Domů » Rodina » Používáte ve výchově dětí tělesné tresty? Možná jimi svým ratolestem škodíte
Rodina

Používáte ve výchově dětí tělesné tresty? Možná jimi svým ratolestem škodíte

tělesné tresty
Mají vůbec tělesné tresty smysl? (foto: 123RF)
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.

Odborníci varují: tělesné tresty nejsou vhodné!

Někteří odborníci dokonce tzv. bijí na poplach, pokud se téma stočí na tělesné tresty používané na dětech. Podle americké studie z roku 2009 dokonce vyšlo najevo, že tělesné tresty mají negativní vliv na šedou kůru mozkovou. Další výzkumy zase poukazují na to, že tělesným trestem můžete u svého potomka narušit jeho psychický vývoj.

Proč tělesné tresty nemají smysl?

I když vám možná při pohledu na vaše vztekající se neposlušné dítě doslova cuká ruka a přijde vám, že vlepit mu jeden pohlavek je daleko rychlejší a efektivnější, nežli mu další půl hodinu domlouvat, zpozorněte. Prozradíme vám, proč se odborníci shodují na tom, že tělesné tresty nemají u dětí smysl a co si z nich odnáší.

Větší si může dovolovat na menšího

Pokud své dítě za něco potrestáte fyzickým trestem, vyvoláte v něm představu, že si větší může dovolat na menšího, starší na mladšího a podobně. Děti si mohou zakořenit představu, že je v pořádku, aby ti silnější bili ty slabší. Připomíná to šikanu ve škole, kde si vždycky silnější jedinec najde slabší oběť…

Násilí je správným řešením problému

Opravdu chcete své děti vést k představě, že jediným správným řešením problému je fyzický trest? Přesně tak to na ně ale může působit, pokud je tělesně potrestáte za něco, co udělaly či naopak neudělaly. Myšlenka, že problém vyřeší jen násilí, je hodně špatná a neměla by se v dětech podporovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Finanční gramotnost je důležitá. Učte dítě už od školkového věku

Dětské stavebnice rozvíjí motoriku i kreativitu. Podle čeho ji vybírat?