Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Celá zrnková káva vs. mletá káva: Co je pro vás to pravé?

Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?
zrnková káva
Většina z nás si ráno bez kafe neumí představit.

14. 07. 2022

Zrnková káva

Pokud zrnkovou kávu správně skladujete, dokáže si velice dlouho udržet svou čerstvost a chuť. Poté si užijete opravdový smyslový zážitek z tradiční černé kávy. Chuť a vůně kávy pochází z oleje, který pokrývá celé zrno. Jakmile se kávová zrna rozemelou, tyto esenciální oleje se začnou vypařovat a káva začne ztrácet na čerstvosti a chuti. Předem namleté kávy jsou obvykle baleny s jednotnou, středně jemnou konzistencí pro typický domácí kávovar.

Skvělým přirovnáním jsou čerstvě upečené koláčky vytažené z trouby. Když je poprvé vyndáte a zchladíte na teplotu vhodnou ke konzumaci, jsou nejlepší. Jakmile je necháte ležet, vůně se vytratí, stejně jako celková chuť. Přesně taková je i mletá káva. V prvních okamžicích, kdy je namletá, je jednoduše nejlepší.

ráno
Nejlepší káva je z čerstvě namletých kávových zrn.

Samozřejmě si můžete zrnkovou kávu také namlít doma, pokud máte kávovar, který toto podporuje. Může chvíli trvat, než se naučíte, respektive, než najdete tu správnou intenzitu mletí, co vám připraví nejlepší kávu. Také čistit mlýnek je občas obtěžující záležitost, nicméně za ten čerstvý kávový zážitek to rozhodně stojí.

Mletá káva

Mletá káva vám ušetří čas a energii. Riziko, že omylem uvaříte hořkou nebo kyselou kávu, je mnohem nižší než u mletí a vaření zrnkové kávy. Stačí nabrat dostatečné množství kávové sedliny do filtru, zapnout kávovar a můžete se pustit do přípravy lahodné kávy.

Další výhodou mleté kávy je obrovské množství možností, které jsou k dispozici na pultech obchodů. Stále je větší procento lidí, kteří kupují mletou kávu, jelikož doma nemají kávovar s mlýnkem na zrnkovou kávu. Proto je trh s mletou kávou opravdu pestrý a máte tak opravdu z čeho vybírat. To znamená spoustu zajímavých příchutí. Z toho ale plyne, že u mleté kávy je velké riziko drobných rozdílů v chuti a čerstvosti.

K TÉMATU  Nízký tlak: Jaké jsou jeho příčiny, jak rozpoznat příznaky a jak jej léčit?

Tipy, jak nejlépe připravit kávu

Pokud si kávu připravujete doma, ale poslední dobou vám tak nějak nechutná, je nasnadě třeba změnit něco při její přípravě či skladování. Zde je pár tipů, jak vám bude káva opět chutnat:

Neskladujte kávu v lednici ani v mrazáku

Při skladování kávy v lednici nebo mrazáku může kávová sedlina absorbovat vlhkost a pachy, což negativně ovlivní chuť vaší kávy. Místo toho skladujte kávu na chladném a suchém místě ve vzduchotěsné nádobě.

Nepoužívejte nožový mlýnek nebo mlýnek na koření

Pokud si melete kávu doma ručně, určitě byste neměli používat mlýnek na koření. Ten kávu nikdy nenamele rovnoměrně, což povede ke špatné extrakci, a káva vám tak nebude chutnat. Mlýnek na kávu zajistí, že budou všechna zrna rozemleta stejnoměrně. Mlýnek byste také měli udržovat čistý. Usazené oleje a kávová moučka mohou významně ovlivnit konečnou chuť vaší kávy.

konvička
Způsob, jakým kávu připravujete, má vliv na její výslednou chuť.

Čistý kávovar

V kávovaru se mohou usazovat minerály a vodní kámen, což negativně ovlivňuje chuť kávy, proto dbejte na jeho čistotu. K čištění můžete použít komerční čisticí přípravek nebo kávovar nechat projít cyklem čištění se směsí bílého octa a vody v poměru 50/50. Než začnete znovu vařit kávu, ujistěte se, že jste přes varnou konvici přehnali cyklus s čistou vodou. A to nejlépe víckrát za sebou.

Voda

Pokud jde o chuť kávy, hraje voda, kterou používáte, velkou roli. Pokud by vám nechutnala při pití z kohoutku, kávu z ní nevařte. Doporučujeme vařit kávu z filtrované nebo balené vody.

Používejte konzistentní množství kávy

Použití příliš velkého nebo malého množství kávy může mít velký vliv na chuť vašeho šálku, proto je důležité odměřovat stejné množství mleté kávy. Doporučujeme poměr vody a kávy 17:1, ale můžete si také kávu odvážit podle specifikací vaší metody přípravy. Odtud můžete upravit chuť: pokud vaše káva chutná příliš silně nebo hořce, použijte méně kávy, a pokud chutná slabě nebo travnatě, použijte více kávy.

K TÉMATU  Dámská jízda: Co podniknout a proč ji trávit u moře?

Jaké metodě dáváte přednost vy? A která u vás zvítězí: zrnková káva, nebo mletá káva?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak poznáte kvalitní kávu?

Čaje jako brána k rituálům i zahnání žízně. Vyznáte se v nich?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.
Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 
Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek