Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Fakta o kyselině hyaluronové. Shrnuli jsme vše potřebné

Kyselina hyaluronová je látka, která je přirozeně obsažená v těle. Její kouzelnou vlastností je to, že je schopna vázat vodu, což je klíčové pro hydrataci naší pleti. Pojďme se proto podívat na kyselinu hyaluronovou zblízka.
hyaluronove
Víte vše o kyselině hyaluronové?

03. 11. 2022

O kyselině hyaluronové jste už určitě mnohokrát slyšeli. Je to látka, kterou vytváří naše buňky a je tedy našemu tělu vlastní. Stejně jako kolagen a elastin je jedním z hlavních stavebních kamenů pojivové tkáně obklopující kožní buňky. Hyaluronan pokožku hydratuje a dodává jí pevnost. Stejně jako u kolagenu, produkce a hladina kyseliny hyaluronové v těle klesá s věkem.

Co pro vás kyselina hyaluronová dělá?

Kyselina hyaluronová je pozoruhodná látka, která má hned několik benefitů pro naše tělo. Zde jsou jen některé z výhod kyseliny hyaluronové:

  1. Pomáhá hladkému pohybu. Kyselina hyaluronová pomáhá vašim kloubům a zabraňuje bolesti a zraněním způsobeným obrušováním kostí o sebe.
  2. Pomáhá udržovat hydrataci. Čtvrt lžičky kyseliny hyaluronové zadrží asi jeden a půl galonu vody. Proto se kyselina hyaluronová často používá k léčbě suchých očí. Používá se také ve zvlhčujících krémech, pleťových vodách, mastech a sérech.
  3. Díky ní je pokožka pružná. Kyselina hyaluronová pomáhá pokožce zadržet vodu a v důsledku toho se redukují vrásky. Je také prokázáno, že pomáhá rychlejšímu hojení ran a může snižovat tvorbu jizev.

Typy kyseliny hyaluronové

Není kyselina, jako kyselina. Máme vysokomolekulární a nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou.  Abyste příklad lépe pochopili, představte si kyselinu jako hrubost písku. Vysoká molekulární hmotnost je štěrk, nízká molekulární hmotnost je lehký píseček, který je jemný jako hladká mouka. Jen se ta představa musí převést do stupnice nikoliv milimetrů, ale daltonů a kilodaltonů.

kyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová je látka tělu vlastní.

Pokud o kyselině hovoříme jako o písku, představte si svou pleť jako síto, kterým propadnou jen malinké částečky. Vysokomolekulární kyselina hyaluronová tak působí na povrchu pokožky, zatímco nízká prostupuje do nižších vrstev a ovlivňuje tak intenzivněji vzhled pokožky a má vliv na její fungování.

Jak poznám, že moje pleť potřebuje více kyseliny hyaluronové?

Kyselinu hyaluronovou můžete používat, pokud vás trápí stárnutí pleti. S přibývajícím věkem se její množství, které produkují naše kožní buňky, snižuje a buněčná obměna se může zpomalit, tehdy se objevují vrásky a hrubá textura.

K TÉMATU  Obličejová jóga je cesta nejen k omlazení. Tímhle způsobem můžete skvěle nastartovat svůj den
vrásky
Kyselinu hyaluronovou můžete používat již jako prevenci proti stárnutí.

Kdy používat kyselinu hyaluronovou v péči o pleť?

Na rozdíl od jiných účinných sér nebo aktivních složek, které je třeba aplikovat speciálně ráno nebo večer, je kyselina hyaluronová flexibilní hydratační přípravek, který lze použít kdykoli.

Kyselina hyaluronová je naprosto neškodná a nenarušuje další účinnou péči o pleť, takže se může připojit k systému vrstvení produktů, které máte na den, nebo noc.

TIP: Ideální je nanést ji jako první na čerstvě vyčištěnou pleť. A pokud je vaše pleť suchá, naneste na ni hydratační krém, aby se vše zafixovalo.

Má kyselina hyaluronová nějaké vedlejší účinky?

Kyselina hyaluronová je obecně bezpečná pro všechny typy pleti a při lokální aplikaci obvykle nevyvolává žádné nežádoucí účinky. Jelikož je přirozenou látkou v naší kůži, neměli bychom očekávat žádné problémy.

Denní dávkování

Kyselina hyaluronová má ty výhody, že se používá zevně i vnitřně. Pro dávkování kyseliny prozatím neexistuje studie, která by přesně definovala, kolik tělo snese této látky. Většina lékařů však doporučuje denní dávku v rozmezí 200 – 1000 mg/den, při vyšším příjmu již není znatelný nárůst účinnosti.

Na trhu je mnoho produktů, které lze používat, jak zevně, tak vnitřně. Na pleť můžete využívat různá tonika, ovšem nejúčinnější bude sérum. Pro vnitřní použití se vyrábějí doplňky stravy ve formě kapslí nebo v tekuté formě, kdy si danou dávku jednoduše přidáte třeba do ranní sklenice vody.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kyselina hyaluronová pro krásu vaší pleti a vlasů

Redakční test. Kyselina hyaluronová: v jaké podobě opravdu funguje? Máme to vyzkoušené!

Zdroje článku:
https://www.everydayhealth.com/skin-beauty/hyaluronic-acid-definition-benefits-and-the-best-serums/, https://www.vitaminov.cz/blog/kyselina-hyaluronova/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?
Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.
Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že se negativita posledních událostí ve světě promítne i do barev kolem nás, opak je pro letošek pravdou. Do módy se totiž dostávají spíš pozitivní naděje na uvolnění a módní scéna tak doplňuje štěstí a hravost, které nám v uplynulých měsících chyběly. Jaké barvy letí na jaře 2021 a jak je využít ve svém oblékání? Přinášíme vám tipy na trendy oblečení a šaty pro plnoštíhlé včetně doplňků.
Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!

Nepřehlédněte

Je zcela na místě, aby jsme vzhledem k času stráveném v kuchyni, vybrali přesně tu, která bude tvořit ucelený design celého bytu či domu, tak také, aby nám efektivně sloužila. Pro splnění těchto podmínek je tak potřeba pečlivě vybírat a přihlédnout v neposlední řadě i k ceně. Tak jaká bude ta vaše vysněná kuchyně? Pojďme se na to společně podívat!
Zima není váš kamarád? Nejraději byste se proto na Vánoce sebrali a odjeli do teplých krajů a Štědrý den si užívali s koktejlem v ruce, v bikinách a na pláži s výhledem u moře? Není nic jednoduššího než si koupit letenku a odpočítávat dny. Které destinace jsou na zimní dovolenou v tropech jako stvořené?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek