Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

13 tipů, jak na dovolené ušetřit peníze a cestovat levněji

Léto je časem dovolených, ale každá taková sranda něco stojí. Lehké upuštění páry a odjezd ze stereotypního života, nám poskytuje odpočinek a oddech. Jenže kde na něj vzít peníze? Pokud jste letos za dovolenou nechtěně utratili majlant nebo máte tu svou vysněnou teprve před sebou, jistě vám přijdou vhod naše tipy, jak ušetřit na dovolené peníze.
ušetřit
Jak při cestování ušetřit? Poradíme vám!

23. 08. 2022

1. Včasná rezervace

Nejvíce můžete na své cestě do zahraničí ušetřit při rezervaci zájezdu. A my víme, jak snížit náklady. Čím více se blíží doba odletu, tím více se zvyšuje cena letenek. Zřídkakdy se může stát, že lety na poslední chvíli jsou velmi levné, protože letecká společnost neprodala všechna místa, ale na to se nelze spolehnout a nejlepší možností je dostat se do předstihu.

Totéž platí pro spoustu ubytovacích zařízení, hotely i aplikace, jako je AirBnB. Zatímco některé ceny mají pevně stanovené minimum, mnohé z nich budou zlevněné, pokud si je rezervujete dostatečně brzy.

2. Nelétejte v oblíbených termínech 

Pokud si můžete dovolenou zařídit tak, abyste odlétali a vraceli se v neobvyklou dobu, například brzy ráno ve všední den, mohou být lety levnější než například o víkendu. Jeden nebo dva dny mimo přesný termín mohou způsobit obrovské rozdíly v ceně.

3. Buďte flexibilní, pokud jde o destinace

Existují dva přístupy: úplná flexibilita a částečná flexibilita. Pokud jste zcela flexibilní, můžete se podívat, kam letecké společnosti nabízejí nejlevnější lety, a vyrazit tam.

Řecko
Potřebujete ušetřit peníze? Pak vybírejte podle nejlevnějších zájezdu či letenek.

4. Last minute zájezdy

Jestliže spadáte do kolonky velmi flexibilní a v práci si můžete vzít volno prakticky nahned, dívejte se po zájezdech last minute. Jsou klidně i o polovinu levnější, než byste za stejnou dovolenou zaplatili původně. Navíc odpadá sáhodlouhé těšení se na dovolenou. Koupíte zájezd a za pár dní jedete!

5. Poplatky za platbu kartou

Jestliže na cestách rádi platíte kreditní kartou, může narazit na pěkně vysoké poplatky, pokud nemáte kreditní kartu, která zahraniční transakce nezpoplatňuje. Zda se vám zahraniční transakce budou zpoplatňovat, si můžete ověřit u poskytovatele vaší kreditní karty.

A až se vás bankomat zeptá, jestli chcete vybrat s konverzí nebo bez? S tímhle videem už budete vědět, jak na to!

K TÉMATU  Japonští šéfkuchaři předvádějí neskutečné dovednosti s nožem. Takhle krájí profesionálové

6. Sdílení znamená úsporu

Existuje mnoho způsobů, jak snížit náklady prostřednictvím sdílené ekonomiky. Například BlaBlaCar je služba sdílení jízd, kde si rezervujete místo ve spolujízdě. Na své cestě se setkáte s dalšími lidmi a ušetříte přitom peníze.

7. Pokud to jde, pijte vodu z kohoutku

Poměrně dost ušetříte na tom, když budete pít vodu z kohoutku. Důležité ale je předem si ověřit, zda je pitná. V mnoha částech světa tomu tak není a musíte používat balenou vodu, a to i na takové věci, jako je čištění zubů. Tady je přednější zdraví před šetřením korun.

8. Vyhněte se peněžním pastem

Všude, kde je turistický průmysl, se najde oblast se zvýšenými náklady, například Palais Royale v Paříži, ale i Pražské centrum. Pokud víte, kde se tyto oblasti nacházejí, můžete se vyhnout tomu, abyste v nich utratili více, než chcete. Také si dejte pozor na hotelové minibary, to jsou malé pastičky.

cestování
Na mnoha místech můžete využít sdílených služeb a o náklady se podělit.

9. Stravování 

Jídlo je často velkou součástí kultury. A kultury jsou na svou specifickou kuchyni často právem hrdé. Ať už tedy patříte mezi gurmány, nebo ne, stravování venku je vzrušující a nedílnou součástí cestování. Zaměřte se na podniky, které uspokojí váš hlad po kultuře, a zároveň budou mít rozumné ceny. Takové ty vyvoněné uličky na hlavních třídách to nejsou.

10. Jezte jako místní

Restaurace a kavárny v turistických oblastech mají raketové ceny, takže když máte hlad, držte se mimo hlavní turistická centra. Zjistíte, že jídlo je o kousek dál daleko levnější, a dost možná i chutnější a více autentické pro danou zemi. Nám se v zahraničí na tohle osvědčila třeba aplikace Foursquare.

11. Vařte si sami

Pokud máte zázemí pro přípravu jednoduchého jídla, pak nákupem zásob v supermarketu téměř vždy ušetříte oproti stravování venku.

K TÉMATU  Infinity Pool na střeše hotelu Marina Bay Sands. Tohle koupání jinde nezažijete

12. Jezdit veřejnou dopravou

Když už dorazíte do své cílové destinace, je fajn zjistit si, jak se také v tomto místě levně pohybovat a vidět co nejvíce. Taxi může stát poměrně hodně peněz, zejména pokud cestujete v turisticky oblíbených lokalitách. Veřejná doprava je téměř vždy nejvýhodnějším způsobem cestování.

pár
Po centrech měst se pohybujte pěšky nebo veřejnou dopravou.

13. Využívání slev 

Pokud máte to štěstí, že jste student nebo spadáte do určité věkové kategorie, můžete mít nárok na slevu na cestování veřejnou dopravou a na cestování po městě i po celé zemi. Tyto slevy se často vztahují i na vstupy do muzeí či galerií a tím už se dá pěkně ušetřit. Nebojte se na místě zeptat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se připravit na dlouhý let. Co smíte mít v příručním zavazadle a další tipy pro cestování do exotiky

Střevní potíže při cestování: Jak se jim vyhnout obloukem?

Zdroje článku:
https://www.postoffice.co.uk/travel-insurance/travel-hacks
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Face roller je oblíbený nástroj, který se využívá k péči o pleť a pokud ho ještě nemáte doma, zřejmě si klepete na čelo, jak by vám ”šudlání” kamenem po obličeji mělo vyhladit vrásky. Pojďme si proto zopakovat, co vlastně face roller je, jaké jsou jeho výhody a mýty, a především, jak s face rollerem pracovat.
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Když se s námi léto loučí v Česku, neznamená to, že jinde na světě sluneční paprsky i nadále nepřevládají. Například takové Maledivy jsou atraktivní i v zimních chladných měsících, o tom není pochyb ani sporu. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj čas strávíte za hranicemi, prozraďme si, co dovolená na Maledivách nabízí a další informace, které se každému turistovi mohou hodit.
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Lidé jsou různí a někteří mají prostě potřebu se zviditelňovat za každou cenu. Uznání široké veřejnosti si lze získat různými způsoby, na světě je velká spousta lidí, co udělá téměř všechno jen pro to, aby se o nich psalo či mluvilo. Zápis do Guinessovy knihy rekordů jistě jistým úspěchem je, stačí vlastně jen vyniknout a být nejlepší. A je docela jedno v čem.

Nepřehlédněte

Mnoho lidí nevěří, že vztah na dálku by mohl někdy fungovat. Možná vám to budou rozmlouvat rodiče, kamarádi, kolegové v práci – ale to nejdůležitější rozhodnutí je přeci jenom na vás. Jedno vám ale musí být jasné – nebude to vůbec nic lehkého. Můžete se ale inspirovat pár radami, které vám toto nepříjemné období vzdáleného partnera zjednoduší.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek