Pátek , 30. 09. 2022

Michal

Hit posledních let: Handmade kosmetika. Má však své výhody i nevýhody

Handmade kosmetika v sobě skrývá mnoho benefitů. Víte, jaké výhody má domácí vlastnoručně vyrobená kosmetika a proč je u žen v posledních letech stále oblíbenější?
handmade kosmetika
Domácí kosmetika je hitem dneška! (zdroj foto: www.123rf.com)

02. 02. 2021

02. 02. 2021

Handmade kosmetika = rozmanité možnosti

Péče o krásu vždy byla a vždy bude nedílnou součástí lidské kultury. Každá žena chce být majitelkou bezchybné, svěží a zdravé pleti, a k tomu je potřeba věnovat své pokožce speciální péči. BIO handmade kosmetika s přírodními ingrediencemi a zcela bez chemie je to nejlepší, co můžeme pro svou pokožku, vlasy i nehty udělat.

Handmade kosmetika ovšem nabízí mnohem více možností, než jen vlastnoruční výrobu krémů, které se postarají o hydrataci a výživu pokožky. Díky stoupající oblibě handmade kosmetiky a velké popularizaci tohoto trendu můžete pro sebe a své okolí vcelku snadno vyrobit z přírodních ingrediencí například i šampon, rtěnku, mýdlo, parfém, oční stíny nebo dokonce samoopalovací krém. 

Kosmetika na míru

Používání umělých náhražek a chemických látek nejen v potravinách, ale i v kosmetickém průmyslu může být příčinou alergických reakcí, zapříčinit horší snášenlivost kosmetiky a způsobit nepříjemné podráždění pokožky. Právě to jsou hlavní důvody toho, proč se mnozí z nás stále častěji vracejí k přírodním produktům a surovinám.

Handmade kosmetika je proto skvělou alternativou v případě, že jste citlivější na některé složky často používané v běžné kosmetice. Vlastnoručně vyrobenou kosmetiku si můžete dle libosti namíchat na míru přesně podle potřeb své pokožky a podle toho, jaké kombinace vůní máte ráda. Budete mít navíc jistotu, co vaše kosmetika skutečně obsahuje, čímž předejdete podráždění či nežádoucím reakcím. 

Originální dárek

Dalším důvodem, proč se pustit do výroby vlastní kosmetiky, také může být touha obdarovat někoho ze svého okolí originálním dárkem. Zejména ženy nic nepotěší více, než s láskou vlastnoručně vyrobený dárek, který navíc díky přírodním surovinám podpoří jejich přirozenou krásu. Krásně zabalená handmade kosmetika dokáže přesně vyjádřit, co pro vás obdarovaná znamená.

Handmade kosmetika a její největší výhody

Handmade kosmetika nabízí mnoho benefitů a výhod. Nejenže budete mít čistě přírodní produkt a jistotu v přesném složení své kosmetiky, ale navíc získáte i zábavného koníčka. 

  • Handmade kosmetika je šetrná jak k přírodě, tak k pokožce
  • Obsahuje mnoho vzácných vitamínů a minerálů, které vaše pokožka jistě ocení
  • Při správném míchání a použití ingrediencí neobsahuje žádnou chemii
  • Handmade kosmetika snižuje riziko nežádoucích kožních reakcí
  • Podomácku vyrobená kosmetika není testována na zvířatech
  • Můžete si namíchat kosmetiku, která bude plně vyhovovat jak vaší pokožce, tak splňovat vaše preference (barvy, vůně)
K TÉMATU  10 novinek z dílny studia Netflix. Jaký film si nenechat ujít?

Nevýhody podomácku vyrobené kosmetiky

S vlastnoručním mícháním domácí kosmetiky se pojí i několik nevýhod. Chyby, kterých se při výrobě handmade kosmetiky můžete neúmyslně dopouštět, mohou způsobit buď rychlé kažení kosmetiky, nebo dokonce nějakou nežádoucí reakci pokožky. Je proto potřeba řídit se především v začátcích, než si osvojíte určitý „cit pro míchání“ několik zásad, aby byla zaručena nezávadnost kosmetiky, kterou vyrábíte. 

Dodržení hygieny a receptury

Zásadní při tvorbě domácí kosmetiky je důsledné dodržování hygieny. Dále je pak důležité přesné dodržování receptur a nepřidávat nic navíc mimo doporučené dávkování, protože tím minimalizujete riziko, že se vám podaří namíchat směs, která by pokožce spíše uškodila. 

Obsah surovin

Ačkoliv se v některých receptech může objevit mezi surovinami například čerstvé ovoce, raději se těmto postupům obloukem vyhněte. Nedostatečně usušené či čerstvé přísady v kosmetice se rychle kazí a tím kosmetiku znehodnocují.

Rozpouštění surovin v mikrovlnné troubě (vosk, máslo a podobně) rovněž není vhodným způsobem, jak si přípravu handmade kosmetiky usnadnit, jelikož tím se ničí mnoho cenných látek, jež jsou v přírodních olejích obsaženy. 

Barvení kosmetiky

Další, ne tak vzácnou chybou, je použití voskovek k obarvení kosmetiky – například lesků na rty nebo třeba rtěnek. Voskovky jsou zdrojem pestré škály chemických složek, které by handmade kosmetika rozhodně neměla obsahovat.

K obarvení vašich kosmetických produktů vám mnohem lépe poslouží koření, káva, kakao nebo usušené a rozemleté plody ovoce (borůvky, maliny) či pigmenty přímo určené k obarvení kosmetiky. Poslední nevhodnou přísadou do kosmetiky je vosk ze svíček. Stejně jako voskovky jsou svíčky plné chemie a vaší pleti by rozhodně taková handmade kosmetika neprospěla. 

Závěrem pamatujte, že naprostou samozřejmostí by pak měl být kožní test snášenlivosti každého vašeho výrobku. Naneste malé množství produktu na zápěstí a počkejte alespoň dvacet čtyři hodin, zda se neprojeví nějaká reakce. Pokud nevypozorujete zarudnutí, pálení či svědění, je pro vás použití kosmetiky bezpečné.

K TÉMATU  Systém, který posune vaše zuby i vás

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kosmetika na míru i pro alergiky. Výroba domácí kosmetiky není složitá. Jak a s čím můžete začít už dnes

DIY: domácí kosmetika bez zbytečných chemikálií navíc. Snadno a rychle!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.
Vytřete návštěvě zrak, až ji usadíte na originální zahradní posezení. Venkovní nábytek z palet má tu výhodu, že si ho můžete poskládat podle sebe jako lego. Palety mají přirozeně svůj daný tvar, ten je ale možné půlit nebo jinak upravovat. Rohová sedačka se stolkem na kolečkách vypadá skvěle. Stačí vše natřít barvou podle vaší chuti a opatřit matrací a polštářky.
Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?
Na zimní období přicházejí do módy hranaté špičky bot. Přesto většina žen dobře ví, že nejvíc sexy jsou boty do špičky a na podpatku. Opticky prodlužují a zeštíhlují nohy. Hned se cítíme sebevědoměji a působíme více žensky i tím, jak musíme držet tělo rovně. Ovšem pozor na rizika, před kterými lékaři varují. Vy, které nosíte podobné boty denně, už o nich možná něco víte.
V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.

Nepřehlédněte

Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek