Sobota , 02. 03. 2024

Anežka

Naučte se používat ekologické čisticí prostředky. Jsou levnější a neškodí vašemu zdraví

Ze všech stran na nás létají reklamy na prostředky do domácnosti, které jsou údajně doslova zázračné. My si je dokola pořizujeme, a tím hojně rozšiřujeme naši syntetickou armádu. Opravdu nám běžné toxické přípravky ovlivňují život?
prostředky
Používáte ekologické domácí prostředky?

08. 05. 2023

Snad u každého doma nalezneme takzvanou úklidovou skříň. Zkrátka místo, kde skladujeme čisticí prostředky do domácnosti. U někoho je to pouze polička, u někoho skříňka a u jiného skříň, která praská ve švech. Na každý povrch, užití či místnost musíme mít jiný produkt? Opravdu toho potřebujeme tolik?

Pohled do minulosti

Jak to fungovalo dříve? Naše babičky, maminky a tetičky neměly možnost jít do drogerie a vybírat si z mnoha druhů značek a přípravků jako dnes. A když už se k nám nějaké přípravky dostaly, jednalo se o nedostatkové zboží. Vypomáhaly si z domácích, běžně dostupných surovin. Vytvářely vlastní čističe, které jim bohatě stačily, aby se jejich domácnost blýskala čistotou.

Proč nepoužívat běžné, populární domácí prostředky?

Většina přípravků je sice krásných na pohled a vůni, ale když si uvědomíte, co všechno obsahují, budou vám vstávat vlasy na hlavě hrůzou. Spousta těch chemických názvů laikovi asi nic moc neřekne, od toho jsou tu jiní odborníci, ale můžeme vám s klidem říct, že se jedná o spoustu přinejmenším toxických a dráždivých látek, z nichž mnohé jsou i karcinogeny či neurotoxiny. A to doma rozhodně nechcete! Takové domácí čisticí prostředky dýcháte nejen při úklidu, ale i poté, dotýkáte se povrchů a jestli máte děti nebo domácího mazlíčka, ti nábytek klidně i bez váhání olíznou.

Proč používat ekologické domácí prostředky?

Jejich velkou předností a výhodou je, že neobsahují toxické látky, které ulpívají na površích, a jsou tak absolutně zdravotně nezávadné. Ekologické přípravky se skládají pouze z látek, jež se běžně vyskytují v přírodě, tudíž neohrožují nás ani přírodu. Milovníci zvířat také jásají. Ekologické přípravky nejsou testované na zvířatech. Nikdo kvůli vašemu domácímu čističi netrpěl.

prostředky
Přírodní suroviny jsou běžně dostupné a vyjdou vás levněji.

Mají neekologické přípravky vliv na naše zdraví?

Samozřejmě! Nic, co je vyrobené ze syntetických, převážně škodlivých látek, našemu zdraví nepomáhá. Vše, co má nálepku ”eko“, prochází mnohem přísnějšími testy. Říkáte si: „Vždyť po použití všechno oplachuji, už mě nic neohrozí.“ Omyl! Částečky přípravku ulpívají na površích, a následně se postupně uvolňují do ovzduší. Ty pak snadno vdechneme a nevědomě oslabujeme náš imunitní systém. A pokud neuklízíte v roušce, stejně už jste se nadýchali.

K TÉMATU  Botníky: stylové, netradiční i nápadité. I praktický pomocník, bez kterého se předsíň neobejde, může mít krásný design i neotřelý styl!

Kvůli tomuto mechanismu vzrůstá počet lidí trpících alergiemi, dýchacími problémy (astma) a kožními nemocemi (ekzém). Aromatické a konzervační přísady, syntetická parfemace jsou považovány za velmi dráždivé látky. Nejcitlivější jsme na dezinfekční složky. Nejvíce ohrožené skupiny jsou přitom již zmiňované děti a domácí mazlíčci.

Co na to životní prostředí?

Ekologové a nadšení ochránci přírody rozhodně nejásají z používání toxických populárních produktů. Nejenže jejich používáním dostáváme toxiny do odpadních vod (když například propláchnete hadřík v umyvadle), ale také s každou spotřebou tvoříme nový plastový odpad. Ničíme tak přirozenou faunu i floru.

Ekologické domácí přípravky nejsou tak účinné

S tímto výrokem je nutné rozhodně nesouhlasit, protože to není žádná pravda. Naopak. Mnohdy si přírodní produkty poradí se zažranou špínou lépe a šetrněji než ty chemické. Syntetické přípravky jsou často tak silné, že vám naruší i samotný povrch, a v poškozeném povrchu dochází k dalšímu silnějšímu usazování nečistot. Použitím přírodních látek snižujete opotřebení a prodlužujete životnost předmětu.

prostředky
Chraňte své zdraví i přírodu.

S ekologickými přípravky ušetříte

Rozhodnutím používat ekologické přípravky ušetříte nemalé částky. Zezačátku se vám to nemusí zdát jako pravda, ale časem zjistíte, že to tak je. Produkty totiž spotřebováváte pomaleji, používáte znovupoužitelné obaly, čímž kupujete pouze produkt a neplatíte znovu za obal. Mnohé z přípravků si dokážete vyrobit i doma. Nejpoužívanější suroviny jsou jedlá soda, ocet, kyselina citronová a samozřejmě voda.

Rozlučte se s pocitem, že potřebujete několik desítek prostředků do domácnosti. I s přírodními a často univerzálními produkty si vystačíte. Poděkuje vám nejen vaše zdraví, peněženka, ale také životní prostředí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí pleťové masky z pár ingrediencí, které si vyrobíte doma za 5 minut

Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

Zdroje článku:
www.bhg.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Za málo peněz hodně muziky? Tak nějak by se dala okomentovat situace kolem vajec. Už jste někdy slyšely o tom, že svými schopnostmi strčí do kapsy mnohé kosmetické produkty? Návod, jak s nimi naložit, máte přímo tady!
Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.
Teepee je splněný sen malých špuntů i odrostlejších dětí. Proč si jej pořídit a jakou variantu zvládnete i doma? Těšte se na ty nejlepší tipy na teepee!
Setkáváme se s ní velmi intimně, ovlivní naši pohodu, vezme nám sílu i náladu, nutí nás se o ni starat a ani na minutu na ni nezapomenout. Obtěžuje muže, ženy i děti a každý ji nazývá jinak – viróza, nachlazení, chřipka. Je mezi nimi rozdíl? A jaký?
Ženské představy o tom, jestli jsme dobré v posteli (v sexu) nebo nikoli, se od těch mužských diametrálně liší. Jestli jste si dosud myslela, že to dokážete při intimních chvilkách pořádně roztočit a partner o vás pěje mezi svými kamarády jen samé chvály, možná že to nebude až tak horké. Probádaly jsem terén a došly k zajímavým závěrům.
Designový sprchový kout na míru bude jedinečný. Koupelna může vypadat přesně podle vašich představ! Prohlédněte si netradiční sprchové kouty, a třeba se necháte inspirovat a dostanete nápad na vaše vlastní provedení.
V každodenním kolotoči práce a rodiny se objeví neočekávaný zvrat, když hlavní hrdinka narazí na dohodu, kterou uzavřela s tajemným mužem. Tato dohoda nezahrnuje pouze vášnivý románek, ale také odměny a výzvy, které otřesou jejím každodenním životem. S dilematem mezi láskou a povinnostmi se musí rozhodnout, co je pro ni skutečně důležité. Román "Každodenní kolotoč" od Teri Kerot slibuje napínavý příběh o lásce, vášni a životních rozhodnutích, které nás provázejí každým dnem
Každý romantický film je zpravidla doplněný svou hudbou, která nejenže podtrhne celou atmosféru, ale hlavně ve všech sentimentálních duších zanechá nepopsatelný pocit, ze kterého v příjemném slova smyslu naskakuje husí kůže. Vzbudí v nás rozmanité emoce a vtáhne nás do děje hlavních hrdinů. A zatímco některá hudba kolem nás propluje bez většího pocitu vzrušení, určité love songy jsou prostě legendy všech legend, při jejichž poslechu i po letech tajeme jak zmrzliny na slunci. Které patří mezi ty top?
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Když Karel Gott zemřel, byla to doslova národní tragédie. Mnoho lidí ukázalo velkou vlnu solidarity, která spočívala jak ve velkém množství vzkazů, které dostávala manželka Ivana.
Proč zrovna deset tisíc kroků a proč byste měla výzvu vzít za svou i vy? Důvodů je hned několik a všechny vám budou jedině ku prospěchu.

Výběr článků

Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Kozoroh je předně charakteristický svou pílí a pracovitostí. Mnohdy se může stát, že svůj úspěch má zadarmo, ale není tomu tak. Stojí za ním tvrdá práce a věnování svého značného času a prostoru. Zvládne mít úspěšnou vedoucí pracovní roli a zároveň být i hlavou rodiny a vést domácnost.
Navodí příjemnou atmosféru, zahalí domov do úžasné vůně a podpoří relaxaci. Nejen taková kouzla svede aromaterapie, která se stala nedílnou součástí všech milovníků nádherných vůní. Láká aromaterapie i vás? Mrkněte se na pár podrobností, které vás zasvětí do tajů všech jejích podmanivých benefitů.

Nepřehlédněte

Někdo se narodil jako barvoslepý a celý život neviděl nic z barev tak, jak je vnímáme my ostatní. Jaký je to asi pocit, spatřit to všechno kolem poprvé? Speciální brýle umožní takovým lidem vnímat barevné spektrum. A tady se můžete podívat na reakce lidí, kteří to právě zažívají.
Jak vypadá vaše každodenní rutina v péči o pleť? Možná začínáte a končíte odličováním, ale vaše pokožka vyžaduje mnohem víc. Zařaďte proto do své pravidelné rutiny také face baňky, s jejichž pomocí můžete rozproudit krev ve vaší pokožce.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek