Čtvrtek , 01. 06. 2023

Laura

Naučte se používat ekologické čisticí prostředky. Jsou levnější a neškodí vašemu zdraví

Ze všech stran na nás létají reklamy na prostředky do domácnosti, které jsou údajně doslova zázračné. My si je dokola pořizujeme, a tím hojně rozšiřujeme naši syntetickou armádu. Opravdu nám běžné toxické přípravky ovlivňují život?
prostředky
Používáte ekologické domácí prostředky?

08. 05. 2023

Snad u každého doma nalezneme takzvanou úklidovou skříň. Zkrátka místo, kde skladujeme čisticí prostředky do domácnosti. U někoho je to pouze polička, u někoho skříňka a u jiného skříň, která praská ve švech. Na každý povrch, užití či místnost musíme mít jiný produkt? Opravdu toho potřebujeme tolik?

Pohled do minulosti

Jak to fungovalo dříve? Naše babičky, maminky a tetičky neměly možnost jít do drogerie a vybírat si z mnoha druhů značek a přípravků jako dnes. A když už se k nám nějaké přípravky dostaly, jednalo se o nedostatkové zboží. Vypomáhaly si z domácích, běžně dostupných surovin. Vytvářely vlastní čističe, které jim bohatě stačily, aby se jejich domácnost blýskala čistotou.

Proč nepoužívat běžné, populární domácí prostředky?

Většina přípravků je sice krásných na pohled a vůni, ale když si uvědomíte, co všechno obsahují, budou vám vstávat vlasy na hlavě hrůzou. Spousta těch chemických názvů laikovi asi nic moc neřekne, od toho jsou tu jiní odborníci, ale můžeme vám s klidem říct, že se jedná o spoustu přinejmenším toxických a dráždivých látek, z nichž mnohé jsou i karcinogeny či neurotoxiny. A to doma rozhodně nechcete! Takové domácí čisticí prostředky dýcháte nejen při úklidu, ale i poté, dotýkáte se povrchů a jestli máte děti nebo domácího mazlíčka, ti nábytek klidně i bez váhání olíznou.

Proč používat ekologické domácí prostředky?

Jejich velkou předností a výhodou je, že neobsahují toxické látky, které ulpívají na površích, a jsou tak absolutně zdravotně nezávadné. Ekologické přípravky se skládají pouze z látek, jež se běžně vyskytují v přírodě, tudíž neohrožují nás ani přírodu. Milovníci zvířat také jásají. Ekologické přípravky nejsou testované na zvířatech. Nikdo kvůli vašemu domácímu čističi netrpěl.

prostředky
Přírodní suroviny jsou běžně dostupné a vyjdou vás levněji.

Mají neekologické přípravky vliv na naše zdraví?

Samozřejmě! Nic, co je vyrobené ze syntetických, převážně škodlivých látek, našemu zdraví nepomáhá. Vše, co má nálepku ”eko“, prochází mnohem přísnějšími testy. Říkáte si: „Vždyť po použití všechno oplachuji, už mě nic neohrozí.“ Omyl! Částečky přípravku ulpívají na površích, a následně se postupně uvolňují do ovzduší. Ty pak snadno vdechneme a nevědomě oslabujeme náš imunitní systém. A pokud neuklízíte v roušce, stejně už jste se nadýchali.

K TÉMATU  Rýmovník sídlí v každé domácnosti. Jaké jsou jeho účinky na zdraví?

Kvůli tomuto mechanismu vzrůstá počet lidí trpících alergiemi, dýchacími problémy (astma) a kožními nemocemi (ekzém). Aromatické a konzervační přísady, syntetická parfemace jsou považovány za velmi dráždivé látky. Nejcitlivější jsme na dezinfekční složky. Nejvíce ohrožené skupiny jsou přitom již zmiňované děti a domácí mazlíčci.

Co na to životní prostředí?

Ekologové a nadšení ochránci přírody rozhodně nejásají z používání toxických populárních produktů. Nejenže jejich používáním dostáváme toxiny do odpadních vod (když například propláchnete hadřík v umyvadle), ale také s každou spotřebou tvoříme nový plastový odpad. Ničíme tak přirozenou faunu i floru.

Ekologické domácí přípravky nejsou tak účinné

S tímto výrokem je nutné rozhodně nesouhlasit, protože to není žádná pravda. Naopak. Mnohdy si přírodní produkty poradí se zažranou špínou lépe a šetrněji než ty chemické. Syntetické přípravky jsou často tak silné, že vám naruší i samotný povrch, a v poškozeném povrchu dochází k dalšímu silnějšímu usazování nečistot. Použitím přírodních látek snižujete opotřebení a prodlužujete životnost předmětu.

prostředky
Chraňte své zdraví i přírodu.

S ekologickými přípravky ušetříte

Rozhodnutím používat ekologické přípravky ušetříte nemalé částky. Zezačátku se vám to nemusí zdát jako pravda, ale časem zjistíte, že to tak je. Produkty totiž spotřebováváte pomaleji, používáte znovupoužitelné obaly, čímž kupujete pouze produkt a neplatíte znovu za obal. Mnohé z přípravků si dokážete vyrobit i doma. Nejpoužívanější suroviny jsou jedlá soda, ocet, kyselina citronová a samozřejmě voda.

Rozlučte se s pocitem, že potřebujete několik desítek prostředků do domácnosti. I s přírodními a často univerzálními produkty si vystačíte. Poděkuje vám nejen vaše zdraví, peněženka, ale také životní prostředí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí pleťové masky z pár ingrediencí, které si vyrobíte doma za 5 minut

Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

Zdroje článku:
www.bhg.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Období, kterým nyní procházíme, je složité. A asi bychom se shodly na tom, že pro všechny. Staří lidé jsou samotní, mladí lidé musí řešit péči o děti a jejich výuku. Hodně domácností se potýká s nedostatkem peněz. Někteří se potýkají se špatným zdravotním stavem. Věřte ale, že bude líp, a je potřeba si udržet, alespoň někdy, dobrou náladu. Tak si dejme nějaké super české komedie!
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Problémů, které člověka dokážou potrápit, je celá spousta. Mezi ně patří také zánět močových cest, který je velmi bolestivou zdravotní potíží. Ať už postihne ženu nebo muže, umí vyvolat nepříjemné pocity a dokáže člověka potrápit. Proto si pojďme prozradit, jak ho vyléčit.
O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Úklid šatníku je skvělou příležitostí k vyřazení nenošených a nepadnoucích kousků. Vyhazování oblečení není nikdy snadné, nicméně může to být zvláštně osvobozující zkušenost. Jak ale na to? Více v článku.
Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?
Zvlášť v dnešní pandemické době, kdy jsou kosmetické služby méně dostupné, je nutné poradit si v rámci manikúry a pedikúry. Péče o chodidla a jejich ztvrdlé části je někdy tvrdý oříšek. Pravidelnou starostí o nohy se ale všem nepříjemným stavům vyhnete. Vyzkoušejte tyto účinné tipy na krásná a hladká chodidla.

Nepřehlédněte

Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek