Čtvrtek , 01. 06. 2023

Laura

Pánevní dno není jen o inkontinenci

Pánevní dno má vliv nejen na potenciální potíže s inkontinencí, ale je velmi důležité i z hlediska celého těla, psychiky, sexuality a celkové kondice.
pánev
Pánevní dno má vliv nejen na potenciální potíže s inkontinencí, ale je velmi důležité i z hlediska celého těla. Tedy psychiky, sexuality a celkové kondice. (zdroj foto: 123rf.com)

Co to pánevní dno vlastně je

Představit si pánevní dno můžete jako prvek oddělující horní a dolní část těla. V oblasti pánevního prostoru jsou svaly ve tvaru pomyslné misky. Ta má obrovský a těžký úkol. Udržet vnitřní orgány, jako je děloha, močový měchýř i střeva a další orgány na správném místě.

Proč je důležité věnovat péči i pánevnímu dnu?

Protože pánevní dno ovlivňuje mnoho věcí, o kterých jste možná dosud neměli tušení.

1. Fyzická stránka věci

Pánevní dno úzce spolupracuje s dalším důležitým svalem a tím je bránice. Oba svaly mají hlavně vliv na dýchání. Ale nejen na něj. Ovlivňují také polohu všech vnitřních orgánů v břišní dutině a postavení pánve a bederní páteře.

Pokud tedy není pánevní dno v pořádku, mohou se objevit nejen bolesti kyčlí a zad a z toho pramenící úporné bolesti hlavy. ale i potíže s vyměšováním jako inkontinence nebo naopak zácpa.

S pánevním dnem mohou souviset i potíže intimního charakteru, jako je bolestivá menstruace, kvasinkové infekce či potíže při sexu.

Asi se divíte, co všechno má pánevní dno na svědomí, že? A to ještě nekončíme. Jízda po pánevním dnu pokračuje.

2. Psychická stránka pohledu na pánevní dno

Pro někoho možná méně důležité projevy, ale s o to většími důsledky. Pánevní dno i přes, a možná právě díky, vašemu nezájmu o něj, umí napáchat velké neplechy, protože má na svědomí i vaši psychiku. Ovlivňuje vaše často nevysvětlitelné změny nálad. Taky umí doslova zadupat vaše sebevědomí.

3. Pánevní dno z pohledu sexuality

Sexualita je další oblastí, ve které nás dámy může doběhnout zanedbaná péče o pánevní dno. Ano, i kvalitu milostného života může ovlivnit ta svalová mistička. Pánevní dno může sexualitu a chuť na sex ničit, ale také aktivovat. I tady mluvíme o propojenosti vaší psychiky i fyzické stránky, za kterou stojí nefunkční svaly pánevního dna.

K TÉMATU  Patrik Hartl o svém filmu: „Jsem přesvědčený, že bude lepší než knížka. Na reakce diváků se těším jak malej kluk"

Disfunkce pánevního dna může být způsobená náročným způsobem života, který dnes vedeme. Stres, málo pohybu, a ne vždy správné stravovací návyky. S těmito trablemi se potýkají všechny věkové kategorie.

cviky
Kegelovy cviky jsou určené pro posílení pánevního dna. (zdroj foto: 123rf.com)

Co s tím a jak začít?

1. Dýchejte vědomě

Dýchání není jen nějaká samozřejmost, která nás udrží na živu. Tělu i duši prospěje, když si zkusíte uvědomovat, do jakých částí těla a jakou intenzitou dýcháte.

2. Cvičení

Rozhodně není dobrý nápad se sebrat a vrhnout se bezhlavě do intenzivního cvičení. Pokud jste však už někdy cvičily, bude pro vás lehčí znovu začít.
Takže nespěchejte a začněte zvolna a s rozumem. A ideálně pod dohledem zkušeného trenéra, který tuto problematiku ovládá.

3. Zábavné zdravotní pomůcky

Mluvíme tu o pomůcce, která je možná více považována za erotickou, ale má také při správném používání funkci zdravotní. Ano, venušiny kuličky (někdy také zvané Kegelovy) vám mohou být velmi příjemnými pomocníky při obnově kondice pánevního dna.

Proč zrovna venušiny kuličky?

Internet je plný návodů na posílení pánevního dna. Jenže ono to není vždy o posilování jako takovém. Pánevní dno je citlivé na neodborné podněty a můžete mu díky „zaručeným tipům“ spíše uškodit. Je důležité poznávat, co vaše tělo říká. Venušiny kuličky vám umožní si uvědomit, že ve vaší intimní oblasti nějaké svaly vůbec existují.

Jak vybrat ty pravé venušiny kuličky a jak s nimi pracovat?

Neřešte vzhled. Pro začátek sáhněte spíše po sadě, kde je možné zkoušet různé velikosti a hmotnosti kuliček.
Tři základní pravidla:
1. Čím menší velikost zvolíte, tím bude těžší ji v sobě udržet.
2. Čím těžší zvolíte, tím hůře je udržíte.
3. Pro snadné zavádění kuliček použijte lubrikační gel.

Při používání venušiných kuliček platí, že méně je tu více. Nejprve zkuste vnímat, jak se cítíte při běžném nošení kuliček. Zkuste běžný pohyb, postupně zkuste přidávat pohyby náročnější. Může to být i celkem zábavné ?. Ale konkrétně o používání venušiných kuliček možná někdy příště.

K TÉMATU  Bylinky na zánět močového měchýře. Které a jak fungují podle bylinkářky Kateřiny Bílkové? Jak si je správně připravit?

Kde koupíte ty pravé kuličky přesně pro vás?

Velký výběr najdete pochopitelně v sex shopech. Jste-li stydlivka, nakupte venušiny kuličky diskrétně online. Můžete navštívit e-shop Sexshop.cz, kde najdete i poradnu Dr. Vrzáčkové a můžete se ptát i na intimní otázky. V nákupních rádcích se dozvíte, jak venušiny kuličky vybrat.

Autorkou je Romana Nejezová, lektorka kurzů pánevního dna, fitness trenérka – POP ART FITNESS.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jakékoliv potíže se spánkem se mohou nepříjemně odrazit na průběhu celého našeho dne. Pokud se necítíte ve své kůži, hned se obtížněji hledá potřebná trpělivost při doprovázení dětí do školek či do škol. Stěží budete pak mít v práci dostatek energie na řešení všech úkolů. Není však nutné sahat hned po lécích. Kvalitu svého spánku můžete výrazně podpořit pomocí bylinek. Jaké stojí za to vyzkoušet?
Stavby, které vznikají vyřazením lodních kontejnerů, si získávají stále více příznivců. Pokud jste se ještě s takovými domy nesetkali, pravděpodobně si myslíte, že výsledek nebude vypadat nijak vábně a obyvatelně. Nicméně opak je pravdou. Proč kontejnerové domy získávají na popularitě, když dnešní trh nabízí další, již ověřené alternativy bydlení v podobě rodinných či panelových domů?
Sedavé zaměstnání je sice na první pohled nenáročné, ale svému tělo s ním přesto radost neuděláte. Tedy pokud pravidelně nesportujete, nebo alespoň nepraktikujete vhodná kompenzační cvičení. Cviky, které vám představíme v našem dnešním článku, se hodí nejen pro takzvané kancelářské krysy, ale pro všechny, které trápí bolavá záda, ztuhlý krk či jiné obdobné potíže.
Neustálé pochybnosti o sobě. Kritika své postavy, kritika svého chování. Nedůvěra v dosažení stanovených cílů... Poznává se v tomto některá z vás? Přály byste si, ženy, mít se více rády? V dnešním článku si povíme, jak na to! Jak se mít ráda, jak zlepšit své sebevědomí a jak zkrátka zazářit!

Nepřehlédněte

Někdo se pyšní hustou a dlouhou hřívou, někdo se zase trápí se svými řídkými vlasy, které sotva dorostou po ramena. Naštěstí existuje možnost prodloužení vlasů, díky níž si řada z nás splní svůj sen – mít krásné a dlouhé vlasy. Jaké jsou metody prodloužení a na co si dát pozor?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek