Úterý , 04. 10. 2022

František

Cestovatelský magazín: Peru. Objevte kouzlo této destinace

Peru je velmi zajímavá země oplývající především mnoha kulturními památkami starověkých civilizací a koloniální architekturou. Jedná se o neuvěřitelně rozmanitou zemi a ráj pro každého cestovatele. V našich představách může znít Peru jako zapadlá zemička, kde nic nenajdeme, ale opak je pravdou! Tajemné džungle, ztracená města, jezero Titicaca, delta Amazonky – právě za těmito zázraky turisté do Peru míří. Tato země Jižní Ameriky jim poskytne příležitost ocitnout se ve zcela jiné dimenzi.
Peru
Peru je místem, které každý touží navštívit. (foto: 123RF)

10. 08. 2021

Co je na Peru tak lákavého?

Dechberoucí krása údolí Amazonky sousedící s vysokohorskými pouštěmi a kaňony a také zasněžené vrcholky And, které nejsou tak daleko od náhorní plošiny poseté slanými močály – toto je jen nástin všech pokladů Peru. Nachází se zde pobřeží s útesy a tichomořskými břehy, Andské hory se svými vrcholy a domorodými obyvateli, oblast Amazonky a slavné vysoko položené jezero Titicaca. Peru můžete procestovat křížem krážem a vždy vás něco překvapí.

Co možná o Peru nevíte

Než někam vůbec vyrazíte, asi byste se měli seznámit s faktografií místa. Peru se oficiálně nazývá Peruánská republika a nachází se v Jižní Americe. Jedná se o zemi rozlohou 4x větší než Německo. Vlastně se jedná hned o třetí největší zemi v Jižní Americe hned po Brazílii a Argentině. Hlavní město se nazývá Lima a úřední jazyk obyvatel Peru je hlavně španělština. Jinak se v Peru hovoří ale až 50 jazyky, a to díky jeho etnické rozmanitosti. Platit zde můžete peruanským solem.

Kdy a kam do Peru odjet?

V Peru se střídají dvě roční období. Suché období trvá od května do října a mokré od listopadu do dubna. Proto je lepší jít do hor v červnu až srpnu a na exkurze do měst a po památkách se vypravit v období od prosince do března. Kam přesně vyrazit je na vás, protože Peru můžeme rozdělit zjednodušeně na 4 oblasti: pobřeží s pouští Atacama, vysoké Andy s nejvyšší horou Huascarán (6768 m. n. m.) a amazonský prales. Pokud jste milovníky přírody, rozhodně se pralesa nebojte, i zde jsou na turisty připraveni.

Machu Picchu je památka číslo jedna

V Peru musíte rozhodně navštívit ztracené město Machu Picchu. Zříceniny jsou pozůstatky inckých památek, které jako zázrakem přežily a které před 100 lety objevili místní obyvatelé. Více než 200 budov se schody, chrámy a náměstími – připravte se na obtížná stoupání, ale i dojmy, které vám zůstanou na celý život. Dávejte ale pozor na roční období.

K TÉMATU  Pivo nebo víno? Máme pro vás dobré zprávy. Ale i ty špatné

Machu Picchu není vůbec dobré navštěvovat v únoru, kdy je stezka Inků kvůli špatným podmínkám uzavřena. Nejlepší měsíce k návštěvě jsou tedy duben až říjen.

Příroda není o nic horší

Druhým nejoblíbenějším cílem prohlídek v Peru jsou přírodní místa. Poušť Nazca s kresbami v podobě lidí nebo vyvýšené jezero Titicaca vedou na seznamu turistů. Hlavním přístavem jezera je Puno, odkud můžete navštívit pyramidu Akapana. Jedno z nejkrásnějších měst v Peru je Arequipa s mnoha atrakcemi, odkud se můžete vydat ke kaňonu Colca. Kaňon se považuje za nejhlubší na světě. V Peru najdete také pláž s červeným pískem v parku Paracas, kde můžete relaxovat a sledovat plameňáky.

Poznejte Cusco naplno

Cusco je starobylé město Inků, které je plně zapsáno na seznam UNESCO. Španělští dobyvatelé postavili své město na místě obydlí starověkých národů, takže zde můžete cítit ducha sousedství dvou epoch.

 V Cuscu se zachovaly ruiny paláce nejvyššího Inka, přičemž Španělé zde vystavěli i řadu kostelů, paláců a muzeí v koloniálním stylu. V blízkosti Cusca je komplex Sacsayhuaman s trůnem Inků a nedaleko od Cusca můžete vidět i Pisac – město a pevnost Inků, kde jsou zachovány pozůstatky pyramidy a vesnice Chinchero.

Už víte, kam pojedete na dovolenou?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kostarika: Země adrenalinu a zážitků. Co zde navštívit a podniknout?

Jak se připravit na dlouhý let. Co smíte mít v příručním zavazadle a další tipy pro cestování do exotiky

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Proč na ruce mít hodinky, které jen ukazují čas? Mohou mít celou řadu další inteligentních funkcí, které nám mohou usnadnit život. Zejména pokud jsme ve spěchu a nemáme čas lovit mobilní telefon z kabelky či kapsy, abychom se podívali, kdo nám zrovna telefonuje. To je ale jen jedna z výhod chytrých hodinek. Podle čeho se dají vybírat chytré hodinky?
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Retro je v kurzu už několik let, a dotklo se i domácího osvětlení. Můžete si tak pořídit i lampu ve stylu vintage. Tedy věci, které se tváří, jako by za sebou měly celé věky. Toto designové osvětlení navíc vypadá, jako by pocházelo z období páry, a dá zařadit dokonce do kategorie steampunk. Takové industriální lampy vytvoří hřejivou atmosféru, a navíc můžete mít doma i úplný originál.
Téměř každá žena touží po ideální postavě. Rad, jak zaručeně zhubnout, jsou v časopisech i na internetu tisíce. Daň v podobě jojo-efektu nebo zdravotních problémů, kterou platí za drastické shazování kilogramů nebo nepochopené hubnoucí praktiky, je ovšem příliš veliká. Co takhle začít jednou pro vždy správně? Poradíme vám, jak na to!
Chloupky umí rapidně snížit ženské sebevědomí, a to zejména v létě, kdy nohy jsou to, co chceme ukazovat a odhalovat. Aby zely hladkostí a abychom se nebáli vzít si krátkou sukni či oblíbené šaty, depilace přichází vhod. Od epilace se liší několika výhodami.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek