Čtvrtek , 02. 02. 2023

Nela a Hromnice

Zahraniční dovolená aneb jak se zabalit do letadla?

Letní sezóna odstartovaná a vy již jistě máte plány, ne-li již zaplacené dovolené. Cestovní horečka stoupá, vy se těšíte, nicméně máte před sebou nějaké ty výzvy. A to předně v podobě balení, chystáte-li se cestovat letecky.
do letadla
Cestujete daleko a nevíte si rady, jak si zabalit do letadla? Poradíme vám.

28. 06. 2022

Odbavené zavazadlo

Cestujete-li na vyšší počet dnů, myšleno minimálně týden, jistě jste si k zájezdu či samotné letence nechali zajistit zavazadlo k odbavení. Do tohoto zavazadla můžete dát nejen větší množství svých věcí, ale zároveň ty, které s sebou do letadla vzít nesmíte, o tom více uvnitř článku.

Vhodné kabinové zavazadlo

Prvotně byste si měli pořídit vhodné zavazadlo s sebou na palubu. Každý přepravce má na svých oficiálních stránkách zveřejněné rozměry zavazadla, jež byste měli dodržovat a řídit se dle nich. Zvolením zavazadla se správnými rozměry si ušetříte případné poplatky navíc nebo situaci, kdy vám zavazadlo, které jste plánovali vzít si do letadla, odbaví.

Takové zavazadlo byste měli zvolit nejen dle rozměrů, ale aby současně mělo samo o sobě nízkou váhu. Trh jich nabízí nepřeberné množství, jistě si to své, nejvíce líbivé, najdete.

Myslete na váhový limit

Nejen zavazadla k odbavení, ale i ta příruční do letadla mají svá váhová omezení. Před cestou si raději váhu zavazadla ověřte, zbytečně byste mohli na letišti platit navíc nebo být nuceni se věcí zbavit.

Oblečení

Máte strach, že vám v letadle nebo v cílové destinaci bude chladněji? Ano, vrstvu navíc si rozhodně vezměte s sebou, ale do příručního zavazadla ji nebalte, zbytečně byste si zabrali tolik potřebné místo. Vezměte si vrstvy na sebe, klidně dvě trička, mikinu a ještě bundu. Nebo můžete i lehké boty jako jsou žabky nebo sandále dát do zavazadla k odbavení a na sebe na cestu si vzít uzavřené boty, co jsou těžší.

balení
Cenné místo ušetříte tím, že na sebe větší a těžší oblečení obléknete.

Navíc v letadle bývá často zima, takže se vám nějaký ten kus oblečení na sobě bude hodit.

Cennosti všude s sebou

Cokoli cenné a potřebné noste vždy u sebe, ale hlavně si vše velmi střežte. Pasy, peněženky, platební karty, mobilní telefony, klíče, to jsou samozřejmosti. Berete-li s sebou například tablet, sluchátka nebo laptop, mějte ho raději též u sebe. Tato zařízení budete muset při kontrole vyndat z tašky ven, nicméně je to i tak bezpečnější.

K TÉMATU  Nedobytné zavazadlo. Někdo se zamyslel a navrhl praktický batoh, který nemá soupeře

Elektronika vám zároveň pomůže zkrátit dobu letu a zahnat nudu, musí být ale v leteckém módu.

Nejen cestovní pas či občanský průkaz, ale i další doklady jako je řidičský průkaz, kartička pojištěnce, to vše mějte u sebe. Nejlépe na těle. Jedním z bezpečných způsobů je tyto doklady uschovat do uzavíratelné plastové schránky a tu mít například pověšenou na krku nebo zapnutou v oblečení, co máte na sobě.

Svačinka

Cestování se mnohdy protáhne a může se stát, že se delší dobu ocitnete bez možnosti občerstvení. Připravte si drobné pochutiny dopředu nebo si je kupte přímo na letišti. A nezapomeňte na lahev čisté vody.

Toaletní potřeby

Toaletní potřeby a veškeré tekuté látky jako odličovač, mýdlo, šampon, se nesmí brát do letadla na palubu. Výjimku tvoří malá množství do 100 ml, takovou kosmetiku si přelijete do plastových cestovních lahviček a dáte do uzavíratelného sáčku.

kosmetika
Do letadla nemůžete vzít kosmetiku jen tak, jak ji seberete z poličky.

Do batohu či palubního zavazadla dejte doma tyhle věci někam nahoru, snáze se vám pak budou vyndávat na pás během letištní kontroly. Rozmyslete si, bez čeho se během cesty neobejdete a sbalte si jen to naprosto nepostradatelné. Nebo si pořiďte hodně cestovních lahviček.

Malá lékárnička

Někdy se při letu nemusíte cítit ve své kůži, ba dokonce se vám může udělat velice nevolno. Je více než moudré těmto stavům předejít nebo minimálně být na ně připraveni. Přibalte si k sobě do letadla prášky proti nevolnosti, kapesníčky, vlhčené ubrousky, žvýkačky, raději i náplasti či špunty do uší.

Malé nůžtičky ale zabalte do svého zavazadla k odbavení. Ty do této lékárničky nepatří. Ovšem na některých letištích v kosmetické taštičce projdou.

Létání s dětmi

Cestujete-li s dětmi, je potřebné myslet předně na ně, jak jim nejvíce zpříjemnit cestu a zároveň tedy i sobě. Přibalte jim věci, co mají rády, ať už jsou to nějaké menší hračky, malování, knížky nebo tablet s pohádkami a sluchátky.

K TÉMATU  Cestovní pojištění je nutné. Co dělat a jak se zachovat, když vás na dovolené potká smůla

Cestovní polštářek

Letíte-li delší dobu, tento moderní výdobytek je nenahraditelný, samozřejmě je potřebné uvážit, zda na to máte v zavazadle prostor, ale když ho na letišti budete nosit kolem krku, problém je vyřešený.

Cestovní polštářek můžete obohatit o masku na oči a špunty do uší pro ještě klidnější odpočinek.

Knihy

Jste-li vášnivými čtenáři či si rádi touto aktivitou zkrátíte hodiny v letadle, kniha je perfektní volba. V rámci ušetření místa a hmotnosti doporučujeme variantu čtečky nebo tabletu, kde si můžete uložit velké množství čtiva.

Přenosná nabíječka

Pokud budete mobilní telefon či tablet během cesty hojně využívat, sežeňte si skladnou přenosnou nabíječku. Můžete si tak krátit čas po delší dobu.

Co na palubu nepatří

Jsou věci, které vám v žádném případě neprojdou kontrolou. Mezi ně se řadí hořlaviny, střelné zbraně, ostré předměty, tekutiny, nářadí, kempingové vybavení a další různé kategorie. Jestliže chcete převážet něco speciálního, je dobré podívat se na webové stránky dané letecké společnosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

7 tipů, jak zvládnout v klidu a bez nervů první let

S dítětem na letišti a v letadle. Cestovní doklady, jídlo na palubě a další praktické informace, které je dobré vědět před odletem

Zdroje článku:
www.traveltips.com, www.seatmaestro.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.
Na období vánočních svátků se těší téměř celý svět. Na tu chvíli, kdy konečně utichne veškerý hektický život a všichni se oddávají společnému stolování a klidu při sledování pohádek. Ne všude jsou ale tak pohodové vánoční zvyky jako u nás, nebo přinejmenším tak normální zvyky. Podívejte se na ty nejpodivnější vánoční tradice, které rádi přenecháte ostatním zemím.
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...
Podzim je tady. Cítíme to nejen ve vzduchu, ale také to vidíme - listy stromů se začínají zbarvovat a okenní parapety opouští letní rostliny, které je třeba zazimovat. Jelikož jsou nyní okenní parapety prázdné, je načase je něčím oživit. Pojďme si zmínit několik rostlin, které vydrží i chladné podzimní dny.  
Nakupování na internetu je bezesporu denní chléb prakticky každého. Zatímco před úderem koronavirové pandemie jsme z internetu objednávali pouze oblečení, nábytek nebo elektroniku, v době karantény jsme si zamilovali rozvoz jídla i potravin až před práh našeho domu.
Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek