Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Celá zrnková káva vs. mletá káva: Co je pro vás to pravé?

Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?
zrnková káva
Většina z nás si ráno bez kafe neumí představit.

14. 07. 2022

Zrnková káva

Pokud zrnkovou kávu správně skladujete, dokáže si velice dlouho udržet svou čerstvost a chuť. Poté si užijete opravdový smyslový zážitek z tradiční černé kávy. Chuť a vůně kávy pochází z oleje, který pokrývá celé zrno. Jakmile se kávová zrna rozemelou, tyto esenciální oleje se začnou vypařovat a káva začne ztrácet na čerstvosti a chuti. Předem namleté kávy jsou obvykle baleny s jednotnou, středně jemnou konzistencí pro typický domácí kávovar.

Skvělým přirovnáním jsou čerstvě upečené koláčky vytažené z trouby. Když je poprvé vyndáte a zchladíte na teplotu vhodnou ke konzumaci, jsou nejlepší. Jakmile je necháte ležet, vůně se vytratí, stejně jako celková chuť. Přesně taková je i mletá káva. V prvních okamžicích, kdy je namletá, je jednoduše nejlepší.

ráno
Nejlepší káva je z čerstvě namletých kávových zrn.

Samozřejmě si můžete zrnkovou kávu také namlít doma, pokud máte kávovar, který toto podporuje. Může chvíli trvat, než se naučíte, respektive, než najdete tu správnou intenzitu mletí, co vám připraví nejlepší kávu. Také čistit mlýnek je občas obtěžující záležitost, nicméně za ten čerstvý kávový zážitek to rozhodně stojí.

Mletá káva

Mletá káva vám ušetří čas a energii. Riziko, že omylem uvaříte hořkou nebo kyselou kávu, je mnohem nižší než u mletí a vaření zrnkové kávy. Stačí nabrat dostatečné množství kávové sedliny do filtru, zapnout kávovar a můžete se pustit do přípravy lahodné kávy.

Další výhodou mleté kávy je obrovské množství možností, které jsou k dispozici na pultech obchodů. Stále je větší procento lidí, kteří kupují mletou kávu, jelikož doma nemají kávovar s mlýnkem na zrnkovou kávu. Proto je trh s mletou kávou opravdu pestrý a máte tak opravdu z čeho vybírat. To znamená spoustu zajímavých příchutí. Z toho ale plyne, že u mleté kávy je velké riziko drobných rozdílů v chuti a čerstvosti.

K TÉMATU  Vaginální mykóza jako častý problém žen. Co účinně zabírá?

Tipy, jak nejlépe připravit kávu

Pokud si kávu připravujete doma, ale poslední dobou vám tak nějak nechutná, je nasnadě třeba změnit něco při její přípravě či skladování. Zde je pár tipů, jak vám bude káva opět chutnat:

Neskladujte kávu v lednici ani v mrazáku

Při skladování kávy v lednici nebo mrazáku může kávová sedlina absorbovat vlhkost a pachy, což negativně ovlivní chuť vaší kávy. Místo toho skladujte kávu na chladném a suchém místě ve vzduchotěsné nádobě.

Nepoužívejte nožový mlýnek nebo mlýnek na koření

Pokud si melete kávu doma ručně, určitě byste neměli používat mlýnek na koření. Ten kávu nikdy nenamele rovnoměrně, což povede ke špatné extrakci, a káva vám tak nebude chutnat. Mlýnek na kávu zajistí, že budou všechna zrna rozemleta stejnoměrně. Mlýnek byste také měli udržovat čistý. Usazené oleje a kávová moučka mohou významně ovlivnit konečnou chuť vaší kávy.

konvička
Způsob, jakým kávu připravujete, má vliv na její výslednou chuť.

Čistý kávovar

V kávovaru se mohou usazovat minerály a vodní kámen, což negativně ovlivňuje chuť kávy, proto dbejte na jeho čistotu. K čištění můžete použít komerční čisticí přípravek nebo kávovar nechat projít cyklem čištění se směsí bílého octa a vody v poměru 50/50. Než začnete znovu vařit kávu, ujistěte se, že jste přes varnou konvici přehnali cyklus s čistou vodou. A to nejlépe víckrát za sebou.

Voda

Pokud jde o chuť kávy, hraje voda, kterou používáte, velkou roli. Pokud by vám nechutnala při pití z kohoutku, kávu z ní nevařte. Doporučujeme vařit kávu z filtrované nebo balené vody.

Používejte konzistentní množství kávy

Použití příliš velkého nebo malého množství kávy může mít velký vliv na chuť vašeho šálku, proto je důležité odměřovat stejné množství mleté kávy. Doporučujeme poměr vody a kávy 17:1, ale můžete si také kávu odvážit podle specifikací vaší metody přípravy. Odtud můžete upravit chuť: pokud vaše káva chutná příliš silně nebo hořce, použijte méně kávy, a pokud chutná slabě nebo travnatě, použijte více kávy.

K TÉMATU  Jídlo dokáže ovlivnit naše sny. Horký šálek si na noc raději nedávejte. Čemu se ještě vyhnout, když se vám špatně spí

Jaké metodě dáváte přednost vy? A která u vás zvítězí: zrnková káva, nebo mletá káva?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak poznáte kvalitní kávu?

Čaje jako brána k rituálům i zahnání žízně. Vyznáte se v nich?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
Někdo se pyšní hustou a dlouhou hřívou, někdo se zase trápí se svými řídkými vlasy, které sotva dorostou po ramena. Naštěstí existuje možnost prodloužení vlasů, díky níž si řada z nás splní svůj sen – mít krásné a dlouhé vlasy. Jaké jsou metody prodloužení a na co si dát pozor?
Dítě sice někdy přijde zcela nečekaně, jindy je však součástí plánu, který si dva stanoví. V takovém případě je to mnohdy lepší. Příchod dítěte je vítaným, milým překvapením, nikoliv něčím, co zaskočí a co člověka vede k pohrávání si s myšlenkou, jestli potrat není řešením. Abyste se takovému scénáři vyhnuli, udělejte několik věcí ještě předtím, než začnete dítě plánovat a následně se o něj pokoušet.
Je jiná, je svá. Je to Billie Eilish. Do šoubyznysu vplula jako velká voda bez varování a okamžitě z ní začali všichni teenageři šílet. Zlomovým okamžikem byl pro zpěvačku říjen 2015, tedy krátce před dovršením jejích 14 let, když s bratrem Finneasem zveřejnili na SoundCloudu song Ocean Eyes, ze kterého se přes noc stala hudební senzace. A od té doby znal její jméno celý svět.
Představte si, jaké by to bylo, kdybyste měli každý den úsměv na tváři. Kdyby se vám dařilo v práci, ve škole, ve vztazích a měli byste krásné zdraví. Ano, tohle všechno je možné a to za pomocí pozitivního myšlení. Už jen tohle všechno může být velkou motivací, abyste začali myslet pozitivně! Protože ty výsledky stojí opravdu za to. Jak ale na to? Jak se od stresu, smutku a strachů dostat k lepšímu myšlení?
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Líčení je prostě zábava. Navíc kočičí oči patří mezi evergreen, co nikdy nevyjde z módy. Pro dnešek jsme si pro vás připravili jednoduché triky, se kterými zvládnete líčení kočičích očí naprosto bez problémů. Kdy si uděláte svou chvilku pro sebe a vyzkoušíte si, jak budete vypadat jako skutečná sexy šelma? Jdeme na to!
Je jiná, je svá. Je to Billie Eilish. Do šoubyznysu vplula jako velká voda bez varování a okamžitě z ní začali všichni teenageři šílet. Zlomovým okamžikem byl pro zpěvačku říjen 2015, tedy krátce před dovršením jejích 14 let, když s bratrem Finneasem zveřejnili na SoundCloudu song Ocean Eyes, ze kterého se přes noc stala hudební senzace. A od té doby znal její jméno celý svět.
Jsou konečně vidět výsledky po dlouhých týdnech strávených v posilovně? Konečně se ukazují buchtičky na břiše, kvůli kterým jste poslední měsíce nejedli sladkosti a drželi si zdravý jídelníček? Nezmařte svou dlouhou snahu a vyhněte se několika věcem, po kterých se tloustne, a to extrémně rychle.

Nepřehlédněte

Všichni víme, že současná doba není zrovna dvakrát příhodná. Všechno kolem nás zdražuje, najednou zaplatíme víc nejen na jídle, ale i na energiích či pohonných hmotách, ale výplata zůstává stejná. Doba utrácení tak pomalu mizí v nedohlednu a nám nezbývá nic jiného, než si prostě utáhnout opasky. Na čem se dá alespoň trochu ušetřit? Mrkněte na pár tipů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek