Čtvrtek , 19. 05. 2022

Nataša

Proč mít matcha čaj a kde se vlastně vzal

Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
matcha čaj
Kde se vzal, tu se vzal - match čaj. (foto: 123RF)

03. 11. 2021

Matcha čaj není ničím neznámým. Dnes se s ním setkáte i v mnoha kavárnách, kde ho ostatně můžete ochutnat předtím, než si ho zakoupíte domů. Je známý pro své nevšední a zdraví prospěšné složení, které organismus doslova miluje. Odkud k nám vůbec přišel? 

Matcha čaj až z dalekého Japonska 

Pokud bychom šli po dlouhých kořenech vynikajícího nápoje, došli bychom až do dalekého Japonska, kde se matcha dodnes pěstuje. Roste zásadně na zastíněných polích. Těsně před sklizní se pole zastíní úplně, aby došlo k donucení rostliny tvořit chlorofyl. Díky této obraně či snaze si kompenzovat nedostatek světla se listy stávají bohatšími na aminokyseliny. Barví se do smaragdově zelené barvy a poté se rozemelou na jemný prášek.  

I když se možná jeví výroba čaje jako velmi snadná, je to velmi náročný a zdlouhavý proces. I proto byste v celém Japonsku našli pouze několik málo elitních farmářů, kteří se na matcha čaj zaměřují.  

Jak vlastně chutná? 

Matcha čaj sice pěstuje jenom japonská elita mezi farmáři, ale jeho chuť zná už celý svět. Pokud jste nápadně zelený mok ještě nevyzkoušeli, možná se vám v hlavě motají obavy z možné kyselosti nebo pachuti. Ve skutečnosti se ale nemáte, z čeho obávat. Listy samotné jsou jemné, nasládlé chuti a v takovém duchu se nese i prášek, který z nich vznikne.  

Výjimečné složení 

Nabízí se otázka, proč tento druh nápoje vlastně pít. Vždyť nám v kredenci dřímá klasický zelený čaj, říkáte si. Jenže v porovnání s ním je matcha jiný liga, je na vyšší úrovni. Obsahuje totiž daleko více antioxidantů, minerálů i vitaminů. V tomto nápadně zeleném prášku se nachází dostatek vlákniny, vápníku, draslíku, také zinku či veledůležitého vitaminu C, který z lidského organismu dělá neprůstřelné brnění.  

Za zmínku stojí i dvě látky, a to L-theanin a theofyllin. Jedná se o aminokyseliny, které mají v popisu práce navodit v mozku stav hluboké relaxace, aniž byste se dostali do stavu ospalosti. Jinými slovy matcha čaj pozitivně ovlivňuje i nervové centrum člověka.  

K TÉMATUHubneme v padesáti. Jak začít?

Co dalšího matcha čaj umí? 

  • Uvolňuje hladké svalstvo v průduškách.  
  • Zrychluje srdeční stahy a tep.  
  • Reguluje nízký krevní tlak.  
  • Zlepšuje krevní průtok v těle.  

Pro štíhlou postavu 

Na matchu nedá dopustit nejedna celebrita. Důvodem je efekt, který čajové lístky rozemleté na prášek slibují. Mluvíme o přírodním spalovači tuků, který dokáže zrychlit metabolismus. Nepředkládáme vám zde neověřené informace, tento pozitivní dopad na postavu byl skutečně prokázán řadou vědeckých studií.  

Matcha umí spolupracovat s látkami v lidském těle. Za vzájemné spolupráce zvyšují oxidaci tuků a termogenzi, což vede k rychlejšímu spalování nechtěných kalorií.  

Jen od ověřených dodavatelů 

Jelikož se z matcha čaje stal doslova hit, je důležité, abyste kladli důraz na jeho původ. Na trhu se najde stále více jedinců, kteří prodávají náhražky či produkty s minimálním obsahem matcha čaje. Nakupujte proto ideálně od ověřených dodavatelů.  

Kromě kontroly dodavatele se zajímejte i o oblast zdrojů. Jak již bylo zmíněno, příliš mnoho pěstitelů na světě nenajdeme, jelikož je proces získávání poměrně náročný. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pohanka: Její účinky na zdraví a jak ji konzumovat

Zelená káva: vše, co jste o ní chtěli vědět

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Proč se trápit, že letos dovolená v cizině nevyjde, když i v Česku je krásně! Hory, lesy, řeky a rybníky doslova lákají k objevování. Ovšem abyste si dovolenou užili bez potíží, dbejte na prevenci, zvláště jste-li náchylní k tzv. letním zánětům. Dobře vybavená lékárnička vám pomůže rychle se potíží zbavit a najít v ní můžete i posilu pro vaši vitalitu, proto soutěžte s námi o balíček přípravků Naturevia.
Retro nábytek je v módě a vintage je stále skloňované slovo. Retro nábytek má své kouzlo, které nás přenese do jiných časů. Uvažovali jste ale i o kouzlu retro zvuku?
Pozdrav vycházejícímu slunci nad třpytícím se oceánem. Meditace za zvuku mořských vln. Uvolňující procházky palmovými háji. Kokosová voda a spousty exotického ovoce. Potřebujete dovolenou pro tělo i mysl? Vydejte se do teplých krajin za jógou. Spojit dovolenou s cvičením jógy je stále víc a víc populární.
Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.
Odolný přírodní materiál, který provází člověka odjakživa. Kůže v interiéru znamená pro mnohé sedačku nebo křeslo, ale její využití je velice rozmanité. Kromě jejího praktického využití je totiž perfektním materiálem pro nejrůznější dekorace i originální nábytek. Pokud milujete retro nebo vintage styl, nějaký ten kousek kůže si určitě najde cestu i k vám domů.
Značka Gucci je dlouhá léta považována za synonymum luxusu. Nedosáhne na ni každý, ovšem pokud už ji vlastníte, vlastníte fantastickou investici, která s každým novým dnem roste na své hodnotě. A to dokonce i v případě, že mluvíme o roztrhaných silonkách, které se nedávno ocitly v nabídce světově proslulé společnosti.
Máte toho v práci moc a o víkendu se nevzmůžete na víc než vyprat, uvařit oběd a uklidit? Zkuste si udělat trochu času pro sebe, aktivně si odpočinout a zažít něco nového. Nechte děti u babičky a s partnerem si vyjeďte na Jižní Moravu. Tento kouzelný kraj je ideálním místem pro to vydat se na cestu za ochutnáváním vína a sportem na kolech. Co všechno tedy můžete na Jižní Moravě během víkendu zažít?

Nepřehlédněte

Co se vám vybaví, když se řekne bydlení ve stylu Provence? Jistě opojná levandule, sluníčko, vzduch a víno. Kouzlo jižní Francie můžete mít doma na očích každý den. Stačí, když své bydlení přenesete do jednoduchého a úchvatně romantického provensálského stylu. Jak doma dosáhnout této neotřelé krásy a elegance?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek