Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Fakta o kyselině hyaluronové. Shrnuli jsme vše potřebné

Kyselina hyaluronová je látka, která je přirozeně obsažená v těle. Její kouzelnou vlastností je to, že je schopna vázat vodu, což je klíčové pro hydrataci naší pleti. Pojďme se proto podívat na kyselinu hyaluronovou zblízka.
hyaluronove
Víte vše o kyselině hyaluronové?

03. 11. 2022

O kyselině hyaluronové jste už určitě mnohokrát slyšeli. Je to látka, kterou vytváří naše buňky a je tedy našemu tělu vlastní. Stejně jako kolagen a elastin je jedním z hlavních stavebních kamenů pojivové tkáně obklopující kožní buňky. Hyaluronan pokožku hydratuje a dodává jí pevnost. Stejně jako u kolagenu, produkce a hladina kyseliny hyaluronové v těle klesá s věkem.

Co pro vás kyselina hyaluronová dělá?

Kyselina hyaluronová je pozoruhodná látka, která má hned několik benefitů pro naše tělo. Zde jsou jen některé z výhod kyseliny hyaluronové:

  1. Pomáhá hladkému pohybu. Kyselina hyaluronová pomáhá vašim kloubům a zabraňuje bolesti a zraněním způsobeným obrušováním kostí o sebe.
  2. Pomáhá udržovat hydrataci. Čtvrt lžičky kyseliny hyaluronové zadrží asi jeden a půl galonu vody. Proto se kyselina hyaluronová často používá k léčbě suchých očí. Používá se také ve zvlhčujících krémech, pleťových vodách, mastech a sérech.
  3. Díky ní je pokožka pružná. Kyselina hyaluronová pomáhá pokožce zadržet vodu a v důsledku toho se redukují vrásky. Je také prokázáno, že pomáhá rychlejšímu hojení ran a může snižovat tvorbu jizev.

Typy kyseliny hyaluronové

Není kyselina, jako kyselina. Máme vysokomolekulární a nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou.  Abyste příklad lépe pochopili, představte si kyselinu jako hrubost písku. Vysoká molekulární hmotnost je štěrk, nízká molekulární hmotnost je lehký píseček, který je jemný jako hladká mouka. Jen se ta představa musí převést do stupnice nikoliv milimetrů, ale daltonů a kilodaltonů.

kyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová je látka tělu vlastní.

Pokud o kyselině hovoříme jako o písku, představte si svou pleť jako síto, kterým propadnou jen malinké částečky. Vysokomolekulární kyselina hyaluronová tak působí na povrchu pokožky, zatímco nízká prostupuje do nižších vrstev a ovlivňuje tak intenzivněji vzhled pokožky a má vliv na její fungování.

Jak poznám, že moje pleť potřebuje více kyseliny hyaluronové?

Kyselinu hyaluronovou můžete používat, pokud vás trápí stárnutí pleti. S přibývajícím věkem se její množství, které produkují naše kožní buňky, snižuje a buněčná obměna se může zpomalit, tehdy se objevují vrásky a hrubá textura.

K TÉMATU  Trendy barva vlasů letošního podzimu? Medová!
vrásky
Kyselinu hyaluronovou můžete používat již jako prevenci proti stárnutí.

Kdy používat kyselinu hyaluronovou v péči o pleť?

Na rozdíl od jiných účinných sér nebo aktivních složek, které je třeba aplikovat speciálně ráno nebo večer, je kyselina hyaluronová flexibilní hydratační přípravek, který lze použít kdykoli.

Kyselina hyaluronová je naprosto neškodná a nenarušuje další účinnou péči o pleť, takže se může připojit k systému vrstvení produktů, které máte na den, nebo noc.

TIP: Ideální je nanést ji jako první na čerstvě vyčištěnou pleť. A pokud je vaše pleť suchá, naneste na ni hydratační krém, aby se vše zafixovalo.

Má kyselina hyaluronová nějaké vedlejší účinky?

Kyselina hyaluronová je obecně bezpečná pro všechny typy pleti a při lokální aplikaci obvykle nevyvolává žádné nežádoucí účinky. Jelikož je přirozenou látkou v naší kůži, neměli bychom očekávat žádné problémy.

Denní dávkování

Kyselina hyaluronová má ty výhody, že se používá zevně i vnitřně. Pro dávkování kyseliny prozatím neexistuje studie, která by přesně definovala, kolik tělo snese této látky. Většina lékařů však doporučuje denní dávku v rozmezí 200 – 1000 mg/den, při vyšším příjmu již není znatelný nárůst účinnosti.

Na trhu je mnoho produktů, které lze používat, jak zevně, tak vnitřně. Na pleť můžete využívat různá tonika, ovšem nejúčinnější bude sérum. Pro vnitřní použití se vyrábějí doplňky stravy ve formě kapslí nebo v tekuté formě, kdy si danou dávku jednoduše přidáte třeba do ranní sklenice vody.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kyselina hyaluronová pro krásu vaší pleti a vlasů

Redakční test. Kyselina hyaluronová: v jaké podobě opravdu funguje? Máme to vyzkoušené!

Zdroje článku:
https://www.everydayhealth.com/skin-beauty/hyaluronic-acid-definition-benefits-and-the-best-serums/, https://www.vitaminov.cz/blog/kyselina-hyaluronova/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
Pořád šetříte a nic neušetříte? Nebo snad nemáte z čeho šetřit, ačkoliv nevyděláváte úplně málo? V tom případě vám chybí finanční gramotnost. Že ani nevíte, co to je? V tom případě vám prozradíme, že je to to, co vás ve škole bohužel nenaučili.
Dámy, máte v plánu se svými kamarádkami prožít opravdu skvělou dámskou jízdu? I když jsou kavárny i restaurace otevřeny, neznamená to, že musíte nutně utrácet. Stále se ještě můžete uchýlit do pohodlí domovů a podívat se na nějaké skvělé romantické (a nejen romantické) seriály, které vás doslova vtáhnou do děje.
Umělci potřebují ke svému tvoření velkou spoustu inspirace. Aby byli skutečně dobří a ve svém oboru vynikali, musí se do svého řemesla naprosto ponořit. A to často vede k situacím za hranicemi běžného chápání.
Užijte si sport i jiné formy aktivní relaxace v celkové fyzické kondici díky doplňkům stravy na podporu svalů a kloubů. Zasoutěžit si o ně můžete právě teď!
Vibrátory, nevibrační penisy, afrodiziaka, lubrikační gely, masážní oleje. Mnoho žen si stále myslí, že nic takového nepotřebuje, pokud žije v dobrém partnerském vztahu. Ale položme si otázku, zda po každodenním spěchu a stresu máme často chuť na sex. Možná jsou to právě tyto erotické pomůcky, které mohou zlepšit kvalitu společně prožitých intimních okamžiků.
Rozchod může být komplikovaný a emotivní proces, avšak někdy přesto zůstává láska mezi lidmi i po konci vztahu. Dnešní článek na Dámské Lize se věnuje této citlivé situaci, kdy i přes rozhodnutí o rozchodu zůstává mezi bývalými partnery láska. Prozkoumáváme možnosti, jak s tímto paradoxem pracovat, jak najít rovnováhu mezi uzavřením minulosti a udržením vzájemného respektu a lásky.
Martin Chodúr si po dvouleté usilovné práci splnil velký sen – natočil desku s šedesátičlennou Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Na albu se podílel textově i aranžérsky, a společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili čtrnáct vánočních písní a koled. Album pojmenovali podle titulní písně Hallelujah.

Výběr článků

Jako by tu bydlel čaroděj Gargamel. V polském městě Zakopane najdete chaty, které připomínají příbytky z pohádek. Původní návrh stavby měl na svědomí architekt Sebastian Piton. V okolí poté vznikly další stavby, vycházející z jeho nápadu. Všechny návštěvníky lákají k focení!
Prostředek proti lupům, lék na houbové plísně na nohách, prací zlepšovák hodně znečistěného oblečení nebo šikovná dezinfekce rukou? Tohle všechno je ústní voda, která svede zázraky i tam, kde by to asi nikdo nečekal!
Možná je to uspěchanou dobou, možná jsme jen citlivější na určité podněty. V každém případě je pravdou, že čím dál víc přibývá lidí trpících úzkostí bez ohledu na věk či pohlaví. Právě z toho důvodu se prakticky neustále objevují různé způsoby, které mají příznaky úzkosti o něco zmírnit. Asi tak jako novinka v podání šperků proti úzkosti, které se v posledních měsících staly trendem. Vážně ale fungují? To zkusíme rozlousknout.

Nepřehlédněte

Letní období přeje vytváření krásy. Přejete si i vy mít vaše vchodové dveře nebo interiér ozdobený a překrásný? Podívejte se na naše tipy, se kterými si toto období v roce skutečně oblíbíte. Naše letní věnce dokáže vytvořit každý. Vyberte si, který se bude nejlépe vyjímat u vás doma.
Chcete-li vaší ratolesti pořídit pohodlné a zároveň vysoce módní boty, zkuste se porozhlédnout po dětských teniskách. Na následujících řádcích vám prozradíme, podle jakých kritérií vybírat tenisky pro chlapce, abychom nešláply vedle. Čtěte a nechte se inspirovat s námi!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek