Neděle , 27. 11. 2022

Xenie

Fakta o kyselině hyaluronové. Shrnuli jsme vše potřebné

Kyselina hyaluronová je látka, která je přirozeně obsažená v těle. Její kouzelnou vlastností je to, že je schopna vázat vodu, což je klíčové pro hydrataci naší pleti. Pojďme se proto podívat na kyselinu hyaluronovou zblízka.
hyaluronove
Víte vše o kyselině hyaluronové?

03. 11. 2022

O kyselině hyaluronové jste už určitě mnohokrát slyšeli. Je to látka, kterou vytváří naše buňky a je tedy našemu tělu vlastní. Stejně jako kolagen a elastin je jedním z hlavních stavebních kamenů pojivové tkáně obklopující kožní buňky. Hyaluronan pokožku hydratuje a dodává jí pevnost. Stejně jako u kolagenu, produkce a hladina kyseliny hyaluronové v těle klesá s věkem.

Co pro vás kyselina hyaluronová dělá?

Kyselina hyaluronová je pozoruhodná látka, která má hned několik benefitů pro naše tělo. Zde jsou jen některé z výhod kyseliny hyaluronové:

  1. Pomáhá hladkému pohybu. Kyselina hyaluronová pomáhá vašim kloubům a zabraňuje bolesti a zraněním způsobeným obrušováním kostí o sebe.
  2. Pomáhá udržovat hydrataci. Čtvrt lžičky kyseliny hyaluronové zadrží asi jeden a půl galonu vody. Proto se kyselina hyaluronová často používá k léčbě suchých očí. Používá se také ve zvlhčujících krémech, pleťových vodách, mastech a sérech.
  3. Díky ní je pokožka pružná. Kyselina hyaluronová pomáhá pokožce zadržet vodu a v důsledku toho se redukují vrásky. Je také prokázáno, že pomáhá rychlejšímu hojení ran a může snižovat tvorbu jizev.

Typy kyseliny hyaluronové

Není kyselina, jako kyselina. Máme vysokomolekulární a nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou.  Abyste příklad lépe pochopili, představte si kyselinu jako hrubost písku. Vysoká molekulární hmotnost je štěrk, nízká molekulární hmotnost je lehký píseček, který je jemný jako hladká mouka. Jen se ta představa musí převést do stupnice nikoliv milimetrů, ale daltonů a kilodaltonů.

kyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová je látka tělu vlastní.

Pokud o kyselině hovoříme jako o písku, představte si svou pleť jako síto, kterým propadnou jen malinké částečky. Vysokomolekulární kyselina hyaluronová tak působí na povrchu pokožky, zatímco nízká prostupuje do nižších vrstev a ovlivňuje tak intenzivněji vzhled pokožky a má vliv na její fungování.

Jak poznám, že moje pleť potřebuje více kyseliny hyaluronové?

Kyselinu hyaluronovou můžete používat, pokud vás trápí stárnutí pleti. S přibývajícím věkem se její množství, které produkují naše kožní buňky, snižuje a buněčná obměna se může zpomalit, tehdy se objevují vrásky a hrubá textura.

K TÉMATU  Proč začít doplňovat kolagen, když se z těla začne ztrácet?
vrásky
Kyselinu hyaluronovou můžete používat již jako prevenci proti stárnutí.

Kdy používat kyselinu hyaluronovou v péči o pleť?

Na rozdíl od jiných účinných sér nebo aktivních složek, které je třeba aplikovat speciálně ráno nebo večer, je kyselina hyaluronová flexibilní hydratační přípravek, který lze použít kdykoli.

Kyselina hyaluronová je naprosto neškodná a nenarušuje další účinnou péči o pleť, takže se může připojit k systému vrstvení produktů, které máte na den, nebo noc.

TIP: Ideální je nanést ji jako první na čerstvě vyčištěnou pleť. A pokud je vaše pleť suchá, naneste na ni hydratační krém, aby se vše zafixovalo.

Má kyselina hyaluronová nějaké vedlejší účinky?

Kyselina hyaluronová je obecně bezpečná pro všechny typy pleti a při lokální aplikaci obvykle nevyvolává žádné nežádoucí účinky. Jelikož je přirozenou látkou v naší kůži, neměli bychom očekávat žádné problémy.

Denní dávkování

Kyselina hyaluronová má ty výhody, že se používá zevně i vnitřně. Pro dávkování kyseliny prozatím neexistuje studie, která by přesně definovala, kolik tělo snese této látky. Většina lékařů však doporučuje denní dávku v rozmezí 200 – 1000 mg/den, při vyšším příjmu již není znatelný nárůst účinnosti.

Na trhu je mnoho produktů, které lze používat, jak zevně, tak vnitřně. Na pleť můžete využívat různá tonika, ovšem nejúčinnější bude sérum. Pro vnitřní použití se vyrábějí doplňky stravy ve formě kapslí nebo v tekuté formě, kdy si danou dávku jednoduše přidáte třeba do ranní sklenice vody.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kyselina hyaluronová pro krásu vaší pleti a vlasů

Redakční test. Kyselina hyaluronová: v jaké podobě opravdu funguje? Máme to vyzkoušené!

Zdroje článku:
https://www.everydayhealth.com/skin-beauty/hyaluronic-acid-definition-benefits-and-the-best-serums/, https://www.vitaminov.cz/blog/kyselina-hyaluronova/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Trápí vás zdravotní problémy, které se vám neustále vracejí? Máte nějakou nemoc už od dětství a chtěli byste se jí zbavit i bez pomocí léků? V dnešním článku se dozvíte, jak mohou nemoci vznikat! Že jejich kořenem je především psychika. Jak je to možné? A jak to napravit? Čtěte dál a získáte odpovědi!
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.
Je tu! První článek, první krůček k cestě za posunem, učením se, přeměnou zaběhlých vzorců. Z upřímné zpovědi jedné odvážné ženy se dozvíte, proč za mnou přišla, kam se chce pomocí koučinku Emočních rovnic posunout i proč si vybrala právě mě. Bude to naše společná jízda - na rok, rok a půl. A vy budete u toho a nahlédnete tak do způsobu mé práce z první řady. Vaše Marcela Hlaváčková.
Chceme-li být i v letošní letní sezóně trendy, bude to chtít i stylové boty. Ty by však neměly být pouze vysoce módní, ale také pohodlné. Na následujících řádcích se dozvíte, podle čeho letní boty vybírat, aby byl váš outfit dokonalost sama. Čtěte a inspirujte se s námi!

Nepřehlédněte

Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek