Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Úzké lodičky a vysoké podpatky. Co na jejich nošení říkají odborníci?

Na zimní období přicházejí do módy hranaté špičky bot. Přesto většina žen dobře ví, že nejvíc sexy jsou boty do špičky a na podpatku. Opticky prodlužují a zeštíhlují nohy. Hned se cítíme sebevědoměji a působíme více žensky i tím, jak musíme držet tělo rovně. Ovšem pozor na rizika, před kterými lékaři varují. Vy, které nosíte podobné boty denně, už o nich možná něco víte.
Úzké lodičky a vysoké podpatky. Co na jejich nošení říkají odborníci?
zdroj: 123RF.com

13. 01. 2020

Hrozí deformace nohou a bolesti zad

Boty úzké ve špičce a na vysokém podpatku jsou nejvíce rizikové pro vznik nepříjemných problémů. Nejčastěji dochází k bolestivému vbočení palce, tzv. hallux. Řešením je operace, po které následuje několikaměsíční rekonvalescence. Pokud měla vaše matka podobný problém, budete ho mít zřejmě i vy. Úzké boty na jehlách si tak dobře rozmyslete.

Dalšími bolestivými stavy mohou být poruchy postavení podélné a příčné klenby. Začnete mít unavené nohy po delším stání nebo chůzi a začnou vám otékat. Následovat budou bolesti od paty až do prstů a vystřelující bolest do nártu a ke kotníku. Chodidlo se také navíc v nadměrně úzkých botách deformuje. Vznikají otlaky, kuří oka, začnou zarůstat nehty. Vysoké podpatky rozhodně nejsou záležitostí pro denní nošení.

Prasklá achillovka nebo operace kolene

Kolektiv lékařů Kliniky rehabilitačního lékařství VFN v Praze prokázal, že dlouhodobé nošení vysokých podpatků působí negativně na strukturu Achillovy šlachy. Pak stačí nevhodný pohyb, nebo třeba i prospěšný rekreační volejbal, šlacha se natrhne nebo v nejhorším případě dokonce praskne. Navíc se přetěžuje celá přední část nohy, kde máte důležitá kloubní spojení. Může to postihnout kolenní chrupavku, kde daleko dřív, než odpovídá věku, vzniknou artrotické změny. A další operace může být na obzoru.

Jaká je ideální výška podpatku? Dejte na doporučení odborníků

Bezpečná výška podpatku je 3-4 centimetry. Přitom není důležité, zda je podpatek úzký nebo širší. Záleží na vás, na jakém se vám bude dobře chodit, abyste držela rovnováhu a nezpůsobila si třeba výron kotníku. Jestliže si nejste jistá a s podpatky teprve začínáte, pořiďte si nejprve boty na klínku.

Respektujte šířku nohy. Obkreslete si svoje chodidlo na papír, vystřihněte a vložte do boty. Nevejde se tam? Znamená to, že pokud budete tyhle boty nosit často, svoji nohu zdeformujete. Pokud vám přikazuje takové boty dress code, zkuste si alespoň na chvíli během pracovní doby boty sundat a nohy procvičit. Nebo se přezujte do tenisek třeba v době oběda či přestávky. Nepraktikujte ale ani opačné řešení. Když vyměníte vysoké podpatky za baleríny, mohou přijít jiné potíže. Nejlepší je výšku podpatku střídat.

K TÉMATU  Nejmódnější styly nadcházejícího jara!

Bolí vás nohy, záda nebo máte křeče na ploskách? Navštivte podologa

Specialista, který posoudí celkový stav vašich chodidel, se nazývá podolog. Není jen pro ženy, které mají problémy s dolními končetinami v důsledku nošení vysokých podpatků, ale také pro ty, které se na sport či jinou tělesnou aktivitu zapomněly vybavit vhodnou obuví. Návštěva podologa je dobrá už pro děti od 10 let věku, u kterých dochází k růstovým bolestem v oblasti pat, kolen, k vadnému držením těla a dalším problémům.

Podolog vyšetří také odchylky v postavení hlezenních kloubů, postavení os dolních končetin, kolen, posazení pánve a zakřivení páteře. Na základě vyšetření pak doporučí vhodná opatření. Například fyzioterapii, individuální stélky do obuvi, silikonové korektory na deformity prstů a vady nohou, nožní ortézy či ortopedické boty.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.
Problémů, které člověka dokážou potrápit, je celá spousta. Mezi ně patří také zánět močových cest, který je velmi bolestivou zdravotní potíží. Ať už postihne ženu nebo muže, umí vyvolat nepříjemné pocity a dokáže člověka potrápit. Proto si pojďme prozradit, jak ho vyléčit.
Spodní prádlo - většina z nás ho bere jako samozřejmost. A není to špatně. Jen je nutné si alespoň někdy uvědomit, že i taková maličkost ukrývající se pod oblečením se nám výraznou měrou podílí na zdravotní kondici. Například špatně zvolená podprsenka způsobuje bolesti zad a zvyšuje riziko vzniku zánětů a bulek. A kalhotky? Pokud jsou malé, nevhodného střihu nebo z nepříjemného materiálu, vede to ke vzniku vaginálních mykóz.
Když se rozšířily kontaktní čočky, vypadalo to, že brzy nebude brýle nosit nikdo. Opak je pravdou. Ne každému totiž kontaktní čočky vyhovují. Navíc brýle nejen korigují oční vady, ale umí také doplnit nebo podtrhnout váš outfit a osobnost. Někteří lidí dokonce nosí brýle bez dioptrických skel, jen jako zajímavý módní doplněk. Jaké jsou trendy v optice roku 2019?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek