Domů » Vztahy » Manuál perfektní manželky: Uznávaný expert na vztahy odhaluje své osvědčené tipy!
Vztahy

Manuál perfektní manželky: Uznávaný expert na vztahy odhaluje své osvědčené tipy!

Tři věci, které upevní váš vztah natolik, že s nim nic neotřese. Znáte je všechny?
zdroj: 123RF.com
Doma už to není, co bývalo? Nečekejte, až se rozchod zeptá a vezměte osud do svých rukou. Ideální partnerkou, kterou ten váš bude zbožňovat i na rukou nosit, můžete být vlastně okamžitě! A stačí k tomu jen tyhle tři věci…

Mít dlouhodobý vztah, který funguje v naprosté harmonii? Řekněme si upřímně – která z nás by to nebrala všemi deseti. Dá se ale něčeho takového skutečně docílit? Podle amerického psychologa a vztahového experta Johna Gottmana, který je považován za jednoho z nejvlivnějších terapeutů posledních let, poměrně snadno. Jaká strategie je podle tohoto odborníka klíčem k úspěchu?

Vyměňte lhostejnost za náklonnost

Na základě své praxe a dlouholetých zkušeností se domnívám, že u těch nejšťastnějších a nejstabilnějších párů panuje zajímavý poměr mezi interakcemi – na jednu negativní připadá pět pozitivních. Tyto kladné interakce však nejsou žádná velká gesta, někdy bohatě stačí jen maličkost v podobě úsměvu, pohlazení, polibku nebo objetí. I to, že partnerovi nasloucháte a věnujete mu plnou pozornost, se počítá,“ vysvětluje jmenovaný zachránce kolabujících svazků. A teď se přiznejte, kdy jste naposledy tomu svému řekla něco hezkého? Pokud musíte pátrat hodně hluboko v paměti, je to asi špatně…

Myslete na potřeby své polovičky. Neustále

Co vlastně váš protějšek ke štěstí potřebuje? Nepřemýšlíte o tom ani v „klidovém režimu“, natož při hádce? Možná namítáte, že když vzduchem létají talíře i ostré výrazy, máte úplně jiné starosti. A to je právě ta chyba. Výše zmíněný manželský poradce je toho názoru, že tímhle způsobem doma nikdy nenajdete cestu z konfliktu, která by uspokojila vás oba. I v návalu toho největšího vzteku byste prý měla mít na paměti, že jednáte v zájmu vás obou. Nikdy nepovažujte za ústupek, když vyjdete „protivníkovi“ vstříc, ba naopak je tohle ruka ke smíru i způsob, jak konfrontaci zdárně ukončit. A bez následků.

Špatné vlastnosti? Naučte se je odpouštět

Nikdo z nás není bez chyby, to je prostě fakt. I když máte nervy z toho, že „hlava rodiny“ je po ránu vždycky nevrlá a nekomunikativní – tedy alespoň do chvíle, než si dá kafe, výčitky si odpusťte. Oceňte raději jeho dobré stránky, pochopitelně nahlas. Třeba to, že bez reptání poseká trávník, odveze děti k babičce a pomůže vám s těžkým nákupem. Dávejte co nejčastěji najevo, že takové věci pro vás nejsou samozřejmostí. Podle Johna Gottmana je tohle důležitý aspekt šťastného vztahu!

Víte ještě o nějaké jiné vlastnosti, kterou by dokonalá manželka měla mít? Napište nám…