Domů » Životní styl » Jak se zbavit lenosti jednou provždy?
Životní styl

Jak se zbavit lenosti jednou provždy?

jak se zbavit lenosti
S leností je třeba zavčasu skoncovat. (foto: 123RF)
Tak rádi byste se zvedli z posteli a šli se do něčeho pustit! Chtěli byste jít cvičit, učit se do školy, uklidit anebo na něčem pracovat, ale tak moc se vám nechce! Hlavou se vám neustále honí, jak jste líní. V myšlenkách přemýšlíte dokola nad tím, co s tou leností máte udělat. Poznáváte se v tom? Pak je tento článek pro vás jak ušitý na míru. Přečtěte si celý článek a uvidíte, že se vám lenosti podaří zbavit jednou provždy!

Kde se bere lenost?

Jak se zbavit lenosti? Ne, vy jste se nenarodili leniví. Ne, lenost není vaše přirozená vlastnost. A ne, nemáte to v genech. Tohle všechno jsou jen výmluvy. My lidé máme vždy na výběr. Buď si vybereme chovat se tak či jinak. Je to vždy jen na nás! Takže kde se to líné chování tedy vzalo? Všechno je to jen o zvyku!

Schválně si všimněte, že když máte nějaké období, kdy máte daný přesný režim a jste na něj určitou dobu zvyklí, tak si tak líní nepřipadáte. Naopak když je například zima, doma se nic moc nedá dělat, tak jste den ode dne lenivější něco dělat a postupem času si pomyslíte, že jste prostě takoví, že jste líní! Jenže příčina je opravdu v našich návycích.

Jak se zbavit lenosti? Postupně si vybudujte nové návyky

Když jste se postupně dostali k tomu, že se vám nic nechce, tak se dokážete i postupně dostat k tomu, že toho budete ve vašem životě spoustu dělat. Vše je o tom, jaké jsou naše denní návyky.

Lidé, kteří toho stíhají během dne hodně, tak si vypěstovali návyky, které formují jejich osobnost. Tito lidé jsou tak zvyklí na svůj režim, že si bez daných návyků nedovedou představit jejich život. A to samé můžete i vy. Postupně si pěstovat nové návyky, které se časem stanou vaší druhou přirozeností.

Přece ani vy jste neuměli kdysi chodit! Ale naučili jste se to. Ani vy jste si jako novorozeně nečistili zuby! Ale naučili jste se to a nyní si bez vyčištění zubů nedovedete představit váš den. A to je přesně ono! Jakmile si na daný zvyk vypěstujete, tak už si nebudete moci představit, že byste ho nezakomponovali do vašeho dne.

Stačí malé krůčky

Ano, vaši osobnost utváří vaše návyky. Lenost je jen souborem vašich denních návyků – ležení, dívání se na seriály a podobně. Jestliže se chcete lenosti jednou provždy zbavit, tak je na čase tyto staré návyky vyměnit za nové. Vyměnit je za takové, které vás udělají aktivní osobou. Stačí začít malými návyky, které pro vás nebudou tak náročné a postupně můžete přidávat další.

Pro začátek si stanovte něco, co vás ihned v začátku neodradí. Něco, u čeho budete cítit, že je to lehké, že to zvládnete. Například si stanovíte, že budete každý den vstávat o 30 minut dříve. Nebo že budete chodit po obědě každý den ven na procházku. Anebo že si každý den budete před spaním 30 minut číst.

Záleží na vás! Záleží i podle toho, jaký je váš aktuální cíl. Jestli chcete zlepšit vaši kondici či vzhled vašeho těla, tak zařaďte zmíněnou procházku. Jestli chcete osobnostně růst, tak zvolte čtení anebo také meditaci před spaním.

Vytrvalost

Věřte, že postupnými kroky si budete utvářet nové návyky, které z vás časem udělají novou osobnost. Už nebudete ta lenivá osoba, která je zvyklá ležet, dívat se na seriály anebo spát. Už budete osobou, která má nějaký režim. Která ví, že chodí každý den odpoledne na procházku. Která ví, že každý večer před spaním čte knihu, medituje anebo se nějak vzdělává.

Jak jste si postupně budovali vaši lenost, tak si postupně musíte vybudovat váš nový režim.

Proto vytrvejte! Nic se nestane během jednoho dne. Zařaďte pár nových návyků a ty praktikujte minimálně jeden měsíc! Praktikujte je do té doby, dokud nebudete cítit, že je máte naprosto pod kontrolou a že je děláte již automaticky. Potom můžete zařadit další a další návyky.

A kompletně tak ze sebe vytvořit novou osobu! Kterou nebudete nazývat ,,lenivou”, ale na kterou budete hrdí. Abyste vytrvali minimálně měsíc, tak vás budou motivovat první pokroky. Když uvidíte, že se cítíte lépe, že máte více energie a že se vám daří plnit to, co jste si stanovili. Takže na to myslete, vytrvejte a staňte se takovou osobností, jakou jste si vždy přáli!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Na home officu koukáte hodiny do počítače. Jak minimalizovat negativní vliv obrazovek na oči? Odpovídala nám primářka

Jak zabavit děti během karantény

Adéla Třetinová

Jmenuji se Adéla Třetinová a mou vášní je zdravý životní styl a osobní rozvoj. Je pro mě důležité rozvíjet své tělo, pracovat se svou myslí a naslouchat své duši. Inspiruji a motivuji lidi ke zdravému a vědomému životu.

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře