Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Jak pěstovat balkónovky aneb velký přehled pravidel

Mnoho z nás pěstuje pokojové květiny ve svých bytech. A mnoho z těchto bytů má balkon (i když největším luxusem pro pěstitele je slunná lodžie, kterou lze proměnit v rozkvetlou zahradu). Nicméně pěstování květin na balkoně (tzv. balkónovek) se poněkud liší od běžného pěstování květin uvnitř bytů a domů. V čem konkrétně a jak se o balkónovky starat se dočtete v článku.
jak pěstovat balkonovky
Váš balkon nemusí zét prázdnotou. (foto: 123RF)

27. 05. 2021

Design a umístění balkonu

Jak pěstovat balkónovky? Na balkóně můžete pěstovat běžné květiny vhodné do zahrady, letničky a trvalky. Pro které konkrétně se rozhodnete, závisí na umístění neboli na straně, na které se balkon nachází (jižní strana nebo například východní strana). To souvisí s teplotami, větrnými podmínkami, ale především s množstvím světla.

Rovněž hraje roli to, zda je balkon uzavřený či otevřený. Ať je balkon orientován jakkoliv, dokáže na něm růst řada letních rostlin, pouze jejich kvetení nebude příliš bohaté.

Co mohu dát na balkon?

Téměř všechny vnitřní květiny mohou být vystaveny čerstvému vzduchu na jaře a v létě, ale vždy pamatujte na jejich specifické požadavky. Denní výkyvy teploty, dokonce ani 15–20 °C, nejsou pro mnoho tropických květin zničující, pokud si na ně rostlina postupně zvykne.

Dolní hranice teplotního koridoru jsou ale pro většinu z nich + 10–12 °C, proto lze pokojové květiny vyjmout na otevřený balkon pouze za teplého počasí v létě. Na noc je však noste dovnitř, dokud nenastane červen a s ním pravé teplé letní noci.

Chladná jara na krytém balkoně

Pokud je balkon nebo lodžie prosklená, pak mohou být vnitřní květiny na balkon přemístěny mnohem dříve – na konci dubna – začátkem března. Nejjednodušší možnosti zasklení balkonů (dřevěné rámy, bez izolace) vám umožní udržovat teplotu o 4-5 °C vyšší než venku a chránit rostliny před větrem a deštěm.

Musíme si však uvědomit, že je obzvláště nebezpečné snížit teplotu u zalévaných rostlin, ve kterých je kořenový systém ve vlhkém stavu, pak je teplota v květináči o 2–3 °C nižší než okolní vzduch.

Teplé dny na vysluněné lodžii

Někdy na jaře, v teplých dnech, venkovní teplota stoupne na 20–26 °C, ale na slunném balkonu se zavřenými okny a dveřmi do místnosti může vystoupit na 40 °C a vyšší. Pokud v tomto horku jsou květiny velmi dlouhou dobu, velmi tím trpí a brzy hynou. Proto jsou na takových balkonech květináče z tmavého (hnědého a černého) plastu kategoricky nepřijatelné. Nejlépe se hodí bílá až lesklá těžká keramika se středním až velkým objemem.

K TÉMATU  Rezidence snů: Armadale House. Z vily z 80. let je po rekonstrukci architektonické veledílo

Balkónovky trpí na plísně

Společným rysem s květinami pěstovanými na zahradě je to, že balkonové květiny (zejména na nezaskleném balkonu) mají vyšší riziko napadení škůdci a patogeny než vnitřní květiny. Opatření k prevenci škůdců a chorob jsou poměrně často řešená různými postřiky.

Faktem je, že plísňové a bakteriální infekce se množí nejčastěji právě ve vlhkém prostředí, kterému přispívá zasklení a deštivé počasí. Aby vaše květiny nebyly zasaženy plísní a jinými chorobami:

  • kontrolujte často vlhkost v květináči – zda se na povrchu půdy netvoří plíseň,
  • napadenou zeminu odstraňte a nahraďte ji novou,
  • dbejte na provzdušnění hlíny a používejte fungicidy,
  • kontrolujte pravidelně listy rostlin,
  • napadená místa ihned odstřihněte.

Zalévání květin na balkóně

Zalévání balkonových květin má také svá vlastní pravidla. Jsou spojeny se skutečností, že kromě teploty se vlhkost vzduchu na balkoně velmi liší od vlhkosti v bytě. Za deštivého počasí je tedy vlhkost vzduchu venku 90–100 %, na zaskleném balkonu asi 60–70 % a v bytě 40–50 %. V souladu s tím půda v květináčích v bytě vyschne mnohem rychleji.

Pokud v bytě zaléváte květiny v tomto počasí každé 3-4 dny, pak na balkoně nejčastěji jednou týdně. Pokud odjíždíte na dovolenou využijte kapkovou závlahu, aby vám rostliny neuschly.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Pokojové rostliny, které přinesou do domu peníze a hojnost

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
V létě je čas cestování, a to bývá mnohdy pro lidi s dětmi noční můrou. Jedním z řešení je jezdit na výlety v noci, ale například cesta k moři zabere i více času, než jsou děti ochotné spát. Proto bychom vám rádi doporučili některé hry, které děti stoprocentně při jízdě v autě zaujmou a zabaví.
Léto je pro rty extrémním obdobím: naše rty, stejně jako celý obličej, jsou vystaveny spalujícímu slunci, horkému suchému větru, někdy dokonce i slané mořské vodě. Navíc kvalita rtěnky, kterou na rty nanášíme také může přispět k podráždění už tak namáhaných rtů. Co tedy dělat, aby vaše rty vypadaly stále mladé, pevné a sladké? Dáme vám několik rad, jak o ně správně pečovat.
Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 
Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.
Někdy se to stává a máte pocit, že vás pošle partner brzy k šípku. Položila jste si však otázku, co všechno ho k tomu vede? I my ženy jsme mnohdy nevyzpytatelné. Milé dámy, představte si, že ani muž s vámi nechce někdy mluvit, protože má svou náladičku a mnohokrát je naštvaný či přepracovaný. Když na něj tlačíte, tak celou situaci leda zhoršíte. Bude-li se to opakovat pokaždé, vás nakonec opustí.

Nepřehlédněte

Zařizování ložnice je poněkud obtížné. Přece jen chceme z místnosti vykouzlit oázu klidu, do které se budeme každý den velice rádi vracet. Mnohdy se však stane, že sáhneme po něčem zcela jiném, než co do ložnice patří a rázem je příjemný pocit z ní fuč. Zkrátka a dobře tam neproudí ta energie, která by přispívala ke kvalitnímu spánku. Naštěstí je tu ale stále feng-šuej, podle kterého se můžeme řídit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek