Středa , 29. 05. 2024

Maxim

Co nás ve škole nenaučili aneb základy finanční gramotnosti

Pořád šetříte a nic neušetříte? Nebo snad nemáte z čeho šetřit, ačkoliv nevyděláváte úplně málo? V tom případě vám chybí finanční gramotnost. Že ani nevíte, co to je? V tom případě vám prozradíme, že je to to, co vás ve škole bohužel nenaučili.
finanční gramotnost
Finanční gramotnost je základ běžného fungování.

02. 03. 2023

Co je finanční gramotnost?

Finanční gramotnost by kromě bankéřů, ekonomů a podnikatelů měli ovládat i obyčejní lidé. A to z toho důvodu, aby dokázali efektivně využívat své vědomosti a dovednosti při zacházení s penězi. Peníze totiž nerostou na stromě, jak jistě všichni dobře víme, je nutné s nimi umět zacházet tak, aby se okamžitě nerozkutálely. Protože utrácet, hlavně za nepotřebné věci, umí každý.

První krok k finanční gramotnosti

Nevíte, jak začít? A přitom je to tak jednoduché. Stačí si vést týdenní a měsíční záznamy, které budou čítat nejenom peníze, které jste si vydělali, ale i ty, které průběžně utrácíte.

Základní pravidlo finanční gramotnosti zní: Nesmíte utrácet víc, než vyděláte.

Vytvořte si v Excelu tabulku, případně použijte obyčejný sešit, do něhož si nakreslíte tabulku se všemi příjmy a výdaji, tedy s penězi, které obdržíte od vašeho zaměstnavatele a zároveň si zapisujete veškeré výdaje za energie, potraviny, drogistické zboží, kulturu, sport, zkrátka za všechno, za co daný týden a měsíc utrácíte.

A co druhý krok?

Ve druhém kroku je dobré, rozdělit si všechny své vydělané peníze do třech hromádek.

  • První hromádku tvoří výdaje na domácnost
  • Druhá představuje finanční rezervu neboli ušetřené peníze, které každý měsíc dáváte stranou.
  • Třetí hromádka pak tvoří peníze, které utrácíte za své koníčky, případně například oblečení, kosmetiku, zkrátka peníze utracené za všechno, co nutně k životu nepotřebujete.
rozpočet
Vezměte notýsek a jeden měsíc si zapisujte své výdaje za všechno.

Jaký poměr při rozdělování peněz zvolit, je však velmi individuální. Finanční poradci ale obvykle radí, aby si lidé rozdělili peníze například v poměru 70 % (výdaje za domácnost) + 20 % (peníze ušetřené) + 10 % (výdaje na koníčky). Samozřejmě ale můžete zvolit i jiný poměr, pravdou ale nejspíš vždycky bude, že za domácnost utratíte, ať děláte, co děláte, vždycky nejvyšší částku.

K TÉMATU  Dýchejte jako Wim Hof, muž, který posouvá hranice fyzického chápání

Třetí krok?

Ke třetímu kroku teoreticky dojít nemusí, ale pokud na něj přece jen dojde, je dobré vědět, jak na něj. Třetí krok nadchází tehdy, když se dostanete do situace, kdy potřebujete nutně začít šetřit, ale nevíte kde a jak ušetřit. Na domácnosti se pochopitelně ušetřit dá, třeba tak, že budete méně jíst, méně svítit, méně se mýt nebo méně topit. Ale jde o dost nekomfortní záležitosti.

Proto se lidé obvykle rozhodují ušetřit na svých koníčcích, alespoň dočasně. Což je nejméně omezující a ze všech možných řešení nejpřijatelnější způsob. Jste zvyklí chodit do posilovny? V tom případě můžete ušetřit tím, že začnete posilovat doma, nebo si najdete nový pohybový koníček, který můžete provozovat doma nebo kdekoliv venku. Utrácíte hodně za knihy? Pak si je půjčujte od přátel nebo v knihovně, anebo si je kupujte z druhé ruky. Utrácíte za oblečení? I to se dá sehnat z druhé ruky a mnohem levněji.

kalkulačka
Nejlépe se dá ušetřit na zábavě, a tedy na koníčcích. Chvíli to přežijete.

Řešení existuje vždycky, stačí jen trochu zapřemýšlet. Také ale můžete omezit částku, kterou vkládáte například na spořicí účet nebo kterou investujete do nějakých fondů či umění. Spořicí účty bohužel v dnešní době už nemají příliš valnou hodnotu. Peníze se vám úročí tak nízko, že nepostačí ani na pokrytí třetiny inflace. To investice už bývají výnosnější, ale samozřejmě záleží na tom, do čeho investujete.

Pokud ale skutečně potřebujete šetřit, tak:

  • Raději omezte koníčky než finanční úspory. Alespoň na dva nebo tři měsíce. Jistota je jistota.
  • Případně si můžete zkusit najít druhou práci, kterou lze vykonávat třeba po večerech nebo víkendech z domova. Takových prací je nespočet.

Dobrá rada na závěr

Ta zní prostě, ale mnozí lidé se jí vůbec neřídí. Nikdy si neberte půjčku, pokud nebudete schopni ji splácet. Lidé vidí v půjčce řešení svých momentálních finančních problémů. Jenže si málokdy uvědomí, že společně s půjčkou příchází problémy nové. Půjčku musíte pravidelně měsíčně splácet a splatit musíte i úroky, za které jste si půjčku vzali. Jakmile jednou nezaplatíte, začne vám běžet penále. A penále znamenají další peníze navíc.

K TÉMATU  7 tipů, jak si (ne)říct o zvýšení platu

Když si půjčku berete, musíte předem vědět, kolik budete měsíčně platit a také si musíte být jistí, že tato částka vám neudělá díru do rodinného rozpočtu. Navíc platí, že půjčku bychom si nikdy neměli brát na naše koníčky, na dárky ani na dovolenou, ale jen na to, co opravdu nutně potřebujeme. Jinak se vám snadno může stát, že se dostanete do spirály exekucí a už nikdy se z ní nedostanete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Toužíte po levnějších energiích? Vyrábějte si je sami. Dnes už je to snadné

Přivýdělek na rodičovské: Co všechno se vyplatí vědět?

Zdroje článku:
www.platy.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.
Letadlem, autem, autobusem nebo třeba vlakem? To je jedna z otázek, kterou si pokládáme v okamžiku, kdy se chystáme do dovolenkového ráje. Pokud však hodláte vyrazit do populárních destinací, kam se dostanete vzduchem i po souši, povíme vám, proč je právě auto ideální volba.
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Někomu stačí plátno a barvy, jinému zase obyčejné skici a tužky. Jenže mezi umělci se najdou i takoví, kteří se chtějí od ostatních zcela odlišit. Ke své tvorbě používají nepochopitelné až odporné pomůcky jako je menstruační krev, zvratky nebo moč. Lahůdka.
Jít na první schůzku s celou řadou očekávání, která musí partner splňovat, je velmi kontraproduktivní. Jestliže se chcete seznámit, nemůžete čekat, že protějšek splní vaše představy během krátkého setkání v kavárně. Rychlé soudy jsou špatné soudy.
Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.
Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví na další pracovní týden. Čemu se v sychravém počasí vyhnout a co naopak očekávat?
Chcete vždy vypadat elegantně a na úrovni bez ohledu na příležitost? Klíčem k elegantnímu oblékání, je dodržování určitých pravidel, která si v následujícím článku oprášíme. Pojďme se podívat na to, jak se oblékat elegantně každý den a nezpůsobit módní faux pas.
Statistiky uvádějí, že novoroční předsevzetí si dá až 72 % lidí. Z toho pouhá čtvrtina vydrží déle, než tři měsíce. Podle psychologů je lepší dávat sám sobě úkoly kdykoli jindy, než na Nový rok. Hromadná novoroční euforie z toho, že máme "to zlé" za sebou a "to dobré" před námi, svádí k tomu, že na sebe naložíte víc, než unesete.
Slyšet za dveřmi ložnice „dneska ne, miláčku“ je pro mnohé muže doslova noční můra. Není tajemstvím, že jsou muži náruživější a mohli by „to“ mít klidně každý den. I několikrát. Ženy v tomto zájmu a potřebách mnohdy pokulhávají. A jsou situace, kdy i zadaná žena, která by mohla mít sex denně, začne intimní radovánky odmítat. Proč?
Máte doma kočku? Pak určitě budete souhlasit, že nad jejím chováním někdy zůstává rozum stát.
Kdo by nechtěl být lepší, výkonnější, šťastnější? Existují různé metody, které učí, jak na to. Jednou je to pozitivní myšlení, jež by mělo být tou správnou cestou. Jindy zase mindfulness meditace, co vám pomůže se soustředit na přítomný okamžik a zbaví vás nahromaděného stresu. Za vyzkoušení stojí také služby osobního kouče. Už jste se někdy setkali s termínem neurokoučink? Víte, co se pod ním schovává?

Výběr článků

Domácí pracovna je prostor, který byste měli dostatečně oddělit od zbytku domova. Pokud se pracovna rozlézá po bytě, ztrácí se hranice mezi prací a odpočinkem a kvalitně nesplňuje ani jedno. Inspirujte se pěknými pracovnami, a třeba dostanete nápad, jak zařídit tu svou.
Jsou krásní, slavní a bohatí a díky jejich neúnavné píli ve svém oboru mají tolik peněz, že si mohou dovolit koupit doslova cokoli. Jednou z velmi oblíbených investic jsou luxusní rezidence na těch nejprestižnějších adresách.
Vy ani váš partner nepijete alkohol? Žili jste spolu ještě před svatbou? Váš vztah asi nevydrží. A to i přes to, že jste si před oltářem slibovali lásku a věrnost. V pozoru by měli být i tací, kteří mají odloučené rodiče. Prý je potká stejný osud!

Nepřehlédněte

Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.
Překrásná stavba se nachází na útesech v Cliftonu, bohatém předměstí Kapského města. Černé mramorové stěny, dřevěné podlahy a neuvěřitelné instalace modrého nasvíceného skla. Nettleton 198 nabízí nádherný výhled na Atlantský oceán a spoustu dokonalých architektonických řešení. Jen se podívejte!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek