Čtvrtek , 13. 06. 2024

Antonín

Proč mít matcha čaj a kde se vlastně vzal

Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
matcha čaj
Kde se vzal, tu se vzal - match čaj. (foto: 123RF)

03. 11. 2021

Matcha čaj není ničím neznámým. Dnes se s ním setkáte i v mnoha kavárnách, kde ho ostatně můžete ochutnat předtím, než si ho zakoupíte domů. Je známý pro své nevšední a zdraví prospěšné složení, které organismus doslova miluje. Odkud k nám vůbec přišel? 

Matcha čaj až z dalekého Japonska 

Pokud bychom šli po dlouhých kořenech vynikajícího nápoje, došli bychom až do dalekého Japonska, kde se matcha dodnes pěstuje. Roste zásadně na zastíněných polích. Těsně před sklizní se pole zastíní úplně, aby došlo k donucení rostliny tvořit chlorofyl. Díky této obraně či snaze si kompenzovat nedostatek světla se listy stávají bohatšími na aminokyseliny. Barví se do smaragdově zelené barvy a poté se rozemelou na jemný prášek.  

I když se možná jeví výroba čaje jako velmi snadná, je to velmi náročný a zdlouhavý proces. I proto byste v celém Japonsku našli pouze několik málo elitních farmářů, kteří se na matcha čaj zaměřují.  

Jak vlastně chutná? 

Matcha čaj sice pěstuje jenom japonská elita mezi farmáři, ale jeho chuť zná už celý svět. Pokud jste nápadně zelený mok ještě nevyzkoušeli, možná se vám v hlavě motají obavy z možné kyselosti nebo pachuti. Ve skutečnosti se ale nemáte, z čeho obávat. Listy samotné jsou jemné, nasládlé chuti a v takovém duchu se nese i prášek, který z nich vznikne.  

Výjimečné složení 

Nabízí se otázka, proč tento druh nápoje vlastně pít. Vždyť nám v kredenci dřímá klasický zelený čaj, říkáte si. Jenže v porovnání s ním je matcha jiný liga, je na vyšší úrovni. Obsahuje totiž daleko více antioxidantů, minerálů i vitaminů. V tomto nápadně zeleném prášku se nachází dostatek vlákniny, vápníku, draslíku, také zinku či veledůležitého vitaminu C, který z lidského organismu dělá neprůstřelné brnění.  

Za zmínku stojí i dvě látky, a to L-theanin a theofyllin. Jedná se o aminokyseliny, které mají v popisu práce navodit v mozku stav hluboké relaxace, aniž byste se dostali do stavu ospalosti. Jinými slovy matcha čaj pozitivně ovlivňuje i nervové centrum člověka.  

K TÉMATU  4 rady, jak chytře nakupovat v sezónních výprodejích

Co dalšího matcha čaj umí? 

  • Uvolňuje hladké svalstvo v průduškách.  
  • Zrychluje srdeční stahy a tep.  
  • Reguluje nízký krevní tlak.  
  • Zlepšuje krevní průtok v těle.  

Pro štíhlou postavu 

Na matchu nedá dopustit nejedna celebrita. Důvodem je efekt, který čajové lístky rozemleté na prášek slibují. Mluvíme o přírodním spalovači tuků, který dokáže zrychlit metabolismus. Nepředkládáme vám zde neověřené informace, tento pozitivní dopad na postavu byl skutečně prokázán řadou vědeckých studií.  

Matcha umí spolupracovat s látkami v lidském těle. Za vzájemné spolupráce zvyšují oxidaci tuků a termogenzi, což vede k rychlejšímu spalování nechtěných kalorií.  

Jen od ověřených dodavatelů 

Jelikož se z matcha čaje stal doslova hit, je důležité, abyste kladli důraz na jeho původ. Na trhu se najde stále více jedinců, kteří prodávají náhražky či produkty s minimálním obsahem matcha čaje. Nakupujte proto ideálně od ověřených dodavatelů.  

Kromě kontroly dodavatele se zajímejte i o oblast zdrojů. Jak již bylo zmíněno, příliš mnoho pěstitelů na světě nenajdeme, jelikož je proces získávání poměrně náročný. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pohanka: Její účinky na zdraví a jak ji konzumovat

Zelená káva: vše, co jste o ní chtěli vědět

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Blíží se narozeniny, svátek nebo jiná příležitost, při které chcete sestru obdarovat? Podívejte se, jaký dárek pro sestru vybrat. Přečtěte si osvědčené tipy.
S teenagery to občas nebývá snadné. Začnou být drzí, odmlouvat, prosazovat více své názory a nám najednou připadá, že jsme na ně krátcí. Paradoxní ale je, že právě v těchto dobách vás, vaši lásku a péči váš potomek potřebuje nejvíc. Řekneme vám, jak s ním udržet hezký vztah pomocí každodenních činností.
Dámská liga si pro vás ve spolupráci se značkou GLISS připravila speciální soutěž o balíček různých druhů dámských vlasových masek GLISS! O jaké produkty se jedná a co musíte udělat pro výhru? Přečtěte si článek níže, ve kterém naleznete odpovědi na tyto otázky.
Do pračky se dává především prací prášek a aviváž. Napadlo vás někdy, že byste do ní dali i něco jiného?
Že kondicionér svede divy jenom na hlavě? Co vás nemá! Rychlostí blesku „opraví“ ucpaný odpad, naleští kožené boty a pohodlně nahradí pěnu na holení. Ovšem pozor, dokáže vrátit do původní velikosti i sražené oblečení!
Lidé to dělají pořád. Nestačí jim obyčejné koupání, u bazénu nebo na břehu rybníka prostě blbnou, a to se často neobejde bez střemhlavého pádu. Pokud se ale nikomu nic nestane, nakonec je z toho zdroj smíchu pro celé okolí.
Módní oblečení s námi mnohdy dokáže skutečné zázraky. Rozjasní nás, zvýrazní naše přednosti a podpoří náš styl. Druhou stránkou mince je ale fakt, že pokud zvolíme nesprávné modely, nastane spíše opačný efekt. V tomto článku se proto podíváme na šest nejčastějších módních chyb, které nám na oko přidávají kila navíc.
Plavky neodmyslitelně patří k létu. Jelikož se plavková sezona blíží rychlostí blesku, mělo by se zmínit to, jaké plavky se nosily dříve, a jaké se budou nosit letos.
No, opravdu není řeč o situaci, kdy by dítě z nějakého důvodu mělo indigově modrou barvu. Tuto barvu však může mít jeho aura, proto takové označení. Tyto děti jsou tak trochu zvláštním úkazem v našem světě a je dobré naučit se jim porozumět. Ale také to může být trochu jinak a můžete si myslet, že indigové děti jsou prostě jen děti odlišně vychovávané a snažíme se tu obhájit jejich nepřizpůsobivé chování.
Vezměte děti do kina a schovejte se před dotěrným vedrem v sále. Tajný život mazlíčků 2 je animák od tvůrců filmů Já, padouch. Psí poslání 2 zaútočí na emoce a bláznivý Aladin je ztřeštěnou jízdou od Disneyho, kterou způsobí hlavně kouzelný Džin.
Toužíte po zahradě? Nebaví vás prázdný a špinavý balkon? Poradíme vám, jak z vašeho balkonu nebo lodžie vykouzlit vlastní soukromou oázu klidu.
S drobnými popáleninami se chtě nechtě občas potýká každý. Děti se často popálí nepozorností, když se motají kolem kuchyně. Dospělí pak při různých grilováních a táborácích, když přecení své síly, podcení sílu ohně, nebo se jim pod vlivem alkoholu zhorší koordinace pohybu a odhad. Pokud jsou popáleniny vážné, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Ale s těmi mírnějšími si můžete snadno poradit i bez doktorů. Inspirovat se můžete třeba radami našich babiček.

Výběr článků

Vlasy jsou pro ženy velice důležité. Zakládáme si na nich, bereme je jako pýchu, o kterou je potřeba se neustále starat. Někdy, i přes veškerou péči, se nevyhneme zničení a roztřepeným konečkům. Jak proti nim bojovat?
Našli jste byt, podepsali nájemní smlouvu, zaplatili nájem. Gratulujeme, nyní jste připraveni nastěhovat se do svého prvního bytu.
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.

Nepřehlédněte

Obyčejný dřevěný žebřík se může doma proměnit v krásný doplněk interiéru a praktickou polici nebo odkládací prostor. I moderní styl si může dovolit nějaký ten rustikální prvek. A pokud se vám starý žebřík se svojí patinou nehodí, můžete využít policové žebříky, které jsou aktuálně trendem.
Venkovní umění dokáže vyčarovat obdiv. Na skulptury ze dřeva a z kamene narazíme nejčastěji v parku nebo u lesní stezky. Co říkáte na tyhle?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek