Čtvrtek , 06. 10. 2022

Eliška

Cvičení s alkoholem: Dočkáme se výsledků?

Honba za štíhlou a sexy postavou pokračuje, i když léto už je dávno za námi. Lidé se zkrátka chtějí udržovat v kondici. S nedávnými vánočními svátky však byla píle trochu mařena vynikajícím cukrovím a samými smaženými pokrmy. Během tohoto období na sklonku roku je třeba vykázat opravdu pevnou vůli, díky které odoláte i alkoholu. Především ten je při cvičení jedním velkým tabu.
cvičení s alkoholem
Jde cvičení a alkohol dohromady? (foto: 123rf)

03. 03. 2021

Alkohol bohužel k Vánocům a také k silvestrovským oslavám patřil. Jenže pokud se chcete dostat do formy, právě alkohol je pro vás naprostým tabu. Proč nejde cvičení s alkoholem dohromady? 

Alkohol = prázdné kalorie 

Aby byla píle v posilovně brzy zúročená, je třeba se veškerým alkoholickým nápojům vyhýbat. Mluvíme zde totiž o prázdných kaloriích, které můžou snahu o zhubnutí zmařit po pár locích.

Třeba takové obyčejné pivo – jedno obsahuje až dvě stě kalorií. A to se výrazně podepíše do vašeho jídelníčku. Pokud byste vypili piva tři, je nutné svůj jídelníček vytvořit o tři sta kalorií nižší, což už může mít vliv na vaše fungování.  

Navíc mluvíme o nápojích, které lidský organismus spíše dehydratují, než hydratují, bohužel. Při hubnutí je dostatek tekutin velice důležitý, ovšem alkohol do povolených tekutin nepatří. Stojí za zmiňovanou dehydratací, která se posléze projevuje pocity únavy či snížením výkonnosti nejen při cvičení.  

Likviduje bílkoviny 

Pokud toužíte po vysportované postavě, které bude slušet kupříkladu i těsný nátělník, je důležité dodávat do těla bílkoviny. Proteiny (neboli také bílkoviny) jsou základním stavebním kamenem svalů a svalové hmoty. Pokud bílkovin nebude dostatek, tělo nebude tak svalnaté, jak si představujete.  

I když byste se snažili bílkoviny dodat do těla, v kombinaci s alkoholem dojde k jejich likvidaci. A vaše snaha o doplnění potřebné živiny tak přijde naprosto vniveč. Alkohol zhoršuje vstřebávání bílkovin v těle – jen hrstka z nich se přemění na svalovou hmotu. To vede ke zpomalení regenerace svalů.  

Dochází k vyšší tepové frekvenci 

Co je velice nebezpečné a co je také dalším důvodem, proč nelze kombinovat cvičení s alkoholem, je vyšší tepová frekvence, za kterou alkohol stojí. Vezměte si, že už při samotném sportovním výkonu významně roste tepová frekvence.

K TÉMATU  Život japonské gejši: Tyto dámy rozhodně neměly na růžích ustláno

Pokud se k tomu přidá ještě alkohol, není to dobré ani pro srdce, ani pro hubnutí jako takové. Cvičení se rázem stane daleko náročnějším, navíc nebude ani tak efektivní jako běžně.  

Alkohol nepijte ani po cvičení 

Možná si říkáte, že alkohol je sice zakázaný v kombinaci se cvičením, ale nikde se nepíše, že po cvičení to není dobrý nápad. Pravdou ale je, že se alkoholu vyhněte i po cvičení. Jak již bylo nastíněno, stojí za zpomalením regenerace a také za zastavením růstu svalové hmoty.  

Alkohol navíc doplní kalorie, které jste během cvičení tak pracně spálili, a vaše vynaložené úsilí tak bylo naprosto zbytečné.  

Tipy, jak se alkoholu vyhýbat 

I když si možná říkáte, že jsme přece Češi – alkohol ze svého denního harmonogramu prostě vynechat nemůžeme. Ale jde to. Kupříkladu stačí, když se přestane chodit do hospody (tomu ostatně koronavirová situace velice nahrává).

Pokud se však do hospody nebo baru chystáte, objednejte si váš oblíbený drink jenom v nealkoholickém provedení. Takové mojito v sobě opravdu nemusí obsahovat kubánský ani jiný rum. Může být nahrazen sodovkou a stejně bude opravdu vynikající. 

Podobně to lze udělat i s pivem, které je mezi Čechy tolik oblíbené. Naštěstí mluvíme o nápoji, který si můžete vychutnat i v nealkoholickém provedení. A pokud vám nealko zrovna nechutná, co zkusit nealkoholické pivo ochucené? Možností je dnes opravdu mnoho, proto abstinence nebude tak těžká. Chce to však silnou vůli a pevně stanovený cíl. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mobilní aplikace na hubnutí. Které pomůžou shodit přebytečné kilogramy?

Znáte Paretovo pravidlo? Zkuste ho využít při hubnutí!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je to tady! Společnost Warner Media oznámila, že hrdinové oblíbeného sitcomu z devadesátek se již v květnu objeví na stanici HBO Max. Co o comebacku legendárních Přátel víme, jak se k němu samotní aktéři vyjádřili, a jak se k tomu postavili tvůrci? Nový projekt je na spadnutí!
Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?
Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.
Dnešní hektický způsob života si často vybírá svou daň prostřednictvím bolesti zad, krční páteře, šíje a nepříjemného tlaku v ramenou. Dobrá masáž je v tomto případě více než žádoucí. Nemusíte však nutně do masážního salonu, dobrou masáž se můžete naučit i sami. Poradíme vám hned několik triků, díky nimž se stanete mistrem domácích masáží.
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Tato unikátní chata má skleněnou střechu i stěny, takže usínáte v teple, a přitom přímo pod hvězdnou oblohou a polární září. Panorama Glass Lodge se nachází 30 minut jízdy od Reykjavíku k pobřeží Grónského moře. Hned u chaty stojí vířivka, ze které se můžete kochat islandskou krajinou. V malé komfortní chatě najdete pohodlnou koupelnu i kuchyňku s jídelním stolem. Za noc pro dva v tomto islandském obydlí zaplatíte téměř 9000 korun, a mají tu i internet. Tenhle útulný úkryt vám ale může posloužit jak inspirace pro vaši vlastní chatu v přírodě. I s takto malým prostorem se dá pracovat a vytvořit něco kouzelného.

Nepřehlédněte

Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?
Každému se jistě stalo, že se při vaření popálil. Stačí delší pobyt nad unikající párou nebo opomenutí nasazení chňapek a může být neštěstí na světě. Od nehezkých následků vás mohou ochránit lístky aloe vera, které uvnitř ukrývají příjemnou léčivou a zároveň chladivou dužinu. Pěstujete ji na svém okenním parapetu? 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek