Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Co slovo, to perla! Mimísek, orgasmík nebo kapůčo? Stop těmhle zkomoleninám

Znáte je všechny? Že neznáte ani jedno? Vyvedeme vás z omylu, určitě už jste je někdy někde slyšeli, ale možná pro vás bylo tak těžké je zpracovat, že jste je raději hned vypustili z mysli. Je jich určitě několik desítek. Myslíme slov, která se nějakým způsobem prosadila v běžném užívání, ale obvykle nám trhají uši. Která slova to jsou?
slovo
ilustrační obrázek

27. 06. 2023

Těhule

Těhotné ženy už nenazýváme těhotnými ženami nebo ženami v očekávání, nýbrž těhule. „Hele, těhule jde,“ můžete slýchat často. Sice nejde o nijak hanlivý výraz, ale jde o natolik divné slovo, že by mělo být vymazáno z povrchu zemského. Navíc je slovo těhule lehce zaměnitelné třeba za sněhule. A co teprve těhulka!

Pivson a pivísko

A ještě tu máme pivajz. A pořád je řeč jenom o tom jednom, o obyčejném pivu, kterému jinak říkáme také pivko nebo třeba hladinka či šnyt. Ale pivson a pivísko? Obojí jsou slova, která nikdy neměla vzniknou. Pivson zní jako jméno skandinávského hokejisty, pivísko jako hračka pro děti.

Manža

Taky máte doma manžu? Ne manžetu. Ani manažera. Ale kupodivu manžou myslíme manžela. Pokud doma skutečně nějakého máte, zkuste se ho zeptat, jestli by se mu líbilo, kdybyste o něm mluvila jako o manžovi. A ještě si představte, jak se chlapi baví v hospodě a říkají: Hele, voe, ten manža tý Novákový, to je ale…,“ Ne, to se vážně nikdy nestane. Doufejme.

Příťa

A ani příťa není slovo, které by se mělo běžně používat. Je to přítel nebo partner, ale příťa? Některé ženy toto označení pro svou drahou polovičku skutečně používají a to nejenom v rozhovorech s kamarádkami, ale například i v rozhlasovém vysílání.

Čusík

To má být jako připomínka dětského časopisu Méďa Pusík? Čusík není pozdrav, čusík spíš evokuje džusík, ale ani to není pozdrav. Na takový pozdrav je lépe nereagovat, pak se ho třeba lidé odnaučí používat.

Mimísek

Slova jako mimísek jsou možná důvod, proč některé ženy oddalují mateřství. Lidé tím mají na mysli miminko, mimino, batole, novorozeně, zkrátka malé dítě nebo chcete-li dítko. Mimísci ale také patří na seznam zakázaných slov. Proč? Protože je tak sladké, až z něj téměř kape karamel. Mimískám a mimískům jedno velké stop.

K TÉMATU  Nejlepší módní přehlídka, kterou jste kdy viděly! Jde o vtip nebo to autoři myslí vážně? Netušíme, protože nevidíme žádný rozdíl!

Láskovat

„Láskuju tě, lásko!“ Zřejmě sloveso láskovat používají lidé, kteří se svým partnerům a partnerkám stydí (nebo se zdráhají) říct klasicky „Miluju tě.“ Nebo možná pro někoho „Láskuju tě“ není tak zavazující a důležité jako „Miluju tě“. Nicméně je lepší používat: „Mám tě rád“ neb „Láskuju tě“… vážně byste tohle od někoho chtěli slyšet?

Lásečka

Ano, toto souvisí s předchozím slovem a v ničem si s ním nezadá. „To je moje lásečka, tohleto.“ Ano, možná to také slýcháte často a trhá vám to uši. Lásečka je možná něco jako lasička. Anebo má slovo lásečka nějakou spojitost s vlásky? Vlásečky?

Mocinky

Ne, nemůžeme jednoduše použít „moc“, ale musíme mocinky. „Mocinky pusinek posílám!“ Tohle už je vážně mocinky moc. Zdrobněliny by se měly používat skutečně jen ve výjimečných případech, ale jejich nadužíváním se dostáváme zpátky do dětských let. A věřte, že ani děti nepoužívají tolik zdrobnělin jako dospělí lidé.

Orgasmík

Orgasmík jako orgasmus? Nebo jako malý orgasmus? Orgasmík mužský nebo ženský? A chce váš partner nebo partnerka slyšet, jaký orgasmík vám přivodil? Orgasmík do erotických hrátek nepatří. Leda orgasmus. Orgasmík je slovo antisexuální a antierotické a rozhodně jím nikoho nevzrušíte. Spíš naopak.

Chemoška

Nejenže je to naprosto necitlivé, neempatické slovo, ale ještě ke všemu urážející pro někoho, kdo si chemoterapií prošel nebo koho třeba čeká. Chemoterapie bývá nedílnou součástí léčby různých druhů rakoviny a rozhodně by se neměla znevažovat tím, že ji budeme nazývat chemoškou. To mohou říkat třeba děti na střední chemikářce nebo chemii, ale i to už je na pováženou.

Kapůčo

Ne, je to cappuccino. Cappuccino je mezinárodně používané označení pro kávový nápoj s mlékem. A kapůčo? To je ryze český výraz, který však není tolerován ani v českých kavárnách. „Dám si kapůčo,“ říkáte v restauraci nebo kavárně? A vážně vám rozumí? Ne, kapůčo ani presátor (espresso) neexistuje. A neexistuje ani presso.

K TÉMATU  Netradiční dekorace pro vaši domácnost? Udělejte si radost vlastními výtvory a recyklujte nepotřebné věci, které najdete doma!

Hummísek

Hummus je jeden z oblíbených pokrmů obyvatel Blízkého východu. Jde o jakýsi krém z cizrny a dalších ingrediencí, který se konzumuje s arabským chlebem. Hummísek je asi jen odvozenina od mimíska. Ale rozhodně ne hummus. Hummísek je to slovo.

Čvančary

Ne, urážet někoho pomocí vymyšlených slov ani pomocí ničeho jiné se nemá. Čvančary se začaly používat v době, kdy herečka Jitka Čvančarová proslula svým bujným dekoltem. Zřejmě toto slovo vymyslel někdo, kdo herečce neskutečně závidí. Ať už někdo má nebo nemá bujné poprsí, není záhodno ho častovat zkomoleninou jména někoho jiného. Dotyčnému to může hodně ublížit.

Bydlenka

Už se neříká žena v domácnosti nebo žena, která má zkrátka doma ráda uklizeno a pořád si své hnízdo zvelebuje. Už pár let se takové ženě říká bydlenka. Kdo ho vymyslel, se neví, ale rozšířilo se natolik, že se s bydlenkou setkáte v mluvené i psané formě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

8 nejčastějších hlášek, které musí ženy po třicítce poslouchat stále dokola

Obavy a problémy každé mámy. Osamělost, panika, vyhoření, nedostatečnost

Zdroje článku:
www.idnes.cz, magazin.aktualne.cz, cestina20.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  
Období prázdnin a letních dovolených je už definitivně za námi. Přestože meteorologové slibují poměrně slušný podzim, sychravé dny spolu s deštivým počasím už nedočkavě klepou na dveře. Pokud vám zbývá ještě pár dnů dovolené nebo prostě máte chuť vyrazit někam na teplem, rozhodně se vám budou hodit naše tipy na hřejivou podzimní dovolenou.
Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?
Léto se rychle blíží a s ním přichází i doba infekcí močových cest, které trápí nejednu ženu. Jakmile se objeví první nepříjemné příznaky, začněte okamžitě jednat. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle i následnými recidivami. Máte-li k těmto potížím sklony, předcházejte jim!
Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.
Ani letošní léto se neobejde bez tradičních vln veder. Pro letošek meteorologové navíc předpovídají, že teploty mohou být extrémní. A ne každý si může nainstalovat klimatizaci, která by proti vedrům účinně pomohla. Jak si tedy poradit i bez klimatizace a náročných investic? Jak správně větrat v horkém bytě a čím nejlépe stínit?
Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.

Nepřehlédněte

Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek