Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Používáte ve výchově dětí tělesné tresty? Možná jimi svým ratolestem škodíte

I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
tělesné tresty
Mají vůbec tělesné tresty smysl? (foto: 123RF)

16. 11. 2021

Odborníci varují: tělesné tresty nejsou vhodné!

Někteří odborníci dokonce tzv. bijí na poplach, pokud se téma stočí na tělesné tresty používané na dětech. Podle americké studie z roku 2009 dokonce vyšlo najevo, že tělesné tresty mají negativní vliv na šedou kůru mozkovou. Další výzkumy zase poukazují na to, že tělesným trestem můžete u svého potomka narušit jeho psychický vývoj.

Proč tělesné tresty nemají smysl?

I když vám možná při pohledu na vaše vztekající se neposlušné dítě doslova cuká ruka a přijde vám, že vlepit mu jeden pohlavek je daleko rychlejší a efektivnější, nežli mu další půl hodinu domlouvat, zpozorněte. Prozradíme vám, proč se odborníci shodují na tom, že tělesné tresty nemají u dětí smysl a co si z nich odnáší.

Větší si může dovolovat na menšího

Pokud své dítě za něco potrestáte fyzickým trestem, vyvoláte v něm představu, že si větší může dovolat na menšího, starší na mladšího a podobně. Děti si mohou zakořenit představu, že je v pořádku, aby ti silnější bili ty slabší. Připomíná to šikanu ve škole, kde si vždycky silnější jedinec najde slabší oběť…

Násilí je správným řešením problému

Opravdu chcete své děti vést k představě, že jediným správným řešením problému je fyzický trest? Přesně tak to na ně ale může působit, pokud je tělesně potrestáte za něco, co udělaly či naopak neudělaly. Myšlenka, že problém vyřeší jen násilí, je hodně špatná a neměla by se v dětech podporovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Finanční gramotnost je důležitá. Učte dítě už od školkového věku

Dětské stavebnice rozvíjí motoriku i kreativitu. Podle čeho ji vybírat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po dlouhé a poměrně chladné zimě nám do schránek doputuje každoroční vyúčtování za energie. A mnozí se naprosto zhrozí, jelikož nejen, že musí doplácet, ale doplatek je doslova do nebe volající. V této chvíli nemohou dělat nic jiného než se zavřenými oči šek odeslat, a poté přemýšlet, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Ono to ostatně není nic těžkého, tipy na několik úsporných opatření vám přinášíme.
Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.
Každá z nás tu a tam zatoužíme po změně. Když už ale přijde na věc, zpravidla první, čím začneme, jsou naše vlasy. Důvod je prostý. Je to změna, které si většinou všimne opravdu každý (no dobře, možná manžel na to přijde později) a zároveň je to způsob, jak ze sebe vykouzlit zcela nové já, které rázem získá zbrusu novou image. Kde jinde hledat nové nápady a nasávat inspiraci, než právě v osvěžujících trendech, které nám rok co rok přinášejí světoví vlasoví stylisté. Co si pro nás připravili tentokrát?
Dřímají vám pod polštářem dlouho střádané úspory? Možná vás denně provází strach z toho, že na dveře vaší domácnosti zaklepe neovladatelná inflace a všechny vám je sebere. Jelikož tento finanční jev začíná vystrkovat své růžky, je zapotřebí se zamyslet nad investováním. Pokud nemáte naspořeny miliony, je pro vás tou nejlepší cestou zlato – tedy investiční zlato.
Co mají společného citron, jahody, káva nebo pytlík čaje? Zdánlivě nic, ale ve skutečnosti je můžete použít jako skvělé kosmetické vychytávky. S pomocí těch nejobyčejnějších ingrediencí z vaší kuchyně můžete zabojovat proti celulitidě, černým ucpaným pórům, zamaskovat modřinu nebo cucflek, a dokonce si pěkně vybělit zuby. Nevěříte?
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Také patříte mezi ženy, které mají mastnou pleť a lesknou se tak v létě i v zimě? Pak vám ze všeho nejdříve pogratulujeme. O ženách s mastnou pletí se říká, že stárnou velmi pomalu a po celý svůj život budou vypadat minimálně o pět let mladší. Na mastné pleti se totiž netvoří tolik vrásek. Tou špatnou správou je, že v létě trpíme.

Nepřehlédněte

Originalitě se meze nekladou, a to ani v případě takových detailů, jako jsou kuchyňské baterie. Díky různým barevným provedením můžete z té vaší učinit moderní doplněk, který bude v kuchyni třešničkou na dortu. Objevte krásu barev a dopřejte tak interiéru proměnu!
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek