Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Praní prádla není věda. Řiďte se několika pravidly

Praní prádla je každotýdenní činnost, ke které se musí přistoupit. Koše totiž začínají přetékávat a člověk najednou nemá, co na sebe. Je proto klíčové, abychom našemu použitému oblečení zase vdechli nový život. Jenže jak k praní prádla přistupovat? 
praní prádla
Praní prádla není bezesporu žádná věda. (foto: 123RF)

31. 08. 2021

I když řada žen nemá tuto činnost zrovna v lásce, je pravdou, že oproti našim předkům se máme fanfárově. Přece jenom si představte – kopa špinavého oblečení, které byste museli prát ručně na valše. No, není najednou praní prádla super? Díky automatické pračce je to záležitost několika hodin, přičemž nemusíme hnout ani prstem. Abychom však docílili opravdu takových výsledků, jakých chceme dosáhnout, držte se několika pravidel. 

Použijte správný prací prostředek 

Rozhodli jste se použitému oblečení vdechnout opětovaně nový život? Zvolte kvalitní prací prostředek. V současné době existuje několik druhů předně se lišících tím, pro jaké oblečení jsou určeny. Zatímco některé jsou univerzální a jsou určené pro všechny typy prádla, jiné jsou pouze pro bílé nebo stálobarevné módní kousky.  

A pak se samozřejmě najdou prací prášky či gely určené konkrétním materiálům. Existují prací prostředky na vlnu, ale i na jemné prádlo. Pokud trpíte na citlivou pokožku, lze si pořídit takový výrobek, který bude k vaší kůži šetrný.  

Prací prostředky dávkujte správně 

Velkou pozornost je zapotřebí věnovat i dávkování pracího prostředku. U toho se bohužel velice chybuje. Je to dané tím, že se řídíme informacemi uvedenými na etiketách, ale také radami našich rodičů. Neuvědomujeme si ale, že každý člověk má zcela jinou pračku a i jinou vodu, také že pokaždé do pračky vkládáme zcela jiné množství prádla. To vše má na dávkování vliv.  

V souvislosti s množstvím prádla se nabízí otázka, kolik prádla do bubnu pračky tedy dát. Kolik je málo a kolik je naopak už hodně? V ideálním případě vložte po naplnění do bubnu pračky dlaň. Je mezera mezi prádlem a bubnem velká jako vaše ruka? Je to ideální množství a můžete se pustit do praní.  

K TÉMATUSkvostné a nápadité stojany na víno. Skladujte doma láhve stylově a všem na očích

Prací program hraje roli 

Abyste dosáhli skutečně takového výsledku, jakého chcete dosáhnout, zvolte správný prací program. U silně znečištěných věcí se většinou volí takzvaný předpírací program, ložní prádlo se zpravidla pere na šedesát až devadesát stupňů a běžné, pokud není extrémně špinavé, stačí prát na třicet. 

Pokud se obáváte, že některý z praných kousků způsobí zabarvení jiným, sáhněte po ubrouscích, jež jsou běžně dostupné například v drogeriích. Hází se společně s prádlem do bubnu pračky a při pracím procesu na sebe případnou barvu navážou. Tím je běžné prádlo ochráněno.  

Nezapomínejte na aviváž 

I když se aviváži řada lidí straní, ve skutečnosti je to opravdu nepostradatelný pomocník, díky němuž prádlo tak krásně voní. Aviváž však nedodává oblečení pouze vůni, způsobí, že látka se nebude tolik lepit na pokožku a že se na ní nebude příliš držet špína. Navíc mluvíme o něčem, co udržuje prádlo jemnější a příjemnější.  

Před zahájením praní prádlo třiďte 

Závěrem stojí za zmínku rada, kterou snad nemusíme ani říkat, ale raději – pro jistotu. Před vložením prádla do pračky je prádlo roztřiďte, a to ideálně na bílé, černé a barevné. Bohužel se mezi námi stále najdou jedinci, kteří automaticky hází všechno, na co přijdou do bubnu pračky, aniž by se podívali, jakou má oblečení odstín. To však vede ke snížení životnosti oblečení a také ke zničení původních barev. 

Zejména pokud se přihodí černé oblečení k bílému prádlu to může mít velmi špatné následky, respektive se kombinace projeví na kvalitě věcí. Pokud k bílému prádlu zase přihodíte cokoliv barevného, nemůžete očekávat, že po dokončení praní bude oblečení stále zét bělostí. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Uvažujete nad šetrným praním? Vyzkoušeli jsme prát pouze EKO. Jaký je výsledek?

K TÉMATUČistota a minimalismus. Moderní stodola nabízí prostorné bydlení

Vyberte si stylový koš na prádlo. Jednoduše uschová všechno špinavé, co čeká na praní, a doplní vzhled vaší koupelny

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
Svou domácnost je možné zútulnit příjemnými pokojovými rostlinami, které nemají jen estetickou funkci, ale také řadu jiných schopností, jež nám mohou přijít vhod. Předně se pyšní schopností čistit vzduch v domácnosti. Jiné zase přináší do domu peníze a hojnost. Pozastavme se právě nad druhými zmíněnými a prozraďme si, kterými vyplnit prázdné rohy v interiéru.
Možná patříte mezi ty, kteří nepotřebují jíst maso příliš často. A nemusí to být z důvodu, že se vám příčí zabíjení zvířat, ale třeba vám jen jednoduše maso tolik nechutná a nemáte častou potřebu ho konzumovat. Jak ale zajistit, aby přesto váš jídelníček obsahoval veškeré potřebné živiny?
Hudba. Pro někoho smysl života, pro někoho příjemné povzbuzení během dne a pro jiného ideální hnací motor pro konkrétní činnost. Ne nadarmo se říká, že svět vidíme podle toho, jakou hudbu posloucháme. Naše oblíbené žánry mnohdy zrcadlí naši osobnost. Zároveň je to pro nás mnohdy v těch nejtěžších a nejnáročnějších okamžicích ten nejlepší parťák, jakého si jen můžeme přát. Hudba ale může efektivně posloužit pro naši práci, rozvoj osobnosti nebo daleko více - může nám pomoci najít samu sebe.

Nepřehlédněte

Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek