Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Pánevní dno není jen o inkontinenci

Pánevní dno má vliv nejen na potenciální potíže s inkontinencí, ale je velmi důležité i z hlediska celého těla, psychiky, sexuality a celkové kondice.
pánev
Pánevní dno má vliv nejen na potenciální potíže s inkontinencí, ale je velmi důležité i z hlediska celého těla. Tedy psychiky, sexuality a celkové kondice. (zdroj foto: 123rf.com)

Co to pánevní dno vlastně je

Představit si pánevní dno můžete jako prvek oddělující horní a dolní část těla. V oblasti pánevního prostoru jsou svaly ve tvaru pomyslné misky. Ta má obrovský a těžký úkol. Udržet vnitřní orgány, jako je děloha, močový měchýř i střeva a další orgány na správném místě.

Proč je důležité věnovat péči i pánevnímu dnu?

Protože pánevní dno ovlivňuje mnoho věcí, o kterých jste možná dosud neměli tušení.

1. Fyzická stránka věci

Pánevní dno úzce spolupracuje s dalším důležitým svalem a tím je bránice. Oba svaly mají hlavně vliv na dýchání. Ale nejen na něj. Ovlivňují také polohu všech vnitřních orgánů v břišní dutině a postavení pánve a bederní páteře.

Pokud tedy není pánevní dno v pořádku, mohou se objevit nejen bolesti kyčlí a zad a z toho pramenící úporné bolesti hlavy. ale i potíže s vyměšováním jako inkontinence nebo naopak zácpa.

S pánevním dnem mohou souviset i potíže intimního charakteru, jako je bolestivá menstruace, kvasinkové infekce či potíže při sexu.

Asi se divíte, co všechno má pánevní dno na svědomí, že? A to ještě nekončíme. Jízda po pánevním dnu pokračuje.

2. Psychická stránka pohledu na pánevní dno

Pro někoho možná méně důležité projevy, ale s o to většími důsledky. Pánevní dno i přes, a možná právě díky, vašemu nezájmu o něj, umí napáchat velké neplechy, protože má na svědomí i vaši psychiku. Ovlivňuje vaše často nevysvětlitelné změny nálad. Taky umí doslova zadupat vaše sebevědomí.

3. Pánevní dno z pohledu sexuality

Sexualita je další oblastí, ve které nás dámy může doběhnout zanedbaná péče o pánevní dno. Ano, i kvalitu milostného života může ovlivnit ta svalová mistička. Pánevní dno může sexualitu a chuť na sex ničit, ale také aktivovat. I tady mluvíme o propojenosti vaší psychiky i fyzické stránky, za kterou stojí nefunkční svaly pánevního dna.

K TÉMATU  Jednoduché cvičení na bolest zad vám pomůže zbavit se trápení. Mnohdy lépe než prášky

Disfunkce pánevního dna může být způsobená náročným způsobem života, který dnes vedeme. Stres, málo pohybu, a ne vždy správné stravovací návyky. S těmito trablemi se potýkají všechny věkové kategorie.

cviky
Kegelovy cviky jsou určené pro posílení pánevního dna. (zdroj foto: 123rf.com)

Co s tím a jak začít?

1. Dýchejte vědomě

Dýchání není jen nějaká samozřejmost, která nás udrží na živu. Tělu i duši prospěje, když si zkusíte uvědomovat, do jakých částí těla a jakou intenzitou dýcháte.

2. Cvičení

Rozhodně není dobrý nápad se sebrat a vrhnout se bezhlavě do intenzivního cvičení. Pokud jste však už někdy cvičily, bude pro vás lehčí znovu začít.
Takže nespěchejte a začněte zvolna a s rozumem. A ideálně pod dohledem zkušeného trenéra, který tuto problematiku ovládá.

3. Zábavné zdravotní pomůcky

Mluvíme tu o pomůcce, která je možná více považována za erotickou, ale má také při správném používání funkci zdravotní. Ano, venušiny kuličky (někdy také zvané Kegelovy) vám mohou být velmi příjemnými pomocníky při obnově kondice pánevního dna.

Proč zrovna venušiny kuličky?

Internet je plný návodů na posílení pánevního dna. Jenže ono to není vždy o posilování jako takovém. Pánevní dno je citlivé na neodborné podněty a můžete mu díky „zaručeným tipům“ spíše uškodit. Je důležité poznávat, co vaše tělo říká. Venušiny kuličky vám umožní si uvědomit, že ve vaší intimní oblasti nějaké svaly vůbec existují.

Jak vybrat ty pravé venušiny kuličky a jak s nimi pracovat?

Neřešte vzhled. Pro začátek sáhněte spíše po sadě, kde je možné zkoušet různé velikosti a hmotnosti kuliček.
Tři základní pravidla:
1. Čím menší velikost zvolíte, tím bude těžší ji v sobě udržet.
2. Čím těžší zvolíte, tím hůře je udržíte.
3. Pro snadné zavádění kuliček použijte lubrikační gel.

Při používání venušiných kuliček platí, že méně je tu více. Nejprve zkuste vnímat, jak se cítíte při běžném nošení kuliček. Zkuste běžný pohyb, postupně zkuste přidávat pohyby náročnější. Může to být i celkem zábavné ?. Ale konkrétně o používání venušiných kuliček možná někdy příště.

K TÉMATU  Zavařování ovoce a zeleniny: v myčce, v troubě, v mikrovlnce

Kde koupíte ty pravé kuličky přesně pro vás?

Velký výběr najdete pochopitelně v sex shopech. Jste-li stydlivka, nakupte venušiny kuličky diskrétně online. Můžete navštívit e-shop Sexshop.cz, kde najdete i poradnu Dr. Vrzáčkové a můžete se ptát i na intimní otázky. V nákupních rádcích se dozvíte, jak venušiny kuličky vybrat.

Autorkou je Romana Nejezová, lektorka kurzů pánevního dna, fitness trenérka – POP ART FITNESS.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je naprosto přirozené, že jste před první zkušeností s letadlem vystrašení. Nicméně všechno je ve vaší hlavě, proto je čistě na vás, jak svůj první let zvládnete. Existují způsoby, jak si pomoci, abyste nebyli před prvním letem až tak vyplašení, jak se momentálně cítíte a mohli se těšit na svou zahraniční dovolenou.
O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.
Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.
Jak vybrat brýle tak, aby vám vyhovovaly po všech stránkách? Zaměřte se na funkci, velikost ale i tvar obroučků a celkový design. Právě brýle totiž tvoří výrazný prvek obličeje a mohou vám v celkové image velmi pomoci, vyberete-li si je k obrazu svému. Pojďme si povědět víc.
Všimly jste si, dámy, že hráči hokeje jsou tak sexy, že pod nimi i ten led taje? Abyste pochopily, co tím myslíme, podívejte se na seznam 10 nejhezčích a nejžhavějších hokejistů posledních let. Věřte, že vaše sny se dostanou na trošku jiný level než doposud.
Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.
Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.
Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?

Nepřehlédněte

Působení na sociálních sítích je dnes prakticky nutností. Právě zde se totiž celé dění světa odehrává. Lidé sdílí své dny, zážitky, také pracovní nabídky. Firmy prezentují své služby a produkty. Zkrátka a dobře kdo není na Instagramu, jako kdyby nebyl. Proto se snažte vyladit svůj profil k dokonalosti natolik, aby se z něj stala podoba pasivního příjmu. Jaké aplikace vám k dosažení kýženého množství sledujících pomůžou?
Zázvor je v podstatě všelék. Jakmile cítíme příznaky nachlazení, je dobré po něm sáhnout a uvařit si z něj čaj, zlepšuje také trávení a využívá se v orientální kuchyni, kde se cení zase jeho výrazná chuť. Snad všichni známe zázvor čerstvý, ale i sušený nebo ve formě koření. I když nám zcela jistě prospívá, nic se nemá přehánět, a i zázvor může být někdy nebezpečný. Kdo by si na něj měl dávat pozor a v jakých případech skutečně škodí?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek