Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Celá zrnková káva vs. mletá káva: Co je pro vás to pravé?

Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?
zrnková káva
Většina z nás si ráno bez kafe neumí představit.

14. 07. 2022

Zrnková káva

Pokud zrnkovou kávu správně skladujete, dokáže si velice dlouho udržet svou čerstvost a chuť. Poté si užijete opravdový smyslový zážitek z tradiční černé kávy. Chuť a vůně kávy pochází z oleje, který pokrývá celé zrno. Jakmile se kávová zrna rozemelou, tyto esenciální oleje se začnou vypařovat a káva začne ztrácet na čerstvosti a chuti. Předem namleté kávy jsou obvykle baleny s jednotnou, středně jemnou konzistencí pro typický domácí kávovar.

Skvělým přirovnáním jsou čerstvě upečené koláčky vytažené z trouby. Když je poprvé vyndáte a zchladíte na teplotu vhodnou ke konzumaci, jsou nejlepší. Jakmile je necháte ležet, vůně se vytratí, stejně jako celková chuť. Přesně taková je i mletá káva. V prvních okamžicích, kdy je namletá, je jednoduše nejlepší.

ráno
Nejlepší káva je z čerstvě namletých kávových zrn.

Samozřejmě si můžete zrnkovou kávu také namlít doma, pokud máte kávovar, který toto podporuje. Může chvíli trvat, než se naučíte, respektive, než najdete tu správnou intenzitu mletí, co vám připraví nejlepší kávu. Také čistit mlýnek je občas obtěžující záležitost, nicméně za ten čerstvý kávový zážitek to rozhodně stojí.

Mletá káva

Mletá káva vám ušetří čas a energii. Riziko, že omylem uvaříte hořkou nebo kyselou kávu, je mnohem nižší než u mletí a vaření zrnkové kávy. Stačí nabrat dostatečné množství kávové sedliny do filtru, zapnout kávovar a můžete se pustit do přípravy lahodné kávy.

Další výhodou mleté kávy je obrovské množství možností, které jsou k dispozici na pultech obchodů. Stále je větší procento lidí, kteří kupují mletou kávu, jelikož doma nemají kávovar s mlýnkem na zrnkovou kávu. Proto je trh s mletou kávou opravdu pestrý a máte tak opravdu z čeho vybírat. To znamená spoustu zajímavých příchutí. Z toho ale plyne, že u mleté kávy je velké riziko drobných rozdílů v chuti a čerstvosti.

K TÉMATU  Nitroděložní tělísko: Jak si správně vybrat?

Tipy, jak nejlépe připravit kávu

Pokud si kávu připravujete doma, ale poslední dobou vám tak nějak nechutná, je nasnadě třeba změnit něco při její přípravě či skladování. Zde je pár tipů, jak vám bude káva opět chutnat:

Neskladujte kávu v lednici ani v mrazáku

Při skladování kávy v lednici nebo mrazáku může kávová sedlina absorbovat vlhkost a pachy, což negativně ovlivní chuť vaší kávy. Místo toho skladujte kávu na chladném a suchém místě ve vzduchotěsné nádobě.

Nepoužívejte nožový mlýnek nebo mlýnek na koření

Pokud si melete kávu doma ručně, určitě byste neměli používat mlýnek na koření. Ten kávu nikdy nenamele rovnoměrně, což povede ke špatné extrakci, a káva vám tak nebude chutnat. Mlýnek na kávu zajistí, že budou všechna zrna rozemleta stejnoměrně. Mlýnek byste také měli udržovat čistý. Usazené oleje a kávová moučka mohou významně ovlivnit konečnou chuť vaší kávy.

konvička
Způsob, jakým kávu připravujete, má vliv na její výslednou chuť.

Čistý kávovar

V kávovaru se mohou usazovat minerály a vodní kámen, což negativně ovlivňuje chuť kávy, proto dbejte na jeho čistotu. K čištění můžete použít komerční čisticí přípravek nebo kávovar nechat projít cyklem čištění se směsí bílého octa a vody v poměru 50/50. Než začnete znovu vařit kávu, ujistěte se, že jste přes varnou konvici přehnali cyklus s čistou vodou. A to nejlépe víckrát za sebou.

Voda

Pokud jde o chuť kávy, hraje voda, kterou používáte, velkou roli. Pokud by vám nechutnala při pití z kohoutku, kávu z ní nevařte. Doporučujeme vařit kávu z filtrované nebo balené vody.

Používejte konzistentní množství kávy

Použití příliš velkého nebo malého množství kávy může mít velký vliv na chuť vašeho šálku, proto je důležité odměřovat stejné množství mleté kávy. Doporučujeme poměr vody a kávy 17:1, ale můžete si také kávu odvážit podle specifikací vaší metody přípravy. Odtud můžete upravit chuť: pokud vaše káva chutná příliš silně nebo hořce, použijte méně kávy, a pokud chutná slabě nebo travnatě, použijte více kávy.

K TÉMATU  Jak se účinně zbavit tuku v oblasti zad a podpaží? Zacvičte si tyto cviky!

Jaké metodě dáváte přednost vy? A která u vás zvítězí: zrnková káva, nebo mletá káva?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak poznáte kvalitní kávu?

Čaje jako brána k rituálům i zahnání žízně. Vyznáte se v nich?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.
Po dlouhé a poměrně chladné zimě nám do schránek doputuje každoroční vyúčtování za energie. A mnozí se naprosto zhrozí, jelikož nejen, že musí doplácet, ale doplatek je doslova do nebe volající. V této chvíli nemohou dělat nic jiného než se zavřenými oči šek odeslat, a poté přemýšlet, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Ono to ostatně není nic těžkého, tipy na několik úsporných opatření vám přinášíme.
Když se s námi léto loučí v Česku, neznamená to, že jinde na světě sluneční paprsky i nadále nepřevládají. Například takové Maledivy jsou atraktivní i v zimních chladných měsících, o tom není pochyb ani sporu. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj čas strávíte za hranicemi, prozraďme si, co dovolená na Maledivách nabízí a další informace, které se každému turistovi mohou hodit.
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
Možná patříte mezi ty, kteří nepotřebují jíst maso příliš často. A nemusí to být z důvodu, že se vám příčí zabíjení zvířat, ale třeba vám jen jednoduše maso tolik nechutná a nemáte častou potřebu ho konzumovat. Jak ale zajistit, aby přesto váš jídelníček obsahoval veškeré potřebné živiny?
Jak probíhá první schůzka se mnou? Jaké nástroje mají moji klienti k dispozici, aby na sobě mohli začít pracovat? V jakých oblastech života vám Emoční rovnice pomohou? Dočtete se, jak se Nela cítila, co jí první koučink přinesl a co ji překvapilo.

Nepřehlédněte

Co vyrazit na hory? Vyhlášená lyžařská destinace Méribel ve francouzských Alpách patří mezi ty nejluxusnější. Tahle překrásná horská chata je k pronájmu! Celých 330 m² a 3 patra, kde je 6 ložnic, prostorný obývací pokoj s panoramatickým oknem nebo vlastní kuchyně. Dole najdete krytý bazén a k dispozici je i sauna. Navíc dodávka s řidičem. Stejně ohromující jako vzhled a interiér chaty je i ceník služeb. Tohle zkrátka něco stojí.
Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek