Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Zahraniční dovolená aneb jak se zabalit do letadla?

Letní sezóna odstartovaná a vy již jistě máte plány, ne-li již zaplacené dovolené. Cestovní horečka stoupá, vy se těšíte, nicméně máte před sebou nějaké ty výzvy. A to předně v podobě balení, chystáte-li se cestovat letecky.
do letadla
Cestujete daleko a nevíte si rady, jak si zabalit do letadla? Poradíme vám.

28. 06. 2022

Odbavené zavazadlo

Cestujete-li na vyšší počet dnů, myšleno minimálně týden, jistě jste si k zájezdu či samotné letence nechali zajistit zavazadlo k odbavení. Do tohoto zavazadla můžete dát nejen větší množství svých věcí, ale zároveň ty, které s sebou do letadla vzít nesmíte, o tom více uvnitř článku.

Vhodné kabinové zavazadlo

Prvotně byste si měli pořídit vhodné zavazadlo s sebou na palubu. Každý přepravce má na svých oficiálních stránkách zveřejněné rozměry zavazadla, jež byste měli dodržovat a řídit se dle nich. Zvolením zavazadla se správnými rozměry si ušetříte případné poplatky navíc nebo situaci, kdy vám zavazadlo, které jste plánovali vzít si do letadla, odbaví.

Takové zavazadlo byste měli zvolit nejen dle rozměrů, ale aby současně mělo samo o sobě nízkou váhu. Trh jich nabízí nepřeberné množství, jistě si to své, nejvíce líbivé, najdete.

Myslete na váhový limit

Nejen zavazadla k odbavení, ale i ta příruční do letadla mají svá váhová omezení. Před cestou si raději váhu zavazadla ověřte, zbytečně byste mohli na letišti platit navíc nebo být nuceni se věcí zbavit.

Oblečení

Máte strach, že vám v letadle nebo v cílové destinaci bude chladněji? Ano, vrstvu navíc si rozhodně vezměte s sebou, ale do příručního zavazadla ji nebalte, zbytečně byste si zabrali tolik potřebné místo. Vezměte si vrstvy na sebe, klidně dvě trička, mikinu a ještě bundu. Nebo můžete i lehké boty jako jsou žabky nebo sandále dát do zavazadla k odbavení a na sebe na cestu si vzít uzavřené boty, co jsou těžší.

balení
Cenné místo ušetříte tím, že na sebe větší a těžší oblečení obléknete.

Navíc v letadle bývá často zima, takže se vám nějaký ten kus oblečení na sobě bude hodit.

Cennosti všude s sebou

Cokoli cenné a potřebné noste vždy u sebe, ale hlavně si vše velmi střežte. Pasy, peněženky, platební karty, mobilní telefony, klíče, to jsou samozřejmosti. Berete-li s sebou například tablet, sluchátka nebo laptop, mějte ho raději též u sebe. Tato zařízení budete muset při kontrole vyndat z tašky ven, nicméně je to i tak bezpečnější.

K TÉMATU  6 věcí, co ženy tajně dělají, ale nikdy by to nepřiznaly nahlas?

Elektronika vám zároveň pomůže zkrátit dobu letu a zahnat nudu, musí být ale v leteckém módu.

Nejen cestovní pas či občanský průkaz, ale i další doklady jako je řidičský průkaz, kartička pojištěnce, to vše mějte u sebe. Nejlépe na těle. Jedním z bezpečných způsobů je tyto doklady uschovat do uzavíratelné plastové schránky a tu mít například pověšenou na krku nebo zapnutou v oblečení, co máte na sobě.

Svačinka

Cestování se mnohdy protáhne a může se stát, že se delší dobu ocitnete bez možnosti občerstvení. Připravte si drobné pochutiny dopředu nebo si je kupte přímo na letišti. A nezapomeňte na lahev čisté vody.

Toaletní potřeby

Toaletní potřeby a veškeré tekuté látky jako odličovač, mýdlo, šampon, se nesmí brát do letadla na palubu. Výjimku tvoří malá množství do 100 ml, takovou kosmetiku si přelijete do plastových cestovních lahviček a dáte do uzavíratelného sáčku.

kosmetika
Do letadla nemůžete vzít kosmetiku jen tak, jak ji seberete z poličky.

Do batohu či palubního zavazadla dejte doma tyhle věci někam nahoru, snáze se vám pak budou vyndávat na pás během letištní kontroly. Rozmyslete si, bez čeho se během cesty neobejdete a sbalte si jen to naprosto nepostradatelné. Nebo si pořiďte hodně cestovních lahviček.

Malá lékárnička

Někdy se při letu nemusíte cítit ve své kůži, ba dokonce se vám může udělat velice nevolno. Je více než moudré těmto stavům předejít nebo minimálně být na ně připraveni. Přibalte si k sobě do letadla prášky proti nevolnosti, kapesníčky, vlhčené ubrousky, žvýkačky, raději i náplasti či špunty do uší.

Malé nůžtičky ale zabalte do svého zavazadla k odbavení. Ty do této lékárničky nepatří. Ovšem na některých letištích v kosmetické taštičce projdou.

Létání s dětmi

Cestujete-li s dětmi, je potřebné myslet předně na ně, jak jim nejvíce zpříjemnit cestu a zároveň tedy i sobě. Přibalte jim věci, co mají rády, ať už jsou to nějaké menší hračky, malování, knížky nebo tablet s pohádkami a sluchátky.

K TÉMATU  Podivné vánoční tradice ze světa. Kde večeří KFC a komu nosí dárky čarodějnice?

Cestovní polštářek

Letíte-li delší dobu, tento moderní výdobytek je nenahraditelný, samozřejmě je potřebné uvážit, zda na to máte v zavazadle prostor, ale když ho na letišti budete nosit kolem krku, problém je vyřešený.

Cestovní polštářek můžete obohatit o masku na oči a špunty do uší pro ještě klidnější odpočinek.

Knihy

Jste-li vášnivými čtenáři či si rádi touto aktivitou zkrátíte hodiny v letadle, kniha je perfektní volba. V rámci ušetření místa a hmotnosti doporučujeme variantu čtečky nebo tabletu, kde si můžete uložit velké množství čtiva.

Přenosná nabíječka

Pokud budete mobilní telefon či tablet během cesty hojně využívat, sežeňte si skladnou přenosnou nabíječku. Můžete si tak krátit čas po delší dobu.

Co na palubu nepatří

Jsou věci, které vám v žádném případě neprojdou kontrolou. Mezi ně se řadí hořlaviny, střelné zbraně, ostré předměty, tekutiny, nářadí, kempingové vybavení a další různé kategorie. Jestliže chcete převážet něco speciálního, je dobré podívat se na webové stránky dané letecké společnosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

7 tipů, jak zvládnout v klidu a bez nervů první let

S dítětem na letišti a v letadle. Cestovní doklady, jídlo na palubě a další praktické informace, které je dobré vědět před odletem

Zdroje článku:
www.traveltips.com, www.seatmaestro.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Umíte si představit kuchyni bez lednice? Lednice a mrazák zkrátka patří k našemu životu. Denně je používáme, snažíme se je mít neustále plné. Na co však zapomínáme, tak je péče o ně. Především o lednici, kterou používáme trochu více než mrazák, bychom měli správně a dostatečně pečovat. Jenom tak dosáhneme správného efektu, který na potraviny lednice má.  
Móda je tématem, které zajímá především ženy. Samozřejmě že existují i pánové, jež se vyznají v módních trendech, a dokonce je baví je sledovat. Ale spíše je to doménou žen, které na toto téma jsou schopné vést se svými kamarádkami dlouhé dialogy. Největším problémem bývá si vytvořit vlastní šatník. S ním se potýká spousta žen. Tápou a zkoušejí a hledají rady a inspiraci. Řešením by mohl být kapslový šatník. Co je jeho podstatou?
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení
Česnek je jedna z nejzdravějších potravin na světě. Odhání bacily, viry i upíry a je ceněným čističem cév a celého těla. I když se situace už hodně zlepšila, opravdu kvalitní česnek je na českém trhu stále poměrně nedostatkovým zbožím a pokud už je kvalitní, bývá velmi drahý
S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.
Problémů, které člověka dokážou potrápit, je celá spousta. Mezi ně patří také zánět močových cest, který je velmi bolestivou zdravotní potíží. Ať už postihne ženu nebo muže, umí vyvolat nepříjemné pocity a dokáže člověka potrápit. Proto si pojďme prozradit, jak ho vyléčit.
Tohle jistě všechny známe… Ani se nenadějete, chvilku zůstanete na sluníčku (ať už odpočívat nebo pracovat) a večer se pak doma nestačíte divit, jak máte červená ramena, záda nebo jinou část těla. Je to nepříjemné, člověku se špatně spí, pokožka je napjatá, citlivá. Kolikrát je obtěžující i nošení různého oblečení s ramínky, těsnějšími okraji. Jak si můžete v takovou chvíli pomoct a dát svou pokožku zase rychle do pořádku?
Po dlouhé a poměrně chladné zimě nám do schránek doputuje každoroční vyúčtování za energie. A mnozí se naprosto zhrozí, jelikož nejen, že musí doplácet, ale doplatek je doslova do nebe volající. V této chvíli nemohou dělat nic jiného než se zavřenými oči šek odeslat, a poté přemýšlet, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Ono to ostatně není nic těžkého, tipy na několik úsporných opatření vám přinášíme.
Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.

Nepřehlédněte

Vietnam je turisty hojně navštěvovaný, a to zcela zaslouženě. Je to nádherná země s přátelskými lidmi, krásnou přírodou, zajímavou faunou a flórou, architekturou, historií i jídlem. Po Vietnamu můžete klidně cestovat týdny, nebo dokonce měsíce, a stále vám zůstanou neprozkoumaná místa. Co navštívit ze všeho nejdříve?
Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek