Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Akupresura aneb jak si pomoci při běžných potížích?

Body, které souvisí s orgány v našem těle, najdeme na našich nohou, rukou, i po celém těle. Pomocí jejich stimulace si jednoduše pomůžete od zdravotních potíží. Pojďte je najít společně s námi!
akupresura
Akupresura může pomoct při mnoha zdravotních problémech. (foto: 123RF)

21. 09. 2021

Co je akupresura

Akupresura patří do tradiční čínské léčebné metody, kdy vyhledáváte konkrétní body na povrchu těla. Jejich vhodnou stimulací, nejčastěji stlačováním prsty nebo tupými předměty, dochází k pozvolnému léčení potíží.

Podobně funguje také akupunktura, ale u té nedochází ke stimulaci tlakem prstů, používají se k tomu speciální jehličky. Pomocí akupresury můžete výrazně zmírnit náhlou bolest, nebo se pomocí pravidelné stimulace dobrat k vyléčení problému.

Bolest hlavy

Cítíte nepříjemnou a palčivou bolest hlavy? Nemusíte polykat prášky, které jen utlumí bolest, ale příčinu problému vůbec nijak neřeší. Na noze si vyhledejte bod číslo 60, který se nachází na dráze močového měchýře.

Přesná poloha bodu, který potřebujete vyhledat, je tato: naleznete jej za zevním kotníkem a Achillovou šlachou. Tento bod bude při silném stlačení bolestivý. Bod stlačte pětkrát, vyhněte se přitom tomu, abyste při stlačování používali nehty.

Horečka

I při horečce si můžete pomoci vhodným stlačováním akupresurních bodů. Na dráze tlustého střeva se nachází bod číslo 4, který dokáže zajistit úlevu při bolesti krční páteře či horečnatých stavech. Je vhodnou metodou, jak nastartovat své tělo při horečce. Kde tento bod naleznete? Vyhledejte si ho přesně na ruce, nachází se mezi ukazovákem a palcem v řase mezi první a druhou záprstní kůstkou. Tento bod desetkrát stlačte, po další půl hodině postup opakujte.

Pomoci dokážou i děti

Akupresura vám může pomoci v mnoha životních situacích. V Číně znají základní body i malé děti, a nezřídka se stává, že vhodnou stimulací dokážou zachránit lidský život. Například když někdo omdlí, dítě pomůže tak, že postačí, když jemně kousne dotyčného do malíčku. Pokud se jedná o chvilkovou nevolnost, dotyčný se probere.

Zatímco u nás jsme zvyklí na lékařské postupy, jimž většina populace nerozumí, pomocí akupresury si můžete zajistit rychlý výsledek i vy sami. Navštivte jeden z kurzů akupresury a zjistíte, jaká skoro kouzla tato starodávná technika dokáže.

K TÉMATU  Jak na oteklé a bolavé nohy z dlouhého sezení

Jak začít?

Přejete si začít s akupresurou? Některé mapy bodů naleznete ve videích na YouTube, nebo na tematických webech. Nejlepší je však mít po ruce knihu, která bude přehledná. Existují tituly, jako je Akupresura pro začátečníky, nebo Akupresura v praxi. Můžete se také přihlásit na některý z kurzů věnovaný akupresuře, který bude ve vašem okolí.

Pro koho není akupresura vhodná

I když je akupresura vhodnou pomocí při celé řadě potíží, existují situace, kdy by ji měl provádět pouze zkušený terapeut. Například v těhotenství není dobré s akupresurou začínat, mohli byste si poplést body a místo pomoci si uškodit.

Také v případech srdečního selhání tato technika nepomůže. Samozřejmě není vhodná také v případech, že je pokožka porušena či zanícena. Přejete si více informací? Zásobte se informacemi pomocí vhodných knih.

Dopřejte sobě i svým blízkým zdraví – to je přeci k nezaplacení!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Trápí vás bolestivá menstruace? Zkuste zmírnit její obtíže vynecháím kofeinu, pupalkou, roibosem a dalšími triky! Co ještě vám uleví?

5 cviků na protažení těla. Prospějte svému zdraví i v kanceláři

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jaro se pomalu přelévá do léta, a tak začínají lidé řešit, jak budou vypadat v plavkách. Ať už u českých řek, rybníků či bazénů, nebo někde u moře. A přiznejme si, že po roce všemožných protiepidemických opatření, zavřených tělocvičen a fit center nebo zákazu lyžování je ve formě jen málokdo. Proto byste mohla ocenit cvičení pro zpevnění zadečku, která zaručeně fungují.
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
No, opravdu není řeč o situaci, kdy by dítě z nějakého důvodu mělo indigově modrou barvu. Tuto barvu však může mít jeho aura, proto takové označení. Tyto děti jsou tak trochu zvláštním úkazem v našem světě a je dobré naučit se jim porozumět. Ale také to může být trochu jinak a můžete si myslet, že indigové děti jsou prostě jen děti odlišně vychovávané a snažíme se tu obhájit jejich nepřizpůsobivé chování.
Dámská liga si pro vás ve spolupráci se značkou GLISS připravila speciální soutěž o balíček různých druhů dámských vlasových masek GLISS! O jaké produkty se jedná a co musíte udělat pro výhru? Přečtěte si článek níže, ve kterém naleznete odpovědi na tyto otázky.
Někdy se to stává a máte pocit, že vás pošle partner brzy k šípku. Položila jste si však otázku, co všechno ho k tomu vede? I my ženy jsme mnohdy nevyzpytatelné. Milé dámy, představte si, že ani muž s vámi nechce někdy mluvit, protože má svou náladičku a mnohokrát je naštvaný či přepracovaný. Když na něj tlačíte, tak celou situaci leda zhoršíte. Bude-li se to opakovat pokaždé, vás nakonec opustí.
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.
Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.

Nepřehlédněte

Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?
Přejete si, aby z vašeho dítěte pomalu ale jistě rostla sebevědomá osobnost, která se v životě neztratí? V tom případě budete muset trochu přehodnotit své chování k vlastním potomkům. Když jim totiž dáte trochu nezávislosti a odpovědnosti, velmi jim tím pomůžete. Co by měly doma zvládnout předškolní děti?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek