Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Jak se v karanténě nezbláznit. Nejlepší tipy, jak zvládnout svůj psychický stav v sociální izolaci

S výskytem a rychlým šířením koronaviru po celém světě jsme byli bohužel dohnáni k různým opatřením, aby se nákaze zabránilo. Jedním z nich je karanténa.
rouška
Zachovejte si zdravý psychický stav. (Zdroj foto: freepik.com)

Poradíme vám nyní tipy, co dělat, abychom si všichni udrželi zdravý psychický stav a ze sociální izolace se nezbláznili.

Duševní zdraví

Sociální kontakt je pro duševní zdraví důležité stejně, jako prostředí ve kterém žijeme. Bohužel jsme momentálně omezeni, a tak jsme zavření v našich domovech se stále stejnými tvářemi (rodina, spolubydlící) nebo se sebou samými. Tohle vše může samozřejmě vyvolat příznaky úzkostí i další problémy s našim duševním zdravím, jako jsou například deprese. Co můžeme udělat, abychom se udrželi duševně vyrovnaní?

Uklidněte mysl

Pusťme si relaxační hudbu se zvuky šumění moře, zapalme si aromatickou svíčku, uvařme si s partnerem něco dobrého k jídlu nebo si například zahrajme deskovou hru se svými ratolestmi. To vše dokonale poslouží k upevnění vztahů, nebo si jen sedněme a pusťme si nějaký hezký film. Cílem je, aby si naše mysl odpočinula od stresů, které nás aktuálně obklopují a upustili jsme tak páru. Takže zkrátka vypněte.

doma
Pusťte si hezký film či seriál. (Zdroj foto: freepik.com)

Fyzické činnosti pro lepší psychický stav

Rutinní domácí cvičení

Kromě cvičení na zklidnění mysli, bychom měli myslet také na své tělo. Díky karanténě nemáme tolik možností, abychom se věnovali pravidelně nějakému sportu, jako tomu bylo předtím. Důležité ale je, abychom si i tak udělali nějakou cvičební rutinu, kterou budeme pravidelně dodržovat. Výborně k tomu poslouží například platforma YouTube, kde najdeme nejrůznější styly cvičení od lekcí jógy až po zvedání činek a dřepování.

S pohybem také velmi pomáhají výzvy (Challenge) na sociálních sítích, které nás vyzývají k různým úkonům, při nichž se musíme snažit překonat své přátele. Zůstat motivovaný je rozhodně obtížné, ale najít si k tomu parťáka, který do toho půjde s námi a s nímž se budeme motivovat vzájemně velmi pomáhá. Takže řekněme příteli, matce a nebo kamarádce a pojďme do toho společně!

K TÉMATU  Roušky stojí za problémem jménem maskné. Co to je a jak tomu předejít?

Dodržujte prevenci

Snažme se mít i v době karantény na paměti, že je velmi důležité, jak se stravujeme. Pijme hodně vody a snažme se vyhýbat konzumaci alkoholu. K snídani si dělejme ovocné smoothies, abychom tělu dodali potřebné vitamíny a živiny. Jezme hodně zeleniny a snažme se odlehčit svoji stravu. Také nezapomínejme na hygienu a pořádně si myjme ruce. Díky dodržování těchto věcí se naše imunita posílí a bakterie a viry budou mít menší šanci.

cvičení
Pravidelně si zacvičte. (Zdroj foto: freepik.com)

Komunitní péče

Zůstaňme v kontaktu s ostatními

Telefonní hovory, sms, FaceTime a Nintendo Switch. Spojení s přáteli skrze sociální sítě či mobilní telefon nám pomůže zůstat produktivní po celý den a zůstat motivovaní. Také nám to dá něco, na co se můžeme těšit.

Pomáhejme ostatním

Během karantény také velmi pomáhá se snažit držet dál od sociálních sítí kvůli neustálé záplavě zpráv, které mohou mít negativní vliv na naši psychickou pohodu. Pokud i přes to sítě navštěvujeme, sdílejme s přáteli pozitivní citáty, sdílejme návody na šití roušek či domácí výrobu dezinfekcí. Všechny tyto věci mohou velmi pomoci lidem, kteří trpí úzkostmi z této situace. Zúčastněme se například 30 denní pozitivní výzvy. Cílem je šířit pozitivismus mezi lidmi.

komunita
Zůstaňte v kontaktu s ostatními. (Zdroj foto: freepik.com)

Osobní radosti

Rutina péče o sebe

Rutinní péče o sebe spočívá v tom, že si najdeme každý den něco, co nám přináší radost a čím začneme svůj den. Například, že si každé ráno uvaříme dobrou kávou. Udělejme si čas a napišme si seznam úkolů, na které nám kupříkladu běžně nezbývá čas, podívejme se na svůj denní rozvrh a nebo si zkrátka jen užívejme nějaký zábavný seriál při popíjení oblíbeného nápoje.

Po tomto rituálu se snažme soustředit na svou práci, jelikož mnozí z nás pracují kvůli karanténě z domova. Udělejme si během práce přestávku a jděme se nadýchat čerstvého vzduchu na verandu či balkón, napijme se sklenky vody, abychom se hydratovali, protáhněme zatuhlé svaly, anebo zavolejme někomu z rodiny.

K TÉMATU  Klidná melodie ukolébavky uspí kocoura, který miluje piano. Uklidní i vás!

Večer se pak zastavme a odpočiňme si na pohovce při našem oblíbeném filmu. Popřemýšlejme o celém dni. Vykonejme svou rutinní péči o pleť, dejme si masku, udělejme si peeling a relaxujme. Také si zapalme svíčku s příjemnou vůní. Vůně je něco, co nám pomůže uklidnit naší mysl a navodit pohodovou atmosféru a psychický stav. Vyzkoušejme například levanduli a nebo meduňku. Tyto dvě byliny mají přímo blahodárné účinky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Domácí aktivity v době karantény jsou nevyhnutelné. Dochází nápady? Máme několik tipů na skvělé domácí aktivity pro celou rodinu

Jste doma a už nevíte, co dělat. Čas na koníčky! Které aktivity zavést či ,,oprášit”?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 
Muži po ní šíleli, ona ale vždycky působila, jako by ji to vůbec nezajímalo. Její okolí ji považovalo za přerostlé dítě, které touží jen po samé zábavě a žádných povinnostech. Ve skutečnosti byla Marilyn Monroe anděl s ďáblem v těle. V tom nejlepším smyslu slova.
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
Zásnuby jsou neopakovatelným a silným životním okamžikem. Jistě víte, že my ženy jej většinou prožíváme mnohem intenzivněji a zásnubní prstýnek jen tak z prstu nesundáme. I když každá máme jiný vkus, někdy se rády řídíme i trendy. Z čeho si budete moci vybrat nadcházející sezónu?
Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.
Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek