Pátek , 26. 04. 2024

Oto

Jak pěstovat balkónovky aneb velký přehled pravidel

Mnoho z nás pěstuje pokojové květiny ve svých bytech. A mnoho z těchto bytů má balkon (i když největším luxusem pro pěstitele je slunná lodžie, kterou lze proměnit v rozkvetlou zahradu). Nicméně pěstování květin na balkoně (tzv. balkónovek) se poněkud liší od běžného pěstování květin uvnitř bytů a domů. V čem konkrétně a jak se o balkónovky starat se dočtete v článku.
jak pěstovat balkonovky
Váš balkon nemusí zét prázdnotou. (foto: 123RF)

27. 05. 2021

Design a umístění balkonu

Jak pěstovat balkónovky? Na balkóně můžete pěstovat běžné květiny vhodné do zahrady, letničky a trvalky. Pro které konkrétně se rozhodnete, závisí na umístění neboli na straně, na které se balkon nachází (jižní strana nebo například východní strana). To souvisí s teplotami, větrnými podmínkami, ale především s množstvím světla.

Rovněž hraje roli to, zda je balkon uzavřený či otevřený. Ať je balkon orientován jakkoliv, dokáže na něm růst řada letních rostlin, pouze jejich kvetení nebude příliš bohaté.

Co mohu dát na balkon?

Téměř všechny vnitřní květiny mohou být vystaveny čerstvému vzduchu na jaře a v létě, ale vždy pamatujte na jejich specifické požadavky. Denní výkyvy teploty, dokonce ani 15–20 °C, nejsou pro mnoho tropických květin zničující, pokud si na ně rostlina postupně zvykne.

Dolní hranice teplotního koridoru jsou ale pro většinu z nich + 10–12 °C, proto lze pokojové květiny vyjmout na otevřený balkon pouze za teplého počasí v létě. Na noc je však noste dovnitř, dokud nenastane červen a s ním pravé teplé letní noci.

Chladná jara na krytém balkoně

Pokud je balkon nebo lodžie prosklená, pak mohou být vnitřní květiny na balkon přemístěny mnohem dříve – na konci dubna – začátkem března. Nejjednodušší možnosti zasklení balkonů (dřevěné rámy, bez izolace) vám umožní udržovat teplotu o 4-5 °C vyšší než venku a chránit rostliny před větrem a deštěm.

Musíme si však uvědomit, že je obzvláště nebezpečné snížit teplotu u zalévaných rostlin, ve kterých je kořenový systém ve vlhkém stavu, pak je teplota v květináči o 2–3 °C nižší než okolní vzduch.

Teplé dny na vysluněné lodžii

Někdy na jaře, v teplých dnech, venkovní teplota stoupne na 20–26 °C, ale na slunném balkonu se zavřenými okny a dveřmi do místnosti může vystoupit na 40 °C a vyšší. Pokud v tomto horku jsou květiny velmi dlouhou dobu, velmi tím trpí a brzy hynou. Proto jsou na takových balkonech květináče z tmavého (hnědého a černého) plastu kategoricky nepřijatelné. Nejlépe se hodí bílá až lesklá těžká keramika se středním až velkým objemem.

K TÉMATU  Nápadité zahradní cestičky. Udělejte si ze zahrady originální místo pro váš odpočinek

Balkónovky trpí na plísně

Společným rysem s květinami pěstovanými na zahradě je to, že balkonové květiny (zejména na nezaskleném balkonu) mají vyšší riziko napadení škůdci a patogeny než vnitřní květiny. Opatření k prevenci škůdců a chorob jsou poměrně často řešená různými postřiky.

Faktem je, že plísňové a bakteriální infekce se množí nejčastěji právě ve vlhkém prostředí, kterému přispívá zasklení a deštivé počasí. Aby vaše květiny nebyly zasaženy plísní a jinými chorobami:

  • kontrolujte často vlhkost v květináči – zda se na povrchu půdy netvoří plíseň,
  • napadenou zeminu odstraňte a nahraďte ji novou,
  • dbejte na provzdušnění hlíny a používejte fungicidy,
  • kontrolujte pravidelně listy rostlin,
  • napadená místa ihned odstřihněte.

Zalévání květin na balkóně

Zalévání balkonových květin má také svá vlastní pravidla. Jsou spojeny se skutečností, že kromě teploty se vlhkost vzduchu na balkoně velmi liší od vlhkosti v bytě. Za deštivého počasí je tedy vlhkost vzduchu venku 90–100 %, na zaskleném balkonu asi 60–70 % a v bytě 40–50 %. V souladu s tím půda v květináčích v bytě vyschne mnohem rychleji.

Pokud v bytě zaléváte květiny v tomto počasí každé 3-4 dny, pak na balkoně nejčastěji jednou týdně. Pokud odjíždíte na dovolenou využijte kapkovou závlahu, aby vám rostliny neuschly.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Pokojové rostliny, které přinesou do domu peníze a hojnost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každá žena se chce líbit. Některé z nás sází na přírodní krásu, jiné se snaží zdokonalit pomocí různých řasenek, očních stínů, make-upu apod. Když se ale vydáme do obchodu, často tam bezradně stojíme před regálem a nevíme, co si vlastně vybrat. S tím je teď ale konec. Přečtěte si následující řádky a příště půjdete najisto.
Bez rostlin by na Zemi nemohl být život. A přestože má člověk sklon své přirozené prostředí nevybíravým způsobem poškozovat, rostliny stále ještě vnímáme jako uklidňující prvek. Proto se jimi obklopují i ti největší cynici. Existují však různé druhy rostlin a květin. Některé nám prospívají více, jiné méně, a některé nám mohou být dokonce jedovaté. Nejen svými plody, ale i vůní, kterou zejména na jaře vypouštějí. Pojďme se však nyní podívat na pokojové rostliny, které stojí za ti mít doma.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
V dnešní době je velmi jednoduché zajít do obchodu a koupit si síťku pomerančů nebo citronů. Je to samozřejmě skvělé řešení vitaminu C, rozhodně lepší než polykání tabletek, které kromě vitaminu C obsahují celou řadu dalších nepotřebných látek.
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.
Dnes, na Zelený čtvrtek, bychom měli na talíři přivítat něco zeleného, symbol nového života a jara. Ale víte, jaké dny máme již za sebou a co nás čeká až do Velikonoc? Tyto svátky obnovy a radosti následují po Květné neděli a vedou nás až k veselému Velikonočnímu pondělí. A proč vlastně Velikonoce každý rok "skáčou" po kalendáři? Odpověď tkví v lunárním cyklu: Velikonoce se slaví první neděli po prvním jarním úplňku, což je tradice spojující nás s rytmem přírody a jejím věčným cyklem.
V posledních letech získávají stále více na popularitě předlohy pro rodinné kroniky, které mají inspirovat babičky a dědečky k vyprávění o rodinné historii. Zájem určitě oživil i populární televizní seriál, v němž právě touto formou autoři zmapovali více než padesát let českých dějin. Rodokmeny jsou prostě v módě.
Právě podzim je ideální čas na velký úklid zahrady. Kromě neustálého odklízení spadlého listí existuje spousta dalších úkonů, kterým se nevyhnete. Poradíme vám, na co si dát pozor a na co se při zazimování zahrady soustředit.
Společnost Pantone sestavuje každý rok aktuální paletu barev. Vždy dvanáct výrazných odstínů a čtyři neutrální barvy. Z těch výrazných se vybere barva roku, kterou je letos 19-4052 Classic Blue. Klasická modrá je skvělá, protože sluší prakticky všem. Kde najde uplatnění v interiéru a jaký kousek v šatníku bude nejvíc trendy?
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Pokud milujete koupání, a zároveň patříte mezi teplomilce, pak s největší pravděpodobností v období podzimu a zimy trpíte. Příjemné teploty jsou pryč, nemluvě o ledových vodách, do kterých skočí leda stoupenci Wim Hofa. Dobrou zprávou ale je, že příjemné koupání ani s příchodem sychravých dnů zdaleka nemusí končit. Stačí jen vědět, kam zajít – na termální místa, kde se klidně ohřejete i mimo horkou letní sezónu. Takže kam vyrazit?

Výběr článků

Je tu jaro a s ním i spoustu změn! Lidé se chystají na sezónu v plavkách a chtějí být na jaře víc plní energie. Po zimě, kdy jsme spíš pasivní a více jíme, tak s jarem přichází odhodlání do různých detoxů a očist! Bohužel to nemusí skončit vždy dobře, protože není detox jako detox. V tomto článku vám prozradím, jak na správnou jarní očistu! Která pročistí vaše tělo i vašeho ducha a zároveň neuškodí vašemu zdraví!
Období prázdnin a letních dovolených je už definitivně za námi. Přestože meteorologové slibují poměrně slušný podzim, sychravé dny spolu s deštivým počasím už nedočkavě klepou na dveře. Pokud vám zbývá ještě pár dnů dovolené nebo prostě máte chuť vyrazit někam na teplem, rozhodně se vám budou hodit naše tipy na hřejivou podzimní dovolenou.
Pokud patříte mezi ty, kteří se pokoušejí hubnout, ale pokusy jsou zatím marné, tak pokračujte ve čtení. Dnes se dozvíte, v čem je kámen úrazu, že se vaše hubnutí nedaří. Dozvíte se něco, o čem jste nikdy předtím možná ani neslyšeli. Zároveň pochopíte, jak to můžete napravit. A jestliže tyto informace převedete do praxe, tak věřím, že se úspěch dostaví!

Nepřehlédněte

Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
Květináče dnes mají spoustu podob. Ty venkovní mohou být i samozavlažovací, ale nejdůležitější je materiál. Oblíbené jsou betonové nebo ratanové květináče. Samozřejmostí jsou ale i klasické keramické květináče, a nejlevnější variantou jsou potom ty plastové, které ale také umí vypadat k světu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek