Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Brouci v domácnosti: Jak vyhnat nevítané hosty?

Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.
brouci
Mravenci jsou velmi užiteční, dokud se neuhnízdí u vás doma.

15. 06. 2022

Zejména během horkých parných letních dnů se k nám do domácnosti uchýlí brouci, nejčastěji mravenci. Jsou to drobní, většinou neškodní tvorečkové, kteří se však mohou dostat prakticky kamkoliv. Pokud s nimi nezahájíte boj zavčasu, zanedlouho nakladou vajíčka do surovin v kredencích a začnou doslova okupovat váš domov.

Jak zatočit s mravenci?

Dříve, než se domácností budou hemžit stovky mravenců, které posléze znehodnotí veškeré potraviny, učiňte několik kroků, a to:

  • Dobře utěsněte všechny škvíry, kterými by se mravenci mohli dostat do domácnosti (například okenní a dveřní rámy a podobně). 
  • Stejně tak ucpěte veškeré škvíry nebo mezery, kam by se mravenci mohli ukrýt, pokud by do vašeho domova přece jenom zavítali.  
  • Snažte se pravidelně vytírat a vysávat domácnost, nenechte na podlaze vysypaný cukr nebo drobečky od snídaně, které jsou pro mravence velkým lákadlem. 
  • Pokud se mravenci doma vyskytnou, vytřete podlahu octem nebo rozmístěte po domě hřebíček. Tahle dvojka mravence velice rychle vyžene (podobně účinkuje také osolený cukr, který je navíc posypaný skořicí).

Když do skříní vlétnou moli 

Jací další brouci nám umí hodně znepříjemnit bydlení? Kromě mravenců se jen stěží zbavujeme molů. Drobný okřídlený hmyz není opět extrémně nebezpečný, je však extrémně nebezpečný pro naše oblečení, čemuž byste nejraději předcházeli. Aby vám nevlétli do šuplíků nebo velkých vestavných skříní, je důležité zamezit podmínkám, které je doslova lákají. Na mysli máme především vlhkost v kombinaci s příjemnou pokojovou teplotou.  

oblečení
Poznáváte práci šatních molů? Přírodní materiály jim chutnají.

Na co tedy nezapomínat, respektive jak se šatním molům bránit? 

  • Nezapomínejte na pravidelné větrání, a to nejen místností, ale i skříní a šuplíků (zamezíte hromadící se vlhkosti a vznikající zatuchlosti). 
  • Pouštějte do místností dostatek světla
  • Perte i takové prádlo, které zrovna často nenosíte. 
  • Šatní skříně vybavte levandulí nebo pomerančovou kůrou, což jsou dvě věci, jež šatním molům nevoní.
K TÉMATU  4 rostliny pro kvalitní spánek a ještě jedna k tomu. Jaké koupit do ložnice?

Zmiňovanou levandulí a pomerančovou kůrou vyzrajete také na moly, kteří se neuchylují do šatních skříní, nýbrž do komod v kuchyni. Ano, i potravinoví moli dokážou pěkně potrápit, ale naštěstí mají s těmi šatními averzi na zmiňovaná aromata. 

oblečení
V obchodě koupíte speciální produkty s vůní levandule, nebo si doma vyrobte vlastní levandulové sáčky.

Ach ne, to jsou švábi! 

I když mravenci a moli jsou častými a nevítanými obyvateli našich domácností, stále nemluvíme o škůdcích, kteří by byli těmi nejobávanějšími. Největší strach v nás vzbuzují švábi, o kterých se říká, že jsou to doslova nezničitelní brouci. Mnozí lidé vtipkují a tvrdí, že je nezničí ani výbuch atomové bomby. I když – je to opravdu jenom vtip? 

Bohužel u švábů nelze říct, že by nebyli nijak vážně škodliví. Jsou. Nejenže znehodnocují potraviny, ale také přenáší nejrůznější bakterie a roztoče, k tomu všemu i nepříjemný zápach. Poznáte je prakticky na první dobrou. Prozradí je jejich zploštělé tělo, šest dlouhých nožiček a dvě tykadla, která jsou vůči jejich tělu poměrně výrazná. 

Když se švábi v domácnosti vyskytnou, obvykle to končí tím, že stejně voláte deratizátory. Na tyto brouky totiž klasická lidská síla nebo tradiční babské rady bohužel nestačí. Musí se na ně trochu tvrději, a to s pomocí chemických postřiků, případně s gelovými nástrahami.  

V boji se šváby totiž nejde jenom o vypuzení brouků jako takových, ale musí dojít i k likvidaci všech nakladených vajíček, jejichž vylíhnutí by znamenalo zkázu celého domova (s nadsázkou řečeno).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Komáři a mouchy útočí. Vyrobte si domácí přírodní repelent a připravte se na otravný hmyz

Jak na zahradě vypěstovat dokonalý zelený trávník? Máme trik přímo od zahradníka

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Mít home office a dělat doma má svoje nesporné výhody. Potom přijde vhod pracovna. Nejdříve musíte zvážit, jestli do ní budete zvát hosty nebo klienty, jestli děláte spíše přes den nebo večer, nebo jestli v ní budete trávit většinu času. Bude to ryze pracovní prostor nebo také místo pro relax. Pracovna uzpůsobená pro ženský element bude ale vypadat jinak, než pánská pracovna. Tady je trocha inspirace a nápadů na tu druhou z nich.
Psi jsou odjakživa symbolem věrnosti a oddanosti. I mezi nimi se však najdou jedinci, kteří v tomhle směru excelují. Možná znáte příběh japonského psa plemene Akita Inu jménem Hačikó ze dvacátých let minulého století. Ten byl zvyklý čekat na svého pána, univerzitního profesora v letech, na jednom tokijském nádraží, kde ho páníček nechával cestou do práce.
Mnohokrát skloňované téma, které patří dlouhodobě na seznam globalizačních problémů v celém Západním světě. Věděly jste, že podle statistik z roku 2018 průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 785 kilogramů potravin a zhruba 200 kilogramů vyhodí? Statistiky Evropské unie mluví jasně. Každoročně se vyhodí zhruba 88 milionů tun jídla. Každá česká domácnost má tak ve své režii svoji vlastní spotřebu a záleží jen na nás, jak se k ní postavíme.
Rozhodli jste se sobě nebo svým blízkým udělat radost a koupit jim chytré hodinky? Dalo by se říct, že chytré hodinky jsou výkřikem módy a že je to trend, který je budoucností. I proto je každý chce mít. Zvyšující poptávka vede ke zvyšující se nabídce a rázem není tak snadné vybrat si jedny, které nám budou dělat společnost. Pojďme si tedy prozradit, jak vybrat chytré hodinky, které budou tím nejlepším parťákem v každodenním životě.
Každou milovnici nakupování a módní intelektuálku teď nezajímá nic jiného, než co bude trendem letošního podzimu. Někteří už možná mají nastudováno z módních časopisů či procházkách po obchodech, jiní však stále netuší, do čeho se na ulici obléknout.
Říká vám něco jméno Wirginia Szmyt? Jedná se o pravděpodobně nejstarší DJku všech dob, která si v seniorském věku plní sen. Někteří ji obdivují, jiní možná kroutí nevěřícně hlavou, ale jedno se jí upřít nedá – odhodlání, nadšení a láska k hudbě. S mícháním muziky začala Wirginia již před dvaceti lety a nikdo ji neučil a postupně na vše přicházela sama. Dnes patří v Polsku mezi poměrně známou a oblíbenou umělkyni.
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.

Nepřehlédněte

Období prázdnin a letních dovolených je už definitivně za námi. Přestože meteorologové slibují poměrně slušný podzim, sychravé dny spolu s deštivým počasím už nedočkavě klepou na dveře. Pokud vám zbývá ještě pár dnů dovolené nebo prostě máte chuť vyrazit někam na teplem, rozhodně se vám budou hodit naše tipy na hřejivou podzimní dovolenou.
Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek