Pondělí , 04. 07. 2022

Prokop

Úzké lodičky a vysoké podpatky. Co na jejich nošení říkají odborníci?

Na zimní období přicházejí do módy hranaté špičky bot. Přesto většina žen dobře ví, že nejvíc sexy jsou boty do špičky a na podpatku. Opticky prodlužují a zeštíhlují nohy. Hned se cítíme sebevědoměji a působíme více žensky i tím, jak musíme držet tělo rovně. Ovšem pozor na rizika, před kterými lékaři varují. Vy, které nosíte podobné boty denně, už o nich možná něco víte.
Úzké lodičky a vysoké podpatky. Co na jejich nošení říkají odborníci?
zdroj: 123RF.com

13. 01. 2020

Hrozí deformace nohou a bolesti zad

Boty úzké ve špičce a na vysokém podpatku jsou nejvíce rizikové pro vznik nepříjemných problémů. Nejčastěji dochází k bolestivému vbočení palce, tzv. hallux. Řešením je operace, po které následuje několikaměsíční rekonvalescence. Pokud měla vaše matka podobný problém, budete ho mít zřejmě i vy. Úzké boty na jehlách si tak dobře rozmyslete.

Dalšími bolestivými stavy mohou být poruchy postavení podélné a příčné klenby. Začnete mít unavené nohy po delším stání nebo chůzi a začnou vám otékat. Následovat budou bolesti od paty až do prstů a vystřelující bolest do nártu a ke kotníku. Chodidlo se také navíc v nadměrně úzkých botách deformuje. Vznikají otlaky, kuří oka, začnou zarůstat nehty. Vysoké podpatky rozhodně nejsou záležitostí pro denní nošení.

Prasklá achillovka nebo operace kolene

Kolektiv lékařů Kliniky rehabilitačního lékařství VFN v Praze prokázal, že dlouhodobé nošení vysokých podpatků působí negativně na strukturu Achillovy šlachy. Pak stačí nevhodný pohyb, nebo třeba i prospěšný rekreační volejbal, šlacha se natrhne nebo v nejhorším případě dokonce praskne. Navíc se přetěžuje celá přední část nohy, kde máte důležitá kloubní spojení. Může to postihnout kolenní chrupavku, kde daleko dřív, než odpovídá věku, vzniknou artrotické změny. A další operace může být na obzoru.

Jaká je ideální výška podpatku? Dejte na doporučení odborníků

Bezpečná výška podpatku je 3-4 centimetry. Přitom není důležité, zda je podpatek úzký nebo širší. Záleží na vás, na jakém se vám bude dobře chodit, abyste držela rovnováhu a nezpůsobila si třeba výron kotníku. Jestliže si nejste jistá a s podpatky teprve začínáte, pořiďte si nejprve boty na klínku.

Respektujte šířku nohy. Obkreslete si svoje chodidlo na papír, vystřihněte a vložte do boty. Nevejde se tam? Znamená to, že pokud budete tyhle boty nosit často, svoji nohu zdeformujete. Pokud vám přikazuje takové boty dress code, zkuste si alespoň na chvíli během pracovní doby boty sundat a nohy procvičit. Nebo se přezujte do tenisek třeba v době oběda či přestávky. Nepraktikujte ale ani opačné řešení. Když vyměníte vysoké podpatky za baleríny, mohou přijít jiné potíže. Nejlepší je výšku podpatku střídat.

K TÉMATUSvatební šaty 2019: barevné, overal i tutu sukně. V zahraničí se nevěsty odvážou víc. Víme, co se letos nosí

Bolí vás nohy, záda nebo máte křeče na ploskách? Navštivte podologa

Specialista, který posoudí celkový stav vašich chodidel, se nazývá podolog. Není jen pro ženy, které mají problémy s dolními končetinami v důsledku nošení vysokých podpatků, ale také pro ty, které se na sport či jinou tělesnou aktivitu zapomněly vybavit vhodnou obuví. Návštěva podologa je dobrá už pro děti od 10 let věku, u kterých dochází k růstovým bolestem v oblasti pat, kolen, k vadnému držením těla a dalším problémům.

Podolog vyšetří také odchylky v postavení hlezenních kloubů, postavení os dolních končetin, kolen, posazení pánve a zakřivení páteře. Na základě vyšetření pak doporučí vhodná opatření. Například fyzioterapii, individuální stélky do obuvi, silikonové korektory na deformity prstů a vady nohou, nožní ortézy či ortopedické boty.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!
Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
Snad každá žena neustále hledá procedury, které vyzdvihnou přirozený půvab pleti, zlepší její vlastnosti a podpoří úchvatný vzhled. Zatímco dříve zažívaly doslova boom kosmetická studia, řada žen péči o svůj vzhled přesunula do pohodlí domova. Dnes už si proto můžeme dopřát řadu kosmetických ošetření, aniž bychom čekali na objednací termín do studia. Příkladem je také oblíbená metoda dermaplaning, kterou hravě zvládnete i doma. Jen si o tom předtím pár věcí prostudujte.
Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?
Zařídit domácnost může být oříšek, zejména pokud se chcete řídit pravidly starého čínského učení jménem Feng Shui. Jelikož díky správnému uspořádání nábytku se bude místností linout příjemná rodinná harmonie, pojďme tradičním čínským zásadám nahlédnout “pod pokličku”. Zejména se podívejme na dokonalý odstín, který by měl dominovat vašemu příbytku.
Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.
Ráno dělá den - staré známé rčení, na kterém je kus pravdy. Pokud se vám v posledních dnech stalo, že právě začátek dne se nesl v nevrlém duchu, v němž se ostatně poté nesl zbytek hodin, pak se možná dopouštíte několika věcí, jež jsou zejména po ránu tabu. Naše zlozvyky či návyky se výraznou měrou podepisují na tom, co nás bude čekat či jaký bude den. Co udělat proto, abychom se cítili o něco šťastnější? 

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek