Pátek , 07. 10. 2022

Justýna

Nepříjemné emoce nebo vypjaté situace. Jak je zvládnout a umět v sobě zpracovat

Hněv, strach, zklamání. Nepříjemné emoce, které prožívá každý. A každý na ně reaguje trochu jinak. Jak to udělat, abyste se v náročných situacích nenechaly vykolejit a co nejrychleji našly ztracenou rovnováhu?
Nepříjemné emoce
zdroj: 123RF.com

19. 06. 2019

Přehodnocení a potlačení

Dvěma nejčastějšími způsoby, jak regulovat nepříjemné emoce, jsou přehodnocení a potlačení. Potkáte kamarádku a ta vykřikne: „Proboha, co se ti stalo s vlasy?“ Nejprve vám to bude nepříjemné, ale v duchu si vzpomenete, že tahle kamarádka kritizuje všechny. Tak její výkřik hodíte za hlavu a odkráčíte. Právě jste přehodnotila situaci a vybrala jste si to lepší řešení.

Pokud se ve stejné situaci budete usmívat, a i když vám to bude nepříjemné, vesele pokračovat v rozhovoru, právě jste svou emoci potlačila. Když si člověk přestane negativní emoce připouštět, má je přesto v sobě. To však stojí mnoho energie a může se to projevit na duševním i fyzickém zdraví.

Vytvořte si ochranný obal, který vám umožní zůstat nad věcí

Představte si v duchu, že celé své tělo obalíte do průhledného obalu. Může vypadat jako průhledný závoj, vajíčko nebo skleněný poklop. Zpoza svého obalu všechno vidíte a slyšíte, avšak žádný slovní útok vám nemůže ublížit. Jako by se vás řeči, kterými na vás útočí šéf, kolega nebo zákazník, vlastně ani netýkaly. Slyšíte je, jste schopna reagovat, ale vaše mysl zůstává klidná. Máte svůj vlastní chráněný prostor, který vám umožňuje jednat sebevědomě a suverénně. Nezůstávejte ve svém ochranném obalu stále. Obalte se jím tehdy, když očekáváte konflikt, složité jednání.

Obal můžete také obarvit. Podle psychoterapeutky Jiřiny Greplové je vhodná například růžová barva, která zklidňuje emoce, fialová nebo modrá, která rovněž ztišuje mysl. Bílá vám v mysli vytvoří pocit čistoty, na kterou se nenabalí žádná špína zvenčí. Avšak pozor, nezůstávejte ve svém obalu stále. Mohlo by se stát, že ztratíte kontakt i s těmi pozitivními emocemi a budete se na život dívat jen jako na film, ubíhající za oknem vaší samoty.

K TÉMATU  Umění správného rozhodování. Jak poznat, co říká srdce a která cesta v životě je ta nejlepší

Zkuste nepříjemné emoce přijmout

Nemůžete ovlivnit, že vůči některým lidem cítíte negativní emoce. Zkuste je přijmout, prozkoumat a zpracovat. Není to jednoduché, ale jde se to pravidelným cvičením naučit. Zaměřte svoji pozornost na dech. Několik hlubokých nádechů a výdechů vám pomůže zklidnit rozbouřené emoce a obnovit ztracenou rovnováhu. Zaměřte se na tělesný prožitek emoce. Sledujte, kde v těle se vaše emoce projevuje. Zaměřte se na tento orgán a snažte se vše prodýchat a zklidnit.

Nenechte se pohltit nepříjemnými myšlenkami, které se vám v souvislosti s prožitou situací vrací. Zkuste se soustředit na své tělo a na to, co cítíte. Například zda jste naštvaná, nebo se cítíte ublížená či zklamaná. Vnímejte svou emoci a ona se postupem času zklidní. Dovedné zacházení s vlastními emocemi je součást toho, co psycholog Daniel Goleman nazývá emoční inteligence. Není to zpočátku snadné, ale tréninkem dosáhnete toho, že změníte negativní emoci v zažitou zkušenost, která vám neublížila. Zároveň jste ji nepotlačila a dokázala se s ní vyrovnat.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.
O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.
Pití vody se šťávou z citronu, pomeranče nebo limety je zdravé a v rámci hubnoucích režimů a zdravého živoního stylu se těší velké oblibě. Nástrojů na vymačkání šťávy z plodů je k dostání nepřeberné množství, ale co takhle nějaký pěkný kousek? Designové odšťavňovače nejen, že odvedou svojí práci, ale ve vaší kuchyni se budou vyjímat! Na citrusové plody jsou nejvhodnější odstředivé ošťavňovače, ale můžete použít i ty klasické ruční. Které si vybrat?
I v dnešní době, kdy se výrobci elektroniky předhánějí, co všechno jejich nové chytré hodinky neumějí, existuje velké množství lidí, kteří nejvíce ocení jednoduché a elegantní ručičkové hodinky. Navíc jen jednoduché hodinky se hodí třeba k obleku nebo do divadla, takže by neměly chybět žádnému muži.
Dnešní hektický způsob života si často vybírá svou daň prostřednictvím bolesti zad, krční páteře, šíje a nepříjemného tlaku v ramenou. Dobrá masáž je v tomto případě více než žádoucí. Nemusíte však nutně do masážního salonu, dobrou masáž se můžete naučit i sami. Poradíme vám hned několik triků, díky nimž se stanete mistrem domácích masáží.
Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.
Nakupování dárků pro rodinu je těžké. Mnohem těžší než nakupování dárků pro spolupracovníka nebo oblíbeného učitele. Když ale nakupujete pro lidi, které znáte celý svůj život, máte jistou výhodu. Znáte totiž jejich koníčky a zájmy. Víte (nebo byste měli vědět) co mají rádi a po čem touží. Když tuhle výhodu dobře použijete, pořídit dárky k Vánocům pro rodinné příslušníky pak bude brnkačka. Už máte jasno, co komu nadělíte?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek