Sobota , 08. 10. 2022

Justýna

Praní prádla není věda. Řiďte se několika pravidly

Praní prádla je každotýdenní činnost, ke které se musí přistoupit. Koše totiž začínají přetékávat a člověk najednou nemá, co na sebe. Je proto klíčové, abychom našemu použitému oblečení zase vdechli nový život. Jenže jak k praní prádla přistupovat? 
praní prádla
Praní prádla není bezesporu žádná věda. (foto: 123RF)

31. 08. 2021

I když řada žen nemá tuto činnost zrovna v lásce, je pravdou, že oproti našim předkům se máme fanfárově. Přece jenom si představte – kopa špinavého oblečení, které byste museli prát ručně na valše. No, není najednou praní prádla super? Díky automatické pračce je to záležitost několika hodin, přičemž nemusíme hnout ani prstem. Abychom však docílili opravdu takových výsledků, jakých chceme dosáhnout, držte se několika pravidel. 

Použijte správný prací prostředek 

Rozhodli jste se použitému oblečení vdechnout opětovaně nový život? Zvolte kvalitní prací prostředek. V současné době existuje několik druhů předně se lišících tím, pro jaké oblečení jsou určeny. Zatímco některé jsou univerzální a jsou určené pro všechny typy prádla, jiné jsou pouze pro bílé nebo stálobarevné módní kousky.  

A pak se samozřejmě najdou prací prášky či gely určené konkrétním materiálům. Existují prací prostředky na vlnu, ale i na jemné prádlo. Pokud trpíte na citlivou pokožku, lze si pořídit takový výrobek, který bude k vaší kůži šetrný.  

Prací prostředky dávkujte správně 

Velkou pozornost je zapotřebí věnovat i dávkování pracího prostředku. U toho se bohužel velice chybuje. Je to dané tím, že se řídíme informacemi uvedenými na etiketách, ale také radami našich rodičů. Neuvědomujeme si ale, že každý člověk má zcela jinou pračku a i jinou vodu, také že pokaždé do pračky vkládáme zcela jiné množství prádla. To vše má na dávkování vliv.  

V souvislosti s množstvím prádla se nabízí otázka, kolik prádla do bubnu pračky tedy dát. Kolik je málo a kolik je naopak už hodně? V ideálním případě vložte po naplnění do bubnu pračky dlaň. Je mezera mezi prádlem a bubnem velká jako vaše ruka? Je to ideální množství a můžete se pustit do praní.  

K TÉMATU  Jak zútulnit domácnost a nevydat se ze všech úspor?

Prací program hraje roli 

Abyste dosáhli skutečně takového výsledku, jakého chcete dosáhnout, zvolte správný prací program. U silně znečištěných věcí se většinou volí takzvaný předpírací program, ložní prádlo se zpravidla pere na šedesát až devadesát stupňů a běžné, pokud není extrémně špinavé, stačí prát na třicet. 

Pokud se obáváte, že některý z praných kousků způsobí zabarvení jiným, sáhněte po ubrouscích, jež jsou běžně dostupné například v drogeriích. Hází se společně s prádlem do bubnu pračky a při pracím procesu na sebe případnou barvu navážou. Tím je běžné prádlo ochráněno.  

Nezapomínejte na aviváž 

I když se aviváži řada lidí straní, ve skutečnosti je to opravdu nepostradatelný pomocník, díky němuž prádlo tak krásně voní. Aviváž však nedodává oblečení pouze vůni, způsobí, že látka se nebude tolik lepit na pokožku a že se na ní nebude příliš držet špína. Navíc mluvíme o něčem, co udržuje prádlo jemnější a příjemnější.  

Před zahájením praní prádlo třiďte 

Závěrem stojí za zmínku rada, kterou snad nemusíme ani říkat, ale raději – pro jistotu. Před vložením prádla do pračky je prádlo roztřiďte, a to ideálně na bílé, černé a barevné. Bohužel se mezi námi stále najdou jedinci, kteří automaticky hází všechno, na co přijdou do bubnu pračky, aniž by se podívali, jakou má oblečení odstín. To však vede ke snížení životnosti oblečení a také ke zničení původních barev. 

Zejména pokud se přihodí černé oblečení k bílému prádlu to může mít velmi špatné následky, respektive se kombinace projeví na kvalitě věcí. Pokud k bílému prádlu zase přihodíte cokoliv barevného, nemůžete očekávat, že po dokončení praní bude oblečení stále zét bělostí. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Uvažujete nad šetrným praním? Vyzkoušeli jsme prát pouze EKO. Jaký je výsledek?

K TÉMATU  3+1 rada, jak vybrat sedačku. Nespalte se při výběru

Vyberte si stylový koš na prádlo. Jednoduše uschová všechno špinavé, co čeká na praní, a doplní vzhled vaší koupelny

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Každá zdravá žena zažívá jednou za měsíc své dny a během periody potřebuje co nejvíce komfortu a pohodlí. V dnešní době existuje mnoho moderních menstruačních pomůcek, které mají ženám dodat právě tolik důležitý komfort. Mezi ně patří vedle tamponů a vložek také mnohem ekologičtější menstruační kalhotky. Pro koho jsou vhodné a jaké výhody tyto speciální kalhotky přináší?
Vztahy s tchyní jsou kapitolou partnerského života samy o sobě. I když v mnoha případech jde o vztahy skvělé, v jiných to může značně skřípat. Zatímco někdy dělá tchyně naschvály, jindy si žena nenastaví jisté hranice, které se poté neustále překračují.
Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.
Pořídit si psa je velký krok, který by si měl každý z nás minimálně dvakrát promyslet. Pes vyžaduje spoustu pozornosti, péče – a to je mnohdy finančně náročné. Pokud i přes to všechno do své rodiny chcete přivítat čtyřnohého mazlíka, vzhůru do toho. S jeho výběrem vám rádi pomůžeme.
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.

Nepřehlédněte

Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek