Pátek , 31. 05. 2024

Ferdinand

Akupresura aneb jak si pomoci při běžných potížích?

Body, které souvisí s orgány v našem těle, najdeme na našich nohou, rukou, i po celém těle. Pomocí jejich stimulace si jednoduše pomůžete od zdravotních potíží. Pojďte je najít společně s námi!
akupresura
Akupresura může pomoct při mnoha zdravotních problémech. (foto: 123RF)

21. 09. 2021

Co je akupresura

Akupresura patří do tradiční čínské léčebné metody, kdy vyhledáváte konkrétní body na povrchu těla. Jejich vhodnou stimulací, nejčastěji stlačováním prsty nebo tupými předměty, dochází k pozvolnému léčení potíží.

Podobně funguje také akupunktura, ale u té nedochází ke stimulaci tlakem prstů, používají se k tomu speciální jehličky. Pomocí akupresury můžete výrazně zmírnit náhlou bolest, nebo se pomocí pravidelné stimulace dobrat k vyléčení problému.

Bolest hlavy

Cítíte nepříjemnou a palčivou bolest hlavy? Nemusíte polykat prášky, které jen utlumí bolest, ale příčinu problému vůbec nijak neřeší. Na noze si vyhledejte bod číslo 60, který se nachází na dráze močového měchýře.

Přesná poloha bodu, který potřebujete vyhledat, je tato: naleznete jej za zevním kotníkem a Achillovou šlachou. Tento bod bude při silném stlačení bolestivý. Bod stlačte pětkrát, vyhněte se přitom tomu, abyste při stlačování používali nehty.

Horečka

I při horečce si můžete pomoci vhodným stlačováním akupresurních bodů. Na dráze tlustého střeva se nachází bod číslo 4, který dokáže zajistit úlevu při bolesti krční páteře či horečnatých stavech. Je vhodnou metodou, jak nastartovat své tělo při horečce. Kde tento bod naleznete? Vyhledejte si ho přesně na ruce, nachází se mezi ukazovákem a palcem v řase mezi první a druhou záprstní kůstkou. Tento bod desetkrát stlačte, po další půl hodině postup opakujte.

Pomoci dokážou i děti

Akupresura vám může pomoci v mnoha životních situacích. V Číně znají základní body i malé děti, a nezřídka se stává, že vhodnou stimulací dokážou zachránit lidský život. Například když někdo omdlí, dítě pomůže tak, že postačí, když jemně kousne dotyčného do malíčku. Pokud se jedná o chvilkovou nevolnost, dotyčný se probere.

Zatímco u nás jsme zvyklí na lékařské postupy, jimž většina populace nerozumí, pomocí akupresury si můžete zajistit rychlý výsledek i vy sami. Navštivte jeden z kurzů akupresury a zjistíte, jaká skoro kouzla tato starodávná technika dokáže.

K TÉMATU  8 tipů, jak získat optimální hladinu dopaminu

Jak začít?

Přejete si začít s akupresurou? Některé mapy bodů naleznete ve videích na YouTube, nebo na tematických webech. Nejlepší je však mít po ruce knihu, která bude přehledná. Existují tituly, jako je Akupresura pro začátečníky, nebo Akupresura v praxi. Můžete se také přihlásit na některý z kurzů věnovaný akupresuře, který bude ve vašem okolí.

Pro koho není akupresura vhodná

I když je akupresura vhodnou pomocí při celé řadě potíží, existují situace, kdy by ji měl provádět pouze zkušený terapeut. Například v těhotenství není dobré s akupresurou začínat, mohli byste si poplést body a místo pomoci si uškodit.

Také v případech srdečního selhání tato technika nepomůže. Samozřejmě není vhodná také v případech, že je pokožka porušena či zanícena. Přejete si více informací? Zásobte se informacemi pomocí vhodných knih.

Dopřejte sobě i svým blízkým zdraví – to je přeci k nezaplacení!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Trápí vás bolestivá menstruace? Zkuste zmírnit její obtíže vynecháím kofeinu, pupalkou, roibosem a dalšími triky! Co ještě vám uleví?

5 cviků na protažení těla. Prospějte svému zdraví i v kanceláři

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

TikTok je v dnešní době nejrychleji rostoucí platforma sociálních médií na světě. Má více než 1 miliardu aktivních uživatelů měsíčně ve 155 zemích.
Alkohol je obecně velmi kalorický, proto ho výživoví poradci v rámci hubnutí moc nedoporučují. Jak moc může občasná sklenka vína ovlivnit vaše snažení? Co na to říkají odbornice na hubnutí a zdravý životní styl?
Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 
Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?
Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
Výběr svatebního fotografa by měl být jednou z prvních položek na vašem to-do listu, pokud organizujete svatbu. Někteří mají rozebrané termíny na měsíce, dokonce i roky dopředu. Co je při výběru svatebního fotografa důležité a na kolik vás tahle služba vyjde?
Zima není váš kamarád? Nejraději byste se proto na Vánoce sebrali a odjeli do teplých krajů a Štědrý den si užívali s koktejlem v ruce, v bikinách a na pláži s výhledem u moře? Není nic jednoduššího než si koupit letenku a odpočítávat dny. Které destinace jsou na zimní dovolenou v tropech jako stvořené?
Den matek, který připadá na druhou neděli v květnu, je příležitostí k oslavě mateřství. Leoš Mareš, známý český moderátor, se rozhodl tento svátek oslavit zveřejněním videa na sociálních sítích, kde přeje své mamince vše nejlepší. Jeho příspěvek rychle získal pozornost a přilákal mnoho reakcí od jeho sledujících.
Stává se to každé z nás. Tvářenka nám spadne na zem a rozláme se na kousíčky. Ani zlomená rtěnka není nic neobvyklého. Ale proč hned drahou kosmetiku vyhazovat, když si ji můžete doma snadno opravit?
Překrásná stavba se nachází na útesech v Cliftonu, bohatém předměstí Kapského města. Černé mramorové stěny, dřevěné podlahy a neuvěřitelné instalace modrého nasvíceného skla. Nettleton 198 nabízí nádherný výhled na Atlantský oceán a spoustu dokonalých architektonických řešení. Jen se podívejte!

Výběr článků

Kdo by netoužil po tom žít v domácnosti, která se vzhledově podobá královskému paláci! Pokud jste zastánci kombinace romantiky a možná malého kýče, anglický styl bydlení je pro vás to pravé. A i když nežijete na anglickém venkově, můžete takto zařízený příbytek mít. Stačí se držet několika pravidel.
Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.
Kromě relaxu mohou pomoci zdokonalit váš mozek, tělo nebo třeba i spánek. Hry na mobil už nejsou jen pro děti, tak neváhejte a zkuste si nějakou spolu.

Nepřehlédněte

Neustálé pochybnosti o sobě. Kritika své postavy, kritika svého chování. Nedůvěra v dosažení stanovených cílů... Poznává se v tomto některá z vás? Přály byste si, ženy, mít se více rády? V dnešním článku si povíme, jak na to! Jak se mít ráda, jak zlepšit své sebevědomí a jak zkrátka zazářit!
Saunování přináší celou řadu zdravotních benefitů. Během chvíle dokonale prohřeje celé tělo, podporuje relaxaci, posiluje imunitu. Chodit do sauny pravidelně rozhodně má smysl. Jen při tom nesmíte chybovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek