Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Určete svůj somatotyp a konečně dosáhněte vysněné postavy

Každému z nás příroda nadělila něco jiného, a to nejen z hlediska charakteru, chování, ale i po stránce postavy. A zatímco někdo je hubený a stěží přibere pár gramů navíc, jiný má sklony k obezitě a kila mu naskakují snad i tehdy, když polyká vzduch. Odlišní jsme ale také stavbou těla – ano, klasické třídění na jablka, hrušky. Jaký jste ale ve skutečnosti somatotyp a co na něj nejlépe zabírá?
somatotyp
Velkou roli na naší postavě má genetika.

28. 02. 2023

28. 02. 2023

Ač se to na první pohled nezdá, somatotyp má v našem životě o něco důležitější roli než jen vykreslovat tvar našeho těla. Dokáže totiž mimo jiné napovědět, co nám do vínku dala genetika, kterou jen tak obelstít nelze, a také nám lépe upřesní, jací z hlediska tělesné schránky jsme a co bychom měli jíst i jaká fyzická aktivita je pro nás vhodná. Díky tomu získáme docela komplexní a ucelenou představu, jak k sobě přistupovat. Přestaneme se zbytečně trápit přístupem, který nám sladké ovoce beztak nepřinese a místo toho dáme přednost tomu, co na proměnu těla rozhodně zabere. Pojďme si to rozklíčovat.

Věděli jste, že genetika je za vznik somatotypu odpovědná ze 70 %?

Co je to somatotyp?

Úplně jednoduše se jedná o tělesný typ, tedy vaši konstituci, kterou sice odhadnete pouhým okem, ovšem pro její přesné určení se používají antropometrická měření na různých částech těla. Tedy od obvodu vašeho břicha, až po obvod paží, lýtek i tloušťky kožních řas na problematických partiích.

Pokud to vezmeme odborně, běžně se používají pro přesné analýzy počítačové programy, které graficky znázorní, jakému typu odpovídá vaše postava. Docela dobře to odhadnete i vy sami nebo třeba fitness trenér. Dohromady existují tři somatotypy: ektomorfní, mezomorfní a endomorfní, které mohou být v našem těle i zkombinované, přičemž zpravidla se vzájemně prolínají dva různé somatotypy.

somatotyp
V zásadě rozlišujeme tři somatotypy.

Přestože je genetika mocná čarodějka, dobrou zprávou je, že i takový endomorf může být mezomorfem. Stačí jen chtít a vědět jak. Teď už se ale přesuňme k jednotlivým typům a podívejme se na to, co jim opravdu prospěje.

Zajímavost: Kromě základního třídění existují i poddruhy somatotypu, a to třeba takový sekundární endomorf, který má sice geneticky blíž k endomorfovi, ale díky dobré stravě a cvičení vzhledem působí jako ektomorf.

Jste ektomorf, pokud…

Máte štíhlou či hubenou a vysokou postavu s delšími končetinami a křehčí konstitucí, přičemž nemáte problém s ukládáním tuku. Naopak můžete mít spíše problém nějaké to kilo přibrat. Protože u této postavy (co se případného hubnutí týče) není potřeba cvičit, dost často bývá zjevný menší objem svalové hmoty. Typická jsou i úzká ramena, hrudník, pánev i obličej, stejně tak relativně dlouhý krk. Díky štíhlé postavě máte skvělé předpoklady pro vytrvalostní sporty a další disciplíny, kde je výhodná nižší hmotnost.

K TÉMATU  Připomeňte si, jak vypadá sníh. Na náledí se rádi kloužeme a často padáme

Jak cvičit?

Úplně nejdůležitější je cvičení pro získání svalové hmoty a stabilizační cviky, které posílí vazivo, šlachy i klouby. Primárně byste se měli tedy zaměřit na posilovací cviky se zapojením celého těla. Vhodná jsou například cvičení stabilizující core, ale rovněž kombinace tréninku v posilovně se cvičením typu flowin a pilates.

Co jíst?

Oproti ostatním typům byste si měli dopřávat velké množství sacharidů, při pohybové aktivitě zvyšovat jejich příjem (asi o 10 g víc na kilo vaší hmotnosti). Vaše strava by měla být po stránce sacharidů komplexní, tedy s dostatkem potravin s nízkým a středním glykemickým indexem. Ideální jsou hlavně těstoviny, rýže a celozrnné pečivo. Opomenout byste neměli ani adekvátní množství bílkovin, které vám pomohou s vybudováním kvalitní svalové hmoty.

Jste endomorf, pokud…

Máte robustnější tělo, a především v oblasti trupu máte vyšší množství tělesného tuku, který může být i na dalších částech těla nerovnoměrně rozložený. Typický je krátký trup, větší obvod pasu a vyklenující břicho. Zpravidla není znatelná svalová osa, kterou zakrývá podkožní tuk. Obličej je obvykle naducanější a krk je krátký. Kloubní spojení jsou silnější, avšak kosti mohou být spíš tenké. Z podstaty své postavy můžete snadněji přibývat na váze, a přitom mít problém dosáhnout redukce hmotnosti. Endomorf je pro svou konstituci naprosto ideální pro všechny silové sporty.

Jak cvičit?

Tento somatotyp si žádá kombinaci cvičení – silového tréninku pro budování svalové hmoty i aerobní cvičení. Díky tomu dojde ke spalování tuků i vybudování kvalitní svalové hmoty. I když to občas svádí, nezaměřujte se jen na silový trénink, moc účinků vám to nepřinese. Vhodný je například nordic walking, jízda na kole, u pokročilejších klidně běhání a cardio tréninky ve fitku. K tomu i pravidelné posilování problémových partií.

K TÉMATU  Hodně pečiva, jen ovoce, ovocné drinky…tyhle a další zaběhnuté nešvary ze snídaně odstraňte! Jinak nezhubnete!

Co jíst?

Oproti ostatním somatotypům by měl být jídelníček u endomorfů poněkud přísnější. Je nutné eliminovat jednoduché cukry, živočišné tuky, naopak vítané jsou kvalitní bílkoviny i vláknina. A co se sacharidů týče, ideální je maximálně 4,5 g sacharidů na kilo tělesné hmotnosti.

žena
Od vaší tělesné stavby se odvíjí mnoho věcí.

Jste mezomorf, pokud…

Překypujete vitalitou a můžete se pyšnit robustní, pevnou až atletickou postavou, která má viditelné a adekvátně rozložené svaly a také silnou kostru. Zpravidla nejsou výjimkou široká ramena i hrudník a dlouhý trup. Díky tomu, že jste přirozeně svalnatí, reagujete dobře na nárůst svalové hmoty, čímž pochopitelně vzroste vaše tělesná hmotnost. Občas však dochází k různým svalovým dysbalancím, rovněž se svaly častěji zkracují. Mezomorfové mají v těle nízký objem podkožního tuku, také se mnohem lépe regenerují a mohou se chlubit značnou silou. Díky svým dispozicím je tento somatotyp vhodný pro atletiku, gymnastiku i kulturistiku.

Jak cvičit?

Důležité je cvičení, které jednak pomůže udržet vybudované svaly a pevné tělo, ovšem nesmí dojít k jeho přetěžování. Ideální je proto spíše aerobní pohybová aktivita, nikoli tedy přímé posilování těla. Skvělá je třeba rychlá chůze, běh, jóga či pilates. Podstatné je i pravidelné protahování, aby se předcházelo zkráceným svalům.

Co jíst?

Vhodné jsou obecné stravovací zásady, není třeba se striktně držet určitých jídelníčků. Tento somatotyp má výhodu, že pokud častěji zhřeší, jeho tělo se i tak rychle dostane zpátky do formy. Pokud však budete mít potřebu budovat více svalové hmoty, jsou důležité nejen bílkoviny, ale i dostatek sacharidů – tedy v průměru 4-6 g na kilo hmotnosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Plavky pro každý typ postavy: Najděte ty své

Spalovače tuků od matky přírody. Nakopněte hubnutí tím, co máte doma

Zdroje článku:
https://www.teachpe.com/training-fitness/somatotypes
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Možná je to uspěchanou dobou, možná jsme jen citlivější na určité podněty. V každém případě je pravdou, že čím dál víc přibývá lidí trpících úzkostí bez ohledu na věk či pohlaví. Právě z toho důvodu se prakticky neustále objevují různé způsoby, které mají příznaky úzkosti o něco zmírnit. Asi tak jako novinka v podání šperků proti úzkosti, které se v posledních měsících staly trendem. Vážně ale fungují? To zkusíme rozlousknout.
Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.
Přírodní kosmetika je vyrobena výhradně z přírodních ingrediencí – živočišného, rostlinného nebo minerálního původu přísně stanoveným postupem. Je založena na vysoké koncentraci rostlinných či bylinných olejů a extraktů a má své nesporné benefity. Jak přírodní kosmetiku vybrat? Inspirujte se našimi 6 tipy!

Nepřehlédněte

S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
Článek "Co je to Quiet Quitting? A týká se Vás?" rozkrývá fenomén tiché rezignace v pracovním prostředí. Termín označuje nenápadný odchod zaměstnanců, kteří postupně snižují svou angažovanost a odkládají své povinnosti. Dnešní článek nabízí pohled na příčiny, dopady a strategie, jak předejít této formě odchodu nebo s ní efektivně pracovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek