Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Jak začít jíst zdravě. Začínejte zlehka, to je první krok

Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...
jak začít jíst zdravě
Zdravé stravování pro zdravé tělo. (foto: 123RF)

28. 07. 2021

Proč to chcete?

Jak začít jíst zdravě? Pro začátek začnu s velmi důležitou věcí. Abyste se vůbec odhodlali a toto odhodlání vám zůstalo, tak vás musí něco MOTIVOVAT. Musíte mít nějaký DŮVOD k tomu, proč chcete jíst zdravě. Někoho z vás bude motivovat dosažení krásné postavy. Druhého může motivovat zlepšení zdravotního stavu. Každý má svou vlastní motivaci a důvod, proč chce se zdravou stravou začít.

Držte se své motivace a tento důvod si neustále připomínat. To vás bude držet na vaší cestě. Když si ujasníte, PROČ to chcete a že to chcete opravdu OD SRDCE vy sami. Že vás do toho nikdo nenutí, ale že je to vaše touha toho dosáhnout.

Jak začít jíst zdravě? Začněte zlehka

Spoustu lidí nezačne nebo nevytrvá, protože si myslí, že to je něco náročného. Naloží na sebe hodně. Chtějí ze dne na den jíst úplně ukázkově. Chtějí ze dne na den vyřadit všechno nezdravé jídlo z jejich domu. Jde ale o to, že pokud jste byli doposud zvyklí na nějaký režim stravování a chcete to ze dne na den naprosto změnit, tak to pro vás a pro váš mozek může být opravdu náročné.

Proto začněte zlehka. První můžete začít s omezením cukru. Vynechejte sladkosti, které jste si každý den dopřávali. Dalším krokem může být zařazení více ovoce a zeleniny do vašeho jídelníčku. Poté omezení bílého pečiva a zařazení celozrnného a kvalitního pečiva. Pak také dodržování pitného režimu. Omezení sladkých nápojů, alkoholu, a naopak zařazení čisté vody, kterou si můžete dochutit například citrónem, limetkou či pomerančem.

Nemusí to být utrpení!

Dalším problémem je to, že se toho lidé bojí! Že je to nějaké utrpení, že je zdravé jídlo bez chuti, že musí držet nějakou dietu, že toho jídla bude málo. Ano, může to tak být, pokud nemáte přehled ve zdravém stravování a nastavíte si to v začátcích špatně. Zdravá strava může být opravdu chutná. A to, že musíte držet nějakou dietu nebo že jídla bude méně, tak je opravdu mýtus.

K TÉMATU  Zajímavé skutečnosti o levácích. Existují i mezi zvířaty. V čem vynikají a jak jsou na tom zdravotně? Tohle jste možná netušily!

Lidské tělo spaluje, když má DOSTATEK JÍDLA. Naopak když ho trestáte malými porcemi, tak ano, možná rychle zhubnete, ale poté zhubnutá kila opět naberete zpět. 

Proto to dělejte hned od začátku správně. Najděte si někoho, kdo zdravému stravování rozumí a pomůže vám v tom. Nebo si nechte sestavit kvalitní jídelníček. Tohle je něco, co vám může opravdu pomoci. Protože uvidíte, že to žádné utrpení není. A že to není ani o dietách a hladovění. Naopak je to o pestré a kvalitní stravě, která se dá připravit fakt chutně!

Najděte si v tom vášeň

Představte si, že byste začali se zdravou stravou a našli byste v tom vaši velkou náplň. Ano, to se opravdu může stát. Znám spoustu lidí, kteří se začali zdravě stravovat a našli v tom vášeň. Bavilo je vymýšlet nové zdravé recepty. Zkoušet nové chutě, experimentovat. Já osobně jsem to také tak měla, stalo se to mou vášní a nyní k tomu dokonce motivuji druhé!

Před několika lety bych tomu absolutně nevěřila. Každý den Nutella, sladké nápoje a milovala jsem pizzu a kebab. Proto když jsem to dokázala já a spoustu dalších lidí, tak proč ne vy? 

Opravdu to jde. Najděte si v tom něco, co vás bude bavit. Sdílejte vaše zdravé recepty s ostatními lidmi. Vytvářejte nové chutě a zapisujte si je. Tohle vám pomůže udržet si motivaci a vytrvat u toho. Protože to pro vás nebude utrpení, ale naopak zábava. Něco, na co se budete těšit. Takže si nezapomeňte ujasnit, PROČ chcete jíst zdravě, začněte zlehka, dělejte to správně, zamilujte si to a máte vyhráno!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči

K TÉMATU  Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Špenát místo ledového salátu, avokádo místo majonézy. Co ještě můžete zkusit nahradit něčím zdravějším.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!
Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
Praní prádla je každotýdenní činnost, ke které se musí přistoupit. Koše totiž začínají přetékávat a člověk najednou nemá, co na sebe. Je proto klíčové, abychom našemu použitému oblečení zase vdechli nový život. Jenže jak k praní prádla přistupovat? 
V počátcích každého vztahu je velmi těžké odhadnout, jak je ten druhý naladěn, jaká témata ho uvádějí do rozpaků a které mu naopak vůbec nevadí, nebo ho dokonce těší. Pokud spolu ale trávíte romantický večer, vždycky dopadne velmi nechvalně, pokud stočíte řeč na jedno z níže uvedených témat.
Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.
Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
Fóbie - psychická porucha, která jde ruku v ruce s úzkostmi. Definovat ji lze jako chorobný strach vůči lidem, věcem, objektům nebo vůči konkrétním situacím. Mnohdy nejsou vysvětlitelné, mnohdy si je neseme už z dětství nebo z tohoto období života vychází. Pro mnohé jsou však denním chlebem. Trpí jimi také ženy.

Nepřehlédněte

Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek