Úterý , 04. 10. 2022

František

Jak začít jíst zdravě. Začínejte zlehka, to je první krok

Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...
jak začít jíst zdravě
Zdravé stravování pro zdravé tělo. (foto: 123RF)

28. 07. 2021

Proč to chcete?

Jak začít jíst zdravě? Pro začátek začnu s velmi důležitou věcí. Abyste se vůbec odhodlali a toto odhodlání vám zůstalo, tak vás musí něco MOTIVOVAT. Musíte mít nějaký DŮVOD k tomu, proč chcete jíst zdravě. Někoho z vás bude motivovat dosažení krásné postavy. Druhého může motivovat zlepšení zdravotního stavu. Každý má svou vlastní motivaci a důvod, proč chce se zdravou stravou začít.

Držte se své motivace a tento důvod si neustále připomínat. To vás bude držet na vaší cestě. Když si ujasníte, PROČ to chcete a že to chcete opravdu OD SRDCE vy sami. Že vás do toho nikdo nenutí, ale že je to vaše touha toho dosáhnout.

Jak začít jíst zdravě? Začněte zlehka

Spoustu lidí nezačne nebo nevytrvá, protože si myslí, že to je něco náročného. Naloží na sebe hodně. Chtějí ze dne na den jíst úplně ukázkově. Chtějí ze dne na den vyřadit všechno nezdravé jídlo z jejich domu. Jde ale o to, že pokud jste byli doposud zvyklí na nějaký režim stravování a chcete to ze dne na den naprosto změnit, tak to pro vás a pro váš mozek může být opravdu náročné.

Proto začněte zlehka. První můžete začít s omezením cukru. Vynechejte sladkosti, které jste si každý den dopřávali. Dalším krokem může být zařazení více ovoce a zeleniny do vašeho jídelníčku. Poté omezení bílého pečiva a zařazení celozrnného a kvalitního pečiva. Pak také dodržování pitného režimu. Omezení sladkých nápojů, alkoholu, a naopak zařazení čisté vody, kterou si můžete dochutit například citrónem, limetkou či pomerančem.

Nemusí to být utrpení!

Dalším problémem je to, že se toho lidé bojí! Že je to nějaké utrpení, že je zdravé jídlo bez chuti, že musí držet nějakou dietu, že toho jídla bude málo. Ano, může to tak být, pokud nemáte přehled ve zdravém stravování a nastavíte si to v začátcích špatně. Zdravá strava může být opravdu chutná. A to, že musíte držet nějakou dietu nebo že jídla bude méně, tak je opravdu mýtus.

K TÉMATU  Co udělá chilli paprička s vaším zdravím? Klidně si ji dejte!

Lidské tělo spaluje, když má DOSTATEK JÍDLA. Naopak když ho trestáte malými porcemi, tak ano, možná rychle zhubnete, ale poté zhubnutá kila opět naberete zpět. 

Proto to dělejte hned od začátku správně. Najděte si někoho, kdo zdravému stravování rozumí a pomůže vám v tom. Nebo si nechte sestavit kvalitní jídelníček. Tohle je něco, co vám může opravdu pomoci. Protože uvidíte, že to žádné utrpení není. A že to není ani o dietách a hladovění. Naopak je to o pestré a kvalitní stravě, která se dá připravit fakt chutně!

Najděte si v tom vášeň

Představte si, že byste začali se zdravou stravou a našli byste v tom vaši velkou náplň. Ano, to se opravdu může stát. Znám spoustu lidí, kteří se začali zdravě stravovat a našli v tom vášeň. Bavilo je vymýšlet nové zdravé recepty. Zkoušet nové chutě, experimentovat. Já osobně jsem to také tak měla, stalo se to mou vášní a nyní k tomu dokonce motivuji druhé!

Před několika lety bych tomu absolutně nevěřila. Každý den Nutella, sladké nápoje a milovala jsem pizzu a kebab. Proto když jsem to dokázala já a spoustu dalších lidí, tak proč ne vy? 

Opravdu to jde. Najděte si v tom něco, co vás bude bavit. Sdílejte vaše zdravé recepty s ostatními lidmi. Vytvářejte nové chutě a zapisujte si je. Tohle vám pomůže udržet si motivaci a vytrvat u toho. Protože to pro vás nebude utrpení, ale naopak zábava. Něco, na co se budete těšit. Takže si nezapomeňte ujasnit, PROČ chcete jíst zdravě, začněte zlehka, dělejte to správně, zamilujte si to a máte vyhráno!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči

K TÉMATU  Hormonální jóga jako řešení potíží s menstruací nebo otěhotněním

Špenát místo ledového salátu, avokádo místo majonézy. Co ještě můžete zkusit nahradit něčím zdravějším.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
Každá žena má svou oblíbenou kabelku. A často se nejedná jen o jeden kousek! Co vše dámy v kabelkách nosí a na co jich potřebují tak moc? Stejně jako oblečení a boty podléhají módním trendům, tak také kabelky a peněženky jsou ovlivněné světem módy. Pořádají se módní přehlídky zaměřené přímo na kabelky, peněženky a módní doplňky. Co tedy obsahuje taková typická dámská kabelka?
Ať už jste romantickou duší či nikoliv, pár romantických knižních výtisků byste u sebe v knihovně mít měli. Zaprvé nikdy není na škodu žít alespoň v příběhu více naivně, než ve skutečném životě, a zadruhé nějak potřebujete zaplnit volné chvíle během propršených dní. Otázkou nyní zůstává, jakou knihu si pořídit a přečíst?
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.
Cihlová zeď a moderní interiéry se začínají prolínat, i když by to kdysi nikoho nenapadlo. Ale přiznané cihlové zdi dodají celému interiéru jedinečný charakter. Protože ale pravé cihly najdeme málokde, můžeme cihlové stěny imitovat plastickým dekorem, který je na první pohled k nerozeznání. Tyto obklady se dají koupit v různých vyhotoveních i barvách, takže se mohou tvářit jako břidlice, kámen nebo klasické cihly. Dokonce si je můžete natřít nebo jinak povrchově upravit přesně podle sebe.
To, že je nutné dodržovat pitný režim, to je každému známý fakt. Že čistá voda je nejprospěšnější tekutinou, to je taktéž zcela každému jasné. Jenže pití pouhé čiré vody, to člověku může zevšednět a začne vymýšlet způsoby, jakými si hydrataci ozvláštnit.
Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.

Nepřehlédněte

Je kabelka vaší nepostradatelnou společnicí, bez které málokdy vyjdete z domu? Přesně pro vás jsme sepsali průvodce, jak si takovou dokonalou kabelku vybrat, aby byla nejen elegantní, ale i praktická. A hlavně ladila k vaší postavě!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek