Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Nepříjemné emoce nebo vypjaté situace. Jak je zvládnout a umět v sobě zpracovat

Hněv, strach, zklamání. Nepříjemné emoce, které prožívá každý. A každý na ně reaguje trochu jinak. Jak to udělat, abyste se v náročných situacích nenechaly vykolejit a co nejrychleji našly ztracenou rovnováhu?
Nepříjemné emoce
zdroj: 123RF.com

19. 06. 2019

Přehodnocení a potlačení

Dvěma nejčastějšími způsoby, jak regulovat nepříjemné emoce, jsou přehodnocení a potlačení. Potkáte kamarádku a ta vykřikne: „Proboha, co se ti stalo s vlasy?“ Nejprve vám to bude nepříjemné, ale v duchu si vzpomenete, že tahle kamarádka kritizuje všechny. Tak její výkřik hodíte za hlavu a odkráčíte. Právě jste přehodnotila situaci a vybrala jste si to lepší řešení.

Pokud se ve stejné situaci budete usmívat, a i když vám to bude nepříjemné, vesele pokračovat v rozhovoru, právě jste svou emoci potlačila. Když si člověk přestane negativní emoce připouštět, má je přesto v sobě. To však stojí mnoho energie a může se to projevit na duševním i fyzickém zdraví.

Vytvořte si ochranný obal, který vám umožní zůstat nad věcí

Představte si v duchu, že celé své tělo obalíte do průhledného obalu. Může vypadat jako průhledný závoj, vajíčko nebo skleněný poklop. Zpoza svého obalu všechno vidíte a slyšíte, avšak žádný slovní útok vám nemůže ublížit. Jako by se vás řeči, kterými na vás útočí šéf, kolega nebo zákazník, vlastně ani netýkaly. Slyšíte je, jste schopna reagovat, ale vaše mysl zůstává klidná. Máte svůj vlastní chráněný prostor, který vám umožňuje jednat sebevědomě a suverénně. Nezůstávejte ve svém ochranném obalu stále. Obalte se jím tehdy, když očekáváte konflikt, složité jednání.

Obal můžete také obarvit. Podle psychoterapeutky Jiřiny Greplové je vhodná například růžová barva, která zklidňuje emoce, fialová nebo modrá, která rovněž ztišuje mysl. Bílá vám v mysli vytvoří pocit čistoty, na kterou se nenabalí žádná špína zvenčí. Avšak pozor, nezůstávejte ve svém obalu stále. Mohlo by se stát, že ztratíte kontakt i s těmi pozitivními emocemi a budete se na život dívat jen jako na film, ubíhající za oknem vaší samoty.

K TÉMATUAgorafobie je strach, který vás uvězní doma. Jak se projevuje a na koho se obrátit?

Zkuste nepříjemné emoce přijmout

Nemůžete ovlivnit, že vůči některým lidem cítíte negativní emoce. Zkuste je přijmout, prozkoumat a zpracovat. Není to jednoduché, ale jde se to pravidelným cvičením naučit. Zaměřte svoji pozornost na dech. Několik hlubokých nádechů a výdechů vám pomůže zklidnit rozbouřené emoce a obnovit ztracenou rovnováhu. Zaměřte se na tělesný prožitek emoce. Sledujte, kde v těle se vaše emoce projevuje. Zaměřte se na tento orgán a snažte se vše prodýchat a zklidnit.

Nenechte se pohltit nepříjemnými myšlenkami, které se vám v souvislosti s prožitou situací vrací. Zkuste se soustředit na své tělo a na to, co cítíte. Například zda jste naštvaná, nebo se cítíte ublížená či zklamaná. Vnímejte svou emoci a ona se postupem času zklidní. Dovedné zacházení s vlastními emocemi je součást toho, co psycholog Daniel Goleman nazývá emoční inteligence. Není to zpočátku snadné, ale tréninkem dosáhnete toho, že změníte negativní emoci v zažitou zkušenost, která vám neublížila. Zároveň jste ji nepotlačila a dokázala se s ní vyrovnat.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Umělé květiny jsou velmi oblíbené v kancelářích, obchodech, různých salonech, protože si zachovávají svůj původní vzhled a nevyžadují údržbu. Existuje mnoho pověr týkajících se domu a věcí v něm. Lidé se zajímají o správné uspořádání zrcadel, nábytku a vůbec o vlastně to platí o spoustě věcí, které si domů kupují. Jednou z otázek, které je trápí je to, zda stojí za to, domů kupovat umělé květiny.
Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
Zásnuby jsou neopakovatelným a silným životním okamžikem. Jistě víte, že my ženy jej většinou prožíváme mnohem intenzivněji a zásnubní prstýnek jen tak z prstu nesundáme. I když každá máme jiný vkus, někdy se rády řídíme i trendy. Z čeho si budete moci vybrat nadcházející sezónu?
Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Jestliže jste právě absolvovala a teprve začínáte uvažovat o hledání zaměstnání, je nejvyšší čas. Možná jste si naplánovala poslední prázdniny s tím, že začnete hledat práci až v září. Ale to už může být pozdě. Některé pozice si rozeberou ti rychlejší. Počítejte totiž s tím, že proces hledání práce a nástupu do zaměstnání může trvat i několik měsíců.
I v dnešní době, kdy se výrobci elektroniky předhánějí, co všechno jejich nové chytré hodinky neumějí, existuje velké množství lidí, kteří nejvíce ocení jednoduché a elegantní ručičkové hodinky. Navíc jen jednoduché hodinky se hodí třeba k obleku nebo do divadla, takže by neměly chybět žádnému muži.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek