Pátek , 31. 03. 2023

Kvido

Akupresura aneb jak si pomoci při běžných potížích?

Body, které souvisí s orgány v našem těle, najdeme na našich nohou, rukou, i po celém těle. Pomocí jejich stimulace si jednoduše pomůžete od zdravotních potíží. Pojďte je najít společně s námi!
akupresura
Akupresura může pomoct při mnoha zdravotních problémech. (foto: 123RF)

21. 09. 2021

Co je akupresura

Akupresura patří do tradiční čínské léčebné metody, kdy vyhledáváte konkrétní body na povrchu těla. Jejich vhodnou stimulací, nejčastěji stlačováním prsty nebo tupými předměty, dochází k pozvolnému léčení potíží.

Podobně funguje také akupunktura, ale u té nedochází ke stimulaci tlakem prstů, používají se k tomu speciální jehličky. Pomocí akupresury můžete výrazně zmírnit náhlou bolest, nebo se pomocí pravidelné stimulace dobrat k vyléčení problému.

Bolest hlavy

Cítíte nepříjemnou a palčivou bolest hlavy? Nemusíte polykat prášky, které jen utlumí bolest, ale příčinu problému vůbec nijak neřeší. Na noze si vyhledejte bod číslo 60, který se nachází na dráze močového měchýře.

Přesná poloha bodu, který potřebujete vyhledat, je tato: naleznete jej za zevním kotníkem a Achillovou šlachou. Tento bod bude při silném stlačení bolestivý. Bod stlačte pětkrát, vyhněte se přitom tomu, abyste při stlačování používali nehty.

Horečka

I při horečce si můžete pomoci vhodným stlačováním akupresurních bodů. Na dráze tlustého střeva se nachází bod číslo 4, který dokáže zajistit úlevu při bolesti krční páteře či horečnatých stavech. Je vhodnou metodou, jak nastartovat své tělo při horečce. Kde tento bod naleznete? Vyhledejte si ho přesně na ruce, nachází se mezi ukazovákem a palcem v řase mezi první a druhou záprstní kůstkou. Tento bod desetkrát stlačte, po další půl hodině postup opakujte.

Pomoci dokážou i děti

Akupresura vám může pomoci v mnoha životních situacích. V Číně znají základní body i malé děti, a nezřídka se stává, že vhodnou stimulací dokážou zachránit lidský život. Například když někdo omdlí, dítě pomůže tak, že postačí, když jemně kousne dotyčného do malíčku. Pokud se jedná o chvilkovou nevolnost, dotyčný se probere.

Zatímco u nás jsme zvyklí na lékařské postupy, jimž většina populace nerozumí, pomocí akupresury si můžete zajistit rychlý výsledek i vy sami. Navštivte jeden z kurzů akupresury a zjistíte, jaká skoro kouzla tato starodávná technika dokáže.

K TÉMATU  Tajemství ženšenu: Proč je pro nás nepostradatelný?

Jak začít?

Přejete si začít s akupresurou? Některé mapy bodů naleznete ve videích na YouTube, nebo na tematických webech. Nejlepší je však mít po ruce knihu, která bude přehledná. Existují tituly, jako je Akupresura pro začátečníky, nebo Akupresura v praxi. Můžete se také přihlásit na některý z kurzů věnovaný akupresuře, který bude ve vašem okolí.

Pro koho není akupresura vhodná

I když je akupresura vhodnou pomocí při celé řadě potíží, existují situace, kdy by ji měl provádět pouze zkušený terapeut. Například v těhotenství není dobré s akupresurou začínat, mohli byste si poplést body a místo pomoci si uškodit.

Také v případech srdečního selhání tato technika nepomůže. Samozřejmě není vhodná také v případech, že je pokožka porušena či zanícena. Přejete si více informací? Zásobte se informacemi pomocí vhodných knih.

Dopřejte sobě i svým blízkým zdraví – to je přeci k nezaplacení!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Trápí vás bolestivá menstruace? Zkuste zmírnit její obtíže vynecháím kofeinu, pupalkou, roibosem a dalšími triky! Co ještě vám uleví?

5 cviků na protažení těla. Prospějte svému zdraví i v kanceláři

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý si svůj svatební den představuje jinak. Někdo sní o pohádkových šatech s dlouhou vlečkou a pompézní výzdobou, jiný zase o skromné party ve stodole, která ale dnes už také může stát desítky korun. Ať už si každý svůj velký den představuje jakkoli, je pravdou, že i ta sebemenší svatba stojí nějaké peníze. Pokud chcete ušetřit a využít své prostředky třeba na svatební cestu, určitě vyzkoušejte některý z našich tipů.
Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
Hudba. Pro někoho smysl života, pro někoho příjemné povzbuzení během dne a pro jiného ideální hnací motor pro konkrétní činnost. Ne nadarmo se říká, že svět vidíme podle toho, jakou hudbu posloucháme. Naše oblíbené žánry mnohdy zrcadlí naši osobnost. Zároveň je to pro nás mnohdy v těch nejtěžších a nejnáročnějších okamžicích ten nejlepší parťák, jakého si jen můžeme přát. Hudba ale může efektivně posloužit pro naši práci, rozvoj osobnosti nebo daleko více - může nám pomoci najít samu sebe.
S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek