Úterý , 28. 03. 2023

Soňa

Nepříjemné emoce nebo vypjaté situace. Jak je zvládnout a umět v sobě zpracovat

Hněv, strach, zklamání. Nepříjemné emoce, které prožívá každý. A každý na ně reaguje trochu jinak. Jak to udělat, abyste se v náročných situacích nenechaly vykolejit a co nejrychleji našly ztracenou rovnováhu?
Nepříjemné emoce
zdroj: 123RF.com

19. 06. 2019

Přehodnocení a potlačení

Dvěma nejčastějšími způsoby, jak regulovat nepříjemné emoce, jsou přehodnocení a potlačení. Potkáte kamarádku a ta vykřikne: „Proboha, co se ti stalo s vlasy?“ Nejprve vám to bude nepříjemné, ale v duchu si vzpomenete, že tahle kamarádka kritizuje všechny. Tak její výkřik hodíte za hlavu a odkráčíte. Právě jste přehodnotila situaci a vybrala jste si to lepší řešení.

Pokud se ve stejné situaci budete usmívat, a i když vám to bude nepříjemné, vesele pokračovat v rozhovoru, právě jste svou emoci potlačila. Když si člověk přestane negativní emoce připouštět, má je přesto v sobě. To však stojí mnoho energie a může se to projevit na duševním i fyzickém zdraví.

Vytvořte si ochranný obal, který vám umožní zůstat nad věcí

Představte si v duchu, že celé své tělo obalíte do průhledného obalu. Může vypadat jako průhledný závoj, vajíčko nebo skleněný poklop. Zpoza svého obalu všechno vidíte a slyšíte, avšak žádný slovní útok vám nemůže ublížit. Jako by se vás řeči, kterými na vás útočí šéf, kolega nebo zákazník, vlastně ani netýkaly. Slyšíte je, jste schopna reagovat, ale vaše mysl zůstává klidná. Máte svůj vlastní chráněný prostor, který vám umožňuje jednat sebevědomě a suverénně. Nezůstávejte ve svém ochranném obalu stále. Obalte se jím tehdy, když očekáváte konflikt, složité jednání.

Obal můžete také obarvit. Podle psychoterapeutky Jiřiny Greplové je vhodná například růžová barva, která zklidňuje emoce, fialová nebo modrá, která rovněž ztišuje mysl. Bílá vám v mysli vytvoří pocit čistoty, na kterou se nenabalí žádná špína zvenčí. Avšak pozor, nezůstávejte ve svém obalu stále. Mohlo by se stát, že ztratíte kontakt i s těmi pozitivními emocemi a budete se na život dívat jen jako na film, ubíhající za oknem vaší samoty.

K TÉMATU  Známá značka produktů pro muže eJoy® přichází s jedinečnou akcí. Využijte speciální 20% "korona slevu"

Zkuste nepříjemné emoce přijmout

Nemůžete ovlivnit, že vůči některým lidem cítíte negativní emoce. Zkuste je přijmout, prozkoumat a zpracovat. Není to jednoduché, ale jde se to pravidelným cvičením naučit. Zaměřte svoji pozornost na dech. Několik hlubokých nádechů a výdechů vám pomůže zklidnit rozbouřené emoce a obnovit ztracenou rovnováhu. Zaměřte se na tělesný prožitek emoce. Sledujte, kde v těle se vaše emoce projevuje. Zaměřte se na tento orgán a snažte se vše prodýchat a zklidnit.

Nenechte se pohltit nepříjemnými myšlenkami, které se vám v souvislosti s prožitou situací vrací. Zkuste se soustředit na své tělo a na to, co cítíte. Například zda jste naštvaná, nebo se cítíte ublížená či zklamaná. Vnímejte svou emoci a ona se postupem času zklidní. Dovedné zacházení s vlastními emocemi je součást toho, co psycholog Daniel Goleman nazývá emoční inteligence. Není to zpočátku snadné, ale tréninkem dosáhnete toho, že změníte negativní emoci v zažitou zkušenost, která vám neublížila. Zároveň jste ji nepotlačila a dokázala se s ní vyrovnat.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?
Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?
Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 

Nepřehlédněte

Můžete lásku ovlivnit tím, co naservírujete k obědu? Přísloví, že láska prochází žaludkem, má určitě svůj význam. Jídlo je totiž jeden ze způsobů, jak zapůsobit na partnera, uklidnit ho nebo povzbudit pro další partnerské aktivity. A také společně strávit denně klidný čas.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek