme se odlehčit svoji stravu. Také nezapomínejme na hygienu a pořádně si myjme ruce. Díky dodržování těchto věcí se naše imunita posílí a bakterie a viry budou mít menší šanci.

cvičení
Pravidelně si zacvičte. (Zdroj foto: freepik.com)

Komunitní péče

Zůstaňme v kontaktu s ostatními

Telefonní hovory, sms, FaceTime a Nintendo Switch. Spojení s přáteli skrze sociální sítě či mobilní telefon nám pomůže zůstat produktivní po celý den a zůstat motivovaní. Také nám to dá něco, na co se můžeme těšit.

Pomáhejme ostatním

Během karantény také velmi pomáhá se snažit držet dál od sociálních sítí kvůli neustálé záplavě zpráv, které mohou mít negativní vliv na naši psychickou pohodu. Pokud i přes to sítě navštěvujeme, sdílejme s přáteli pozitivní citáty, sdílejme návody na šití roušek či domácí výrobu dezinfekcí. Všechny tyto věci mohou velmi pomoci lidem, kteří trpí úzkostmi z této situace. Zúčastněme se například 30 denní pozitivní výzvy. Cílem je šířit pozitivismus mezi lidmi.

komunita
Zůstaňte v kontaktu s ostatními. (Zdroj foto: freepik.com)

Osobní radosti

Rutina péče o sebe

Rutinní péče o sebe spočívá v tom, že si najdeme každý den něco, co nám přináší radost a čím začneme svůj den. Například, že si každé ráno uvaříme dobrou kávou. Udělejme si čas a napišme si seznam úkolů, na které nám kupříkladu běžně nezbývá čas, podívejme se na svůj denní rozvrh a nebo si zkrátka jen užívejme nějaký zábavný seriál při popíjení oblíbeného nápoje.

Po tomto rituálu se snažme soustředit na svou práci, jelikož mnozí z nás pracují kvůli karanténě z domova. Udělejme si během práce přestávku a jděme se nadýchat čerstvého vzduchu na verandu či balkón, napijme se sklenky vody, abychom se hydratovali, protáhněme zatuhlé svaly, anebo zavolejme někomu z rodiny.

K TÉMATU  V čem je kruhový trénink lepší než klasická posilovna? Vyzkoušeli jsme a zjišťovali v terénu!

Večer se pak zastavme a odpočiňme si na pohovce při našem oblíbeném filmu. Popřemýšlejme o celém dni. Vykonejme svou rutinní péči o pleť, dejme si masku, udělejme si peeling a relaxujme. Také si zapalme svíčku s příjemnou vůní. Vůně je něco, co nám pomůže uklidnit naší mysl a navodit pohodovou atmosféru a psychický stav. Vyzkoušejme například levanduli a nebo meduňku. Tyto dvě byliny mají přímo blahodárné účinky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Domácí aktivity v době karantény jsou nevyhnutelné. Dochází nápady? Máme několik tipů na skvělé domácí aktivity pro celou rodinu

Jste doma a už nevíte, co dělat. Čas na koníčky! Které aktivity zavést či ,,oprášit”?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zoufalé manželky – kdo by neznal tento legendární seriál a jeho 4 hlavní představitelky? Když tedy pomineme Mary Alice, která to zabalila již v pilotním dílu. Ani se jí nedivíme, když dopředu znala scénář. Asi nebyla jediná, kdo se nedokázal vyznat v té spleti nekonečných vražd, zmizení, sousedských válek a podrazů.
Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.
Asi máte taky zažité, že utěrky by se neměly prát v pračce. Namísto toho je pravděpodobně vyvařujete. Tahle metoda má ale jeden zásadní háček. Vyvařování není k utěrkám zrovna dvakrát šetrné. Jsou po něm sice opravdu čisté, ale postupně vám řídnou, a vy tak musíte kupovat stále nové a nové kousky. Naštěstí existuje mnohem šetrnější alternativa.
Mnozí odborníci mluví o současnosti jako o „době jedové“. Upozorňují, že toxické látky jsou nejen kolem nás, ale i v nás. Pocházejí ze znečištěného životního prostředí, ale také z kosmetiky a léků, které užíváme. Svou roli hraje i nevhodná strava a alkohol, který si sem tam dopřejeme. Jednou za čas bychom tak měli udělat ve svém těle důkladný úklid. Právě leden je pro očistu ideální.
Kvůli práci z domova či výuce online trávíte denně mnoho hodin před monitorem. Často je to mnohem víc času, než kolik to bylo před pandemií. Výsledkem je enormní zátěž pro oči. Ty jsou pak unavené. Dopřejte jim péči a výživu, kterou si zaslouží. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia pro namáhané oči.
Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.

Nepřehlédněte

Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek