Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Cvičení s alkoholem: Dočkáme se výsledků?

Honba za štíhlou a sexy postavou pokračuje, i když léto už je dávno za námi. Lidé se zkrátka chtějí udržovat v kondici. S nedávnými vánočními svátky však byla píle trochu mařena vynikajícím cukrovím a samými smaženými pokrmy. Během tohoto období na sklonku roku je třeba vykázat opravdu pevnou vůli, díky které odoláte i alkoholu. Především ten je při cvičení jedním velkým tabu.
cvičení s alkoholem
Jde cvičení a alkohol dohromady? (foto: 123rf)

03. 03. 2021

Alkohol bohužel k Vánocům a také k silvestrovským oslavám patřil. Jenže pokud se chcete dostat do formy, právě alkohol je pro vás naprostým tabu. Proč nejde cvičení s alkoholem dohromady? 

Alkohol = prázdné kalorie 

Aby byla píle v posilovně brzy zúročená, je třeba se veškerým alkoholickým nápojům vyhýbat. Mluvíme zde totiž o prázdných kaloriích, které můžou snahu o zhubnutí zmařit po pár locích.

Třeba takové obyčejné pivo – jedno obsahuje až dvě stě kalorií. A to se výrazně podepíše do vašeho jídelníčku. Pokud byste vypili piva tři, je nutné svůj jídelníček vytvořit o tři sta kalorií nižší, což už může mít vliv na vaše fungování.  

Navíc mluvíme o nápojích, které lidský organismus spíše dehydratují, než hydratují, bohužel. Při hubnutí je dostatek tekutin velice důležitý, ovšem alkohol do povolených tekutin nepatří. Stojí za zmiňovanou dehydratací, která se posléze projevuje pocity únavy či snížením výkonnosti nejen při cvičení.  

Likviduje bílkoviny 

Pokud toužíte po vysportované postavě, které bude slušet kupříkladu i těsný nátělník, je důležité dodávat do těla bílkoviny. Proteiny (neboli také bílkoviny) jsou základním stavebním kamenem svalů a svalové hmoty. Pokud bílkovin nebude dostatek, tělo nebude tak svalnaté, jak si představujete.  

I když byste se snažili bílkoviny dodat do těla, v kombinaci s alkoholem dojde k jejich likvidaci. A vaše snaha o doplnění potřebné živiny tak přijde naprosto vniveč. Alkohol zhoršuje vstřebávání bílkovin v těle – jen hrstka z nich se přemění na svalovou hmotu. To vede ke zpomalení regenerace svalů.  

Dochází k vyšší tepové frekvenci 

Co je velice nebezpečné a co je také dalším důvodem, proč nelze kombinovat cvičení s alkoholem, je vyšší tepová frekvence, za kterou alkohol stojí. Vezměte si, že už při samotném sportovním výkonu významně roste tepová frekvence.

K TÉMATU  Plavání: jak dlouho musíme plavat, abychom zhubli?

Pokud se k tomu přidá ještě alkohol, není to dobré ani pro srdce, ani pro hubnutí jako takové. Cvičení se rázem stane daleko náročnějším, navíc nebude ani tak efektivní jako běžně.  

Alkohol nepijte ani po cvičení 

Možná si říkáte, že alkohol je sice zakázaný v kombinaci se cvičením, ale nikde se nepíše, že po cvičení to není dobrý nápad. Pravdou ale je, že se alkoholu vyhněte i po cvičení. Jak již bylo nastíněno, stojí za zpomalením regenerace a také za zastavením růstu svalové hmoty.  

Alkohol navíc doplní kalorie, které jste během cvičení tak pracně spálili, a vaše vynaložené úsilí tak bylo naprosto zbytečné.  

Tipy, jak se alkoholu vyhýbat 

I když si možná říkáte, že jsme přece Češi – alkohol ze svého denního harmonogramu prostě vynechat nemůžeme. Ale jde to. Kupříkladu stačí, když se přestane chodit do hospody (tomu ostatně koronavirová situace velice nahrává).

Pokud se však do hospody nebo baru chystáte, objednejte si váš oblíbený drink jenom v nealkoholickém provedení. Takové mojito v sobě opravdu nemusí obsahovat kubánský ani jiný rum. Může být nahrazen sodovkou a stejně bude opravdu vynikající. 

Podobně to lze udělat i s pivem, které je mezi Čechy tolik oblíbené. Naštěstí mluvíme o nápoji, který si můžete vychutnat i v nealkoholickém provedení. A pokud vám nealko zrovna nechutná, co zkusit nealkoholické pivo ochucené? Možností je dnes opravdu mnoho, proto abstinence nebude tak těžká. Chce to však silnou vůli a pevně stanovený cíl. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mobilní aplikace na hubnutí. Které pomůžou shodit přebytečné kilogramy?

Znáte Paretovo pravidlo? Zkuste ho využít při hubnutí!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Poslechněte si deset hlasů z britské verze talentové show The Voice 2019, které naprosto uchvátily diváky a šokovaly porotu. To je zpěv!
Tvůrci nazvali tuhle povedenou reklamu bitva pohlaví. Scéna je jako vystřižená z filmu Gladiátor. Obě strany proti sobě neváhají použít všechny své zbraně! Tohle vás zaručeně rozesměje!
Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.
Zásnuby jsou neopakovatelným a silným životním okamžikem. Jistě víte, že my ženy jej většinou prožíváme mnohem intenzivněji a zásnubní prstýnek jen tak z prstu nesundáme. I když každá máme jiný vkus, někdy se rády řídíme i trendy. Z čeho si budete moci vybrat nadcházející sezónu?
Pokud jste nadšený cestovatel, a soustavně pracující člověk, pak asi jako každý bojujete s omezenými dny na dovolenou. Jak ale najít kompromis - tedy cestovat, a přitom si neplácat v práci volno? Řešením mohou být víkendové pobyty a my jsme si pro tentokrát vybrali jedno lákavé místo – evropské lákadlo v podobě Londýna. Co navštívit v Londýně, když nemáte moc času?
Dlouho jsem nemohla najít lásku, vždycky jsem byla trošku při těle, měla jsem problémy s pocením, nějaké zdravotní problémy, které způsobovala moje nadváha a pleť samý pupínek. Bojovala jsem s tím v pubertě hodně dlouho a neměla jsem žádné sebevědomí.
Tohle svému dítěti dělat nebudu! Takhle moje dítě rozhodně vychované nebude! To si nebude moct dovolit! To jsou časté věty, které člověk vypustí z úst ještě před tím, než se rodičem vůbec stane. Jenže když nastane okamžik a narodí se mu dítě, rázem ke všemu má trochu jiný postoj.
Ucpal se vám odpad a hledáte nejlepší způsob jeho čištění? Dáme vám rychlé tipy na čištění "po domácku" a poradíme, na koho se obrátit.
Je spousta úžasných přípravků, které nám během pár vteřin pomohou zdokonalit naše vlasy. Jenže... Pokud jste majitelkou bohémských vlnek nebo roztomilých kudrlinek, pak víte, jaký je to s nimi občas kříž, aby vypadaly opravdu zdravě. Oproti jiným vlasům totiž mají větší tendenci k lámaní, třepivosti a suchosti. Naštěstí jsou ale k mání různé přípravky pro podporu vln, z nichž některé jsme za vás otestovali.
Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.
Letos oslavila osmdesáté sedmé narozeniny. Jaký je příběh jedné z nejkrásnějších hereček, které kdy po této planetě chodily? Sophia Loren si prožila svůj dokonalý americký sen.
Chcete-li si koupit pohodlné a zároveň trendy boty, určitě vsaďte na kožené kousky. Ty mají mnoho předností. Na následujících řádcích si na koženou obuv posvítíme pěkně zblízka. Povíme si jak ji vybrat a i to, s jakými módními doplňky ji kombinovat. Proto pojďte číst dále a nechte se inspirovat společně s námi.

Výběr článků

Mnozí odborníci mluví o současnosti jako o „době jedové“. Upozorňují, že toxické látky jsou nejen kolem nás, ale i v nás. Pocházejí ze znečištěného životního prostředí, ale také z kosmetiky a léků, které užíváme. Svou roli hraje i nevhodná strava a alkohol, který si sem tam dopřejeme. Jednou za čas bychom tak měli udělat ve svém těle důkladný úklid. Právě leden je pro očistu ideální.
Podzim se hlásí o slovo a pro všechny milovníky zeleně to znamená jediné - je třeba začít rostlinky pomalu připravovat na období odpočinku, vegetační klid totiž začíná na podzim a končí až na jaře. Zatím se ale nemusíte úplně plašit, a pokud chcete mít ještě nějakou chvilku krásně zelený a rozkvetlý balkon, můžete ho mít. Které květiny nebo bylinky přežijí i chladnější počasí?
Fotografie šťastných rodin, honosných oslav a dokonale zabalených dárků, které začínají plnit sociální sítě, mají velký vliv na psychiku člověka. Ta prochází v období Vánoc zatěžkávací zkouškou. Většina z nás chce mít všechno dokonalé, mít neustále uklizeno, napečeno co nejdříve, ozdobený vánoční stromek jako z časopisu, ale... ne vždy je vše podle plánu. Zkuste se během Vánoc věnovat také sobě, vyzkoušejte různá meditační cvičení, která vaší psychice výrazně uleví a nenakládejte si toho na sebe tolik.

Nepřehlédněte

Neustálé pochybnosti o sobě. Kritika své postavy, kritika svého chování. Nedůvěra v dosažení stanovených cílů... Poznává se v tomto některá z vás? Přály byste si, ženy, mít se více rády? V dnešním článku si povíme, jak na to! Jak se mít ráda, jak zlepšit své sebevědomí a jak zkrátka zazářit!
Být sama na výchovu dítěte, ať už z jakéhokoliv důvodu, není věc jednoduchá. Zapomeňme dnes na psychologický podtext a složitosti rodiče, který zvládá sám roli mámy – táty dohromady. Pojďme se zaměřit na čistě materiální stránku věci. I ta není jednoduchá. Na jaké dávky a příspěvky máte nárok a kde je žádat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek