Úterý , 23. 07. 2024

Libor

Naučte se používat ekologické čisticí prostředky. Jsou levnější a neškodí vašemu zdraví

Ze všech stran na nás létají reklamy na prostředky do domácnosti, které jsou údajně doslova zázračné. My si je dokola pořizujeme, a tím hojně rozšiřujeme naši syntetickou armádu. Opravdu nám běžné toxické přípravky ovlivňují život?
prostředky
Používáte ekologické domácí prostředky?

08. 05. 2023

Snad u každého doma nalezneme takzvanou úklidovou skříň. Zkrátka místo, kde skladujeme čisticí prostředky do domácnosti. U někoho je to pouze polička, u někoho skříňka a u jiného skříň, která praská ve švech. Na každý povrch, užití či místnost musíme mít jiný produkt? Opravdu toho potřebujeme tolik?

Pohled do minulosti

Jak to fungovalo dříve? Naše babičky, maminky a tetičky neměly možnost jít do drogerie a vybírat si z mnoha druhů značek a přípravků jako dnes. A když už se k nám nějaké přípravky dostaly, jednalo se o nedostatkové zboží. Vypomáhaly si z domácích, běžně dostupných surovin. Vytvářely vlastní čističe, které jim bohatě stačily, aby se jejich domácnost blýskala čistotou.

Proč nepoužívat běžné, populární domácí prostředky?

Většina přípravků je sice krásných na pohled a vůni, ale když si uvědomíte, co všechno obsahují, budou vám vstávat vlasy na hlavě hrůzou. Spousta těch chemických názvů laikovi asi nic moc neřekne, od toho jsou tu jiní odborníci, ale můžeme vám s klidem říct, že se jedná o spoustu přinejmenším toxických a dráždivých látek, z nichž mnohé jsou i karcinogeny či neurotoxiny. A to doma rozhodně nechcete! Takové domácí čisticí prostředky dýcháte nejen při úklidu, ale i poté, dotýkáte se povrchů a jestli máte děti nebo domácího mazlíčka, ti nábytek klidně i bez váhání olíznou.

Proč používat ekologické domácí prostředky?

Jejich velkou předností a výhodou je, že neobsahují toxické látky, které ulpívají na površích, a jsou tak absolutně zdravotně nezávadné. Ekologické přípravky se skládají pouze z látek, jež se běžně vyskytují v přírodě, tudíž neohrožují nás ani přírodu. Milovníci zvířat také jásají. Ekologické přípravky nejsou testované na zvířatech. Nikdo kvůli vašemu domácímu čističi netrpěl.

prostředky
Přírodní suroviny jsou běžně dostupné a vyjdou vás levněji.

Mají neekologické přípravky vliv na naše zdraví?

Samozřejmě! Nic, co je vyrobené ze syntetických, převážně škodlivých látek, našemu zdraví nepomáhá. Vše, co má nálepku ”eko“, prochází mnohem přísnějšími testy. Říkáte si: „Vždyť po použití všechno oplachuji, už mě nic neohrozí.“ Omyl! Částečky přípravku ulpívají na površích, a následně se postupně uvolňují do ovzduší. Ty pak snadno vdechneme a nevědomě oslabujeme náš imunitní systém. A pokud neuklízíte v roušce, stejně už jste se nadýchali.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na víkend 10. a 11. 11. 2018. Sobota i neděle budou plné pozitivní energie

Kvůli tomuto mechanismu vzrůstá počet lidí trpících alergiemi, dýchacími problémy (astma) a kožními nemocemi (ekzém). Aromatické a konzervační přísady, syntetická parfemace jsou považovány za velmi dráždivé látky. Nejcitlivější jsme na dezinfekční složky. Nejvíce ohrožené skupiny jsou přitom již zmiňované děti a domácí mazlíčci.

Co na to životní prostředí?

Ekologové a nadšení ochránci přírody rozhodně nejásají z používání toxických populárních produktů. Nejenže jejich používáním dostáváme toxiny do odpadních vod (když například propláchnete hadřík v umyvadle), ale také s každou spotřebou tvoříme nový plastový odpad. Ničíme tak přirozenou faunu i floru.

Ekologické domácí přípravky nejsou tak účinné

S tímto výrokem je nutné rozhodně nesouhlasit, protože to není žádná pravda. Naopak. Mnohdy si přírodní produkty poradí se zažranou špínou lépe a šetrněji než ty chemické. Syntetické přípravky jsou často tak silné, že vám naruší i samotný povrch, a v poškozeném povrchu dochází k dalšímu silnějšímu usazování nečistot. Použitím přírodních látek snižujete opotřebení a prodlužujete životnost předmětu.

prostředky
Chraňte své zdraví i přírodu.

S ekologickými přípravky ušetříte

Rozhodnutím používat ekologické přípravky ušetříte nemalé částky. Zezačátku se vám to nemusí zdát jako pravda, ale časem zjistíte, že to tak je. Produkty totiž spotřebováváte pomaleji, používáte znovupoužitelné obaly, čímž kupujete pouze produkt a neplatíte znovu za obal. Mnohé z přípravků si dokážete vyrobit i doma. Nejpoužívanější suroviny jsou jedlá soda, ocet, kyselina citronová a samozřejmě voda.

Rozlučte se s pocitem, že potřebujete několik desítek prostředků do domácnosti. I s přírodními a často univerzálními produkty si vystačíte. Poděkuje vám nejen vaše zdraví, peněženka, ale také životní prostředí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí pleťové masky z pár ingrediencí, které si vyrobíte doma za 5 minut

Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

Zdroje článku:
www.bhg.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Běhouny zažívají renesanci. Přispěla k tomu móda na provázkové, plošně tkaně koberce. Plní dekorativní i praktickou funkci - v kuchyni, v předsíni, na terase. Koberce jsou však mnohem širší kategorií výrobků. V současné době je možné zakoupit jak tradiční pogumované metrážové koberce do předsíně, tak elegantní koberce do stylové pracovny nebo obývacího pokoje. Zde je přehled udržitelných a estetických modelů.
Tu a tam asi každá z nás vypadá unaveně. Stačí probdělá noc, delší flám nebo nějaký zdravotní problém, který nám nedá spát, a ráno na nás vykoukne v zrcadle nepěkný odraz a v něm unavená pleť vyžadující okamžitou vzpruhu.
Vánoce jsou pomalu za dveřmi, a přestože právě tohle období představuje svátky hojnosti, zejména letos mnozí z nás hledají způsoby, jak nějakou tu korunu ušetřit. Ať se však snažíme sebevíc, pokud chceme Vánoce slavit, vždy to nějaké peníze stojí, ovšem i tak se dají najít skulinky, díky kterým naše peněženka zaplesá radostí. Jak a na čem nejvíc ušetřit?
Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
Život ve volné přírodě pěkně zblízka. Ptáci se střídají přímo před vámi tak, jak je venku nikdy neuvidíte. Pro něco na zub si přijdou i zvědavé veverky. Stačí chytře umístit kameru a můžete si natočit podobný dokument o životě zvířat na vaší zahradě. Možná vás překvapí, kolik se jich tam vystřídá.
Mnoho zahrádkářů uvažuje nad tím, jak podpořit růst své úrody způsobem, který by neohrožoval je samotné, ani přírodu okolo nich.
Nikdy není pozdě změnit kariéru a zkusit něco nového. Naštěstí časy, kdy ženy patřily jen do humanitních oborů, jsou dávno pryč. Přesto v některých odvětvích je jich minimum. Třeba v IT tvoří sotva desetinu odborníků. Nicméně, pokud máte dámy kuráž, tak to zkuste. Firmy vás tu budou vítat s otevřenou náručí a ocení vás. Váháte? Pak pro vás máme sedm důvodů, které vás přesvědčí, že počítače jsou skvělá volba.
Rouška se rychle stala přirozenou součástí našeho života. Pojďte si ukrátit chvíli a podívat se, kdo nám to o ní pěje oslavné, inspirativní, ale i dekadentní songy.
Asi každý z nás má nějakou tu pojistku. A zatímco si lidé nechávají běžně pojistit svůj majetek, dům, automobil nebo zdraví, celebrity si velmi často nechávají pojistit konkrétní části svého těla a rozhodně netroškaří.

Výběr článků

Život je krásný tím, že nikdy dopředu nevíme, co nám přichystá. I ta nejlépe promyšlená a naplánovaná akce, jako je svatba, se dovede proměnit v naprostý trapas.
Obvykle to bývají muži, kteří se snaží ženu zaujmout tak trochu mimo rámec nepsaných pravidel nebo dokonce mimo zákon. Stále častěji se ale objevují i ženy, kterým o klasické seznamování a hledání lásky vůbec nejde.

Nepřehlédněte

Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek