Sobota , 02. 07. 2022

Patricie

Brouci v domácnosti: Jak vyhnat nevítané hosty?

Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.
brouci
Mravenci jsou velmi užiteční, dokud se neuhnízdí u vás doma.

15. 06. 2022

Zejména během horkých parných letních dnů se k nám do domácnosti uchýlí brouci, nejčastěji mravenci. Jsou to drobní, většinou neškodní tvorečkové, kteří se však mohou dostat prakticky kamkoliv. Pokud s nimi nezahájíte boj zavčasu, zanedlouho nakladou vajíčka do surovin v kredencích a začnou doslova okupovat váš domov.

Jak zatočit s mravenci?

Dříve, než se domácností budou hemžit stovky mravenců, které posléze znehodnotí veškeré potraviny, učiňte několik kroků, a to:

  • Dobře utěsněte všechny škvíry, kterými by se mravenci mohli dostat do domácnosti (například okenní a dveřní rámy a podobně). 
  • Stejně tak ucpěte veškeré škvíry nebo mezery, kam by se mravenci mohli ukrýt, pokud by do vašeho domova přece jenom zavítali.  
  • Snažte se pravidelně vytírat a vysávat domácnost, nenechte na podlaze vysypaný cukr nebo drobečky od snídaně, které jsou pro mravence velkým lákadlem. 
  • Pokud se mravenci doma vyskytnou, vytřete podlahu octem nebo rozmístěte po domě hřebíček. Tahle dvojka mravence velice rychle vyžene (podobně účinkuje také osolený cukr, který je navíc posypaný skořicí).

Když do skříní vlétnou moli 

Jací další brouci nám umí hodně znepříjemnit bydlení? Kromě mravenců se jen stěží zbavujeme molů. Drobný okřídlený hmyz není opět extrémně nebezpečný, je však extrémně nebezpečný pro naše oblečení, čemuž byste nejraději předcházeli. Aby vám nevlétli do šuplíků nebo velkých vestavných skříní, je důležité zamezit podmínkám, které je doslova lákají. Na mysli máme především vlhkost v kombinaci s příjemnou pokojovou teplotou.  

oblečení
Poznáváte práci šatních molů? Přírodní materiály jim chutnají.

Na co tedy nezapomínat, respektive jak se šatním molům bránit? 

  • Nezapomínejte na pravidelné větrání, a to nejen místností, ale i skříní a šuplíků (zamezíte hromadící se vlhkosti a vznikající zatuchlosti). 
  • Pouštějte do místností dostatek světla
  • Perte i takové prádlo, které zrovna často nenosíte. 
  • Šatní skříně vybavte levandulí nebo pomerančovou kůrou, což jsou dvě věci, jež šatním molům nevoní.
K TÉMATUBylinková zahrádka: Pastva pro oči, duši i chuťové pohárky

Zmiňovanou levandulí a pomerančovou kůrou vyzrajete také na moly, kteří se neuchylují do šatních skříní, nýbrž do komod v kuchyni. Ano, i potravinoví moli dokážou pěkně potrápit, ale naštěstí mají s těmi šatními averzi na zmiňovaná aromata. 

oblečení
V obchodě koupíte speciální produkty s vůní levandule, nebo si doma vyrobte vlastní levandulové sáčky.

Ach ne, to jsou švábi! 

I když mravenci a moli jsou častými a nevítanými obyvateli našich domácností, stále nemluvíme o škůdcích, kteří by byli těmi nejobávanějšími. Největší strach v nás vzbuzují švábi, o kterých se říká, že jsou to doslova nezničitelní brouci. Mnozí lidé vtipkují a tvrdí, že je nezničí ani výbuch atomové bomby. I když – je to opravdu jenom vtip? 

Bohužel u švábů nelze říct, že by nebyli nijak vážně škodliví. Jsou. Nejenže znehodnocují potraviny, ale také přenáší nejrůznější bakterie a roztoče, k tomu všemu i nepříjemný zápach. Poznáte je prakticky na první dobrou. Prozradí je jejich zploštělé tělo, šest dlouhých nožiček a dvě tykadla, která jsou vůči jejich tělu poměrně výrazná. 

Když se švábi v domácnosti vyskytnou, obvykle to končí tím, že stejně voláte deratizátory. Na tyto brouky totiž klasická lidská síla nebo tradiční babské rady bohužel nestačí. Musí se na ně trochu tvrději, a to s pomocí chemických postřiků, případně s gelovými nástrahami.  

V boji se šváby totiž nejde jenom o vypuzení brouků jako takových, ale musí dojít i k likvidaci všech nakladených vajíček, jejichž vylíhnutí by znamenalo zkázu celého domova (s nadsázkou řečeno).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Komáři a mouchy útočí. Vyrobte si domácí přírodní repelent a připravte se na otravný hmyz

Jak na zahradě vypěstovat dokonalý zelený trávník? Máme trik přímo od zahradníka

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.
Křik a pak pláč, pocity nepochopení a smutek. Výkyvy nálad jsou jen jedním z nepříjemných příznaků klimakteria. K těm dalším patří návaly, noční pocení a nespavost. I proto je přechod pro mnohé velkým strašákem. Jestli se to týká i vás, pak je na čase změnit myšlení a přístup. Nejde o žádné stigma! Klimakterium je přirozenou etapou v životě každé ženy a navíc v dnešní době existuje řada způsobů, jak toto období usnadnit.
Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.

Nepřehlédněte

Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek