Pondělí , 28. 11. 2022

René

Jak ušetřit na energiích v domácnosti?

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postavit ke zvyšování energetických sazeb, je začít v domácnosti šetřit. Smyslem není netopit a sedět doma u televize v kulichu, ale podniknout malé, avšak efektivní kroky, které sníží vaše výdaje za energie. S čím začít ještě dnes?
jak ušetřit energie
Jaké jsou vaše tipy pro úspornou domácnost?

Zajistěte si revizi kotle

S plynovým kondenzačním kotlem můžete ledasco ušetřit, ovšem jen za předpokladu, že se o něj pravidelně staráte. Alespoň jednou ročně si pozvěte servisního technika, který provede revizi, čištění a odhalí případné závady snižující výkon kotle.

Regulujte vytápění v místnostech

Pozor také na přetápění místností, zejména pak ložnice, kde by teplota neměla přesahovat 18 stupňů. V obývacích místnostech bohatě postačí teplota okolo 19–20 stupňů Celsia, v kuchyni dokonce o stupeň méně kvůli teplu z vaření. V koupelně naopak uvítáte teplotu okolo 23 stupňů Celsia.

Pořiďte si úspornější spotřebiče a žárovky

LED žárovky spotřebovávají až 7krát méně energie než klasické. Už jen kvůli tomu se vyplatí všechny žárovky v domácnosti vyměnit, navíc vám vydrží mnohem déle. Samostatnou kapitolu pak představují spotřebiče. Ty nejúspornější jsou označené štítkem s energetickou třídou A, přičemž třída G je ta nejhorší.

Při kontrole štítků u vašich domácích spotřebičů dost možná zjistíte, že některé z nich „žerou“ víc elektřiny, než by musely. V takových případech zvažte, zda je nevyměnit za nové, úspornější.

  • Pokud myjete nádobí v ruce, popřemýšlejte o pořízení myčky. Při ručním mytí nádobí spotřebujete více vody a ročně tak zaplatíte zhruba o 1 000 Kč více.
  • Spotřebiče úplně vypínejte a odpojte ze zásuvky, pokud jedete na delší dovolenou.
  • Vypojujte nabíječky – i když nejsou připojené k telefonu, proudí do nich elektřina.

Ušetřit můžete i při praní

Praním prádla na 40 stupňů místo 60 ušetříte až 25 % energie. Pračku zapínejte, až když je plná, a zvažte, zda opravdu potřebujete sušičku. Ta totiž patří mezi energeticky nejnáročnější spotřebiče vůbec.

Tip: Plánujete se v dohledné době stěhovat do nového? Prohlédněte si širokou nabídku pronájmu bytů bez realitky na Ulovdomov.cz.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jaro je tady! A s ním i pěstování zeleniny. Právě o pěstování vlastních plodin roste velký zájem, a to především kvůli neustále se zdražujícím cenám potravin na trhu. Lidé navíc pochopili, že vlastní papriky nebo brambory jsou po chuťové stránce naprosto dokonalé. A s tím, co se kupuje běžně v supermarketech, se nemohou srovnávat. A když už jsme zmínili brambory, pojďme si prozradit, jaká odrůda je pro pěstování ideální.
Koronavirus nezmizel. Spíše naopak, čísla nakažených opět rostou. Ve velkém se šíří rýma a přibývá nachlazených. K tomu všemu klepe na dveře pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas posílit svou obranyschopnost. Během letošního podzimu bude čelit pořádnému náporu. Chcete-li zůstat fit, pak nezapomínejte na vitaminy a minerály. Pomoc najdete také v přírodě.
Semínka se do naší zdravé stravy začala postupně dostávat v minulém desetiletí. Nyní jsou už stále častější přísadou v naší kuchyni. Nicméně pořád je mnoho těch, kteří si neuvědomují, jak zdravý přínos pro nás semínka v pokrmech mají. Některá z nich jsou označována dokonce za superpotraviny, což jen dotvrzuje, jak důležitá pro organismus mohou semínka být.
Mít home office a dělat doma má svoje nesporné výhody. Potom přijde vhod pracovna. Nejdříve musíte zvážit, jestli do ní budete zvát hosty nebo klienty, jestli děláte spíše přes den nebo večer, nebo jestli v ní budete trávit většinu času. Bude to ryze pracovní prostor nebo také místo pro relax. Pracovna uzpůsobená pro ženský element bude ale vypadat jinak, než pánská pracovna. Tady je trocha inspirace a nápadů na tu druhou z nich.
Probouzíte se každé ráno s pocitem, že nadcházející den nebude stát za nic? Nemáte sílu na běžné denní činnosti, natož na práci či vaše koníčky? Pak je třeba s tím něco dělat. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den.
Děti dnes vyrůstají mezi chytrými telefony a tablety, a jejich zájem o ně musíte mít pod kontrolou. Vaše ratolesti vás vidí chytrou elektroniku používat, a není třeba se snažit jim zájem o ni odpírat. Nemyslíme tím, aby vaše dítě místo stavebnice nebo panenky žmoulalo telefon, ale existují hry, které se snaží zábavnou formou něčemu přiučit. Jaké aplikace budou užitečné pro ty nejmenší?
Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek