Úterý , 21. 03. 2023

Radek

Cvičení s alkoholem: Dočkáme se výsledků?

Honba za štíhlou a sexy postavou pokračuje, i když léto už je dávno za námi. Lidé se zkrátka chtějí udržovat v kondici. S nedávnými vánočními svátky však byla píle trochu mařena vynikajícím cukrovím a samými smaženými pokrmy. Během tohoto období na sklonku roku je třeba vykázat opravdu pevnou vůli, díky které odoláte i alkoholu. Především ten je při cvičení jedním velkým tabu.
cvičení s alkoholem
Jde cvičení a alkohol dohromady? (foto: 123rf)

03. 03. 2021

Alkohol bohužel k Vánocům a také k silvestrovským oslavám patřil. Jenže pokud se chcete dostat do formy, právě alkohol je pro vás naprostým tabu. Proč nejde cvičení s alkoholem dohromady? 

Alkohol = prázdné kalorie 

Aby byla píle v posilovně brzy zúročená, je třeba se veškerým alkoholickým nápojům vyhýbat. Mluvíme zde totiž o prázdných kaloriích, které můžou snahu o zhubnutí zmařit po pár locích.

Třeba takové obyčejné pivo – jedno obsahuje až dvě stě kalorií. A to se výrazně podepíše do vašeho jídelníčku. Pokud byste vypili piva tři, je nutné svůj jídelníček vytvořit o tři sta kalorií nižší, což už může mít vliv na vaše fungování.  

Navíc mluvíme o nápojích, které lidský organismus spíše dehydratují, než hydratují, bohužel. Při hubnutí je dostatek tekutin velice důležitý, ovšem alkohol do povolených tekutin nepatří. Stojí za zmiňovanou dehydratací, která se posléze projevuje pocity únavy či snížením výkonnosti nejen při cvičení.  

Likviduje bílkoviny 

Pokud toužíte po vysportované postavě, které bude slušet kupříkladu i těsný nátělník, je důležité dodávat do těla bílkoviny. Proteiny (neboli také bílkoviny) jsou základním stavebním kamenem svalů a svalové hmoty. Pokud bílkovin nebude dostatek, tělo nebude tak svalnaté, jak si představujete.  

I když byste se snažili bílkoviny dodat do těla, v kombinaci s alkoholem dojde k jejich likvidaci. A vaše snaha o doplnění potřebné živiny tak přijde naprosto vniveč. Alkohol zhoršuje vstřebávání bílkovin v těle – jen hrstka z nich se přemění na svalovou hmotu. To vede ke zpomalení regenerace svalů.  

Dochází k vyšší tepové frekvenci 

Co je velice nebezpečné a co je také dalším důvodem, proč nelze kombinovat cvičení s alkoholem, je vyšší tepová frekvence, za kterou alkohol stojí. Vezměte si, že už při samotném sportovním výkonu významně roste tepová frekvence.

K TÉMATU  6 míst, která nesmíte ve Vietnamu minout

Pokud se k tomu přidá ještě alkohol, není to dobré ani pro srdce, ani pro hubnutí jako takové. Cvičení se rázem stane daleko náročnějším, navíc nebude ani tak efektivní jako běžně.  

Alkohol nepijte ani po cvičení 

Možná si říkáte, že alkohol je sice zakázaný v kombinaci se cvičením, ale nikde se nepíše, že po cvičení to není dobrý nápad. Pravdou ale je, že se alkoholu vyhněte i po cvičení. Jak již bylo nastíněno, stojí za zpomalením regenerace a také za zastavením růstu svalové hmoty.  

Alkohol navíc doplní kalorie, které jste během cvičení tak pracně spálili, a vaše vynaložené úsilí tak bylo naprosto zbytečné.  

Tipy, jak se alkoholu vyhýbat 

I když si možná říkáte, že jsme přece Češi – alkohol ze svého denního harmonogramu prostě vynechat nemůžeme. Ale jde to. Kupříkladu stačí, když se přestane chodit do hospody (tomu ostatně koronavirová situace velice nahrává).

Pokud se však do hospody nebo baru chystáte, objednejte si váš oblíbený drink jenom v nealkoholickém provedení. Takové mojito v sobě opravdu nemusí obsahovat kubánský ani jiný rum. Může být nahrazen sodovkou a stejně bude opravdu vynikající. 

Podobně to lze udělat i s pivem, které je mezi Čechy tolik oblíbené. Naštěstí mluvíme o nápoji, který si můžete vychutnat i v nealkoholickém provedení. A pokud vám nealko zrovna nechutná, co zkusit nealkoholické pivo ochucené? Možností je dnes opravdu mnoho, proto abstinence nebude tak těžká. Chce to však silnou vůli a pevně stanovený cíl. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mobilní aplikace na hubnutí. Které pomůžou shodit přebytečné kilogramy?

Znáte Paretovo pravidlo? Zkuste ho využít při hubnutí!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zásnuby jsou neopakovatelným a silným životním okamžikem. Jistě víte, že my ženy jej většinou prožíváme mnohem intenzivněji a zásnubní prstýnek jen tak z prstu nesundáme. I když každá máme jiný vkus, někdy se rády řídíme i trendy. Z čeho si budete moci vybrat nadcházející sezónu?
Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Jen málokdo si dovede představit léto bez zmrzliny. Proč ale do sebe sypat zmrzliny, které tu hlavní přísadu viděly jen zdálky, a oproti tomu jsou plné tuků a bůhví čeho ještě? To chce poctivou zmrzlinu, a čím originálnější, tím lepší. A kam vyrazit za úžasnou zmrzkou, na to se právě teď podíváme.
Pokud ani nevíte, co to je, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu. Pravdou totiž je, že cascara byla ještě donedávna v celé Evropské unii zakázaná, respektive bylo zakázáno ji prodávat. Přitom jde o velmi zajímavou surovinu, která se používá nejenom při přípravě nápojů, ale například také moučníků.
Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  
Zmatená a vystrašená zvířata, plačící malé děti a nepořádek na ulicích je výsledkem hlučných ohňostrojů, které k oslavám silvestra už tak nějak patří. Ale vzhledem k tomu, že následky jsou jak pro zvířata, tak pro děti často fatální, existují místa, kde je pyrotechnika naprosto zakázaná a čím dál více lidí se uchyluje k oslavám Nového roku bez petard.

Nepřehlédněte

Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek