Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Jak vybrat vhodnou hypotéku na vaše bydlení

S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  
jak vybrat hypotéku
Půjčka na bydlení je téma, které se probíhá v nejedné rodině. (Foto: 123RF)

24. 08. 2021

Česká národní banka začíná zvyšovat úrokové sazby 

I když to ještě donedávna vypadalo, že se letošní rok ponese ve znamení nízkých úrokových sazeb, Česká národní banka nakonec zavelela trochu jinak. Před nějakou dobou se rozhodla přijít s vyššími úrokovými sazbami, podle čehož se banky začaly řídit.  Jak tedy vybrat hypotéku?

Při výběru jednoho poskytovatele hypotečních úvěrů sledujte několik parametrů a rozhodně se neuchylujte pouze k první nabídce, která vám přistane do e-mailové schránky. Srovnání hypoték se sice může jevit jako zprvu velmi zdlouhavé řešení situace, ale na druhou stranu je to krok, který vám pomůže najít to nejvýhodnější řešení.  

Jak vysokou půjčku potřebujete? 

Než se však i k samotnému srovnávání hypotečních úvěrů uchýlíte, pamatujte na jedno, a sice na prvotní výpočet požadované částky. Nemůžete hledat poskytovatele úvěru, pokud si nejste jistí tím, kolik budete potřebovat. Banky vám v současné době půjčí osmdesát až devadesát procent z kupní ceny nemovitosti. Zbylá procenta je zapotřebí si naspořit a mít je k dispozici.  

Spočítejte si, na kolik peněz pravděpodobně dosáhnete na základě vašeho měsíčního příjmu a výdajů, které zatím vykazujete. Popřemýšlejte nad dobou splácení a až poté se pusťte do porovnání jednotlivých nabídek.  

Úrok a hodnota RPSN 

Až si do online kalkulaček zadáte požadované parametry, nabídne se vám velká škála poskytovatelů úvěrů. Rozhodující nebude jen úroková sazba, i když se k ní upíná pozornost většiny z nás, ale spíše hodnota RPSN. 

Hodnota RPSN má o něco vyšší váhu než úroková sazba, která k úvěru náleží. Její součástí je totiž nejen úrok jako takový, ale také další poplatky, které s půjčkou na bydlení souvisí. Jedná se tedy o jakési shrnutí všeho, co zaplatíte navíc. A to je pro vás to klíčové, stěžejní zjištění. 

K TÉMATU  10 nejoblíbenějších přehrad v ČR aneb kam na dovolenou

Má úvěr pojištění? A je vůbec potřebné? 

Nejedna půjčka na bydlení ukrývá řadu úskalí. Zejména pokud oplývá příliš nízkým úrokem je se vší pravděpodobností někde zakopaný pes. Mnohdy je tím pomyslným psem pojištění, které však není zapotřebí sjednávat, pakliže si platíte kvalitně nastavené životní pojištění. To totiž pokrývá i rizika spjatá s půjčkou na bydlení.  

Pojištění hypotéky většinou spočívá v pojištění schopnosti splácet. Pokud si ho necháte sjednat při vyřizování hypotéky, může se vám rapidně prodražit a výše částky, kterou je nutné splatit, najednou vzroste i o dvě desetiny procenta.  

Jaké sankce hrozí a jak jsou na tom poplatky? 

Jak si vybrat ideální a vhodnou hypotéku na vaše bydlení? Při výběru půjčky na bydlení se rozhodně neukvapujte, abyste posléze svého rozhodnutí nelitovali. Raději se informujte o sankcích a poplatcích, které s půjčkou souvisí.  

Bohužel není ničím výjimečným, že se ve smlouvách stanovujících podmínky hypotéky nachází zbytečné poplatky nebo příliš vysoké sankce za nesplácení. Před podpisem je nutné si projít řádek po řádku a zjistit si, zdali je skutečně vše tak, jak jste si slovně sdělili. 

Doba fixace stojí za promyšlení 

Při sjednávání půjčky na bydlení si dále sjednáváte i dobu fixace čili období, během kterého zůstanou podmínky domluvené při zřizování hypotéky neměnné. Sem spadá výše úroků například. Zpravidla platí, že pokud si sjednáváte hypoteční úvěr za opravdu dobrých podmínek, dobu fixace se snažíte mít co nejdelší. Pokud ale očekáváte, že se zanedlouho stanou podmínky půjček na bydlení výhodnější, sjednáte si ji na kratší dobu. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Fixace hypotéky jako věčná otázka. Na jak dlouho úvěr zafixovat?

Alternativní bydlení. Existují i jiná řešení, než drahá hypotéka nebo pronájem

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
Inspirace nikdy není dost, což platí nejen v případě, kdy sestavujeme nové outfity, ale i tehdy, kdy chceme zazářit s neodolatelným lookem. A protože sociální sítě byly a vždy budou nekonečným zdrojem nápadů, vybrali jsme pro vás ty nejlepší zahraniční beauty blogerky, které prostě nesmíte přehlédnout. Mrkněte na ně!
Jste milovnicí masáží a máte pocit, že znáte už všechny nazpaměť a přesně víte, jak která masáž probíhá? V tom případě vězte, že existují i masáže, které rozhodně neznáte a které jste ještě nikdy v životě nezažili. Jak to víme? Protože jsou natolik neobvyklé, že v našich končinách se téměř nevyskytují. Které to jsou?
Vždycky jsem si myslela, že rodiče mohou mít jednání svých dětí pod kontrolou a dokážou je ochránit před nebezpečím. Vždy, když jsem slyšela nějaký příběh k tomuto tématu, tak jsem byla paní chytrá, prý mně by se to stát nemohlo, já bych to poznala, moje dítě je poučeno, blá, blá, blá…. No, nikdy neříkej nikdy a to mé určité povyšování, že já jsem lepší matkou rychle vzalo za své. Setkala jsem se s tím tak z blízka, že bych to opravdu nikomu nepřála.
Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?

Nepřehlédněte

Druhů čaje existuje skutečně nepřeberné množství. Čaj, to je životní styl, rituál, který se opakuje dnes a denně. Někdy jím zaháníme žízeň, jindy ho pijeme na chuť. Ovocný nebo bylinný čaj známe dozajista všichni, ale už méně jsou nám známé jejich účinky nebo podrobnější dělení. Pojďme se proto na čaje podívat společně.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek