Sobota , 23. 09. 2023

Berta

Nepříjemné emoce nebo vypjaté situace. Jak je zvládnout a umět v sobě zpracovat

Hněv, strach, zklamání. Nepříjemné emoce, které prožívá každý. A každý na ně reaguje trochu jinak. Jak to udělat, abyste se v náročných situacích nenechaly vykolejit a co nejrychleji našly ztracenou rovnováhu?
Nepříjemné emoce
zdroj: 123RF.com

19. 06. 2019

Přehodnocení a potlačení

Dvěma nejčastějšími způsoby, jak regulovat nepříjemné emoce, jsou přehodnocení a potlačení. Potkáte kamarádku a ta vykřikne: „Proboha, co se ti stalo s vlasy?“ Nejprve vám to bude nepříjemné, ale v duchu si vzpomenete, že tahle kamarádka kritizuje všechny. Tak její výkřik hodíte za hlavu a odkráčíte. Právě jste přehodnotila situaci a vybrala jste si to lepší řešení.

Pokud se ve stejné situaci budete usmívat, a i když vám to bude nepříjemné, vesele pokračovat v rozhovoru, právě jste svou emoci potlačila. Když si člověk přestane negativní emoce připouštět, má je přesto v sobě. To však stojí mnoho energie a může se to projevit na duševním i fyzickém zdraví.

Vytvořte si ochranný obal, který vám umožní zůstat nad věcí

Představte si v duchu, že celé své tělo obalíte do průhledného obalu. Může vypadat jako průhledný závoj, vajíčko nebo skleněný poklop. Zpoza svého obalu všechno vidíte a slyšíte, avšak žádný slovní útok vám nemůže ublížit. Jako by se vás řeči, kterými na vás útočí šéf, kolega nebo zákazník, vlastně ani netýkaly. Slyšíte je, jste schopna reagovat, ale vaše mysl zůstává klidná. Máte svůj vlastní chráněný prostor, který vám umožňuje jednat sebevědomě a suverénně. Nezůstávejte ve svém ochranném obalu stále. Obalte se jím tehdy, když očekáváte konflikt, složité jednání.

Obal můžete také obarvit. Podle psychoterapeutky Jiřiny Greplové je vhodná například růžová barva, která zklidňuje emoce, fialová nebo modrá, která rovněž ztišuje mysl. Bílá vám v mysli vytvoří pocit čistoty, na kterou se nenabalí žádná špína zvenčí. Avšak pozor, nezůstávejte ve svém obalu stále. Mohlo by se stát, že ztratíte kontakt i s těmi pozitivními emocemi a budete se na život dívat jen jako na film, ubíhající za oknem vaší samoty.

K TÉMATU  7 způsobů, jak se po rozchodu vrátit zpět do života

Zkuste nepříjemné emoce přijmout

Nemůžete ovlivnit, že vůči některým lidem cítíte negativní emoce. Zkuste je přijmout, prozkoumat a zpracovat. Není to jednoduché, ale jde se to pravidelným cvičením naučit. Zaměřte svoji pozornost na dech. Několik hlubokých nádechů a výdechů vám pomůže zklidnit rozbouřené emoce a obnovit ztracenou rovnováhu. Zaměřte se na tělesný prožitek emoce. Sledujte, kde v těle se vaše emoce projevuje. Zaměřte se na tento orgán a snažte se vše prodýchat a zklidnit.

Nenechte se pohltit nepříjemnými myšlenkami, které se vám v souvislosti s prožitou situací vrací. Zkuste se soustředit na své tělo a na to, co cítíte. Například zda jste naštvaná, nebo se cítíte ublížená či zklamaná. Vnímejte svou emoci a ona se postupem času zklidní. Dovedné zacházení s vlastními emocemi je součást toho, co psycholog Daniel Goleman nazývá emoční inteligence. Není to zpočátku snadné, ale tréninkem dosáhnete toho, že změníte negativní emoci v zažitou zkušenost, která vám neublížila. Zároveň jste ji nepotlačila a dokázala se s ní vyrovnat.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.
Zahradní fontány, vodotrysky nebo kašny. Obzvlášť v paprscích slunce vypadá voda krásně, ale stejně tak navodí její podsvícení v noci příjemnou atmosféru. Fontány se liší tvarem i velikostí, dají se pořídit jako celek nebo nechat sestavit přímo na vaší zahradě. Jedno mají ale společné - jejich pohybující se třpytivá voda pro vás bude během relaxování venku stejně uhrančivá, jako táborák během letního večera.
Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.
Jmenuji se Marcela Hlaváčková a jsem mentorka a koučka osobního a profesního růstu. Pomáhám lidem na cestě k sebevědomí, úspěchu a štěstí, protože já sama vím, jak je na cestě životem mnohdy záchranné lano potřeba. I proto se teď před vámi pomyslně obnažuji a povím vám příběh, který není ničí jiný než můj. Jsem stejná jako vy, jsem taky jenom člověk.
Krásný čas Vánoc se kvapem blíží, a tak je třeba začít přemýšlet, co o adventu budete s rodinou dělat. Vedle pečení vánočního cukroví se určitě vydáte i na některé vánoční trhy, které doplní kouzelnou atmosféru svátků. Jděte se podívat na ty nejkrásnější trhy, díky nimž se začnete na Vánoce těšit takřka hned.
Spousta lidí je se svým životem nespokojená. Někomu se nelíbí postava, jinému nos, další si stěžuje na vztah, který prožívá. Proto se většina z nás ubírá k brouzdání na Instagramu, který je doslova zahlcen perfektními fotografiemi života jiných lidí. Mnoho influencerů se ale tomuto „trendu sociálních sítí“ snaží postavit a ukazují také pravou realitu než tu vysněnou. Jednou z takových influencerek je Bree Lenehan.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Pokud se chcete letos blýsknout, můžete vsadit i na červené tenisky. Ty jsou stylové a můžete je ladit s nejrůznějšími trendy oděvy a s módními doplňky. Jestliže zrovna nejste módní guru, nemusíte si zoufat. My vám na následujících řádcích prozradíme o červených teniskách vše podstatné. Proto čtěte a pojďte se inspirovat s námi!

Nepřehlédněte

Máte toho v práci moc a o víkendu se nevzmůžete na víc než vyprat, uvařit oběd a uklidit? Zkuste si udělat trochu času pro sebe, aktivně si odpočinout a zažít něco nového. Nechte děti u babičky a s partnerem si vyjeďte na Jižní Moravu. Tento kouzelný kraj je ideálním místem pro to vydat se na cestu za ochutnáváním vína a sportem na kolech. Co všechno tedy můžete na Jižní Moravě během víkendu zažít?
Kdo nemá sociální sítě, jako by nebyl. Poví vám jistě každý, když mu s radostí oznámíte, že nejste majitelem žádného profilu na takových platformách. V současné době mluvíme o velmi důležitém pomocníkovi každého úspěšného podniku. Je to fantastický marketingový nástroj a základ toho, že budete v kontaktu s rodinou i přáteli. Pojďme si více do hloubky rozebrat, proč to už bez sociálních sítí nejde.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek