Neděle , 21. 04. 2024

Alexandra

Jak vybrat vhodnou hypotéku na vaše bydlení

S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  
jak vybrat hypotéku
Půjčka na bydlení je téma, které se probíhá v nejedné rodině. (Foto: 123RF)

24. 08. 2021

Česká národní banka začíná zvyšovat úrokové sazby 

I když to ještě donedávna vypadalo, že se letošní rok ponese ve znamení nízkých úrokových sazeb, Česká národní banka nakonec zavelela trochu jinak. Před nějakou dobou se rozhodla přijít s vyššími úrokovými sazbami, podle čehož se banky začaly řídit.  Jak tedy vybrat hypotéku?

Při výběru jednoho poskytovatele hypotečních úvěrů sledujte několik parametrů a rozhodně se neuchylujte pouze k první nabídce, která vám přistane do e-mailové schránky. Srovnání hypoték se sice může jevit jako zprvu velmi zdlouhavé řešení situace, ale na druhou stranu je to krok, který vám pomůže najít to nejvýhodnější řešení.  

Jak vysokou půjčku potřebujete? 

Než se však i k samotnému srovnávání hypotečních úvěrů uchýlíte, pamatujte na jedno, a sice na prvotní výpočet požadované částky. Nemůžete hledat poskytovatele úvěru, pokud si nejste jistí tím, kolik budete potřebovat. Banky vám v současné době půjčí osmdesát až devadesát procent z kupní ceny nemovitosti. Zbylá procenta je zapotřebí si naspořit a mít je k dispozici.  

Spočítejte si, na kolik peněz pravděpodobně dosáhnete na základě vašeho měsíčního příjmu a výdajů, které zatím vykazujete. Popřemýšlejte nad dobou splácení a až poté se pusťte do porovnání jednotlivých nabídek.  

Úrok a hodnota RPSN 

Až si do online kalkulaček zadáte požadované parametry, nabídne se vám velká škála poskytovatelů úvěrů. Rozhodující nebude jen úroková sazba, i když se k ní upíná pozornost většiny z nás, ale spíše hodnota RPSN. 

Hodnota RPSN má o něco vyšší váhu než úroková sazba, která k úvěru náleží. Její součástí je totiž nejen úrok jako takový, ale také další poplatky, které s půjčkou na bydlení souvisí. Jedná se tedy o jakési shrnutí všeho, co zaplatíte navíc. A to je pro vás to klíčové, stěžejní zjištění. 

K TÉMATU  Dilema: kontaktní čočky nebo dioptrické brýle

Má úvěr pojištění? A je vůbec potřebné? 

Nejedna půjčka na bydlení ukrývá řadu úskalí. Zejména pokud oplývá příliš nízkým úrokem je se vší pravděpodobností někde zakopaný pes. Mnohdy je tím pomyslným psem pojištění, které však není zapotřebí sjednávat, pakliže si platíte kvalitně nastavené životní pojištění. To totiž pokrývá i rizika spjatá s půjčkou na bydlení.  

Pojištění hypotéky většinou spočívá v pojištění schopnosti splácet. Pokud si ho necháte sjednat při vyřizování hypotéky, může se vám rapidně prodražit a výše částky, kterou je nutné splatit, najednou vzroste i o dvě desetiny procenta.  

Jaké sankce hrozí a jak jsou na tom poplatky? 

Jak si vybrat ideální a vhodnou hypotéku na vaše bydlení? Při výběru půjčky na bydlení se rozhodně neukvapujte, abyste posléze svého rozhodnutí nelitovali. Raději se informujte o sankcích a poplatcích, které s půjčkou souvisí.  

Bohužel není ničím výjimečným, že se ve smlouvách stanovujících podmínky hypotéky nachází zbytečné poplatky nebo příliš vysoké sankce za nesplácení. Před podpisem je nutné si projít řádek po řádku a zjistit si, zdali je skutečně vše tak, jak jste si slovně sdělili. 

Doba fixace stojí za promyšlení 

Při sjednávání půjčky na bydlení si dále sjednáváte i dobu fixace čili období, během kterého zůstanou podmínky domluvené při zřizování hypotéky neměnné. Sem spadá výše úroků například. Zpravidla platí, že pokud si sjednáváte hypoteční úvěr za opravdu dobrých podmínek, dobu fixace se snažíte mít co nejdelší. Pokud ale očekáváte, že se zanedlouho stanou podmínky půjček na bydlení výhodnější, sjednáte si ji na kratší dobu. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Fixace hypotéky jako věčná otázka. Na jak dlouho úvěr zafixovat?

Alternativní bydlení. Existují i jiná řešení, než drahá hypotéka nebo pronájem

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Žraloci. Pro někoho jsou to velmi obávaní mořští tvorové, pro jiné fascinující živočichové, které by bylo úžasné více probádat a ochraňovat. Do podvědomí většiny z nás se žraloci, jakožto krvelačné bestie, zapsali předně Spielbergovým filmem Čelisti. Zároveň v posledních měsících a letech se stále dočítáme a doslýcháme o smrtelných útocích na lidi v destinacích, ve kterých bychom to zrovna nečekali.
Manželství je pro drtivou Čechů nedotknutelné. Téměř tři čtvrtiny Čechů nesouhlasí s uzákoněním manželství stejnopohlavních párů. Manželská práva ano, ale ne manželství, míní většina veřejnosti. Vyplývá to z aktuálního průzkumu.
Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu se v současné době podepisují na zdravotním stavu velkého procenta populace. Tyto každodenní návyky přinášejí mimo jiné i bolestivé otoky nohou a podporují vznik křečových žil. Jak se s těmito běžnými, avšak velmi nepříjemnými problémy vypořádat?
„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!
Že jste se rozhodly začít chodit na jógu? Protože umí protáhnout tělo, zpevnit, zklidnit. Jenže těch druhů! Která je tedy vhodná pro vás? Zjistili jsme to za vás.
Eva Urbaníková představuje nový film podle své knihy. Příliš osobní známost je o životní houpačce. Jednou jsi dole a jednou nahoře. Co se dělo při natáčení a co dalšího autorka veleúspěšné knihy ještě prozradila?
I ženy rády nosí trička. Lze je totiž kombinovat prakticky s jakýmkoliv kouskem oblečení. Hitem jsou bílá trička pod šaty na ramínka. Představíme vám trička pro ženy, které letos v létě můžete nosit všude.
Pokud patříte mezi znalce kávy a je to první věc, na kterou po probuzení myslíte, chápeme vás. Ale mějte se na pozoru. Pokud máte doma čtyřnohého přítele, je možné, že neodolá pokušení ochutnat ten horký nápoj. A zatímco lidé často potřebují na začátek dne kofeinový šok, káva rozhodně není něco, co by si měl dávat váš chlupatý společník. Jak konkrétně je spojení „káva a pes" škodlivé a co může způsobit?
Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Suchý únor se těší čím dál větší popularitě. Zatímco v zahraničí jede spíš ”dry january”, už proto že navazuje skvěle na novoroční předsevzetí, my Češi jsme spíš pro ten kratší měsíc bez alkoholu. I tak ty čtyři střízlivé týdny nemusí být žádná pruda, když si je zpříjemníte mocktaily.
Chcete si pořídit pejska, ale moc dobře si uvědomujete, že zanedlouho chcete založit rodinu? Možná z toho důvodu ztrácíte o pejska zájem, protože si říkáte, že pes a děti - to rozhodně nejde dohromady. Jenže opak je pravdou. Stačí si jen zvolit takové plemeno, které s dětmi bude opravdu skvěle vycházet. I když se to může jevit jako něco nereálného, psi jsou velice empatičtí a zejména některá plemena se o děti starají doslova jako o svá vlastní štěňata. Pořiďte si tedy svého čtyřnohého společníka a než si založíte rodinu, trochu si ho vycvičte. Můžete ho brát jako své první dítě a vyzkoušet si, co taková péče vlastně vyžaduje.

Výběr článků

Developerský projekt Vilapark Klamovka je zasazen do zeleného prostředí hlavního města, přitom v dosahu plné občanské vybavenosti. Pokud plánujete zůstat v metropoli, ovšem prahnete po klidné lokalitě, nadchnou vás nové byty v Praze 5. V následujících řádcích vám o lokalitě, nabízených bytech i celém projektu prozradíme více informací.
Pitbulové jsou od pohledu psi velice statní a mnoho lidí si tak myslí, že jsou agresivní a zlí. A ono je tomu právě naopak. Pokud je tento druh psa vychováván v lásce a dostatečné péči, dokáže se pro své pány a rodinu rozdat. Má dobré psí srdce a je to velký ochránce. Tato fakta dokazuje čin, který na internetu prezentoval Juan José, Mexičan, který se stará od štěněte o pitbula Hadese.
Migréna - každá žena ví, jak může onemocnění vyřadit ze života. Většinou člověka popadne ve chvíli, kdy na pár dní nastoupila do vlaku života také menstruace. Zatímco někoho provází celým tímto obdobím, u jiného nepobude déle než den. Aby vás nemocnění příště minulo, prozradíme vám, jak jí předcházet.

Nepřehlédněte

Pro pobyt v přírodě a při různých sportovních aktivitách venku jistě oceníte funkční oblečení, se kterým vás nepřekvapí žádné počasí ani nepříznivé podmínky. Proto bude nejlepší volbou softshellový materiál, s nímž se nemusíte bát žádného dobrodružství.
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek