Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Celá zrnková káva vs. mletá káva: Co je pro vás to pravé?

Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?
zrnková káva
Většina z nás si ráno bez kafe neumí představit.

14. 07. 2022

Zrnková káva

Pokud zrnkovou kávu správně skladujete, dokáže si velice dlouho udržet svou čerstvost a chuť. Poté si užijete opravdový smyslový zážitek z tradiční černé kávy. Chuť a vůně kávy pochází z oleje, který pokrývá celé zrno. Jakmile se kávová zrna rozemelou, tyto esenciální oleje se začnou vypařovat a káva začne ztrácet na čerstvosti a chuti. Předem namleté kávy jsou obvykle baleny s jednotnou, středně jemnou konzistencí pro typický domácí kávovar.

Skvělým přirovnáním jsou čerstvě upečené koláčky vytažené z trouby. Když je poprvé vyndáte a zchladíte na teplotu vhodnou ke konzumaci, jsou nejlepší. Jakmile je necháte ležet, vůně se vytratí, stejně jako celková chuť. Přesně taková je i mletá káva. V prvních okamžicích, kdy je namletá, je jednoduše nejlepší.

ráno
Nejlepší káva je z čerstvě namletých kávových zrn.

Samozřejmě si můžete zrnkovou kávu také namlít doma, pokud máte kávovar, který toto podporuje. Může chvíli trvat, než se naučíte, respektive, než najdete tu správnou intenzitu mletí, co vám připraví nejlepší kávu. Také čistit mlýnek je občas obtěžující záležitost, nicméně za ten čerstvý kávový zážitek to rozhodně stojí.

Mletá káva

Mletá káva vám ušetří čas a energii. Riziko, že omylem uvaříte hořkou nebo kyselou kávu, je mnohem nižší než u mletí a vaření zrnkové kávy. Stačí nabrat dostatečné množství kávové sedliny do filtru, zapnout kávovar a můžete se pustit do přípravy lahodné kávy.

Další výhodou mleté kávy je obrovské množství možností, které jsou k dispozici na pultech obchodů. Stále je větší procento lidí, kteří kupují mletou kávu, jelikož doma nemají kávovar s mlýnkem na zrnkovou kávu. Proto je trh s mletou kávou opravdu pestrý a máte tak opravdu z čeho vybírat. To znamená spoustu zajímavých příchutí. Z toho ale plyne, že u mleté kávy je velké riziko drobných rozdílů v chuti a čerstvosti.

K TÉMATU  20 druhů dřepů. Zvládnete je všechny?

Tipy, jak nejlépe připravit kávu

Pokud si kávu připravujete doma, ale poslední dobou vám tak nějak nechutná, je nasnadě třeba změnit něco při její přípravě či skladování. Zde je pár tipů, jak vám bude káva opět chutnat:

Neskladujte kávu v lednici ani v mrazáku

Při skladování kávy v lednici nebo mrazáku může kávová sedlina absorbovat vlhkost a pachy, což negativně ovlivní chuť vaší kávy. Místo toho skladujte kávu na chladném a suchém místě ve vzduchotěsné nádobě.

Nepoužívejte nožový mlýnek nebo mlýnek na koření

Pokud si melete kávu doma ručně, určitě byste neměli používat mlýnek na koření. Ten kávu nikdy nenamele rovnoměrně, což povede ke špatné extrakci, a káva vám tak nebude chutnat. Mlýnek na kávu zajistí, že budou všechna zrna rozemleta stejnoměrně. Mlýnek byste také měli udržovat čistý. Usazené oleje a kávová moučka mohou významně ovlivnit konečnou chuť vaší kávy.

konvička
Způsob, jakým kávu připravujete, má vliv na její výslednou chuť.

Čistý kávovar

V kávovaru se mohou usazovat minerály a vodní kámen, což negativně ovlivňuje chuť kávy, proto dbejte na jeho čistotu. K čištění můžete použít komerční čisticí přípravek nebo kávovar nechat projít cyklem čištění se směsí bílého octa a vody v poměru 50/50. Než začnete znovu vařit kávu, ujistěte se, že jste přes varnou konvici přehnali cyklus s čistou vodou. A to nejlépe víckrát za sebou.

Voda

Pokud jde o chuť kávy, hraje voda, kterou používáte, velkou roli. Pokud by vám nechutnala při pití z kohoutku, kávu z ní nevařte. Doporučujeme vařit kávu z filtrované nebo balené vody.

Používejte konzistentní množství kávy

Použití příliš velkého nebo malého množství kávy může mít velký vliv na chuť vašeho šálku, proto je důležité odměřovat stejné množství mleté kávy. Doporučujeme poměr vody a kávy 17:1, ale můžete si také kávu odvážit podle specifikací vaší metody přípravy. Odtud můžete upravit chuť: pokud vaše káva chutná příliš silně nebo hořce, použijte méně kávy, a pokud chutná slabě nebo travnatě, použijte více kávy.

K TÉMATU  Víte, že je aloe vera léčivá rostlina? Co dokáže v kombinaci s Alpou?

Jaké metodě dáváte přednost vy? A která u vás zvítězí: zrnková káva, nebo mletá káva?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak poznáte kvalitní kávu?

Čaje jako brána k rituálům i zahnání žízně. Vyznáte se v nich?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ne každému se poštěstí mít velký dům se zahradou. Pokud si chcete dopřát tu samou idylku v prostředí vašeho domova, máme pro vás úžasnou inspiraci. Poradíme vám, jak proměnit balkón nebo terasu v dokonalé místo pro váš odpočinek.
Proslavila se coby Krasomila v pohádce "Pyšná princezna", aktuálně ale září coby Agatha Christie. Kvůli slavné autorce detektivek se Alena Vránová po delší době opět objevila ve společnosti. A vypadá fantasticky! „Je to audiokniha, do níž se posluchači mohou zanořit a báječně se v ní zabydlet. Jedinečná Alena Vránová věkem, výrazem, expresí vzpomínek kopíruje živost Agathy Christie, její stále přítomný nadhled, lehkou ironii, sarkasmus a zvláštní umanutost,“ uvedla odborná porota na adresu absolutního vítěze cen Audiokniha roku 2023, kterým se stal "Vlastní životopis" Agathy Christie.
Jak často nemáte chuť v mrazivých dnech na salát, a přesto si ho dáte. Přece musíte pamatovat na své zdraví a zkonzumovat každý den tu správnou dávku zeleniny. Bude vám ale vaše tělo vděčné, když ho budete v zimě zásobovat syrovou zeleninou? V jakých případech je zpracování zeleniny vhodnější?
Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
V dnešním rychlém tempu života se stále více žen rozhoduje pracovat z domova. V tomto článku prozkoumáme tipy a triky, jak si vytvořit efektivní pracovní prostor v domácím prostředí. Od organizace pracovního času po ergonomii pracovního místa – objevte klíčové faktory pro úspěšné fungování v home office.
Prostředek proti lupům, lék na houbové plísně na nohách, prací zlepšovák hodně znečistěného oblečení nebo šikovná dezinfekce rukou? Tohle všechno je ústní voda, která svede zázraky i tam, kde by to asi nikdo nečekal!
Čas prázdnin a dovolených je přímo balzámem pro duši i pro tělo. Ne už tak pro pleť - sluneční paprsky, UV záření, horko, slaná a chlorovaná voda můžou pleť hodně dehydratovat. Víme, jak vypadat skvěle celé toto období. Klíčovým pomocníkem jsou pleťové masky.
Jako by tu bydlel čaroděj Gargamel. V polském městě Zakopane najdete chaty, které připomínají příbytky z pohádek. Původní návrh stavby měl na svědomí architekt Sebastian Piton. V okolí poté vznikly další stavby, vycházející z jeho nápadu. Všechny návštěvníky lákají k focení!
Už vás nebaví chodit do práce? Jste naštvaní pokaždé, když musíte ráno brzy vstávat a když v zimě jezdíte za tmy domů? Pak je na čase poohlédnout se po práci nové, možná takové, při které už nikam nebudete muset chodit. Pracovat se dá přece i z domova.
Tato 25letá hvězda v podstatě předělala celý svůj styl hudby, módy, děl, ale stále je to stejná Miley Cyrus, kterou jsme znali a milovali od jejích dnů Hannah Montany. Přestože je Miley sama o sobě slavná již více než deset let, existuje spousta faktů, které někteří z vás možná neví.
Jestliže jste sama ve třiceti, není na tom dnes nic divného. Pokud zůstáváte stále sama a je vám čtyřicet či padesát, začínáte vypadat podezřele. Dlouholeté představy jsou, že je single typicky mladý muž nebo mladá žena, kteří si užívají života, cestují nebo dělají kariéru. Je ale tohle tvrzení pravdivé?

Výběr článků

Čtení klasických knih vás nebaví? Nebo byste je rádi proložili i nějakým poslechem? V tom případě si vyberte z našich tipů na audioknížky, které vám jistě v letních měsících udělají radost a zpříjemní horké dny.
Holčička si hraje na doktora, a jejím zvláštní pacientem je skutečně odevzdaný a trpělivý bulteriér. Je takhle klidný i u opravdového veterináře? Opravdu roztomilý páreček, který vás pobaví.
Někteří zástupci zvířecí říše umí skutečně překvapit svojí šikovností. Kočka, pes, křeček, ale i medvěd, opice nebo veverka. Mezi všemi pak vyniká vychytralý pták, který využívá návnadu od lidí k lovení ryb. Podívejte se, jaký předvádí inteligentní zvířata talent a schopnost se učit.

Nepřehlédněte

Ve znamení Beran jsou lidé narození od 21. 3. do 20.4. Tomuto znamení vládne živel ohně. Tito lidé jsou tak opravdu nabití energií a zároveň velmi ambiciózní. Beranům vládne planeta Mars, jde o znamení, jehož symboly jsou jaro, nové začátky a jiskra. Berani jsou velcí bojovníci, ale co dalšího charakterizuje tohle kardiální a ohnivé stvoření?
Pracujete doma? Potom dobře víte, že potřebujete pracovní stůl, tedy místo, které je určené přímo pro vaši práci. Ten může mít spoustu podob a tvarů, ale hlavním je styl, jakým zapadá do vašeho interiéru. Někdo dá přednost jednoduché čisté desce, jiný si zase představuje klasické masivní dřevo s šuplíky nebo poličkami. Stačí si vybrat ten svůj, u kterého vám vše půjde jako po másle.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek