Úterý , 04. 10. 2022

František

Káva a pes: Co se stane s mazlíčkem, když si „lokne“ hořkého nápoje

Pokud patříte mezi znalce kávy a je to první věc, na kterou po probuzení myslíte, chápeme vás. Ale mějte se na pozoru. Pokud máte doma čtyřnohého přítele, je možné, že neodolá pokušení ochutnat ten horký nápoj. A zatímco lidé často potřebují na začátek dne kofeinový šok, káva rozhodně není něco, co by si měl dávat váš chlupatý společník. Jak konkrétně je spojení „káva a pes" škodlivé a co může způsobit?
pes
Káva a pes zkrátka nejdou dohromady.

18. 08. 2022

Pokud si váš pes udělal zálusk na kávu a rozhodl se ji lehce ochutnat, jedno nebo dvě olíznutí obvykle nestačí k tomu, aby u psa způsobilo otravu. Pokud však váš pes pozře nespotřebovanou kávovou sedlinu, kávová zrna nebo čajové sáčky, může to způsobit poměrně vážnou otravu.

Proč by pes pil kávu?

Pes a káva, to moc nejde dohromady. Psi jsou ale od přírody zvědavá stvoření, která ochutnají jakoukoli pochoutku. Někdy sežerou trávu, kameny, toaletní papír, a co je nejodpornější, i hovínka. Pokud se dokáží napít i ze záchodu, proč by je nemohla zaujmout vůně vašeho ranního šálku kávy?

Pozor na malé psy

Psi jsou na kofein citlivější než lidé. Váš ranní šálek pravděpodobně nebude obsahovat tolik kofeinu, aby vašeho psa otrávil, ale mohlo by mu z něj být špatně. Pokud máte malého psa, jako je shih-tzu, jorkšírský teriér nebo opičí pinč, musíte ho pečlivě sledovat, protože na něj bude mít kofein větší vliv než na velkého psa. Pokud by snědl kávovou sedlinu, mohlo by to vést k otravě vzhledem k vysoké koncentraci kávy.

pes
Káva je o to víc nebezpečná, čím menší je váš pes.

Co dělat, když váš pes vypije kávu

Pokud se domníváte, že váš pes pil kávu nebo konzumoval kávové produkty, jako jsou kávová zrna nebo kávová sedlina, okamžitě zavolejte svého veterinárního lékaře. Veterináři můžete pomoci vyhodnotit potenciální riziko tím, že budete mít k dispozici odhad hmotnosti vašeho psa a množství kávy, které zkonzumoval.

Příznaky otravy kofeinem

Příznaky otravy kofeinem můžete obvykle pozorovat do 30 až 60 minut po jeho konzumaci. Předávkování kofeinem může trvat od 12 hodin do několika dnů. Budete muset svého psa sledovat, zda se u něj některý z těchto příznaků neprojevuje:

  • hyperaktivita
  • neklid
  • zvracení
  • zrychlené dýchání
  • zvýšená srdeční frekvence
  • zvýšený krevní tlak
  • zvýšená tělesná teplota
K TÉMATU  Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?

U závažnějších případů je možný kolaps, třes a křeče. Příliš mnoho kofeinu může vašeho psa zabít, ale smrtelná dávka kofeinu se liší v závislosti na velikosti psa.

Jak veterináři léčí otravu kofeinem

Veterinář může zvolit několik způsobů v souvislosti se závažností situace. Někdy psům stačí podat aktivní uhlí, které pomůže zbavit tělo toxinů, aniž by se vstřebaly do krevního oběhu. Dalším řešením je podání dostatečného množství vody, aby se kofein z těla vyplavil, nebo podat léky na kontrolu srdečního rytmu, třesu a záchvatů. Pokud je situace velmi závažná, veterináři nezbývá nic jiného, než vyvolat zvracení.

Pozor: Je důležité podotknout, abyste zvracení nikdy nevyvolávali sami, vždy se obraťte na odbornou pomoc.

Pamlsky pouze určené pro psy

I když trocha uvařené kávy nemusí u větších psů způsobit problém, nikdy nenabízejte kávu v jakékoliv formě jako pamlsek. Káva a pes prostě nejdou dohromady.

Zajímavost: Nezapomínejte, že káva je mnohdy také obsažená v hořké čokoládě. I když je zábavné dávat svému psímu společníkovi všechny pamlsky, které si zaslouží, nabízet mu lidský pamlsek, jako je čokoláda, mu neudělá vůbec dobře. Navíc se obecně ví, že čokoláda je pro psa jedovatá.

pes
Čokoláda je pro psy také jedovatá, navíc často obsahuje kávová zrna.

Vše stavějte mimo dosah

Všechny výrobky obsahující kofein, jako je káva, kávová sedlina, kávová zrna, tmavá čokoláda a čajové sáčky, uchovávejte mimo dosah psů. Po uvaření ranní kávy vždy postavte konvici a šálek dostatečně mimo něj. To zahrnuje i to, že je nepokládejte na místa, kde je lze snadno převrhnout a olíznout ze země.

Pozor na odpadky

Když vyhazujete kávovou sedlinu, zavřete pytel na odpadky a ujistěte se, že je pro psa zcela nedostupný. Někteří psi, například labradorští retrívři, rádi aportují pamlsky z odpadkového koše.

K TÉMATU  Nejvtipnější psi a kočky! Vychutnejte si domácí mazlíčky, kteří vás dokážou rozesmát od ucha k uchu!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Celá zrnková káva vs. mletá káva: Co je pro vás to pravé?

Domácí mazlíček pro děti. Kdo bude nejlepší parťák?

Zdroje článku:
https://www.akc.org/expert-advice/health/can-my-dog-drink-coffee-what-to-do-if-your-dog-drinks-coffee/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vždycky jsem byla tak trošku rebel, do vztahů jsem se úplně nehrnula, závazků jsem se obávala vždycky. Dospěla jsem ale postupně do stavu, kdy mi došlo, že to tahle nemůžu a nechci dělat celý svůj život. Mám partnera už tři roky, on by se rád posunul dál a bydlel se mnou. Ale i přesto, že ho miluji, začínám někde uvnitř sebe couvat. Nevím, zda jeho nátlak ustojím.
Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.
Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
Při výběru spodního prádla zaměřujeme svou pozornost předně na design. Myslíme si, že to, jak kalhotky vypadají, je hlavní. Jenže hlavní by měla být jejich zdravotní nezávadnost. Jen hrstka žen si uvědomuje, jak moc ovlivňuje spodní prádlo naše zdraví. Jen málokterá z žen má na paměti, že nevhodné spodní prádlo může stát za bolestivými mykózami nebo svědivými a nepříjemnými ekzémy.
Pečicí trouba patří do každé kuchyně. I když nezásobujete okolí buchtami a koláči jako na běžícím pásu, trouba se může hodit. Třeba někdy dostanete chuť na pizzu, pečené kuře nebo cokoli jiného. Jak ale vybrat troubu tak, aby odpovídala vašemu životnímu stylu a do domu se vám nedostal třeba zbytečně předimenzovaný požírač elektřiny, nebo naopak spotřebič, který zdaleka neuspokojí vaše touhy po pečených pokrmech? Tento článek vám s výběrem pomůže – a to v pouhých šesti krocích.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek