Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Proč mít matcha čaj a kde se vlastně vzal

Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
matcha čaj
Kde se vzal, tu se vzal - match čaj. (foto: 123RF)

03. 11. 2021

Matcha čaj není ničím neznámým. Dnes se s ním setkáte i v mnoha kavárnách, kde ho ostatně můžete ochutnat předtím, než si ho zakoupíte domů. Je známý pro své nevšední a zdraví prospěšné složení, které organismus doslova miluje. Odkud k nám vůbec přišel? 

Matcha čaj až z dalekého Japonska 

Pokud bychom šli po dlouhých kořenech vynikajícího nápoje, došli bychom až do dalekého Japonska, kde se matcha dodnes pěstuje. Roste zásadně na zastíněných polích. Těsně před sklizní se pole zastíní úplně, aby došlo k donucení rostliny tvořit chlorofyl. Díky této obraně či snaze si kompenzovat nedostatek světla se listy stávají bohatšími na aminokyseliny. Barví se do smaragdově zelené barvy a poté se rozemelou na jemný prášek.  

I když se možná jeví výroba čaje jako velmi snadná, je to velmi náročný a zdlouhavý proces. I proto byste v celém Japonsku našli pouze několik málo elitních farmářů, kteří se na matcha čaj zaměřují.  

Jak vlastně chutná? 

Matcha čaj sice pěstuje jenom japonská elita mezi farmáři, ale jeho chuť zná už celý svět. Pokud jste nápadně zelený mok ještě nevyzkoušeli, možná se vám v hlavě motají obavy z možné kyselosti nebo pachuti. Ve skutečnosti se ale nemáte, z čeho obávat. Listy samotné jsou jemné, nasládlé chuti a v takovém duchu se nese i prášek, který z nich vznikne.  

Výjimečné složení 

Nabízí se otázka, proč tento druh nápoje vlastně pít. Vždyť nám v kredenci dřímá klasický zelený čaj, říkáte si. Jenže v porovnání s ním je matcha jiný liga, je na vyšší úrovni. Obsahuje totiž daleko více antioxidantů, minerálů i vitaminů. V tomto nápadně zeleném prášku se nachází dostatek vlákniny, vápníku, draslíku, také zinku či veledůležitého vitaminu C, který z lidského organismu dělá neprůstřelné brnění.  

Za zmínku stojí i dvě látky, a to L-theanin a theofyllin. Jedná se o aminokyseliny, které mají v popisu práce navodit v mozku stav hluboké relaxace, aniž byste se dostali do stavu ospalosti. Jinými slovy matcha čaj pozitivně ovlivňuje i nervové centrum člověka.  

K TÉMATU  Pro osvěžující mléčný jahodový shake nemusíte do Fast Foodu. Jak ho připravit doma?

Co dalšího matcha čaj umí? 

  • Uvolňuje hladké svalstvo v průduškách.  
  • Zrychluje srdeční stahy a tep.  
  • Reguluje nízký krevní tlak.  
  • Zlepšuje krevní průtok v těle.  

Pro štíhlou postavu 

Na matchu nedá dopustit nejedna celebrita. Důvodem je efekt, který čajové lístky rozemleté na prášek slibují. Mluvíme o přírodním spalovači tuků, který dokáže zrychlit metabolismus. Nepředkládáme vám zde neověřené informace, tento pozitivní dopad na postavu byl skutečně prokázán řadou vědeckých studií.  

Matcha umí spolupracovat s látkami v lidském těle. Za vzájemné spolupráce zvyšují oxidaci tuků a termogenzi, což vede k rychlejšímu spalování nechtěných kalorií.  

Jen od ověřených dodavatelů 

Jelikož se z matcha čaje stal doslova hit, je důležité, abyste kladli důraz na jeho původ. Na trhu se najde stále více jedinců, kteří prodávají náhražky či produkty s minimálním obsahem matcha čaje. Nakupujte proto ideálně od ověřených dodavatelů.  

Kromě kontroly dodavatele se zajímejte i o oblast zdrojů. Jak již bylo zmíněno, příliš mnoho pěstitelů na světě nenajdeme, jelikož je proces získávání poměrně náročný. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pohanka: Její účinky na zdraví a jak ji konzumovat

Zelená káva: vše, co jste o ní chtěli vědět

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.
Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  
Každou sezónu objevíme trend, který zužitkujeme také v dalším roce. Pojďme se proto podívat, co z trendů letošního léta oblečeme také příští rok.
Štědrovečerní večeře u nás už není jen kapr a bramborový salát, přestože tato kombinace dominuje. Češi stále více experimentují. Pokud letos chcete také změnu, nechte se inspirovat tradicemi z jiných zemí světa.
Tohle někoho určitě naštve. Emancipace žen je jev, který se děje už několik dekád, ale narůstající feminismus něžnému pohlaví jen škodí. Jaké problémy přináší?
8. září 2022 skončila éra Alžběty II. V tento den, v šestadevadesáti letech, opustila svět. Nikoho tato zpráva nenechala lhostejným a někdo bude ještě dlouho truchlit. Se vší úctou k zesnulé královně, pojďme se společně podívat na nějaké úsměvné pikantnosti z jejího života. Mnohé vás jistě překvapí.
Každý z nás má ty nejlepší rady a recepty, jak zvládnout nachlazení. Někdo rovnou běží do lékárny, někdo se uchyluje k tradiční čínské medicíně a někdo sahá po osvědčených dobrých rad našich babiček.
V dnešní době je velmi jednoduché zajít do obchodu a koupit si síťku pomerančů nebo citronů. Je to samozřejmě skvělé řešení vitaminu C, rozhodně lepší než polykání tabletek, které kromě vitaminu C obsahují celou řadu dalších nepotřebných látek.
Ne každá z nás se rozplývá nad množstvím výšivek a volánů a girlandami květin. Nebo jste si možná s partnerem právě řekli, že se chcete vzít. Svatba hned! Nečekat rok, nemít svatební horečku a spousty poradkyň či agentur. Nezkoušet si půl roku šaty. Prostě jste se rozhodli a chcete si svůj svatební den užít co nejdříve. Jde to?
Mnohokrát jste se těšili na chvíli, kdy spolu konečně budete trávit více času. A když ta situace nečekaně nastala, místo společného tvoření, her a zkrášlování bytu se jen hádáte?
Někdy se to stává a máte pocit, že vás pošle partner brzy k šípku. Položila jste si však otázku, co všechno ho k tomu vede? I my ženy jsme mnohdy nevyzpytatelné. Milé dámy, představte si, že ani muž s vámi nechce někdy mluvit, protože má svou náladičku a mnohokrát je naštvaný či přepracovaný. Když na něj tlačíte, tak celou situaci leda zhoršíte. Bude-li se to opakovat pokaždé, vás nakonec opustí.
Krásné a zdravé pokojové rostliny ozdobí jakýkoliv interiér. Jsou jakýmsi živým elementem, který by nikde neměl chybět. Víte však, jak se o pokojové rostliny starat, aby vypadaly stále perfektně a dělaly vám dlouhá léta radost?

Výběr článků

Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Poslední dva roky pro mne byly velkou životní zkouškou. Přišla jsem o spoustu přátel a iluzí. Ale našla jsem samu sebe. Největší rána pro mě byla, když se se mnou rozešel můj přítel krátce po tom, co jsem se začala léčit s rakovinou. Nyní se mi začal opět ozývat a chce, abychom se k sobě opět vrátili.

Nepřehlédněte

Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
Když je zmínka o mandlovém mléce, možná vás na prvním místě napadne jeho přínos v kuchyni. Je velmi populární u lidí alergických na laktózu, vegetariánů či vitariánů. Mandlové mléko však může mít i zcela odlišné využití. Může vám totiž pomoct ke zdravým vlasům a pleti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek