Čtvrtek , 01. 06. 2023

Laura

Čelíte zimě bez pokrývky hlavy? Žádná čepice vám nesluší? Zkuste to změnit! Jsou různé cesty.

Tak, jako v zimě nechodíte v sandálech, své chce i vaše hlava, aby netrpěla následky podchlazení, či dokonce omrzlinami. Možná vám ale připadá, že když si dáte na hlavu nějakou pokrývku, utrpí váš vzhled natolik, že to raději risknete. Není ale lepší mít uši pěkně v teple?
Čepice v zimě vás spolehlivě zahřeje!
zdroj: pixabay

11. 01. 2019

Donedávna se tradovalo, že pokud nenosíte v zimě čepici, snadněji se nachladíte. Britský výzkum před pár lety tento postoj vyvrátil. Většina tepla totiž nemůže unikat hlavou. Tělesné teplo uniká kůží, která není zahalena, a čím větší plocha zahalena není, tím více tepla z vašeho těla uteče. Takže pokud půjdete ven třeba v minisukni a na hlavě budete mít kožešinovou čapku, tělo se ochladí mnohem více. Hlavou může uniknout pouze zhruba 10 % tělesného tepla.

Jsou tedy čepice zbytečné?

Určitě ne, protože čepice může jednak zabránit omrzlinám, a také ochránit vlasy. Vlasy, vystavené zimě, natož například větru, dešti či sněžení, trpí mnohem více, než když je chrání čepice nebo klobouk. Pokožka hlavy se mnohem více vysušuje, a tak to paradoxně může způsobit i větší produkci mazu a vlasy se více mastí. Ne ale proto, že jste si vzaly čepici, ale právě proto, že jste si vyšly bez ní.

Péči o vlasy v zimě proto nepodceňujte, zvláště, když běháte venku prostovlasé. K zachování účesu použijte například stylingové prostředky s pamětí, objemový pudr a vyměňte šampon za zimní s označením „wintercare“.

Kulichy jsou přímo módní záležitostí

Proto je možná čas, abyste se rozhodly pár pokrývek hlavy znovu vyzkoušet. Zjistíte, že najdete tu pravou. Vždyť když se podíváte před odchodem z domu do zrcadla, možná s rozpaky zjistíte, že hlava bez čepice a zimní bunda nebo kabát vypadají tak nějak nedokončeně. Ale jakmile nasadíte k zimnímu outfitu něco na hlavu, hned se na vás dívá takřka módní ikona.

Již několik let se nosí kulichy všech barev a vzorů, často s třapcem z pravé kožešiny, někdy i s několika bambulemi. Na výběr ale máte také klasické pletené čepice v různých tvarech baretů od menších, až po velké francouzské. Ty lze na hlavu naaranžovat výborně – více dopředu, dozadu, na stranu. Až si takový vyzkoušíte, určitě přijdete na nejlepší způsob, jak v něm vypadat dobře.

K TÉMATU  Luxusní horská chata ve ski resortu Méribel. Francouzské lyžování v královském stylu

Pokud nemrzne, postačí kšiltovka

Pokud nejsou velké mrazy a nehrozí omrzliny uší, vyberte si vhodnou kšiltovku z teplejšího materiálu, nebo klobouk. U klobouku stačí zvolit širší nebo užší krempu a nikdy nebudete vypadat jako „hříbek“. Klobouk má velkou výhodu, když venku hrozí sněhové či dešťové přeháňky – přece jen vám nebude padat sníh přímo do obličeje a pokožka zůstane více chráněná před nepřízní počasí.

Kdo se přece jen v žádné čepici nenajde, měl by pro chladné dny zvolit bundu nebo kabát s kapucí, velkou šálu nebo šátek, které se dají v nutných případech přetáhnout i přes hlavu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I když to tak zatím venku ne vždy vypadá, je jaro a příroda se probouzí ze zimního spánku. Právě jarní měsíce jsou ty pravé pro přípravu zahrady na nadcházející sezónu. Pokud chcete v létě sklízet ovoce a zeleninu, válet se v zelené trávě nebo se radovat z okrasných květin, něco pro to musíte udělat už teď. Podívejte se společně s námi na patero zahradních prací, kterým je dobré věnovat čas už teď.
Obývací pokoj potřebuje něco, kam si odložíte mobil, časopis nebo kávu, když si sednete na sedačku před televizi. Tuhle roli zastávají konferenční stolky. Zaměřili jsme se na ty dřevěné, nebo přímo z masivu. Jsou praktické a s jednoduchým designem, a také si na ně můžete natáhnout nohy! Zkuste si vybrat nějaký originální kousek.
Krásný podzim, který nás čeká, přímo láká na výlety do přírody. Stromy začnou hrát všemi barvami, a tak pokud není venku zrovna lijavec, stačí se teple obléknout a hned můžete vyrazit. Ať už sami, v páru nebo s rodinou, podzimní přírodu si zamilujete.
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!

Nepřehlédněte

Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
Česnek je jedna z nejzdravějších potravin na světě. Odhání bacily, viry i upíry a je ceněným čističem cév a celého těla. I když se situace už hodně zlepšila, opravdu kvalitní česnek je na českém trhu stále poměrně nedostatkovým zbožím a pokud už je kvalitní, bývá velmi drahý

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek