Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Káva a pes: Co se stane s mazlíčkem, když si „lokne” hořkého nápoje

Pokud patříte mezi znalce kávy a je to první věc, na kterou po probuzení myslíte, chápeme vás. Ale mějte se na pozoru. Pokud máte doma čtyřnohého přítele, je možné, že neodolá pokušení ochutnat ten horký nápoj. A zatímco lidé často potřebují na začátek dne kofeinový šok, káva rozhodně není něco, co by si měl dávat váš chlupatý společník. Jak konkrétně je spojení „káva a pes" škodlivé a co může způsobit?
pes
Káva a pes zkrátka nejdou dohromady.

18. 08. 2022

Pokud si váš pes udělal zálusk na kávu a rozhodl se ji lehce ochutnat, jedno nebo dvě olíznutí obvykle nestačí k tomu, aby u psa způsobilo otravu. Pokud však váš pes pozře nespotřebovanou kávovou sedlinu, kávová zrna nebo čajové sáčky, může to způsobit poměrně vážnou otravu.

Proč by pes pil kávu?

Pes a káva, to moc nejde dohromady. Psi jsou ale od přírody zvědavá stvoření, která ochutnají jakoukoli pochoutku. Někdy sežerou trávu, kameny, toaletní papír, a co je nejodpornější, i hovínka. Pokud se dokáží napít i ze záchodu, proč by je nemohla zaujmout vůně vašeho ranního šálku kávy?

Pozor na malé psy

Psi jsou na kofein citlivější než lidé. Váš ranní šálek pravděpodobně nebude obsahovat tolik kofeinu, aby vašeho psa otrávil, ale mohlo by mu z něj být špatně. Pokud máte malého psa, jako je shih-tzu, jorkšírský teriér nebo opičí pinč, musíte ho pečlivě sledovat, protože na něj bude mít kofein větší vliv než na velkého psa. Pokud by snědl kávovou sedlinu, mohlo by to vést k otravě vzhledem k vysoké koncentraci kávy.

pes
Káva je o to víc nebezpečná, čím menší je váš pes.

Co dělat, když váš pes vypije kávu

Pokud se domníváte, že váš pes pil kávu nebo konzumoval kávové produkty, jako jsou kávová zrna nebo kávová sedlina, okamžitě zavolejte svého veterinárního lékaře. Veterináři můžete pomoci vyhodnotit potenciální riziko tím, že budete mít k dispozici odhad hmotnosti vašeho psa a množství kávy, které zkonzumoval.

Příznaky otravy kofeinem

Příznaky otravy kofeinem můžete obvykle pozorovat do 30 až 60 minut po jeho konzumaci. Předávkování kofeinem může trvat od 12 hodin do několika dnů. Budete muset svého psa sledovat, zda se u něj některý z těchto příznaků neprojevuje:

  • hyperaktivita
  • neklid
  • zvracení
  • zrychlené dýchání
  • zvýšená srdeční frekvence
  • zvýšený krevní tlak
  • zvýšená tělesná teplota
K TÉMATU  Nejhorší rodičovské hlášky, které zaručeně otráví každé dítě

U závažnějších případů je možný kolaps, třes a křeče. Příliš mnoho kofeinu může vašeho psa zabít, ale smrtelná dávka kofeinu se liší v závislosti na velikosti psa.

Jak veterináři léčí otravu kofeinem

Veterinář může zvolit několik způsobů v souvislosti se závažností situace. Někdy psům stačí podat aktivní uhlí, které pomůže zbavit tělo toxinů, aniž by se vstřebaly do krevního oběhu. Dalším řešením je podání dostatečného množství vody, aby se kofein z těla vyplavil, nebo podat léky na kontrolu srdečního rytmu, třesu a záchvatů. Pokud je situace velmi závažná, veterináři nezbývá nic jiného, než vyvolat zvracení.

Pozor: Je důležité podotknout, abyste zvracení nikdy nevyvolávali sami, vždy se obraťte na odbornou pomoc.

Pamlsky pouze určené pro psy

I když trocha uvařené kávy nemusí u větších psů způsobit problém, nikdy nenabízejte kávu v jakékoliv formě jako pamlsek. Káva a pes prostě nejdou dohromady.

Zajímavost: Nezapomínejte, že káva je mnohdy také obsažená v hořké čokoládě. I když je zábavné dávat svému psímu společníkovi všechny pamlsky, které si zaslouží, nabízet mu lidský pamlsek, jako je čokoláda, mu neudělá vůbec dobře. Navíc se obecně ví, že čokoláda je pro psa jedovatá.

pes
Čokoláda je pro psy také jedovatá, navíc často obsahuje kávová zrna.

Vše stavějte mimo dosah

Všechny výrobky obsahující kofein, jako je káva, kávová sedlina, kávová zrna, tmavá čokoláda a čajové sáčky, uchovávejte mimo dosah psů. Po uvaření ranní kávy vždy postavte konvici a šálek dostatečně mimo něj. To zahrnuje i to, že je nepokládejte na místa, kde je lze snadno převrhnout a olíznout ze země.

Pozor na odpadky

Když vyhazujete kávovou sedlinu, zavřete pytel na odpadky a ujistěte se, že je pro psa zcela nedostupný. Někteří psi, například labradorští retrívři, rádi aportují pamlsky z odpadkového koše.

K TÉMATU  Na výcvik psa se musí chytře. Udělejte z toho hru pro vás oba

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Celá zrnková káva vs. mletá káva: Co je pro vás to pravé?

Domácí mazlíček pro děti. Kdo bude nejlepší parťák?

Zdroje článku:
https://www.akc.org/expert-advice/health/can-my-dog-drink-coffee-what-to-do-if-your-dog-drinks-coffee/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Počasí zatím nikdo poručit nedokáže a tak se zejména v jarních a podzimních měsících setkáváme s mnoha deštivými dny. Standardně jako ochranu před promoknutím jistě použijete deštník, nicméně na trhu jsou k dostání i velmi módní pláštěnky, které si postupně získávají na oblibě.
Chorvatsko je právoplatně jednou z nejoblíbenějších destinací Čechů. Pokud se letos chystáte navštívit tuto zemi, jistě se vám hodí pár tipů na krásná místa, ale také na změny platné od počátku roku 2023.
Není tajemstvím, že barvou roku 2019 byla americkými odborníky z Pantone Color Institutu vyhlášena pro letošek korálová. Pokud úplně nevíte, jak takový odstín vypadá, nezkoušejte se ptát svého partnera, protože vám pravděpodobně nebude schopen odpovědět. Dáme vám ale pár tipů, jak zařadit korálovou do svého šatníku a botníku.
O tom, že smartphony a sociální média posunuly fotografii na novou úroveň, není pochyb. Dnes už můžete mít krásné fotky, aniž byste znali všechny fígle profesionálního fotografa. Přesto, že se vám podaří zachynit pěknou fotku, originalitu ji jednoduše dodáte s pomocí filtru. Jak se s nimi pracuje?
Osoby narozené v tomto zemském znamení dokáží projevit lidskost, jako žádné jiné. Proto se řadí mezi ta znamení, jež jsou nejvíce starostlivá a pečující. Umí se zaměřit na nejmenší detaily. Se svou vysokou mírou praktičnosti berou život tak, že nic se neděje náhodně.
Hliníkové systémy, včetně oken, dveří, fasád a příček, se staly stále oblíbenější volbou v architektuře díky svým výjimečným vlastnostem a vysoké flexibilitě. Jedním z aspektů, který získává na důležitosti, je jejich schopnost poskytovat efektivní protipožární ochranu.
Nikdo nestojí o takovou bolest, jaká zánět močového měchýře provází. Většinou následuje po prochladnutí a trvá několik dní. Jsou však bylinky, které vám pomohou, aby vás nic z toho nepotkalo. Které?
Teepee je splněný sen malých špuntů i odrostlejších dětí. Proč si jej pořídit a jakou variantu zvládnete i doma? Těšte se na ty nejlepší tipy na teepee!
Nic netrvá věčně, ani šťastný vztah bez hádek a nedorozumění. Jestliže už máte nějaké ty společné roky za sebou a přijde vám, že váš vztah uvadá, neházejte flintu do žita, ale chopte se kormidla a manželství zachraňte. Nevíte jak? Poradíme vám.
V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.
Jak vyšroubovat prasklou žárovku nebo čím vyčistit varnou konvici od usazenin? To a mnoho dalšího se dozvíte ve videu. Vše zvládnete do pěti minut!
Využití zubní pasty se ani zdaleka nemusí týkat jen natolik běžné činnosti, jakou je čištění zubů. Většina z nás má tubu zubní pasty na umyvadle v koupelně, ale koho by napadlo vyčistit s ní například kohoutky?

Výběr článků

Tohle vás dojme! Opuštěné a hladové kotě naříká na ulici mezi odpadky, než si ho všimnou dobří lidé, kteří mu dají najíst. Podívejte se, jak jim drobeček začne pomalu důvěřovat a nakonec se z divokého kotěte stane domácí mazlíček.
Sluneční alergií trpí každý pátý člověk. Její projevy se mohou u každého z nás lišit, avšak alergie na sluníčko vždy představuje komplikaci, která nám může zkazit dovolenou i celé letní období. Víte, jak se proti ní chránit?
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?

Nepřehlédněte

Být v současné době v karanténě, to není nic příjemného. Všichni to ostatně velmi dobře víme, jelikož nouzový stav už trvá přes měsíc a ještě nějaký ten čas trvat bude.
Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek