Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Brouci v domácnosti: Jak vyhnat nevítané hosty?

Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.
brouci
Mravenci jsou velmi užiteční, dokud se neuhnízdí u vás doma.

15. 06. 2022

Zejména během horkých parných letních dnů se k nám do domácnosti uchýlí brouci, nejčastěji mravenci. Jsou to drobní, většinou neškodní tvorečkové, kteří se však mohou dostat prakticky kamkoliv. Pokud s nimi nezahájíte boj zavčasu, zanedlouho nakladou vajíčka do surovin v kredencích a začnou doslova okupovat váš domov.

Jak zatočit s mravenci?

Dříve, než se domácností budou hemžit stovky mravenců, které posléze znehodnotí veškeré potraviny, učiňte několik kroků, a to:

  • Dobře utěsněte všechny škvíry, kterými by se mravenci mohli dostat do domácnosti (například okenní a dveřní rámy a podobně). 
  • Stejně tak ucpěte veškeré škvíry nebo mezery, kam by se mravenci mohli ukrýt, pokud by do vašeho domova přece jenom zavítali.  
  • Snažte se pravidelně vytírat a vysávat domácnost, nenechte na podlaze vysypaný cukr nebo drobečky od snídaně, které jsou pro mravence velkým lákadlem. 
  • Pokud se mravenci doma vyskytnou, vytřete podlahu octem nebo rozmístěte po domě hřebíček. Tahle dvojka mravence velice rychle vyžene (podobně účinkuje také osolený cukr, který je navíc posypaný skořicí).

Když do skříní vlétnou moli 

Jací další brouci nám umí hodně znepříjemnit bydlení? Kromě mravenců se jen stěží zbavujeme molů. Drobný okřídlený hmyz není opět extrémně nebezpečný, je však extrémně nebezpečný pro naše oblečení, čemuž byste nejraději předcházeli. Aby vám nevlétli do šuplíků nebo velkých vestavných skříní, je důležité zamezit podmínkám, které je doslova lákají. Na mysli máme především vlhkost v kombinaci s příjemnou pokojovou teplotou.  

oblečení
Poznáváte práci šatních molů? Přírodní materiály jim chutnají.

Na co tedy nezapomínat, respektive jak se šatním molům bránit? 

  • Nezapomínejte na pravidelné větrání, a to nejen místností, ale i skříní a šuplíků (zamezíte hromadící se vlhkosti a vznikající zatuchlosti). 
  • Pouštějte do místností dostatek světla
  • Perte i takové prádlo, které zrovna často nenosíte. 
  • Šatní skříně vybavte levandulí nebo pomerančovou kůrou, což jsou dvě věci, jež šatním molům nevoní.
K TÉMATU  Mravenci v domě mohou být nepříjemným spolubydlícím. Jak na ně?

Zmiňovanou levandulí a pomerančovou kůrou vyzrajete také na moly, kteří se neuchylují do šatních skříní, nýbrž do komod v kuchyni. Ano, i potravinoví moli dokážou pěkně potrápit, ale naštěstí mají s těmi šatními averzi na zmiňovaná aromata. 

oblečení
V obchodě koupíte speciální produkty s vůní levandule, nebo si doma vyrobte vlastní levandulové sáčky.

Ach ne, to jsou švábi! 

I když mravenci a moli jsou častými a nevítanými obyvateli našich domácností, stále nemluvíme o škůdcích, kteří by byli těmi nejobávanějšími. Největší strach v nás vzbuzují švábi, o kterých se říká, že jsou to doslova nezničitelní brouci. Mnozí lidé vtipkují a tvrdí, že je nezničí ani výbuch atomové bomby. I když – je to opravdu jenom vtip? 

Bohužel u švábů nelze říct, že by nebyli nijak vážně škodliví. Jsou. Nejenže znehodnocují potraviny, ale také přenáší nejrůznější bakterie a roztoče, k tomu všemu i nepříjemný zápach. Poznáte je prakticky na první dobrou. Prozradí je jejich zploštělé tělo, šest dlouhých nožiček a dvě tykadla, která jsou vůči jejich tělu poměrně výrazná. 

Když se švábi v domácnosti vyskytnou, obvykle to končí tím, že stejně voláte deratizátory. Na tyto brouky totiž klasická lidská síla nebo tradiční babské rady bohužel nestačí. Musí se na ně trochu tvrději, a to s pomocí chemických postřiků, případně s gelovými nástrahami.  

V boji se šváby totiž nejde jenom o vypuzení brouků jako takových, ale musí dojít i k likvidaci všech nakladených vajíček, jejichž vylíhnutí by znamenalo zkázu celého domova (s nadsázkou řečeno).

Tip: Bojujete doma s hmyzem a nemůžete ho vyhnat nadobro pryč? Vyplatí se vsadit na jistotu a pozvat si specialisty na dezinsekci, která se s nezvanými hosty rychle vypořádá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Komáři a mouchy útočí. Vyrobte si domácí přírodní repelent a připravte se na otravný hmyz

Jak na zahradě vypěstovat dokonalý zelený trávník? Máme trik přímo od zahradníka

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Znáte to? Bušení srdce, pocení, bolest v žaludku? Trápí vás tyto potíže pokaždé, když jdete do práce? Můžete mít co dočinění s ergofobií – tím nejzazší záhubou pracovního života.
Bude se zastřihovat! Střední nebo krátká délka střihu znamená úplně nový účes, ale také rozhodnutí zbavit se své dlouhé okrasy. Možná se inspirujete!
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.
Není radno si s ní zahrávat, protože vám může pořádně znepříjemnit život. Někteří lidé ji bohužel ale ignorují a pak si také nesou následky. Co je alergie na slunce, jak se projevuje a co se s ní dá dělat? Sluneční alergii nebagatelizujte a snažte se nad ní vyzrát co nejrychleji.
Domácí kosmetika vznikne během chvilky! Oční linky, stíny, tvářenka, rtěnka a lesk v jednom, make-up i pudr. Šest receptů, které překvapí svou jednoduchostí a plně nahradí kupované produkty. Nevěříte?
Celulitidu má řada žen. Dokonce možná existujte víc těch, které ji mají než těch, které mají to štěstí a celulitidou obdařeny nejsou. A stejně jako trápí ženy, tak ani muži leckdy celulitidě neuniknou. A proto si nyní připomeneme největší a nejčastější mýty, které o celulitidě kolují a připojíme pár rad, jak se jí zbavit.
Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.
V počátcích každého vztahu je velmi těžké odhadnout, jak je ten druhý naladěn, jaká témata ho uvádějí do rozpaků a které mu naopak vůbec nevadí, nebo ho dokonce těší. Pokud spolu ale trávíte romantický večer, vždycky dopadne velmi nechvalně, pokud stočíte řeč na jedno z níže uvedených témat.
Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.
Věděli jste, že podle posledních statistik má průměrný člověk ve svém mobilním telefonu stažených zhruba třicet mobilních aplikací? Sice je nemusí nutně využívat, ale staženy jsou. Zatímco pánové nezapomínají kromě sociálních sítí na sportovní aplikace nebo aplikace sportovního sázení, co ve svém mobilu ukrývají ženy?

Výběr článků

Zdraví snad každý z nás zařadí na pomyslné příčce důležitosti na první místo. Preventivní návštěvy lékařů by měl mít každý v kalendáři a pokud ne, tak si je tam rychle napište.
Na stromech žloutne listí, venku se střídá déšť, vítr a mlha, je čas na změnu šatníku. Po letních měsících zase vytáhnout podzimní kabáty a bundy. Před ochlazením se musíme chránit (ledaže byste byli velcí otužilci). Potřebujete kabát nový? Tohle vše by měl splňovat.
Přemýšlíte nad tím, do jakého stylu zařídíte své bydlení? Možností je spousta! Ovšem k těm nejoblíbenějším patří skandinávské bydlení, které je nejen vzdušné, ale také jednoduché a spojené s přírodou, což je dnes velmi důležité.

Nepřehlédněte

Skočíte si občas se svým partnerem na jedno točené, nebo si spolu u televize vychutnáte archiv z vinných sklípků? Pak si můžete gratulovat, protože vaše soužití asi jen tak něco nenaruší. Tedy alespoň tohle se teď povídá ve vědeckých kruzích.
Přemýšlíte nad různými formami pracovních poměrů a přemýšlíte, zda by práce na poloviční úvazek byla pro vás výhodná? Náš článek "Druhy pracovního poměru: Vyplatí se pracovat na poloviční úvazek?" se věnuje této otázce s důrazem na různé druhy pracovních poměrů a výhody či nevýhody práce na částečný úvazek. Přinášíme vám ucelený pohled na možnosti, které máte k dispozici, a zaměřujeme se na to, zda flexibilní pracovní doba může přinést vyváženější životní styl. Připojte se k nám a najděte odpovědi na otázky ohledně pracovního nasazení a jeho vlivu na váš každodenní život.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek