Pátek , 09. 06. 2023

Stanislava

Hit posledních let: Handmade kosmetika. Má však své výhody i nevýhody

Handmade kosmetika v sobě skrývá mnoho benefitů. Víte, jaké výhody má domácí vlastnoručně vyrobená kosmetika a proč je u žen v posledních letech stále oblíbenější?
handmade kosmetika
Domácí kosmetika je hitem dneška! (zdroj foto: www.123rf.com)

02. 02. 2021

02. 02. 2021

Handmade kosmetika = rozmanité možnosti

Péče o krásu vždy byla a vždy bude nedílnou součástí lidské kultury. Každá žena chce být majitelkou bezchybné, svěží a zdravé pleti, a k tomu je potřeba věnovat své pokožce speciální péči. BIO handmade kosmetika s přírodními ingrediencemi a zcela bez chemie je to nejlepší, co můžeme pro svou pokožku, vlasy i nehty udělat.

Handmade kosmetika ovšem nabízí mnohem více možností, než jen vlastnoruční výrobu krémů, které se postarají o hydrataci a výživu pokožky. Díky stoupající oblibě handmade kosmetiky a velké popularizaci tohoto trendu můžete pro sebe a své okolí vcelku snadno vyrobit z přírodních ingrediencí například i šampon, rtěnku, mýdlo, parfém, oční stíny nebo dokonce samoopalovací krém. 

Kosmetika na míru

Používání umělých náhražek a chemických látek nejen v potravinách, ale i v kosmetickém průmyslu může být příčinou alergických reakcí, zapříčinit horší snášenlivost kosmetiky a způsobit nepříjemné podráždění pokožky. Právě to jsou hlavní důvody toho, proč se mnozí z nás stále častěji vracejí k přírodním produktům a surovinám.

Handmade kosmetika je proto skvělou alternativou v případě, že jste citlivější na některé složky často používané v běžné kosmetice. Vlastnoručně vyrobenou kosmetiku si můžete dle libosti namíchat na míru přesně podle potřeb své pokožky a podle toho, jaké kombinace vůní máte ráda. Budete mít navíc jistotu, co vaše kosmetika skutečně obsahuje, čímž předejdete podráždění či nežádoucím reakcím. 

Originální dárek

Dalším důvodem, proč se pustit do výroby vlastní kosmetiky, také může být touha obdarovat někoho ze svého okolí originálním dárkem. Zejména ženy nic nepotěší více, než s láskou vlastnoručně vyrobený dárek, který navíc díky přírodním surovinám podpoří jejich přirozenou krásu. Krásně zabalená handmade kosmetika dokáže přesně vyjádřit, co pro vás obdarovaná znamená.

Handmade kosmetika a její největší výhody

Handmade kosmetika nabízí mnoho benefitů a výhod. Nejenže budete mít čistě přírodní produkt a jistotu v přesném složení své kosmetiky, ale navíc získáte i zábavného koníčka. 

  • Handmade kosmetika je šetrná jak k přírodě, tak k pokožce
  • Obsahuje mnoho vzácných vitamínů a minerálů, které vaše pokožka jistě ocení
  • Při správném míchání a použití ingrediencí neobsahuje žádnou chemii
  • Handmade kosmetika snižuje riziko nežádoucích kožních reakcí
  • Podomácku vyrobená kosmetika není testována na zvířatech
  • Můžete si namíchat kosmetiku, která bude plně vyhovovat jak vaší pokožce, tak splňovat vaše preference (barvy, vůně)
K TÉMATU  GALERIE: Naprosto zpackané přípravy dortů (20 fotek)

Nevýhody podomácku vyrobené kosmetiky

S vlastnoručním mícháním domácí kosmetiky se pojí i několik nevýhod. Chyby, kterých se při výrobě handmade kosmetiky můžete neúmyslně dopouštět, mohou způsobit buď rychlé kažení kosmetiky, nebo dokonce nějakou nežádoucí reakci pokožky. Je proto potřeba řídit se především v začátcích, než si osvojíte určitý “cit pro míchání” několik zásad, aby byla zaručena nezávadnost kosmetiky, kterou vyrábíte. 

Dodržení hygieny a receptury

Zásadní při tvorbě domácí kosmetiky je důsledné dodržování hygieny. Dále je pak důležité přesné dodržování receptur a nepřidávat nic navíc mimo doporučené dávkování, protože tím minimalizujete riziko, že se vám podaří namíchat směs, která by pokožce spíše uškodila. 

Obsah surovin

Ačkoliv se v některých receptech může objevit mezi surovinami například čerstvé ovoce, raději se těmto postupům obloukem vyhněte. Nedostatečně usušené či čerstvé přísady v kosmetice se rychle kazí a tím kosmetiku znehodnocují.

Rozpouštění surovin v mikrovlnné troubě (vosk, máslo a podobně) rovněž není vhodným způsobem, jak si přípravu handmade kosmetiky usnadnit, jelikož tím se ničí mnoho cenných látek, jež jsou v přírodních olejích obsaženy. 

Barvení kosmetiky

Další, ne tak vzácnou chybou, je použití voskovek k obarvení kosmetiky – například lesků na rty nebo třeba rtěnek. Voskovky jsou zdrojem pestré škály chemických složek, které by handmade kosmetika rozhodně neměla obsahovat.

K obarvení vašich kosmetických produktů vám mnohem lépe poslouží koření, káva, kakao nebo usušené a rozemleté plody ovoce (borůvky, maliny) či pigmenty přímo určené k obarvení kosmetiky. Poslední nevhodnou přísadou do kosmetiky je vosk ze svíček. Stejně jako voskovky jsou svíčky plné chemie a vaší pleti by rozhodně taková handmade kosmetika neprospěla. 

Závěrem pamatujte, že naprostou samozřejmostí by pak měl být kožní test snášenlivosti každého vašeho výrobku. Naneste malé množství produktu na zápěstí a počkejte alespoň dvacet čtyři hodin, zda se neprojeví nějaká reakce. Pokud nevypozorujete zarudnutí, pálení či svědění, je pro vás použití kosmetiky bezpečné.

K TÉMATU  Mýty o kráse: 10 největších z nich, kterým stále věříme

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kosmetika na míru i pro alergiky. Výroba domácí kosmetiky není složitá. Jak a s čím můžete začít už dnes

DIY: domácí kosmetika bez zbytečných chemikálií navíc. Snadno a rychle!

Zdroje článku:
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.
V současnosti se ženy dělí převážně na dvě skupiny. Některé nedají dopustit na menstruační kalíšek, jiné vždy raději sáhnou po klasických vložkách nebo tampónech. Před časem však na náš trh dorazily i menstruační kalhotky. Pokud se tedy rozhodujete, po čem sáhnete zrovna vy, čtěte dál.
Čekáte přírůstek do rodiny? Gratulujeme! Jednou z velice krásných povinností, která na vás v budoucích měsících čeká, vymýšlení, jak zařídíte pokojíček. Jaké jsou novinky, které vás potěší, a co by v pokojíček pro miminko rozhodně nemělo chybět?
Sociální sítě jsou dnes mocné marketingové nástroje, které nutně nemusí být určeny jen k propagaci byznysu nebo nějakého produktu. Mohou to být zrcadla nás samotných a lze si z nich vytvořit i pasivní příjem. Stačí, aby byl instagramový profil dostatečně atraktivní, získal určitý počet sledujících a byl hojně navštěvovaný. K tomu všemu mohou přispět instagramové šablony a dalších několik tipů.
Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.
Časy, kdy stačilo hodit do automatu na kávu desetikorunu a člověk se spokojil s "tmavě hnědou tekutinou", jsou už dávno pryč. Podávání i pití kávy se v České republice výrazně proměnilo. Klasického "turka" či instantní kávu už najdete v málokteré kavárně. V supermarketech vás regály s kávou lákají všemi směry: zrnková, mletá, kapsle… Nemůžete se rozhodnut? Přečtěte si našich 6 tipů a budete mít jasno, jak si vybrat a hlavně vychutnat dobrou kávu.

Nepřehlédněte

Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek