Čtvrtek , 03. 07. 2025

Patricie

Proč je šnečí sliz tak žádaným kosmetickým přípravkem?

Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.
šnečí sliz
Proč je šnečí sliz tak žádaným kosmetickým přípravkem?

27. 09. 2023

27. 09. 2023

Co je šnečí sliz?

Šnečí sliz – či také hlemýždí sliz – je přirozenou látkou, kterou hlemýždi produkují, aby se chránili před stresory. Filtrát hlemýžďového sekretu nabízí výhody proti stárnutí, má antioxidační účinky a v korejských kosmetických produktech ho už před lety používali jako důležitou složku péče o pleť. Historie jeho používání sahá až k řeckému lékaři Hippokratovi (asi 460 př. n. l. až asi 375 př. n. l.), který předepisoval rozdrcené hlemýždě na záněty. V 80. letech minulého století si chovatelé šneků v Chile všimli, že při manipulaci se šneky je jejich kůže měkčí. Chilská společnost Elicina tehdy vyrobila první balený šnečí krém. Nakonec se stal šnečí sliz základní složkou korejských produktů péče o pleť. Nyní je to celosvětový trend v péči o pleť.

Jak se sklízí?

Nepochází ze slizu, kterým šneci bez námahy klouzají po zemi, ale ze specifického typu hlenu, který šneci produkují, když se cítí ve stresu. Komerční výrobci hlemýžďového slizu extrahují hlen kontroverzní metodou stresování hlemýžďů, a to buď popichováním něčím ostrým, nebo krmením slanou vodou. Výrobci sliz shromažďují a podrobují procesu filtrace a čištění, díky čemuž je vhodný pro produkty péče o pleť.

4 výhody hlemýžďového slizu

Hlemýždí sliz obsahuje základní chemikálie a proteiny, které pomáhají hlemýžďům zotavit se z poškození ulity a podobně může pomoci vaší pleti znovu získat mladistvý lesk. Údajné výhody hlemýžďového slizu zahrnují:

1. Vlastnosti proti stárnutí : Šnečí sliz obsahuje kyselinu glykolovou, chemický exfoliant, který urychluje přeměnu kožních buněk a podporuje produkci kolagenu, čímž snižuje výskyt jemných linek.

2. Rovnoměrný tón pleti: Peptidy mědi v hlemýždím slizu mohou pomoci léčit hyperpigmentaci (tmavé skvrny), jizvy po akné a zarudnutí způsobené zánětem. Peptidy mědi také pomáhají normalizovat hladinu bakterií, což pomáhá omezovat vyrážky na pokožce náchylné k akné.

K TÉMATU  Sluníčko a spálená pleť. Osvědčené domácí přípravky, které pomohou s ošetřením pokožky

3. Hydratace: Hydratační účinky hlemýždího slizu pocházejí z alantoinu a kyseliny hyaluronové, dvou zvlhčovačů, které zklidňují suchou pokožku a pomáhají opravit kožní bariéru.

4. Hojení ran: Sliz obsahuje antimikrobiální peptidy, které zabíjejí choroboplodné zárodky a mikroby a urychlují hojení ran.

Vedlejší účinky

Ačkoli mnoho dermatologů souhlasí s tím, že je hlemýždí sliz bezpečnou, jemnou a účinnou složkou, kterou většina typů pleti dobře snáší, nedostatek výzkumu této složky znamená, že si nikdo není jistý možnými vedlejšími účinky. Pokud máte citlivou pokožku, proveďte nejprve test na malé oblasti předloktí, než si na obličej nanesete přípravky na bázi hlemýždího slizu. Pokud máte již existující kožní onemocnění nebo si nejste jisti těmito produkty, poraďte se se svým dermatologem.

Jak šnečí sliz používat?

Produkty ze šnečího slizu najdete v mnoha formách – včetně hydratačních krémů, očních krémů, sér a masek. Hledejte receptury s dalšími složkami prospěšnými pro pokožku, jako je retinol nebo vitamín C. Sliz můžete používat jednou nebo dvakrát denně, ráno nebo večer. Funguje dobře, když ho aplikujete na čistou pokožku, vrstvíte jej s jinými produkty péče o pleť nebo jej používáte jako závěrečný hydratační krém.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 tipů, jak správně vybrat přírodní pleťovou kosmetiku

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Co takhle navštívit podmořský svět a vidět zblízka delfíny, tuleně nebo běluhu? Zasmějte se a podívejte se na překvapené děti, které zaskočí reakce mořských tvorů v akváriu!
Pracujete doma? Potom dobře víte, že potřebujete pracovní stůl, tedy místo, které je určené přímo pro vaši práci. Ten může mít spoustu podob a tvarů, ale hlavním je styl, jakým zapadá do vašeho interiéru. Někdo dá přednost jednoduché čisté desce, jiný si zase představuje klasické masivní dřevo s šuplíky nebo poličkami. Stačí si vybrat ten svůj, u kterého vám vše půjde jako po másle.
Jeho design je tak čistý a jednoduchý, že vypadá jako přepravní kontejner. Little Big House stojí na svahu hory Mount Wellington ve Fern Tree v Tasmánii. Projekt dokončený v roce 2010 a dokonce vyhrál ocenění v kategorii rezidencí a novostaveb. Jak se vám líbí?
Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.
I ve větších bytech může být někdy koupelna situována tak, že šetříte každým centimetrem, aby se vám tam vešel alespoň sprchový kout, umývadlo a pračka. Koupelna je zatím stále nejčastějším a nejlepším místem, kam pračku umístit. Jaké vymyslet řešení, když je koupelna opravdu těsná?
Holčička si zamilovala štěně jménem Oakley, které rodina čerstvě adoptovala. Spokojený pejsek sladce spí, zatímco mu malá pečovatelka zpívá ukolébavku. Co na tom, že je to falešně a občas to trochu tahá za uši, Oakley si zkrátka láskyplné obětí užívá.
Sebevědomí hraje klíčovou roli v každém vztahu. Pokud je stabilní a zdravé, vytváří prostor pro vzájemnou důvěru, respekt a harmonii. Naopak nízké sebevědomí může vést k nejistotě, žárlivosti a konfliktům. Jak si tedy udržet zdravé sebevědomí ve vztahu a zajistit, aby vztah prospíval?
Nestíháte vařit a připravovat si svačiny do práce? Často saháte po polotovarech nebo se stravujete u stánků s rychlým občerstvením, protože si myslíte, že vám to ušetří čas? Možná ano, ale určitě to nešetří vaši peněženku, nehledě na to, že se pak stravujete hodně nezdravě. A chcete s tím něco udělat?
Solární světélka, zapíchaná podél chodníčku, udělají také příjemnou atmosféru. Ale noční osvětlení zahrady, jako je tohle, vás přenese rovnou do pohádky. Světla zavěšená v koruně stromu nebo naopak umístěná u kmene menších stromků vytváří ve tmě přímo čarovnou náladu.
Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.

Výběr článků

Krásný den všem dámám v naší lize! S blížícím se jarem je nyní ideální čas připravit své tělo na novou sezónu. A co je lepšího než začít s osvědčeným jarním detoxem? V tomto článku se podělíme o jednoduché tipy na přípravu zeleninového smoothie a připravíme si detoxikační polévku. A v neposlední řadě, prozradíme 4 kroky, jak s detoxikací začít jež v únoru.
Tchyně - žena, kterou si v životě rozhodně nevybíráme. A bohužel ne vždy ta, se kterou bychom na rodinné oslavě chtěli sedět poblíž. Nedej bože trávit společně dovolenou nebo dokonce bydlet ve stejném domě.
Zima se blíží nezastavitelnou rychlostí a s ní pro mnohé i nějaké to tradiční zimní kilo navíc. Kombinace efektivnějšího ukládání tuků, svátků a večírků (pokud lockdown dá) a té únavné tmy, jsou dovede být pro postavu naprostá katastrofa. Co s tím?

Nepřehlédněte

Už se vám někdy do uší dostala voda? Měli jste škytavku nebo vás nesnesitelně bolela hlava? Určitě ano. Naše babičky si s těmito věcmi vždy dokázaly hravě poradit. Naučme se to jako ony!
Naši dva redaktoři, Mirek a Verča, zkusili zdokonalit svou angličtinu pomocí Skype lekcí. Kde našli lektory?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek