Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Jak vybrat vhodnou hypotéku na vaše bydlení

S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  
jak vybrat hypotéku
Půjčka na bydlení je téma, které se probíhá v nejedné rodině. (Foto: 123RF)

24. 08. 2021

Česká národní banka začíná zvyšovat úrokové sazby 

I když to ještě donedávna vypadalo, že se letošní rok ponese ve znamení nízkých úrokových sazeb, Česká národní banka nakonec zavelela trochu jinak. Před nějakou dobou se rozhodla přijít s vyššími úrokovými sazbami, podle čehož se banky začaly řídit.  Jak tedy vybrat hypotéku?

Při výběru jednoho poskytovatele hypotečních úvěrů sledujte několik parametrů a rozhodně se neuchylujte pouze k první nabídce, která vám přistane do e-mailové schránky. Srovnání hypoték se sice může jevit jako zprvu velmi zdlouhavé řešení situace, ale na druhou stranu je to krok, který vám pomůže najít to nejvýhodnější řešení.  

Jak vysokou půjčku potřebujete? 

Než se však i k samotnému srovnávání hypotečních úvěrů uchýlíte, pamatujte na jedno, a sice na prvotní výpočet požadované částky. Nemůžete hledat poskytovatele úvěru, pokud si nejste jistí tím, kolik budete potřebovat. Banky vám v současné době půjčí osmdesát až devadesát procent z kupní ceny nemovitosti. Zbylá procenta je zapotřebí si naspořit a mít je k dispozici.  

Spočítejte si, na kolik peněz pravděpodobně dosáhnete na základě vašeho měsíčního příjmu a výdajů, které zatím vykazujete. Popřemýšlejte nad dobou splácení a až poté se pusťte do porovnání jednotlivých nabídek.  

Úrok a hodnota RPSN 

Až si do online kalkulaček zadáte požadované parametry, nabídne se vám velká škála poskytovatelů úvěrů. Rozhodující nebude jen úroková sazba, i když se k ní upíná pozornost většiny z nás, ale spíše hodnota RPSN. 

Hodnota RPSN má o něco vyšší váhu než úroková sazba, která k úvěru náleží. Její součástí je totiž nejen úrok jako takový, ale také další poplatky, které s půjčkou na bydlení souvisí. Jedná se tedy o jakési shrnutí všeho, co zaplatíte navíc. A to je pro vás to klíčové, stěžejní zjištění. 

K TÉMATUMocný nástroj, který vám přinese štěstí. O čem je řeč?

Má úvěr pojištění? A je vůbec potřebné? 

Nejedna půjčka na bydlení ukrývá řadu úskalí. Zejména pokud oplývá příliš nízkým úrokem je se vší pravděpodobností někde zakopaný pes. Mnohdy je tím pomyslným psem pojištění, které však není zapotřebí sjednávat, pakliže si platíte kvalitně nastavené životní pojištění. To totiž pokrývá i rizika spjatá s půjčkou na bydlení.  

Pojištění hypotéky většinou spočívá v pojištění schopnosti splácet. Pokud si ho necháte sjednat při vyřizování hypotéky, může se vám rapidně prodražit a výše částky, kterou je nutné splatit, najednou vzroste i o dvě desetiny procenta.  

Jaké sankce hrozí a jak jsou na tom poplatky? 

Jak si vybrat ideální a vhodnou hypotéku na vaše bydlení? Při výběru půjčky na bydlení se rozhodně neukvapujte, abyste posléze svého rozhodnutí nelitovali. Raději se informujte o sankcích a poplatcích, které s půjčkou souvisí.  

Bohužel není ničím výjimečným, že se ve smlouvách stanovujících podmínky hypotéky nachází zbytečné poplatky nebo příliš vysoké sankce za nesplácení. Před podpisem je nutné si projít řádek po řádku a zjistit si, zdali je skutečně vše tak, jak jste si slovně sdělili. 

Doba fixace stojí za promyšlení 

Při sjednávání půjčky na bydlení si dále sjednáváte i dobu fixace čili období, během kterého zůstanou podmínky domluvené při zřizování hypotéky neměnné. Sem spadá výše úroků například. Zpravidla platí, že pokud si sjednáváte hypoteční úvěr za opravdu dobrých podmínek, dobu fixace se snažíte mít co nejdelší. Pokud ale očekáváte, že se zanedlouho stanou podmínky půjček na bydlení výhodnější, sjednáte si ji na kratší dobu. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Fixace hypotéky jako věčná otázka. Na jak dlouho úvěr zafixovat?

Alternativní bydlení. Existují i jiná řešení, než drahá hypotéka nebo pronájem

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.
Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?
Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.
Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.
Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.

Nepřehlédněte

Kdo by dnes neznal zlatý devadesátkový hit jménem ledvinky. Během devadesátých let se jednalo o velice stylový kousek, který se nejčastěji kombinoval s batikovanými tričky a zvonovými kalhoty, případně se stejnými kalhotami a halenkou se zvonovými rukávy. Když se však ledvinky najednou stáhly z trhu, mnohé ženy to sice oplakaly, ale nakonec se se skutečností smířily - ledvinky už zkrátka nejsou v módě. Jejich žhavé kousky byly odhozeny do koše nebo zapadly hluboko do skříně. Jenže to je škoda. Každý módní trend totiž jednou ožije a ledvinky opravdu nejsou výjimkou.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek