Úterý , 07. 02. 2023

Vanda

Cestovatelský magazín: Peru. Objevte kouzlo této destinace

Peru je velmi zajímavá země oplývající především mnoha kulturními památkami starověkých civilizací a koloniální architekturou. Jedná se o neuvěřitelně rozmanitou zemi a ráj pro každého cestovatele. V našich představách může znít Peru jako zapadlá zemička, kde nic nenajdeme, ale opak je pravdou! Tajemné džungle, ztracená města, jezero Titicaca, delta Amazonky – právě za těmito zázraky turisté do Peru míří. Tato země Jižní Ameriky jim poskytne příležitost ocitnout se ve zcela jiné dimenzi.
Peru
Peru je místem, které každý touží navštívit. (foto: 123RF)

10. 08. 2021

Co je na Peru tak lákavého?

Dechberoucí krása údolí Amazonky sousedící s vysokohorskými pouštěmi a kaňony a také zasněžené vrcholky And, které nejsou tak daleko od náhorní plošiny poseté slanými močály – toto je jen nástin všech pokladů Peru. Nachází se zde pobřeží s útesy a tichomořskými břehy, Andské hory se svými vrcholy a domorodými obyvateli, oblast Amazonky a slavné vysoko položené jezero Titicaca. Peru můžete procestovat křížem krážem a vždy vás něco překvapí.

Co možná o Peru nevíte

Než někam vůbec vyrazíte, asi byste se měli seznámit s faktografií místa. Peru se oficiálně nazývá Peruánská republika a nachází se v Jižní Americe. Jedná se o zemi rozlohou 4x větší než Německo. Vlastně se jedná hned o třetí největší zemi v Jižní Americe hned po Brazílii a Argentině. Hlavní město se nazývá Lima a úřední jazyk obyvatel Peru je hlavně španělština. Jinak se v Peru hovoří ale až 50 jazyky, a to díky jeho etnické rozmanitosti. Platit zde můžete peruanským solem.

Kdy a kam do Peru odjet?

V Peru se střídají dvě roční období. Suché období trvá od května do října a mokré od listopadu do dubna. Proto je lepší jít do hor v červnu až srpnu a na exkurze do měst a po památkách se vypravit v období od prosince do března. Kam přesně vyrazit je na vás, protože Peru můžeme rozdělit zjednodušeně na 4 oblasti: pobřeží s pouští Atacama, vysoké Andy s nejvyšší horou Huascarán (6768 m. n. m.) a amazonský prales. Pokud jste milovníky přírody, rozhodně se pralesa nebojte, i zde jsou na turisty připraveni.

Machu Picchu je památka číslo jedna

V Peru musíte rozhodně navštívit ztracené město Machu Picchu. Zříceniny jsou pozůstatky inckých památek, které jako zázrakem přežily a které před 100 lety objevili místní obyvatelé. Více než 200 budov se schody, chrámy a náměstími – připravte se na obtížná stoupání, ale i dojmy, které vám zůstanou na celý život. Dávejte ale pozor na roční období.

K TÉMATU  Cestovní pojištění je nutné. Co dělat a jak se zachovat, když vás na dovolené potká smůla

Machu Picchu není vůbec dobré navštěvovat v únoru, kdy je stezka Inků kvůli špatným podmínkám uzavřena. Nejlepší měsíce k návštěvě jsou tedy duben až říjen.

Příroda není o nic horší

Druhým nejoblíbenějším cílem prohlídek v Peru jsou přírodní místa. Poušť Nazca s kresbami v podobě lidí nebo vyvýšené jezero Titicaca vedou na seznamu turistů. Hlavním přístavem jezera je Puno, odkud můžete navštívit pyramidu Akapana. Jedno z nejkrásnějších měst v Peru je Arequipa s mnoha atrakcemi, odkud se můžete vydat ke kaňonu Colca. Kaňon se považuje za nejhlubší na světě. V Peru najdete také pláž s červeným pískem v parku Paracas, kde můžete relaxovat a sledovat plameňáky.

Poznejte Cusco naplno

Cusco je starobylé město Inků, které je plně zapsáno na seznam UNESCO. Španělští dobyvatelé postavili své město na místě obydlí starověkých národů, takže zde můžete cítit ducha sousedství dvou epoch.

 V Cuscu se zachovaly ruiny paláce nejvyššího Inka, přičemž Španělé zde vystavěli i řadu kostelů, paláců a muzeí v koloniálním stylu. V blízkosti Cusca je komplex Sacsayhuaman s trůnem Inků a nedaleko od Cusca můžete vidět i Pisac – město a pevnost Inků, kde jsou zachovány pozůstatky pyramidy a vesnice Chinchero.

Už víte, kam pojedete na dovolenou?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kostarika: Země adrenalinu a zážitků. Co zde navštívit a podniknout?

Jak se připravit na dlouhý let. Co smíte mít v příručním zavazadle a další tipy pro cestování do exotiky

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Existuje tolik různých způsobů, jak si s rodinou vyrobit vlastní ozdoby. A při jejich tvorbě můžete využít spoustu různých materiálů! Každý jistě máme doma třeba nějaký přebytečný papír, že ano? Máme pro vás jednoduché vánoční ozdoby, které si dnes večer můžete s dětmi vytvořit.
Aura nebo-li bioenergetické pole každého organismu, je něco jako atmosféra kolem země. Je to jakýsi neviditelný ochranný štít, chránící naše tělo před nemocemi a negacemi. Je aktuálním stavem toho, jak umíte věci duchovní, mentální a emoční ve svém životě prožívat a žít. Co všechno vám z fotografie aury vyčtou a jak s tím naložit? Vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži a přinášíme vám zajímavá zjištění.
Navodí příjemnou atmosféru, zahalí domov do úžasné vůně a podpoří relaxaci. Nejen taková kouzla svede aromaterapie, která se stala nedílnou součástí všech milovníků nádherných vůní. Láká aromaterapie i vás? Mrkněte se na pár podrobností, které vás zasvětí do tajů všech jejích podmanivých benefitů.
Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek