Středa , 29. 11. 2023

Zina

Jak ušetřit na energiích v domácnosti?

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postavit ke zvyšování energetických sazeb, je začít v domácnosti šetřit. Smyslem není netopit a sedět doma u televize v kulichu, ale podniknout malé, avšak efektivní kroky, které sníží vaše výdaje za energie. S čím začít ještě dnes?
jak ušetřit energie
Jaké jsou vaše tipy pro úspornou domácnost?

Zajistěte si revizi kotle

S plynovým kondenzačním kotlem můžete ledasco ušetřit, ovšem jen za předpokladu, že se o něj pravidelně staráte. Alespoň jednou ročně si pozvěte servisního technika, který provede revizi, čištění a odhalí případné závady snižující výkon kotle.

Regulujte vytápění v místnostech

Pozor také na přetápění místností, zejména pak ložnice, kde by teplota neměla přesahovat 18 stupňů. V obývacích místnostech bohatě postačí teplota okolo 19–20 stupňů Celsia, v kuchyni dokonce o stupeň méně kvůli teplu z vaření. V koupelně naopak uvítáte teplotu okolo 23 stupňů Celsia.

Pořiďte si úspornější spotřebiče a žárovky

LED žárovky spotřebovávají až 7krát méně energie než klasické. Už jen kvůli tomu se vyplatí všechny žárovky v domácnosti vyměnit, navíc vám vydrží mnohem déle. Samostatnou kapitolu pak představují spotřebiče. Ty nejúspornější jsou označené štítkem s energetickou třídou A, přičemž třída G je ta nejhorší.

Při kontrole štítků u vašich domácích spotřebičů dost možná zjistíte, že některé z nich „žerou“ víc elektřiny, než by musely. V takových případech zvažte, zda je nevyměnit za nové, úspornější.

  • Pokud myjete nádobí v ruce, popřemýšlejte o pořízení myčky. Při ručním mytí nádobí spotřebujete více vody a ročně tak zaplatíte zhruba o 1 000 Kč více.
  • Spotřebiče úplně vypínejte a odpojte ze zásuvky, pokud jedete na delší dovolenou.
  • Vypojujte nabíječky – i když nejsou připojené k telefonu, proudí do nich elektřina.

Ušetřit můžete i při praní

Praním prádla na 40 stupňů místo 60 ušetříte až 25 % energie. Pračku zapínejte, až když je plná, a zvažte, zda opravdu potřebujete sušičku. Ta totiž patří mezi energeticky nejnáročnější spotřebiče vůbec.

Tip: Plánujete se v dohledné době stěhovat do nového? Prohlédněte si širokou nabídku pronájmu bytů bez realitky na Ulovdomov.cz.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Podzim. Chvíli krásně barevný, ale po opadání listí šedý a ponurý. Období dešťů, mlhy, nevlídného počasí a špatné nálady. Ať chceme nebo nechceme, počasí na nás působí více, než si myslíme. Záleží ale na tom, jak se k tomuto faktu postavíme a čím si toto období zpříjemníme. Někdo se rád zabalí do deky a lehne si ke krbu s knížkou, jiní jdou pouštět draka anebo (pravděpodobně spíše ženy) vyrazí na nákupy. Jak jste na tom vy?
Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.
Sedací souprava je obvykle jedním z nejvýznamnějších kusů nábytku v celém bytě. Tvoří dominantu každého obývacího pokoje, takže vybrat si tu pravou pro vás je nesmírně důležité. Nejen že by měla být pohodlná a pěkně vypadat, ale také je potřeba ji zasadit do okolního interiéru tak, aby ladila s ostatním nábytkem a použitými barvami ve vašem obývacím pokoji.
Asi každá z nás už slyšela o různých seznamovacích aplikacích či online seznamkách. Někomu jsou seznamky zdrojem nekonečných erotických eskapád, jiní zde hledají osudovou lásku. A pro někoho jsou seznamky jeden velký podvod. Podívejme se, jak je to s nimi doopravdy.
Není žádným tajemstvím, že snídaně je naprostý základ. Poctivá snídaně je zároveň nejdůležitějším jídlem dne, což je o důvod víc, proč bychom si na ní měli dát opravdu záležet. Chutné jídlo vám po ránu zajistí potěšení (a není nic lepšího, než začínat den s radostí). Pokud navíc snídani převlečete do zdravého kabátu, prospějete tím své postavě i celkovému zdraví. Jaké dobroty si tedy po ránu nachystat?
Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.

Nepřehlédněte

Minišaty jsou naprostou klasikou, díky níž může žena vypadat ležérně, šik, ale i sexy. Pravdou ale je, že minišaty mají také špatnou pověst, jelikož mohou být při nevhodném nošení odhalující a žena pak působí lacině. Je tedy zapotřebí nosit tyto krásné šaty opatrně a zaměřovat se na detaily, jako je postava, líčení a doplňky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek