Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Proč mít matcha čaj a kde se vlastně vzal

Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
matcha čaj
Kde se vzal, tu se vzal - match čaj. (foto: 123RF)

03. 11. 2021

Matcha čaj není ničím neznámým. Dnes se s ním setkáte i v mnoha kavárnách, kde ho ostatně můžete ochutnat předtím, než si ho zakoupíte domů. Je známý pro své nevšední a zdraví prospěšné složení, které organismus doslova miluje. Odkud k nám vůbec přišel? 

Matcha čaj až z dalekého Japonska 

Pokud bychom šli po dlouhých kořenech vynikajícího nápoje, došli bychom až do dalekého Japonska, kde se matcha dodnes pěstuje. Roste zásadně na zastíněných polích. Těsně před sklizní se pole zastíní úplně, aby došlo k donucení rostliny tvořit chlorofyl. Díky této obraně či snaze si kompenzovat nedostatek světla se listy stávají bohatšími na aminokyseliny. Barví se do smaragdově zelené barvy a poté se rozemelou na jemný prášek.  

I když se možná jeví výroba čaje jako velmi snadná, je to velmi náročný a zdlouhavý proces. I proto byste v celém Japonsku našli pouze několik málo elitních farmářů, kteří se na matcha čaj zaměřují.  

Jak vlastně chutná? 

Matcha čaj sice pěstuje jenom japonská elita mezi farmáři, ale jeho chuť zná už celý svět. Pokud jste nápadně zelený mok ještě nevyzkoušeli, možná se vám v hlavě motají obavy z možné kyselosti nebo pachuti. Ve skutečnosti se ale nemáte, z čeho obávat. Listy samotné jsou jemné, nasládlé chuti a v takovém duchu se nese i prášek, který z nich vznikne.  

Výjimečné složení 

Nabízí se otázka, proč tento druh nápoje vlastně pít. Vždyť nám v kredenci dřímá klasický zelený čaj, říkáte si. Jenže v porovnání s ním je matcha jiný liga, je na vyšší úrovni. Obsahuje totiž daleko více antioxidantů, minerálů i vitaminů. V tomto nápadně zeleném prášku se nachází dostatek vlákniny, vápníku, draslíku, také zinku či veledůležitého vitaminu C, který z lidského organismu dělá neprůstřelné brnění.  

Za zmínku stojí i dvě látky, a to L-theanin a theofyllin. Jedná se o aminokyseliny, které mají v popisu práce navodit v mozku stav hluboké relaxace, aniž byste se dostali do stavu ospalosti. Jinými slovy matcha čaj pozitivně ovlivňuje i nervové centrum člověka.  

K TÉMATU  Zázvorový shot, který nedá bacilům šanci

Co dalšího matcha čaj umí? 

  • Uvolňuje hladké svalstvo v průduškách.  
  • Zrychluje srdeční stahy a tep.  
  • Reguluje nízký krevní tlak.  
  • Zlepšuje krevní průtok v těle.  

Pro štíhlou postavu 

Na matchu nedá dopustit nejedna celebrita. Důvodem je efekt, který čajové lístky rozemleté na prášek slibují. Mluvíme o přírodním spalovači tuků, který dokáže zrychlit metabolismus. Nepředkládáme vám zde neověřené informace, tento pozitivní dopad na postavu byl skutečně prokázán řadou vědeckých studií.  

Matcha umí spolupracovat s látkami v lidském těle. Za vzájemné spolupráce zvyšují oxidaci tuků a termogenzi, což vede k rychlejšímu spalování nechtěných kalorií.  

Jen od ověřených dodavatelů 

Jelikož se z matcha čaje stal doslova hit, je důležité, abyste kladli důraz na jeho původ. Na trhu se najde stále více jedinců, kteří prodávají náhražky či produkty s minimálním obsahem matcha čaje. Nakupujte proto ideálně od ověřených dodavatelů.  

Kromě kontroly dodavatele se zajímejte i o oblast zdrojů. Jak již bylo zmíněno, příliš mnoho pěstitelů na světě nenajdeme, jelikož je proces získávání poměrně náročný. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pohanka: Její účinky na zdraví a jak ji konzumovat

Zelená káva: vše, co jste o ní chtěli vědět

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Co tvoří základ dámského šatníku? Vedle džínů, jednobarevných triček a krátkých letních šortek bychom tam našli také overaly, které se v posledních letech radují z velkého zájmu o ně. Jedná se o módní trend, který je dnes k dostání v celé spoustě provedení. Nosit ho lze jak na večírky či plesy, ale také si lze koupit kousek na spaní nebo letní provedení k moři. Už také vlastníte tento vkusný trend?
Vztahy s tchyní jsou kapitolou partnerského života samy o sobě. I když v mnoha případech jde o vztahy skvělé, v jiných to může značně skřípat. Zatímco někdy dělá tchyně naschvály, jindy si žena nenastaví jisté hranice, které se poté neustále překračují.
Každý rok se světu představí nové trendy, kterými se můžeme řídit při vybírání nového šatníku nebo zařizování svého bydlení. Zaměřme se nyní na trendy ze světa bydlení, které se budou krapet lišit od těch z roku 2020. Hlavní roli budou hrát přírodní materiály.
Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.
Každá žena má svou oblíbenou kabelku. A často se nejedná jen o jeden kousek! Co vše dámy v kabelkách nosí a na co jich potřebují tak moc? Stejně jako oblečení a boty podléhají módním trendům, tak také kabelky a peněženky jsou ovlivněné světem módy. Pořádají se módní přehlídky zaměřené přímo na kabelky, peněženky a módní doplňky. Co tedy obsahuje taková typická dámská kabelka?
I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  

Nepřehlédněte

Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek