Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Parní čistič: klady a zápory. Jak si vybrat ten správný?

V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.
parní čistič
Klady a zápory parního čističe. (foto: 123RF)

17. 05. 2021

Co je parní čistič?

Ohledně parního čističe prodejci slibují, že vám nejen pomůže rychleji uklidit, ale také vydezinfikuje celý dům. Než se rozběhnete do obchodu a koupíte parní čistič, měli byste se dozvědět nejen o jeho výhodách, ale také věnovat pozornost nevýhodám tohoto výdobytku techniky.

Pozitiva parního čističe

Zpočátku byl parní čistič navržen pouze k dezinfekci místnosti, protože pára, která z něj uniká velmi dobře ničí bakterie, zdraví škodlivý hmyz a plísně. Pro lidi, kteří jsou alergičtí na čisticí prostředky, to zní jako dar z nebes. O něco později výrobci zjistili, že funkci dezinfekce místnosti lze skloubit i s čištění vůbec. Nyní je tedy vybaven různými tryskami a kartáči, které mají pomoci hospodyňkám s úklidem.

Jak je to s tím úklidem?

Pravdou je, že se pro úklid parní čistič docela hodí. Prach ve vzduchu bude sestupovat spolu s částicemi vlhkosti dolů a nebude se tolik šířit. Ženy v domácnosti tak již nepotřebují respirátory, rukavice a nebezpečné čisticí prostředky. Zařízení dobře odstraňuje skvrny a nečistoty na těžko přístupných místech, pomáhá odstraňovat vodní kámen a také plíseň.

Jaké povrchy s ním lze vyčistit

S pomocí různých trysek je s ním možné umýt zrcadlové povrchy, smaltované, keramické výrobky a chromované prvky, stejně jako předměty z nerezové oceli. Tak třeba v koupelně vám parní čistič pomůže rychle vyčistit:

  • koupelnové stěny,
  • dlážděné podlahy,
  • umyvadla,
  • sprchy,
  • toaletu.

Rovněž dokonale zabíjí všechny cizí pachy. Majitelé domácích mazlíčků tuto funkci ocení. Se speciálním nástavcem se zařízení může stát alternativou k žehličce; dokonale vyčistí semišové boty.

Nyní přejdeme k nevýhodám

Bohužel v životě není nic dokonalého a parní čistič není výjimkou. Pokud si myslíte, že pára dokáže snadno odstranit všechny nečistoty z povrchu, budeme vás muset vyvést z omylu. Tak jako dříve budete muset mít po ruce pár hadrů a použít fyzickou slu k odstranění některé ze zašlých a nepoddajných skvrn.

K TÉMATU  Začínáme s akvaristikou. Proč byste si měla pořídit rybičky i vy?

Na co ho raději nepoužívat?

Parní čistič by neměl čistit laminátové a parketové podlahy, které mají voskované spoje. Rovněž stojí za to vyhnout se silikonu – pára ho může zdeformovat. A taky se raději vyhněte těm materiálům, které mají výrazný sklon k reznutí. Před čištěním parním čističem byste měli stále používat vysavač.

Druhy parních čističů

  • Kompaktní parní čističe – jsou vhodné pro malé prostory. Navenek jsou podobné malému vysavači, takže vaše ruce budou volné – zařízení bude stát na podlaze. Má různé nástavce: pro pohodlné čištění kuchyně, pro čištění koberců a také hubici, která odstraní těžko přístupná místa.
  • Ruční parní čističe – nejsou velké a nezabírají v domě mnoho místa, je snadné si na ně zvyknout a cena je velmi příjemná. Avšak hmotnost zařízení je téměř dva kilogramy a budete jej muset při čištění nosit v ruce, což je docela obtížné.
  • Parní čističe s funkcí vysávání – jsou vhodné pro všechny typy čištění, dokonce i to profesionální. Ačkoliv jsou již docela objemné a dražší, překvapí každého svým výkonem a účinností.

Co obsahuje typický parní čistič?

Sada často obsahuje pouze jednu trysku –pro čištění prachu, avšak pro vysoce kvalitní čištění budete potřebovat minimálně 2-3 různé typy trysek. Jejich dodatečným nákupem se vyhnete spoustě problémům. Avšak cena se tím navyšuje a hodně kvalitní model je docela drahý.

Pokud se rozhodnete ušetřit peníze a koupit méně známý model, musíte počítat s tím, že toto zařízení může být méně produktivní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Robotický vysavač jako nepostradatelný pomocník. Podle čeho ho vybrat?

Vybíráme kávovar do domácnosti. Co při výběru hraje roli?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Moderní koupelny, to je hlavně čistota a jednoduchost, vkusně sladěné barvy a imitace dřeva nebo kamene. Přednost mají zemité tóny, jako hnědá, béžová nebo šedá. Skvěle vypadají i prosklené sprchové kouty. Je pravda, že v koupelně netrávíme tolik času, jako v obývacím pokoji nebo kuchyni, je ale nepostradatelným místem, kde chceme relaxovat a užít si klid. I proto by měla být koupelna pěkně útulná.
Možná jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste nevěděli, jak se rozhodnout. Dokola jste přemýšleli nad tím, jaká je ta vaše správná cesta. Taky jste si asi říkali, jestli to rozhodnutí bude opravdu z vašeho srdce. Jak tedy poznat, co doopravdy chcete a činit tak vždy správná rozhodnutí, která vychází z vašeho srdce? O tom si dnes povíme!
Víte, kolik času denně strávíte na sociálních sítích? Ne? My vám to povíme. Je to něco málo přes dvě hodiny. Ano, je tomu skutečně tak. Dvě hodiny denně neděláte nic jiného, než že sledujete, co se kde šustne. Přitom byste ty dvě hodiny mohli trávit něčím mnohem užitečnějším. Ke všemu, když v nás sociální sítě vzbuzují ne zrovna pozitivní náladu.
Ve znamení Beran jsou lidé narození od 21. 3. do 20.4. Tomuto znamení vládne živel ohně. Tito lidé jsou tak opravdu nabití energií a zároveň velmi ambiciózní. Beranům vládne planeta Mars, jde o znamení, jehož symboly jsou jaro, nové začátky a jiskra. Berani jsou velcí bojovníci, ale co dalšího charakterizuje tohle kardiální a ohnivé stvoření?
Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek