Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Praní prádla není věda. Řiďte se několika pravidly

Praní prádla je každotýdenní činnost, ke které se musí přistoupit. Koše totiž začínají přetékávat a člověk najednou nemá, co na sebe. Je proto klíčové, abychom našemu použitému oblečení zase vdechli nový život. Jenže jak k praní prádla přistupovat? 
praní prádla
Praní prádla není bezesporu žádná věda. (foto: 123RF)

31. 08. 2021

I když řada žen nemá tuto činnost zrovna v lásce, je pravdou, že oproti našim předkům se máme fanfárově. Přece jenom si představte – kopa špinavého oblečení, které byste museli prát ručně na valše. No, není najednou praní prádla super? Díky automatické pračce je to záležitost několika hodin, přičemž nemusíme hnout ani prstem. Abychom však docílili opravdu takových výsledků, jakých chceme dosáhnout, držte se několika pravidel. 

Použijte správný prací prostředek 

Rozhodli jste se použitému oblečení vdechnout opětovaně nový život? Zvolte kvalitní prací prostředek. V současné době existuje několik druhů předně se lišících tím, pro jaké oblečení jsou určeny. Zatímco některé jsou univerzální a jsou určené pro všechny typy prádla, jiné jsou pouze pro bílé nebo stálobarevné módní kousky.  

A pak se samozřejmě najdou prací prášky či gely určené konkrétním materiálům. Existují prací prostředky na vlnu, ale i na jemné prádlo. Pokud trpíte na citlivou pokožku, lze si pořídit takový výrobek, který bude k vaší kůži šetrný.  

Prací prostředky dávkujte správně 

Velkou pozornost je zapotřebí věnovat i dávkování pracího prostředku. U toho se bohužel velice chybuje. Je to dané tím, že se řídíme informacemi uvedenými na etiketách, ale také radami našich rodičů. Neuvědomujeme si ale, že každý člověk má zcela jinou pračku a i jinou vodu, také že pokaždé do pračky vkládáme zcela jiné množství prádla. To vše má na dávkování vliv.  

V souvislosti s množstvím prádla se nabízí otázka, kolik prádla do bubnu pračky tedy dát. Kolik je málo a kolik je naopak už hodně? V ideálním případě vložte po naplnění do bubnu pračky dlaň. Je mezera mezi prádlem a bubnem velká jako vaše ruka? Je to ideální množství a můžete se pustit do praní.  

K TÉMATU  Chcete být trochu originální? Pořiďte si domů designové osvětlení! Vylepšete interiér podle vašeho vkusu!

Prací program hraje roli 

Abyste dosáhli skutečně takového výsledku, jakého chcete dosáhnout, zvolte správný prací program. U silně znečištěných věcí se většinou volí takzvaný předpírací program, ložní prádlo se zpravidla pere na šedesát až devadesát stupňů a běžné, pokud není extrémně špinavé, stačí prát na třicet. 

Pokud se obáváte, že některý z praných kousků způsobí zabarvení jiným, sáhněte po ubrouscích, jež jsou běžně dostupné například v drogeriích. Hází se společně s prádlem do bubnu pračky a při pracím procesu na sebe případnou barvu navážou. Tím je běžné prádlo ochráněno.  

Nezapomínejte na aviváž 

I když se aviváži řada lidí straní, ve skutečnosti je to opravdu nepostradatelný pomocník, díky němuž prádlo tak krásně voní. Aviváž však nedodává oblečení pouze vůni, způsobí, že látka se nebude tolik lepit na pokožku a že se na ní nebude příliš držet špína. Navíc mluvíme o něčem, co udržuje prádlo jemnější a příjemnější.  

Před zahájením praní prádlo třiďte 

Závěrem stojí za zmínku rada, kterou snad nemusíme ani říkat, ale raději – pro jistotu. Před vložením prádla do pračky je prádlo roztřiďte, a to ideálně na bílé, černé a barevné. Bohužel se mezi námi stále najdou jedinci, kteří automaticky hází všechno, na co přijdou do bubnu pračky, aniž by se podívali, jakou má oblečení odstín. To však vede ke snížení životnosti oblečení a také ke zničení původních barev. 

Zejména pokud se přihodí černé oblečení k bílému prádlu to může mít velmi špatné následky, respektive se kombinace projeví na kvalitě věcí. Pokud k bílému prádlu zase přihodíte cokoliv barevného, nemůžete očekávat, že po dokončení praní bude oblečení stále zét bělostí. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Uvažujete nad šetrným praním? Vyzkoušeli jsme prát pouze EKO. Jaký je výsledek?

K TÉMATU  Čistotu a lesk vaší trouby podpoří tyhle skvělé triky! Neváhejte je vyzkoušet

Vyberte si stylový koš na prádlo. Jednoduše uschová všechno špinavé, co čeká na praní, a doplní vzhled vaší koupelny

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Letní počasí láká ven nejen lidi, ale také velké množství různých zástupců hmyzí říše. Ať narazíte na komára, včelu, vosu, klíště, muchničku, mravence nebo třeba ováda, ne vždy taková blízká setkání třetího druhu dopadnou dobře. Podívejte se, jak si po bolestivém seznámení správně „olízat rány“.
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
Česání vlasů nevypadá jako velká věda a na první pohled se zdá, že se na něm nedá nic zkazit. Opak je ale pravdou. To, zda správně používáte svůj hřeben, má vliv například na to, jak moc se vám vlasy mastí, ale i na jejich celkové zdraví a vzhled. Otázka je tedy nasnadě. Češete se správně?
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!
Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.
Nejběžnější příčinou lupů je seboroická dermatitida nebo někdy nazývaná seborrhea. Suchá pokožka, citlivost na specifické vlasové produkty a kožní podmínky, jako je ekzém nebo lupénka, mohou zvýšit náchylnost k tvorbě lupů. Rovněž se věří, že běžná houba malassezia může být spouštěčem. Jak na lupy?
Člověk si to neuvědomuje, ale prakticky na každém místě číhají lidé, kteří ho chtějí okrást, respektive obrat o peníze. Což se nyní, v době panující koronavirové krize, neslyší možná rádo. Abyste se vyhnuli tomu, že za služby nebo jiné zaplatíte více, než byste měli, dávejte si pozor hlavně na několik profesí.
Mentální anorexie je choroba psychického i fyzického rázu, která nás dokáže pořádně vystrašit. Zvláště, pokud se něco takového děje našemu dítěti. Bezesporu je ji třeba řešit s odborníky, jelikož může vážně poškodit zdravotní stav člověka. Nejdříve ale musíte sami zjistit, že jí daná osoba trpí. Nejčastěji se vyskytuje u dívek, avšak setkat se s ní můžeme u jakéhokoliv pohlaví i v každém věku. Jak ji poznat, abyste včas dokázali zamezit jejímu prohlubování?
Dnešní den věnujte své pleti. Je třeba si také chránit kolena. Večer si dopřejte aromaterapii. Co radí astroložka Naďa Šmídová pro dnešní den?
Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.

Výběr článků

Kdo by si nepřál, aby bylo doma pořád uklizeno a čisto za cenu jen minimálního úsilí? Koupelna bývá jablkem sváru v mnoha domácnostech. Vousy v umyvadle, poplivané zrcadlo, vlasy v odtoku a seznam pokračuje… Následující tipy a triky na vybavení koupelny vám usnadní úklid jednou pro vždy.
Co takhle navštívit podmořský svět a vidět zblízka delfíny, tuleně nebo běluhu? Zasmějte se a podívejte se na překvapené děti, které zaskočí reakce mořských tvorů v akváriu!
Miminka jsou zvědavá, smějí se, hrají si, zlobí, pošťuchují se navzájem a vyžadují pozornost. Tady se můžete podívat na všechno v jednom. Tyhle sladké děti vám možná vylepší den.

Nepřehlédněte

Omamná vůně konvalinky přivábí mnohé zahrádkáře k tomu, aby si tuto krásku pozvali ke svému prahu. Když si ji ale přinesete domů, může se vám z toho pořádně zatočit hlava. Co konvalinka obsahuje a opravdu je jedem naší zahrádky?
Že kondicionér svede divy jenom na hlavě? Co vás nemá! Rychlostí blesku „opraví“ ucpaný odpad, naleští kožené boty a pohodlně nahradí pěnu na holení. Ovšem pozor, dokáže vrátit do původní velikosti i sražené oblečení!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek