Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Káva a pes: Co se stane s mazlíčkem, když si „lokne“ hořkého nápoje

Pokud patříte mezi znalce kávy a je to první věc, na kterou po probuzení myslíte, chápeme vás. Ale mějte se na pozoru. Pokud máte doma čtyřnohého přítele, je možné, že neodolá pokušení ochutnat ten horký nápoj. A zatímco lidé často potřebují na začátek dne kofeinový šok, káva rozhodně není něco, co by si měl dávat váš chlupatý společník. Jak konkrétně je spojení „káva a pes" škodlivé a co může způsobit?
pes
Káva a pes zkrátka nejdou dohromady.

18. 08. 2022

Pokud si váš pes udělal zálusk na kávu a rozhodl se ji lehce ochutnat, jedno nebo dvě olíznutí obvykle nestačí k tomu, aby u psa způsobilo otravu. Pokud však váš pes pozře nespotřebovanou kávovou sedlinu, kávová zrna nebo čajové sáčky, může to způsobit poměrně vážnou otravu.

Proč by pes pil kávu?

Pes a káva, to moc nejde dohromady. Psi jsou ale od přírody zvědavá stvoření, která ochutnají jakoukoli pochoutku. Někdy sežerou trávu, kameny, toaletní papír, a co je nejodpornější, i hovínka. Pokud se dokáží napít i ze záchodu, proč by je nemohla zaujmout vůně vašeho ranního šálku kávy?

Pozor na malé psy

Psi jsou na kofein citlivější než lidé. Váš ranní šálek pravděpodobně nebude obsahovat tolik kofeinu, aby vašeho psa otrávil, ale mohlo by mu z něj být špatně. Pokud máte malého psa, jako je shih-tzu, jorkšírský teriér nebo opičí pinč, musíte ho pečlivě sledovat, protože na něj bude mít kofein větší vliv než na velkého psa. Pokud by snědl kávovou sedlinu, mohlo by to vést k otravě vzhledem k vysoké koncentraci kávy.

pes
Káva je o to víc nebezpečná, čím menší je váš pes.

Co dělat, když váš pes vypije kávu

Pokud se domníváte, že váš pes pil kávu nebo konzumoval kávové produkty, jako jsou kávová zrna nebo kávová sedlina, okamžitě zavolejte svého veterinárního lékaře. Veterináři můžete pomoci vyhodnotit potenciální riziko tím, že budete mít k dispozici odhad hmotnosti vašeho psa a množství kávy, které zkonzumoval.

Příznaky otravy kofeinem

Příznaky otravy kofeinem můžete obvykle pozorovat do 30 až 60 minut po jeho konzumaci. Předávkování kofeinem může trvat od 12 hodin do několika dnů. Budete muset svého psa sledovat, zda se u něj některý z těchto příznaků neprojevuje:

  • hyperaktivita
  • neklid
  • zvracení
  • zrychlené dýchání
  • zvýšená srdeční frekvence
  • zvýšený krevní tlak
  • zvýšená tělesná teplota
K TÉMATU  Pokoj pro teenagery aneb jak ho zařídit efektivně a s pomocí dětí

U závažnějších případů je možný kolaps, třes a křeče. Příliš mnoho kofeinu může vašeho psa zabít, ale smrtelná dávka kofeinu se liší v závislosti na velikosti psa.

Jak veterináři léčí otravu kofeinem

Veterinář může zvolit několik způsobů v souvislosti se závažností situace. Někdy psům stačí podat aktivní uhlí, které pomůže zbavit tělo toxinů, aniž by se vstřebaly do krevního oběhu. Dalším řešením je podání dostatečného množství vody, aby se kofein z těla vyplavil, nebo podat léky na kontrolu srdečního rytmu, třesu a záchvatů. Pokud je situace velmi závažná, veterináři nezbývá nic jiného, než vyvolat zvracení.

Pozor: Je důležité podotknout, abyste zvracení nikdy nevyvolávali sami, vždy se obraťte na odbornou pomoc.

Pamlsky pouze určené pro psy

I když trocha uvařené kávy nemusí u větších psů způsobit problém, nikdy nenabízejte kávu v jakékoliv formě jako pamlsek. Káva a pes prostě nejdou dohromady.

Zajímavost: Nezapomínejte, že káva je mnohdy také obsažená v hořké čokoládě. I když je zábavné dávat svému psímu společníkovi všechny pamlsky, které si zaslouží, nabízet mu lidský pamlsek, jako je čokoláda, mu neudělá vůbec dobře. Navíc se obecně ví, že čokoláda je pro psa jedovatá.

pes
Čokoláda je pro psy také jedovatá, navíc často obsahuje kávová zrna.

Vše stavějte mimo dosah

Všechny výrobky obsahující kofein, jako je káva, kávová sedlina, kávová zrna, tmavá čokoláda a čajové sáčky, uchovávejte mimo dosah psů. Po uvaření ranní kávy vždy postavte konvici a šálek dostatečně mimo něj. To zahrnuje i to, že je nepokládejte na místa, kde je lze snadno převrhnout a olíznout ze země.

Pozor na odpadky

Když vyhazujete kávovou sedlinu, zavřete pytel na odpadky a ujistěte se, že je pro psa zcela nedostupný. Někteří psi, například labradorští retrívři, rádi aportují pamlsky z odpadkového koše.

K TÉMATU  Velikonoční seriál: Tradiční pochoutky na Zelený čtvrtek

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Celá zrnková káva vs. mletá káva: Co je pro vás to pravé?

Domácí mazlíček pro děti. Kdo bude nejlepší parťák?

Zdroje článku:
https://www.akc.org/expert-advice/health/can-my-dog-drink-coffee-what-to-do-if-your-dog-drinks-coffee/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Během pandemie začali lidé trávit o 30 procent více volného času u mobilů a počítačů. Aktuálně to jsou čtyři hodiny a dvanáct minut denně u smartphonu a další čtyři hodiny před monitorem. Tato 'nálož' má své důsledky. Čekárny očních lékařů praskají ve všech. Nechcete-li se k pacientům přidat, neignorujte varovné signály. Naučte se potížím předcházet a řešte je.
Dětství strávila v městečku na Vysočině, dospělost v Libanonu uprostřed války. Blanka Matragi je světově uznávaná módní návrhářka, která šije modely pro ženy z vyšších vrstev v Evropě i na Středním východě. Navrhla také uniformy pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí. Čím ji okouzlil svět módy a jak válka v Libanonu ovlivnila její podnikání? Pojďme si společně zrekapitulovat pestrý život této energické rudovlásky.
Dne 4. ledna roku 2019 byl na sociální platformě Instragram vytvořen účet. Na tomto účtu byla toho samého dne vystavena fotografie obyčejného slepičího vejce společně s popiskem: „Pojďme z tohoto obrázku udělat nový světový rekord a dát jí největší počet lajků, jaký tu kdy byl. Překonejme aktuální rekord, který drží Kylie Jenner s 18 miliony lajky“. A tím to všechno začalo.
Elenu trápí to, co mnoho dalších žen, ačkoliv o tom veřejně nemluví. „Můj manžel se mi nedávno svěřil s tím, že by chtěl ještě další vztah. Jsme manželé přes dva roky, cítím se ve vztahu šťastná. Jenže mu očividně nestačím. Chtěl by ještě jinou ženu, chodit s ní na rande a dokonce souložit. A já si mám prý taky někoho najít. Jenže já nic takového nechci, co mám dělat?“ Její muž mluví o tzv. polyamorii a v mužských fantaziích se nejedná o nic ojedinělého.
Umíte si představit start dne bez lahodného hrnku kávy? Je to něco, co dokáže člověka nastartovat a zpříjemnit mu každodenní vstávání. Kolem kávy se však točí řada spekulací a domněnek. Ty se týkají především toho, jestli káva prospívá nebo naopak škodí zdraví. Jak to tedy je?
Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.
Na zimní období přicházejí do módy hranaté špičky bot. Přesto většina žen dobře ví, že nejvíc sexy jsou boty do špičky a na podpatku. Opticky prodlužují a zeštíhlují nohy. Hned se cítíme sebevědoměji a působíme více žensky i tím, jak musíme držet tělo rovně. Ovšem pozor na rizika, před kterými lékaři varují. Vy, které nosíte podobné boty denně, už o nich možná něco víte.

Nepřehlédněte

Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek