Středa , 24. 07. 2024

Kristýna

Našli jste přisáté klíště? Jak ho správně odstranit a co vám může hrozit?

Sezóna klíšťat je tu a mýtus, že klíšťata žijí pouze v lese, je už dávno překonán. S klíšťaty se můžete setkat i v městském parku nebo na vlastní zahrádce.

28. 06. 2020

28. 06. 2020

Klíšťata patří mezi přenašeče mnoha onemocnění, a proto je důležité vědět, jak přisáté klíště odstranit a jak snížit riziko přenosu infekce.

Jak správně odstranit klíště

Pokud patříte mezi ty, kteří přisáté klíště potírají olejem či mastí, děláte velkou chybu, protože klíště vyvrhne obsah svých střev přímo do rány, čímž se riziko přenosu nákazy zvyšuje. Nesnažte se ho vytáhnout prsty či pinzetou, ale použijte speciální kartu na bezpečné vytáhnutí klíštěte. Je-li klíště příliš malé na použití karty, použijte vlhké vatové tyčinky a vyviklejte ho. Místo přisátí důkladně vydesinfikujte. Speciální karty na bezpečné vytahování klíšťat lze zakoupit v lékárně. Klíště spláchněte do záchodu. Pokud se vám klíště podařilo odstranit, ale v ráně zůstala kusadla, zůstaňte v klidu, z kusadel infekce nehrozí a tělo na ně bude reagovat jako na zadřenou třísku (vyhnisají nebo odpadnou).

Bylo klíště infekční?

Lokální reakce po přisátí klíštěte vždy nemusí nutně znamenat nákazu lymeskou boreliózou či klíšťovou encefalitidou. Po klíštěti někdy dochází k lokální reakci, která časem zmizí. Mnozí klíště vyhazují a zbytečně si pak lámou hlavu, nebylo-li infekční. Naštěstí lze zjistit, zda bylo klíště infikováno, a tak lze předejít mnoha zdravotním komplikacím. Klíště tedy nevyhazujeme, ale vložíme do igelitového sáčku, který pečlivě uzavřeme a odešleme do laboratoře na vyšetření. Seznam laboratoří, které klíště vyšetří, najdeme na internetu.

Lymeská borelióza

První příznaky boreliózy jsou pozorovatelné několik dní až týdnů po infekci. Objevuje se červená skvrna s bílým středem v místě přisátí klíštěte. Nemocný může mít horečku, trpí celkovou únavou a malátností. Skvrna se rozšiřuje i do několika desítek centimetrů. V mnoha případech ale příznaky nemocný nemá a borelióza přechází do druhé fáze. Tato fáze začíná po dvou až dvanácti týdnech od přisátí klíštěte a po cca třech měsících odeznívá. Nemocný trpí bolestmi kloubů, otoky kolenního kloubu, bolestmi svalů aj. Třetí fáze se objeví několik měsíců až roků po infekci, kdy dochází k zánětlivým projevům na kůži, zánětem kloubů a zánětlivým onemocněním mozku a míchy, srdce nebo oka.

K TÉMATU  Vegetariánství: Životní styl z pohledu 2 vegetariánů

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida začíná chřipkovými příznaky, spojenými s malátností, únavou a bolestmi svalů a kloubů, bolením hlavy, případně i teplotou. Potíže ustoupí a člověk se cítí zdráv. Někdy se další příznaky neobjeví a vytvoří se imunita. Existuje skrytá forma onemocnění, kdy se po nákaze neobjeví ani chřipkové stavy. Často se po několika dnech bezpříznakového období objeví klinické příznaky, které jsou mnohem závažnější. Virus napadá mozek, což se projevuje bolestí hlavy, zvracením, světloplachostí, třesy, vysokou horečkou aj. Těžší forma onemocnění je život ohrožující, může dojít i k zástavě dýchání nebo srdeční činnosti. Proti klíšťové encefalitidě naštěstí existuje účinné očkování.

Jak se bránit?

Nechte se očkovat!

Při pobytu v přírodě používejte repelenty!

Posilujte imunitu!

Zdroj: https://kliste.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Přírodní odpuzovače klíšťat. Jsou skutečně účinné a jak náročné jsou na výrobu? Vyzkoušeli jsme

Komáři a mouchy útočí. Vyrobte si domácí přírodní repelent a připravte se na otravný hmyz

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
Kdo by je neznal. Kdo by je nemiloval. Pouze 4 chlapci a tolik slávy. 4 hezouni a každá fanynka v devadesátých letech šla při jejich vystoupení do kolen. Dívčí dětské pokoje, polepené plakáty této hudební skupiny, davové šílenství, obsazené první příčky hitparád devadesátých let, to vše je skupina čtyř českých chlapců – Lunetic.
Večer plný hvězd a filmové magie, tak lze popsat 81. udílení Zlatých glóbů. Nolanův životopisný snímek "Oppenheimer" zazářil s pěti oceněními, včetně nejlepšího dramatu a režie. Oproti tomu fenomén "Barbie" se stal středem pozornosti v nové kategorii spojující uměleckou kvalitu s komerčním úspěchem. Jaký byl průběh večera, kdo zaznamenal vítězství a jak reforma ovlivnila samotnou podstatu těchto prestižních filmových ocenění? To vše a mnohem víc v našem stručném přehledu ze Zlatých glóbů 2023.
Přichází období, kdy vystavujeme mnohé, v zimě skryté, části těla světu na odiv. Pokud jste zvyklé se holit, pak vám jistě přijde vhod jeden domácí recept na krémové mýdlo na depilaci. Zamilujete si ho. Výborně se roztírá a dobře pění. Navíc působí antibakteriálně a protizánětlivě. Jdeme na to?
Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
Stává se to každé z nás. Tvářenka nám spadne na zem a rozláme se na kousíčky. Ani zlomená rtěnka není nic neobvyklého. Ale proč hned drahou kosmetiku vyhazovat, když si ji můžete doma snadno opravit?
Jeden z nejvzrušivějších momentů každého roku nastal, vyrážíte na dovolenou. S tím je ale spojená řada povinností a výzev, mezi něž patří balení. Pro někoho je tato aktivita zcela zábavná, a navíc ještě umocněná o těšení se. Pro druhé balení představuje zase stres, který chtějí mít co nejdříve za sebou.
Inspirace nikdy není dost, což platí nejen v případě, kdy sestavujeme nové outfity, ale i tehdy, kdy chceme zazářit s neodolatelným lookem. A protože sociální sítě byly a vždy budou nekonečným zdrojem nápadů, vybrali jsme pro vás ty nejlepší zahraniční beauty blogerky, které prostě nesmíte přehlédnout. Mrkněte na ně!
Podzim už je tady a vy pomalu měníte i svůj šatník. Jaké budou podzimní trendy 2023 a co si na sebe obléknout? Inspirujte se našimi tipy.
Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.
Čeká nás opravdu studený víkend. Co přinese napoví astroložka Naďa Šmídová. V sobotu se hlídejte při komunikaci, a v neděli si nezapomeňte pěkně odpočinout. Co dalšího prozradil horoskop krásy a duševního zdraví?
Od prvního ledna začínám hubnout. Cvičit. Učit se anglicky. Chodit na jógu. Přestanu kouřit... Ano, to je to magické datum, které mnohé z nás neuvěřitelně přitahuje. Nutí nás k tomu, abychom si dávali závazky, o kterých víme, že je stejně nikdy nedodržíme. Zkuste to letos jinak.

Výběr článků

Pokud si neprojdete speciálními genetickými testy, pravděpodobně ji nikdy neodhalíte. Přitom patří mezi nejnebezpečnější choroby na světě. Způsobuje trombózu a v těch nejkrajnějších případech také plicní embolii.
Recept na dlouhověkost hledají lidé odnepaměti. Když už na tomto světe, nemohou být napořád, tak se alespoň snaží o to, aby zde byli co nejdéle. A od koho jiného čerpat moudrost, než od lidí, kteří se dožili požehnaného věku.
Každý, kdo umí perfektně druhý jazyk, vám řekne, že nejlepší metodou, jak se ho naučit, je cestovat a žít v zahraničí. Ne každý k tomu má však vytvořené podmínky. Někomu chybí odvaha, jinému peníze a někdo zkrátka hledá jiné cesty.

Nepřehlédněte

V dnešní době mnoho lidí pracuje z domu, a proto se chtějí ve své domácnosti dobře. Jaké kroky podniknout, abychom se cítily dobře a zároveň nám nevyschl náš finanční polštář? Pojďme se podívat na pár tipů, pomocí nichž můžeme zútulnit naši domácnost.
Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek