Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Cestovatelský magazín: Peru. Objevte kouzlo této destinace

Peru je velmi zajímavá země oplývající především mnoha kulturními památkami starověkých civilizací a koloniální architekturou. Jedná se o neuvěřitelně rozmanitou zemi a ráj pro každého cestovatele. V našich představách může znít Peru jako zapadlá zemička, kde nic nenajdeme, ale opak je pravdou! Tajemné džungle, ztracená města, jezero Titicaca, delta Amazonky – právě za těmito zázraky turisté do Peru míří. Tato země Jižní Ameriky jim poskytne příležitost ocitnout se ve zcela jiné dimenzi.
Peru
Peru je místem, které každý touží navštívit. (foto: 123RF)

10. 08. 2021

Co je na Peru tak lákavého?

Dechberoucí krása údolí Amazonky sousedící s vysokohorskými pouštěmi a kaňony a také zasněžené vrcholky And, které nejsou tak daleko od náhorní plošiny poseté slanými močály – toto je jen nástin všech pokladů Peru. Nachází se zde pobřeží s útesy a tichomořskými břehy, Andské hory se svými vrcholy a domorodými obyvateli, oblast Amazonky a slavné vysoko položené jezero Titicaca. Peru můžete procestovat křížem krážem a vždy vás něco překvapí.

Co možná o Peru nevíte

Než někam vůbec vyrazíte, asi byste se měli seznámit s faktografií místa. Peru se oficiálně nazývá Peruánská republika a nachází se v Jižní Americe. Jedná se o zemi rozlohou 4x větší než Německo. Vlastně se jedná hned o třetí největší zemi v Jižní Americe hned po Brazílii a Argentině. Hlavní město se nazývá Lima a úřední jazyk obyvatel Peru je hlavně španělština. Jinak se v Peru hovoří ale až 50 jazyky, a to díky jeho etnické rozmanitosti. Platit zde můžete peruanským solem.

Kdy a kam do Peru odjet?

V Peru se střídají dvě roční období. Suché období trvá od května do října a mokré od listopadu do dubna. Proto je lepší jít do hor v červnu až srpnu a na exkurze do měst a po památkách se vypravit v období od prosince do března. Kam přesně vyrazit je na vás, protože Peru můžeme rozdělit zjednodušeně na 4 oblasti: pobřeží s pouští Atacama, vysoké Andy s nejvyšší horou Huascarán (6768 m. n. m.) a amazonský prales. Pokud jste milovníky přírody, rozhodně se pralesa nebojte, i zde jsou na turisty připraveni.

Machu Picchu je památka číslo jedna

V Peru musíte rozhodně navštívit ztracené město Machu Picchu. Zříceniny jsou pozůstatky inckých památek, které jako zázrakem přežily a které před 100 lety objevili místní obyvatelé. Více než 200 budov se schody, chrámy a náměstími – připravte se na obtížná stoupání, ale i dojmy, které vám zůstanou na celý život. Dávejte ale pozor na roční období.

K TÉMATU  Soutěž: Vyhrajte doplňky stravy, které nakopnou vaši imunitu

Machu Picchu není vůbec dobré navštěvovat v únoru, kdy je stezka Inků kvůli špatným podmínkám uzavřena. Nejlepší měsíce k návštěvě jsou tedy duben až říjen.

Příroda není o nic horší

Druhým nejoblíbenějším cílem prohlídek v Peru jsou přírodní místa. Poušť Nazca s kresbami v podobě lidí nebo vyvýšené jezero Titicaca vedou na seznamu turistů. Hlavním přístavem jezera je Puno, odkud můžete navštívit pyramidu Akapana. Jedno z nejkrásnějších měst v Peru je Arequipa s mnoha atrakcemi, odkud se můžete vydat ke kaňonu Colca. Kaňon se považuje za nejhlubší na světě. V Peru najdete také pláž s červeným pískem v parku Paracas, kde můžete relaxovat a sledovat plameňáky.

Poznejte Cusco naplno

Cusco je starobylé město Inků, které je plně zapsáno na seznam UNESCO. Španělští dobyvatelé postavili své město na místě obydlí starověkých národů, takže zde můžete cítit ducha sousedství dvou epoch.

 V Cuscu se zachovaly ruiny paláce nejvyššího Inka, přičemž Španělé zde vystavěli i řadu kostelů, paláců a muzeí v koloniálním stylu. V blízkosti Cusca je komplex Sacsayhuaman s trůnem Inků a nedaleko od Cusca můžete vidět i Pisac – město a pevnost Inků, kde jsou zachovány pozůstatky pyramidy a vesnice Chinchero.

Už víte, kam pojedete na dovolenou?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kostarika: Země adrenalinu a zážitků. Co zde navštívit a podniknout?

Jak se připravit na dlouhý let. Co smíte mít v příručním zavazadle a další tipy pro cestování do exotiky

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pakliže jste na sociálních sítích jako doma a zároveň se pravidelně udržujete v kondici, jméno Pamela Reif vám pravděpodobně není cizí. Tato vždy pozitivně naladěná německá fitnessačka a influencerka v podobě svých příspěvků a cvičebních videí dopomohla ke shození kil a vypracované postavě nejedné ženě.
Jedna z největších tuzemských událostí, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, pořádaná od roku 1946, byla tento rok opět tradičně počátkem července. A jako každý rok se stala ostře sledovanou, ať v pozitivním slova smyslu, tak i v tom negativním.
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.
Všimly jste si, dámy, že hráči hokeje jsou tak sexy, že pod nimi i ten led taje? Abyste pochopily, co tím myslíme, podívejte se na seznam 10 nejhezčích a nejžhavějších hokejistů posledních let. Věřte, že vaše sny se dostanou na trošku jiný level než doposud.
Ať už jsou ve špenátovém salátu, restované nebo v omeletě, houby jsou chutnou pochoutkou nabitou živinami. Obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty. Také zde najdeme vitamíny skupiny B. Ačkoli jsou bílé potraviny často považovány za chudé na živiny, houby jsou výjimkou. Obsahují mnoho minerálů, jako je selen, draslík, měď, železo a fosfor, které se v potravinách rostlinného původu často nenacházejí. Ačkoliv se mezi sebou liší, všechny houby se mohou pochlubit působivým nutričním profilem. Níže si představíme 7 důvodů, proč by měly houby být pravidelnou součástí jídelníčku.
Podzim je ideálním obdobím pro posílení imunity, a můžete toho dosáhnout tím, že zařadíte do své stravy superpotraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty.
V létě je čas cestování, a to bývá mnohdy pro lidi s dětmi noční můrou. Jedním z řešení je jezdit na výlety v noci, ale například cesta k moři zabere i více času, než jsou děti ochotné spát. Proto bychom vám rádi doporučili některé hry, které děti stoprocentně při jízdě v autě zaujmou a zabaví.

Nepřehlédněte

Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která se po třicátém roce života začne z těla vytrácet. V tomto okamžiku nastupujeme my - naším úkolem je kolagen opětovaně do těla dodat, protože jinak to první, co půjde vidět při setkání s námi, budou vrásky a ochablá pleť.
Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek