Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Hit posledních let: Handmade kosmetika. Má však své výhody i nevýhody

Handmade kosmetika v sobě skrývá mnoho benefitů. Víte, jaké výhody má domácí vlastnoručně vyrobená kosmetika a proč je u žen v posledních letech stále oblíbenější?
handmade kosmetika
Domácí kosmetika je hitem dneška! (zdroj foto: www.123rf.com)

02. 02. 2021

02. 02. 2021

Handmade kosmetika = rozmanité možnosti

Péče o krásu vždy byla a vždy bude nedílnou součástí lidské kultury. Každá žena chce být majitelkou bezchybné, svěží a zdravé pleti, a k tomu je potřeba věnovat své pokožce speciální péči. BIO handmade kosmetika s přírodními ingrediencemi a zcela bez chemie je to nejlepší, co můžeme pro svou pokožku, vlasy i nehty udělat.

Handmade kosmetika ovšem nabízí mnohem více možností, než jen vlastnoruční výrobu krémů, které se postarají o hydrataci a výživu pokožky. Díky stoupající oblibě handmade kosmetiky a velké popularizaci tohoto trendu můžete pro sebe a své okolí vcelku snadno vyrobit z přírodních ingrediencí například i šampon, rtěnku, mýdlo, parfém, oční stíny nebo dokonce samoopalovací krém. 

Kosmetika na míru

Používání umělých náhražek a chemických látek nejen v potravinách, ale i v kosmetickém průmyslu může být příčinou alergických reakcí, zapříčinit horší snášenlivost kosmetiky a způsobit nepříjemné podráždění pokožky. Právě to jsou hlavní důvody toho, proč se mnozí z nás stále častěji vracejí k přírodním produktům a surovinám.

Handmade kosmetika je proto skvělou alternativou v případě, že jste citlivější na některé složky často používané v běžné kosmetice. Vlastnoručně vyrobenou kosmetiku si můžete dle libosti namíchat na míru přesně podle potřeb své pokožky a podle toho, jaké kombinace vůní máte ráda. Budete mít navíc jistotu, co vaše kosmetika skutečně obsahuje, čímž předejdete podráždění či nežádoucím reakcím. 

Originální dárek

Dalším důvodem, proč se pustit do výroby vlastní kosmetiky, také může být touha obdarovat někoho ze svého okolí originálním dárkem. Zejména ženy nic nepotěší více, než s láskou vlastnoručně vyrobený dárek, který navíc díky přírodním surovinám podpoří jejich přirozenou krásu. Krásně zabalená handmade kosmetika dokáže přesně vyjádřit, co pro vás obdarovaná znamená.

Handmade kosmetika a její největší výhody

Handmade kosmetika nabízí mnoho benefitů a výhod. Nejenže budete mít čistě přírodní produkt a jistotu v přesném složení své kosmetiky, ale navíc získáte i zábavného koníčka. 

  • Handmade kosmetika je šetrná jak k přírodě, tak k pokožce
  • Obsahuje mnoho vzácných vitamínů a minerálů, které vaše pokožka jistě ocení
  • Při správném míchání a použití ingrediencí neobsahuje žádnou chemii
  • Handmade kosmetika snižuje riziko nežádoucích kožních reakcí
  • Podomácku vyrobená kosmetika není testována na zvířatech
  • Můžete si namíchat kosmetiku, která bude plně vyhovovat jak vaší pokožce, tak splňovat vaše preference (barvy, vůně)
K TÉMATU  Kokosový olej: víte o veškerých možnostech jeho využití?

Nevýhody podomácku vyrobené kosmetiky

S vlastnoručním mícháním domácí kosmetiky se pojí i několik nevýhod. Chyby, kterých se při výrobě handmade kosmetiky můžete neúmyslně dopouštět, mohou způsobit buď rychlé kažení kosmetiky, nebo dokonce nějakou nežádoucí reakci pokožky. Je proto potřeba řídit se především v začátcích, než si osvojíte určitý „cit pro míchání“ několik zásad, aby byla zaručena nezávadnost kosmetiky, kterou vyrábíte. 

Dodržení hygieny a receptury

Zásadní při tvorbě domácí kosmetiky je důsledné dodržování hygieny. Dále je pak důležité přesné dodržování receptur a nepřidávat nic navíc mimo doporučené dávkování, protože tím minimalizujete riziko, že se vám podaří namíchat směs, která by pokožce spíše uškodila. 

Obsah surovin

Ačkoliv se v některých receptech může objevit mezi surovinami například čerstvé ovoce, raději se těmto postupům obloukem vyhněte. Nedostatečně usušené či čerstvé přísady v kosmetice se rychle kazí a tím kosmetiku znehodnocují.

Rozpouštění surovin v mikrovlnné troubě (vosk, máslo a podobně) rovněž není vhodným způsobem, jak si přípravu handmade kosmetiky usnadnit, jelikož tím se ničí mnoho cenných látek, jež jsou v přírodních olejích obsaženy. 

Barvení kosmetiky

Další, ne tak vzácnou chybou, je použití voskovek k obarvení kosmetiky – například lesků na rty nebo třeba rtěnek. Voskovky jsou zdrojem pestré škály chemických složek, které by handmade kosmetika rozhodně neměla obsahovat.

K obarvení vašich kosmetických produktů vám mnohem lépe poslouží koření, káva, kakao nebo usušené a rozemleté plody ovoce (borůvky, maliny) či pigmenty přímo určené k obarvení kosmetiky. Poslední nevhodnou přísadou do kosmetiky je vosk ze svíček. Stejně jako voskovky jsou svíčky plné chemie a vaší pleti by rozhodně taková handmade kosmetika neprospěla. 

Závěrem pamatujte, že naprostou samozřejmostí by pak měl být kožní test snášenlivosti každého vašeho výrobku. Naneste malé množství produktu na zápěstí a počkejte alespoň dvacet čtyři hodin, zda se neprojeví nějaká reakce. Pokud nevypozorujete zarudnutí, pálení či svědění, je pro vás použití kosmetiky bezpečné.

K TÉMATU  Suchý šampon. Jaké zázraky s ním můžete dělat? Který si zvolit a jak s ním správně zacházet, aby byl výsledek opravdu dokonalý?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kosmetika na míru i pro alergiky. Výroba domácí kosmetiky není složitá. Jak a s čím můžete začít už dnes

DIY: domácí kosmetika bez zbytečných chemikálií navíc. Snadno a rychle!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Retro je v kurzu už několik let, a dotklo se i domácího osvětlení. Můžete si tak pořídit i lampu ve stylu vintage. Tedy věci, které se tváří, jako by za sebou měly celé věky. Toto designové osvětlení navíc vypadá, jako by pocházelo z období páry, a dá zařadit dokonce do kategorie steampunk. Takové industriální lampy vytvoří hřejivou atmosféru, a navíc můžete mít doma i úplný originál.
Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
Přítomnost a pohlazení chlupatého přítele je více než povzbudivé. Tyto němé tváře dokážou povědět více, než by se zdálo. Tak jak pes pomáhá člověku, děje se samozřejmě i naopak. Zodpovědní pánové psů se o svá zvířata pečlivě starají, a dokonce v některých případech i pomáhají rodit štěňátka.
Probouzíte se každé ráno s pocitem, že nadcházející den nebude stát za nic? Nemáte sílu na běžné denní činnosti, natož na práci či vaše koníčky? Pak je třeba s tím něco dělat. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den.
Pomyslný svět magie, kouzel a nadpřirozena sám o sobě vzbuzuje napětí a zvídavost. Co se vlastně vše dá představit pod pojem černá magie? Obecně se dá říci, že černá magie v podobě nadpřirozených sil a čar byla používána k ďábelským a nekalým činům, kdy vykonavatel z nich měl prospěch a ve většině případů u toho zároveň ublížil druhé straně.
Pracujete doma? Potom dobře víte, že potřebujete pracovní stůl, tedy místo, které je určené přímo pro vaši práci. Ten může mít spoustu podob a tvarů, ale hlavním je styl, jakým zapadá do vašeho interiéru. Někdo dá přednost jednoduché čisté desce, jiný si zase představuje klasické masivní dřevo s šuplíky nebo poličkami. Stačí si vybrat ten svůj, u kterého vám vše půjde jako po másle.
No, opravdu není řeč o situaci, kdy by dítě z nějakého důvodu mělo indigově modrou barvu. Tuto barvu však může mít jeho aura, proto takové označení. Tyto děti jsou tak trochu zvláštním úkazem v našem světě a je dobré naučit se jim porozumět. Ale také to může být trochu jinak a můžete si myslet, že indigové děti jsou prostě jen děti odlišně vychovávané a snažíme se tu obhájit jejich nepřizpůsobivé chování.
Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?

Nepřehlédněte

Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek