Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Správný výběr obuvi: 7 tipů ke zdraví nejen nohou, ale i celého těla

Vždycky se říkalo, že pro krásu se musí trpět, a to zejména tehdy, pokud bylo nezbytné nasoukat se do úzkých lodiček na jehlách. K čemu je ale užít si pár minut slávy a o pár let později řešit propadlou klenbu, náchylnost ke zranění kotníku nebo vbočený palec? Žádná hitparáda, viďte. Naštěstí doba slow fashion přeje i pohodlným botám, které nejenže vypadají stylově, ale jsou ku prospěchu zdraví vašich nohou, které vás dnes a denně nosí. O důvod víc, proč si své nožky také náležitě hýčkat.
výběr obuvi
Výběr obuvi je věda.

02. 08. 2023

02. 08. 2023

Správný výběr obuvi je důležitý nejen proto, abyste se při každém kroku cítili pohodlně, ale abyste rovněž předešli zranění či degenerativním změnám, jež jsou způsobené špatnými botami. Už lékaři mnoho let apelují na to, že nevhodná obuv urychluje problémy v podobě vzniku bolestí a artritidy v kyčlích, kolenou, kotnících i chodidlech. I relativně krátká doba v nesprávných botách může způsobit stres a bolest vašim kostem, kloubům a měkkým tkáním, které je podporují. Naopak správná obuv udrží vaše nohy a potažmo celé tělo v bezpečí před zraněním. A jak správně vybrat kvalitní obuv, na to se spolu podíváme.

1. Vyberte si botu s pevným základem 

Boty jsou pro tělo to samé, jako základ domu. Je-li dům postaven na nestabilním, měkkém podkladu, dům se pochopitelně časem začne viklat a křivit se. Totéž se stane s vaším tělem, pokud zvolíte botu s nedostatečně pevnou podrážkou. Proto výběr obuvi začíná už od samotného základu.

Základ boty jednoduše otestujte jemným ohnutím ve špičce. Pokud se přehne na polovinu, je to známka toho, že je obuv příliš měkká. Jestli se ale ohne jen zlehka, ale zůstane spíše tuhá, bude pro vaše nohy dobrou oporou.

2. Ujistěte se, že má podporu klenby 

Některé trendy boty, které jsou spíše módní záležitostí, mají plochou stélku, která může časem způsobovat velké bolesti. Boty s klenbou naopak poskytují podporu ve spodní části chodidla, a tím větší rovnováhu a stabilitu. Takové boty pak nejčastěji pořídíte u menších slow fashion značek, které boty šijí na míru.

Podle odborníků je lepší zvolit obuv, u které je klenba již součástí, než přidat samostatnou vložku. Pokud si však musíte koupit vložku, vyhněte se nákupu z hypermarketů a podobných obchodů. Navštivte místo toho specializovaný obchod nebo odborníka přes podiatrii, který vám navrhne vložku ideální pro vaše chodidlo.

boty
Boty musí sedět.

3. Vsaďte spíše na tkaničky

Obecně platí, že boty se šněrováním jsou lepší než slip-on modely, protože poskytují lepší podporu a drží nohu pevně na svém místě. Sandály Birkenstocks mají například klenbu, ovšem nechrání vaše nohy tak dobře jako tenisky nebo běžecké boty. Pokud to tedy lze, spíše se zaměřujte na pevnou obuv na zavazování.

K TÉMATU  Proč je pro tělo důležitý vitamin D a co způsobuje jeho nedostatek?

4. Obuv si kupujte hlavně pro pohodlí

Nekupujte si boty jen proto, že je to vaše oblíbená barva, jsou ve slevě nebo vám je doporučil kamarád. Vyberte si takové, které jsou pro vás skutečně nejpohodlnější. Začněte tím, že si necháte nohu změřit profesionálem v obchodě s obuví, aby určil přesnou velikost a šířku, kterou potřebujete.

Nechte se přeměřit alespoň jednou za několik let, protože velikost a tvar vaší nohy se mohou v průběhu času měnit. Dále vyzkoušejte různé značky a styly, abyste našli přesně tu obuv, která je pro vás nejpohodlnější. Nedovolte, aby věrnost v konkrétní značku bránila v prozkoumávání dalších možností, kterých je naštěstí více než dost. Zásadně se vyhněte botám, které mají úzkou špičku a neposkytují optimální šířku mezery mezi palcem nohy a okrajem boty. Po vyzkoušení si dejte chvilku čas na rozmyšlenou, zkuste se v botách projít a pozorujte, jestli je v nich noha dostatečně stabilní a cítíte se v nich dobře. Výběr obuvi je docela věda.

obuv
Na sport vybírejte obuv pro něj určenou.

5. Vyměňte staré, opotřebované boty

Boty nevydrží věčně. Upgradujte je, když se materiál v oblasti pat a bříšek nohou začne opotřebovávat. Spolu s tím pak zase objevíte příležitost vyzkoušet nové značky a styly. V některých případech můžete zůstat u osvědčeného favorita nebo si naopak najdete zcela nového oblíbence. Mějte oči na stopkách, čeští výrobci obuvi neustále přibývají, proto bude pořád co objevovat.

6. Ohledně vysokých podpatků buďte sofistikovaní

Není žádným tajemstvím, že podpatky způsobují tělu stres, a to obzvláště, když je nosíte po dlouhou dobu. Pokud jsou však vyšší podpatky pro konkrétní účel nezbytné, běžte na to rafinovaně. Požádejte třeba přítele, aby vás vysadil na místě nebo zaparkujte poblíž daného místa, abyste nemusela chodit příliš dlouhé vzdálenosti v podpatcích. Ještě lepší je, pokud si na místo vezmete vycházkové boty a před vstupem se přezujete do podpatků.

K TÉMATU  Legionella jako nemoc, kterou se můžete nakazit i doma

7. Získejte pomoc, když máte bolesti

Nesprávná obuv může způsobit bolest nejen v chodidlech, ale i v lýtkách, holeni, kolenech, kyčlích a dolní části zad. Pokud si všimnete této bolesti, nejprve se zaměřte na správně padnoucí a pohodlnou obuv. Pokud stále pociťujete bolesti, je nejvyšší čas navštívit fyzioterapeuta.

Co se o botách hodí vědět?

  • Nakupujte boty, když jsou vaše nohy největší – na konci dne nebo po cvičení.
  • Změřte si nohy při každém nákupu bot – je běžné, že jedna noha je větší než druhá a velikost i tvar nohy se mohou s věkem měnit.
  • Pokud sportujete, vyberte si botu určenou pro daný sport.
  • Promluvte si se zdravotníkem (jako je podiatr nebo fyzioterapeut) o jakýchkoli problémech s nohami či obuví.
  • Vaše bota by vám měla dobře padnout od prvního nošení – ujistěte se tedy, že máte alespoň 1‒1,5 cm místa na konci boty. Obuv by zároveň měla být dostatečně široká a dlouhá, aby byla komfortní pro vaše nohy.
  • Ujistěte se, že boty pevně drží vaši patu – při pohybu by vám v botách neměla klouzat pata.
  • Myslete však na šířku i délku. Pokud máte pocit zmáčknutého chodidla, zeptejte se, zda se bota dodává v širší velikosti.
  • Pokud potřebujete boty na běhání a dáváte přednost botám tradičního stylu, hledejte modely s celkovým tlumením nárazů a dobrou torzní pevností.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bolí a krade krásu: Jak vyzrát na vbočený palec a ještě lépe – jak mu předejít?

Jak správně zvolit oblečení a obuv pro horskou turistiku

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
Dekorace k Vánocům prostě patří. Adventní věnec se svíčkami na stůl, ale krásné vánoční věnce můžete zavěsit kdekoli, třeba na dveře nebo na okno. Právě ty si můžete prohlédnout v galerii.
V každém vztahu jsou okamžiky štěstí a nikdo si nepřipouští, že by něco mohlo být v budoucnu jinak. Proč taky? Proč řešit možné budoucí konflikty, když je teď vše zalité sluncem. Bohužel, rozchody patří ke vztahům i k životu.
Zase ti někdo píše. Proč ji sleduješ? Proč nemáme ještě společnou fotku na Instagramu? Musíš s nimi pořád být v kontaktu? Sociální sítě ničí vztahy.
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
Ruku na srdce, které z vás mají kosmetickou taštičku narvanou k prasknutí? Skutečně tam potřebujete mít vše, i když nejde pořádně zapnout? A už jste slyšely o balení, které je určené na cesty? Ušetřete svou taštičku a inspirujte se tipy, díky nimž budete připravené vždy a všude.
Cihlová zeď a moderní interiéry se začínají prolínat, i když by to kdysi nikoho nenapadlo. Ale přiznané cihlové zdi dodají celému interiéru jedinečný charakter. Protože ale pravé cihly najdeme málokde, můžeme cihlové stěny imitovat plastickým dekorem, který je na první pohled k nerozeznání. Tyto obklady se dají koupit v různých vyhotoveních i barvách, takže se mohou tvářit jako břidlice, kámen nebo klasické cihly. Dokonce si je můžete natřít nebo jinak povrchově upravit přesně podle sebe.
Zdá se, že se zloději poslední dobou spokojí s čím dál tím menší kořistí a způsobí větší škodu na dveřích a vybavení. Jak jim zabránit ve vloupání?
Léto přeje drobnému přivýdělku. Přemýšlíte, zda je to vhodné i pro vašeho potomka? Pojďte se podívat na to, jak letní brigády zvládly naše děti. Poradíme nejoblíbenější brigády i to, co si musíte ohlídat.
Přestože si to každoročně mnoho z nás nechce připustit, letní dny se blíží ke konci a podoba zahrad se začne měnit. Jedním si můžeme být jistí, práce na ní bude hodně. Podzim je čas sklizně, nové výsadby a dalšího opečovávání. V tomto období lze zasadit jak květiny, stromy, tak i zeleninu. Nejen jaro je časem pro nový život.

Výběr článků

Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.
Máte před sebou volný víkend a přemýšlíte, co byste se svojí láskou podnikli? Nebo jenom hledáte atraktivní destinaci, kterou navštívíte při další letní dovolené? Nemusíte vždy jezdit tam, kam většina lidí. Zajeďte si za romantikou, která se vám doslova vryje pod kůži.
Mnoho lidí si esenciální oleje spojuje s navozením příjemné atmosféry - stačí pár kapek do aromalampy, zapálit svíčku a domovem se rázem line omamná vůně. Napadlo by vás ale využít esenciální oleje i pro hubnutí? A funguje to vůbec?

Nepřehlédněte

Odřeniny, drobné popáleniny, pořezání a další drobná poranění kůže přirozeně patří k letním sportům, dětským hrám, turistice, opékání špekáčků či grilování. Nejen děti, ale celé rodiny bývají více aktivní, podnikají řadu výletů, zkouší nová dobrodružství, sportují, chodí po horách nebo dovádějí na pláži. Některým úrazům lze předejít, ale často za ně bohužel může neovlivnitelná náhoda. Pak se vyplatí vědět, jak takové odřeniny, spáleniny od slunce nebo třeba říznutí co nejrychleji ošetřit.
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek