Pátek , 21. 06. 2024

Alois

Jak se zbavit lenosti jednou provždy?

Tak rádi byste se zvedli z posteli a šli se do něčeho pustit! Chtěli byste jít cvičit, učit se do školy, uklidit anebo na něčem pracovat, ale tak moc se vám nechce! Hlavou se vám neustále honí, jak jste líní. V myšlenkách přemýšlíte dokola nad tím, co s tou leností máte udělat. Poznáváte se v tom? Pak je tento článek pro vás jak ušitý na míru. Přečtěte si celý článek a uvidíte, že se vám lenosti podaří zbavit jednou provždy!
jak se zbavit lenosti
S leností je třeba zavčasu skoncovat. (foto: 123RF)

07. 04. 2021

Kde se bere lenost?

Jak se zbavit lenosti? Ne, vy jste se nenarodili leniví. Ne, lenost není vaše přirozená vlastnost. A ne, nemáte to v genech. Tohle všechno jsou jen výmluvy. My lidé máme vždy na výběr. Buď si vybereme chovat se tak či jinak. Je to vždy jen na nás! Takže kde se to líné chování tedy vzalo? Všechno je to jen o zvyku!

Schválně si všimněte, že když máte nějaké období, kdy máte daný přesný režim a jste na něj určitou dobu zvyklí, tak si tak líní nepřipadáte. Naopak když je například zima, doma se nic moc nedá dělat, tak jste den ode dne lenivější něco dělat a postupem času si pomyslíte, že jste prostě takoví, že jste líní! Jenže příčina je opravdu v našich návycích.

Jak se zbavit lenosti? Postupně si vybudujte nové návyky

Když jste se postupně dostali k tomu, že se vám nic nechce, tak se dokážete i postupně dostat k tomu, že toho budete ve vašem životě spoustu dělat. Vše je o tom, jaké jsou naše denní návyky.

Lidé, kteří toho stíhají během dne hodně, tak si vypěstovali návyky, které formují jejich osobnost. Tito lidé jsou tak zvyklí na svůj režim, že si bez daných návyků nedovedou představit jejich život. A to samé můžete i vy. Postupně si pěstovat nové návyky, které se časem stanou vaší druhou přirozeností.

Přece ani vy jste neuměli kdysi chodit! Ale naučili jste se to. Ani vy jste si jako novorozeně nečistili zuby! Ale naučili jste se to a nyní si bez vyčištění zubů nedovedete představit váš den. A to je přesně ono! Jakmile si na daný zvyk vypěstujete, tak už si nebudete moci představit, že byste ho nezakomponovali do vašeho dne.

K TÉMATU  Jak si z bytu či domu vytvořit harmonický domov. Deset tipů, které přinesou klid a vyváženost

Stačí malé krůčky

Ano, vaši osobnost utváří vaše návyky. Lenost je jen souborem vašich denních návyků – ležení, dívání se na seriály a podobně. Jestliže se chcete lenosti jednou provždy zbavit, tak je na čase tyto staré návyky vyměnit za nové. Vyměnit je za takové, které vás udělají aktivní osobou. Stačí začít malými návyky, které pro vás nebudou tak náročné a postupně můžete přidávat další.

Pro začátek si stanovte něco, co vás ihned v začátku neodradí. Něco, u čeho budete cítit, že je to lehké, že to zvládnete. Například si stanovíte, že budete každý den vstávat o 30 minut dříve. Nebo že budete chodit po obědě každý den ven na procházku. Anebo že si každý den budete před spaním 30 minut číst.

Záleží na vás! Záleží i podle toho, jaký je váš aktuální cíl. Jestli chcete zlepšit vaši kondici či vzhled vašeho těla, tak zařaďte zmíněnou procházku. Jestli chcete osobnostně růst, tak zvolte čtení anebo také meditaci před spaním.

Vytrvalost

Věřte, že postupnými kroky si budete utvářet nové návyky, které z vás časem udělají novou osobnost. Už nebudete ta lenivá osoba, která je zvyklá ležet, dívat se na seriály anebo spát. Už budete osobou, která má nějaký režim. Která ví, že chodí každý den odpoledne na procházku. Která ví, že každý večer před spaním čte knihu, medituje anebo se nějak vzdělává.

Jak jste si postupně budovali vaši lenost, tak si postupně musíte vybudovat váš nový režim.

Proto vytrvejte! Nic se nestane během jednoho dne. Zařaďte pár nových návyků a ty praktikujte minimálně jeden měsíc! Praktikujte je do té doby, dokud nebudete cítit, že je máte naprosto pod kontrolou a že je děláte již automaticky. Potom můžete zařadit další a další návyky.

K TÉMATU  Současná doba se zdá snadnější. Tak proč jsme pořád ve stresu a nic nestíháme?

A kompletně tak ze sebe vytvořit novou osobu! Kterou nebudete nazývat ,,lenivou”, ale na kterou budete hrdí. Abyste vytrvali minimálně měsíc, tak vás budou motivovat první pokroky. Když uvidíte, že se cítíte lépe, že máte více energie a že se vám daří plnit to, co jste si stanovili. Takže na to myslete, vytrvejte a staňte se takovou osobností, jakou jste si vždy přáli!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Na home officu koukáte hodiny do počítače. Jak minimalizovat negativní vliv obrazovek na oči? Odpovídala nám primářka

Jak zabavit děti během karantény

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Znáte ten okamžik, kdy přecházíte do nového roku a cítíte, že v příběhu vašeho vztahu se otevírá nová kapitola? V našem článku o vztahových cílech pro nový rok se pustíme do tohoto neznámého, plného možností. Společně s vámi budeme kreslit příběh plný rozvoje, propojení a nových zážitků. Jak plánovat a posouvat váš vztah o level výše? To vám prozradíme skrze inspirativní příběhy a psychologické nástroje, které vám pomohou budovat pevný a vzájemně obohacující vztah.
Následujete každoroční trendy předních designérů z Česka i celého světa? Pak se letos budete divit. Stříbrné barvě totiž odzvonilo. Co ji nahradí?
Období plodných dnů i samotná ovulace jsou jedinou cestou, díky které je možné stát se maminkou. Věděli jste ale, že ovulace v jednom cyklu nemusí být pouze jedna? A jak je možné, že za měsíc může tělo ovulovat klidně dvakrát?
I když jídlo není zrovna nejlevnější položka, to nejdražší na Vánocích jsou zejména dárky. Dvojnásob to platí tehdy, pokud máte kolem sebe víc lidí, které chcete pod stromečkem obdarovat. Jak se dá ušetřit za dárky, aniž byste museli mít výčitky před ostatními členy rodiny? Poradíme vám.
Legendární Jiřina Bohdalová, stálice české kultury, prokazovala svůj talent ve filmových a televizních rolích po mnoho desetiletí. Dnes, 3. května, slaví své 93. narozeniny. I přes svůj věk zůstává stále společensky aktivní a svou přítomností obohacuje českou kulturu.
Brouzdáte po Netflixu nebo HBO GO a nevíte, co si pustit? Připravili jsme si pro vás TOP 5 seriálů, které byste si určitě neměla nechat ujít. Na své si přijdou romantické duše, milovnice napětí a dramatu a také ty ženy, které se chtějí zasmát a zkrátka žasnout.
Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
Žena a kariéra? Ve vedení státních firem v Česku bylo podle údajů z roku 2018 pouze patnáct vrcholových manažerek. Manažerů oproti tomu ve stejném období pracovalo v těchto firmách 174. Má to několik důvodů. Jedním z nich jsou i předsudky, které musíte jako top manažerka překonávat.
Obvykle to bývají muži, kteří se snaží ženu zaujmout tak trochu mimo rámec nepsaných pravidel nebo dokonce mimo zákon. Stále častěji se ale objevují i ženy, kterým o klasické seznamování a hledání lásky vůbec nejde.
Koncem listopadu dorazí na pulty knihkupectví výpravná obrazová monografie Žít – Karel Svoboda. Spletité osudy slavného skladatele v ní jedinečným způsobem zpracoval jeho syn Petr Svoboda, který své vzpomínky doprovodil i desítkami unikátních fotografií. Mnohé z těchto snímků jsou publikovány vůbec poprvé. Kromě Petra Svobody zavzpomíná v knize na geniálního, i když svérázného umělce plejáda dalších osobností, jejichž vtipné, láskyplné, ale i nostalgické historky obraz Karla Svobody dokonale dotvářejí.
Různé alternativní směry výuky jsou v dnešní době stále populárnější. Možná si řeknete, že při pohledu na stav klasického státního školství není divu. Jedním z těchto směrů je Montessori pedagogika, někdy můžeme slyšet mluvit také o Montessoriovské škole. Víte, jak vypadá vzdělávání v takovýchto školách a školkách? Pojďme se podívat na základní principy.
Zvlášť v přechodných obdobích typu jaro a podzim to na ulicích vypadá velmi pestře. Někdo má i přes podzimní období ještě dnes kraťasy a sandály, zatímco jiný už obléká péřovku a kulicha. Co je zdravější? Jaké oblečení zvolit v přechodném období?

Výběr článků

Nové album Ondřeje Rumla Zapomenutý příběh posluchače zavede do klidné a radostné atmosféry Vánoc.
Oldřich Nový by vám coby Kristián řekl, ať zavřete oči, neboť odchází. Z něj si ale příklad neberte. Svoje oči skutečně zavřete, ale jenom proto, že se na vás partner dívá. Takovou jízdu totiž ještě nezažil. A co vy? Už jste zkusili kouzlo vzájemné masturbace?
Trh s nemovitostmi zažívá doslova boom. Je potřeba si však uvědomovat několik možných komplikací. Co nám brání v koupi vysněného příbytku?

Nepřehlédněte

Vpravo, vlevo nebo raději zůstat, kde jsem? Umíte se jasně rozhodovat, kudy se v životě vydat? Nebo občas tápete a zvažujete? Jak se naučit rozlišovat vlastní cestu a naslouchat svému srdci?
Rychlé odmítnutí rande je jediný způsob, jak muži na rovinu říci, že vás nezajímá. Jestliže opravdu nemáte zájem o osobní setkání, musíte mu říci své stanovisko co nejdříve a nekompromisně. Jak?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek