Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Intuice: jak ji rozvíjet a využívat pro zvýšení sebevědomí a osobní síly

Chcete-li být sebevědomé bytosti, které mají vlastní názor a umí asertivně jednat, bude dobré, když se zaměříte na vlastní intuici. Ta lze trénovat na více úrovních. Pokud jste tímto tématem nepolíbení, nezoufejte. Na následujících řádcích si totiž povíme vše podstatné o tom, co má na rozvoj intuice vliv. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi. Co je to intuice a proč se vyplatí jí naslouchat?
intuice
Chcete-li být sebevědomé bytosti, které mají vlastní názor a umí asertivně jednat, bude dobré, když se zaměříte na vlastní intuici.

Určitě jste už někdy slyšeli, že je dobré poslouchat vlastní intuici. Doslovný překlad pojmu intuice zní vhled nebo náhled. Je to náš vnitřní hlas či kompas, který nám ukazuje, kudy bude dobré se v životě vydat. Na intuici má vliv spousta faktorů. O těch si povíme více níže. Ten, kdo umí s intuicí zacházet, má obrovskou výhodu. Intuice nám totiž může poradit ve chvíli, kdy jsme na vážkách a neumíme se v životě správně rozhodnout.

Naše intuice má co dočinění s rozvojem sebehodnocení a sebevědomí. Pokud jsme sebevědomé bytosti, které věří vlastní vnitřní síle a které se nespoléhají na názory druhých, žije se nám prokazatelně lépe. Mnohem snáze budeme řešit náročnější situace v životě a lépe si dokážeme vyhodnotit, co má pro nás přínos. Dobré je také to, že můžeme intuici trénovat v jakémkoli věku. Může se také stát, že bude síla naší intuice na nějakou chvíli oslabena, ale při správném počínání opět zesílí.

Jaké metody rozvoje intuice jsou nám k dispozici?

A jak tedy podpořit naši vnitřní sílu a posílit naši intuici? Možností je mnoho. Určitě bychom si měli vybudovat zdravé sebevědomí a sebehodnocení. Důležité je i to, abychom se v životě tzv. správně zazdrojovali. Každý jsme jiný a každého posílí v životě něco jiného. Někdo cítí potřebu rozvíjet svoji uměleckou stránku, jiný má zase potřebu seberealizovat se po praktické stránce. Musíme tedy najít to, co nás v životě naplňuje a tuto esenci hojně zařadit do našeho života.

Vnitřní síla souvisí nejen s psychickou, ale také s fyzickou pohodou. Naše potřeby musí být naplněny. Jedině tak dosáhneme v životě harmonie a dokážeme správně využívat naší intuici. Na vnitřní rovnováhu a intuici má tedy vliv např. i stravování. Intuitivně se stravovat znamená konzumovat takové jídlo, které našemu tělu viditelně prospívá. Pro vnitřní sílu je důležitý i důkladný spánek. Ten tedy určitě ve svém životě nepodceňujte.

K TÉMATU  Děláme stejné chyb jako naši předci? Nevěra, hádky, to vše je v genech!
snídaně
Na vnitřní rovnováhu a intuici má tedy vliv např. i stravování.

V jakých situacích se může intuice projevit?

Intuice nám může pomoci vyřešit celou řadu událostí a otazníků. Dokáže nás nasměrovat tam, kde budeme užiteční, ale také nám dokáže poradit, kde se nemá cenu snažit. Lidé běžně využívají intuici v práci nebo ve volném čase.

Velmi často se mluví o intuici ve spojitosti s dětmi. Právě v rodičovství lze dělat věci různými způsoby a lze hledat rozličné cesty. To, co dobře platí na jedno dítě, nemusí tak jistě platit na to druhé. Když malé dítě pláče a neumí nám říci, co ho trápí či co ho bolí, může se do něj rodič tzv. vcítit a za pomoci vnitřního kompasu učinit správné rozhodnutí, které pomůže dítěti v jeho problému.

Intuice nám pak pomáhá i v dalších mezilidských vztazích. Někdy je dobré se zapojit do diskuze a jindy je zase lepší stát stranou a počkat, až se dané věci vyřeší bez naší přítomnosti. Právě silně rozvinutá intuice nám napoví, o který případ se v té konkrétní situaci jedná. Vhodné tipy, jak podpořit vnitřní sílu, se jsme zmínili výše.

Zdroje článku:
DM
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vždycky jsem byla tak trošku rebel, do vztahů jsem se úplně nehrnula, závazků jsem se obávala vždycky. Dospěla jsem ale postupně do stavu, kdy mi došlo, že to tahle nemůžu a nechci dělat celý svůj život. Mám partnera už tři roky, on by se rád posunul dál a bydlel se mnou. Ale i přesto, že ho miluji, začínám někde uvnitř sebe couvat. Nevím, zda jeho nátlak ustojím.
Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.
Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek