Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Správný výběr obuvi: 7 tipů ke zdraví nejen nohou, ale i celého těla

Vždycky se říkalo, že pro krásu se musí trpět, a to zejména tehdy, pokud bylo nezbytné nasoukat se do úzkých lodiček na jehlách. K čemu je ale užít si pár minut slávy a o pár let později řešit propadlou klenbu, náchylnost ke zranění kotníku nebo vbočený palec? Žádná hitparáda, viďte. Naštěstí doba slow fashion přeje i pohodlným botám, které nejenže vypadají stylově, ale jsou ku prospěchu zdraví vašich nohou, které vás dnes a denně nosí. O důvod víc, proč si své nožky také náležitě hýčkat.
výběr obuvi
Výběr obuvi je věda.

02. 08. 2023

02. 08. 2023

Správný výběr obuvi je důležitý nejen proto, abyste se při každém kroku cítili pohodlně, ale abyste rovněž předešli zranění či degenerativním změnám, jež jsou způsobené špatnými botami. Už lékaři mnoho let apelují na to, že nevhodná obuv urychluje problémy v podobě vzniku bolestí a artritidy v kyčlích, kolenou, kotnících i chodidlech. I relativně krátká doba v nesprávných botách může způsobit stres a bolest vašim kostem, kloubům a měkkým tkáním, které je podporují. Naopak správná obuv udrží vaše nohy a potažmo celé tělo v bezpečí před zraněním. A jak správně vybrat kvalitní obuv, na to se spolu podíváme.

1. Vyberte si botu s pevným základem 

Boty jsou pro tělo to samé, jako základ domu. Je-li dům postaven na nestabilním, měkkém podkladu, dům se pochopitelně časem začne viklat a křivit se. Totéž se stane s vaším tělem, pokud zvolíte botu s nedostatečně pevnou podrážkou. Proto výběr obuvi začíná už od samotného základu.

Základ boty jednoduše otestujte jemným ohnutím ve špičce. Pokud se přehne na polovinu, je to známka toho, že je obuv příliš měkká. Jestli se ale ohne jen zlehka, ale zůstane spíše tuhá, bude pro vaše nohy dobrou oporou.

2. Ujistěte se, že má podporu klenby 

Některé trendy boty, které jsou spíše módní záležitostí, mají plochou stélku, která může časem způsobovat velké bolesti. Boty s klenbou naopak poskytují podporu ve spodní části chodidla, a tím větší rovnováhu a stabilitu. Takové boty pak nejčastěji pořídíte u menších slow fashion značek, které boty šijí na míru.

Podle odborníků je lepší zvolit obuv, u které je klenba již součástí, než přidat samostatnou vložku. Pokud si však musíte koupit vložku, vyhněte se nákupu z hypermarketů a podobných obchodů. Navštivte místo toho specializovaný obchod nebo odborníka přes podiatrii, který vám navrhne vložku ideální pro vaše chodidlo.

boty
Boty musí sedět.

3. Vsaďte spíše na tkaničky

Obecně platí, že boty se šněrováním jsou lepší než slip-on modely, protože poskytují lepší podporu a drží nohu pevně na svém místě. Sandály Birkenstocks mají například klenbu, ovšem nechrání vaše nohy tak dobře jako tenisky nebo běžecké boty. Pokud to tedy lze, spíše se zaměřujte na pevnou obuv na zavazování.

K TÉMATU  Novoroční předsevzetí aneb jak se vyhnout selhání?

4. Obuv si kupujte hlavně pro pohodlí

Nekupujte si boty jen proto, že je to vaše oblíbená barva, jsou ve slevě nebo vám je doporučil kamarád. Vyberte si takové, které jsou pro vás skutečně nejpohodlnější. Začněte tím, že si necháte nohu změřit profesionálem v obchodě s obuví, aby určil přesnou velikost a šířku, kterou potřebujete.

Nechte se přeměřit alespoň jednou za několik let, protože velikost a tvar vaší nohy se mohou v průběhu času měnit. Dále vyzkoušejte různé značky a styly, abyste našli přesně tu obuv, která je pro vás nejpohodlnější. Nedovolte, aby věrnost v konkrétní značku bránila v prozkoumávání dalších možností, kterých je naštěstí více než dost. Zásadně se vyhněte botám, které mají úzkou špičku a neposkytují optimální šířku mezery mezi palcem nohy a okrajem boty. Po vyzkoušení si dejte chvilku čas na rozmyšlenou, zkuste se v botách projít a pozorujte, jestli je v nich noha dostatečně stabilní a cítíte se v nich dobře. Výběr obuvi je docela věda.

obuv
Na sport vybírejte obuv pro něj určenou.

5. Vyměňte staré, opotřebované boty

Boty nevydrží věčně. Upgradujte je, když se materiál v oblasti pat a bříšek nohou začne opotřebovávat. Spolu s tím pak zase objevíte příležitost vyzkoušet nové značky a styly. V některých případech můžete zůstat u osvědčeného favorita nebo si naopak najdete zcela nového oblíbence. Mějte oči na stopkách, čeští výrobci obuvi neustále přibývají, proto bude pořád co objevovat.

6. Ohledně vysokých podpatků buďte sofistikovaní

Není žádným tajemstvím, že podpatky způsobují tělu stres, a to obzvláště, když je nosíte po dlouhou dobu. Pokud jsou však vyšší podpatky pro konkrétní účel nezbytné, běžte na to rafinovaně. Požádejte třeba přítele, aby vás vysadil na místě nebo zaparkujte poblíž daného místa, abyste nemusela chodit příliš dlouhé vzdálenosti v podpatcích. Ještě lepší je, pokud si na místo vezmete vycházkové boty a před vstupem se přezujete do podpatků.

K TÉMATU  Jak vyzrát na chřipkové období přirozeným způsobem. Vsaďte na sílu přírody

7. Získejte pomoc, když máte bolesti

Nesprávná obuv může způsobit bolest nejen v chodidlech, ale i v lýtkách, holeni, kolenech, kyčlích a dolní části zad. Pokud si všimnete této bolesti, nejprve se zaměřte na správně padnoucí a pohodlnou obuv. Pokud stále pociťujete bolesti, je nejvyšší čas navštívit fyzioterapeuta.

Co se o botách hodí vědět?

  • Nakupujte boty, když jsou vaše nohy největší – na konci dne nebo po cvičení.
  • Změřte si nohy při každém nákupu bot – je běžné, že jedna noha je větší než druhá a velikost i tvar nohy se mohou s věkem měnit.
  • Pokud sportujete, vyberte si botu určenou pro daný sport.
  • Promluvte si se zdravotníkem (jako je podiatr nebo fyzioterapeut) o jakýchkoli problémech s nohami či obuví.
  • Vaše bota by vám měla dobře padnout od prvního nošení – ujistěte se tedy, že máte alespoň 1‒1,5 cm místa na konci boty. Obuv by zároveň měla být dostatečně široká a dlouhá, aby byla komfortní pro vaše nohy.
  • Ujistěte se, že boty pevně drží vaši patu – při pohybu by vám v botách neměla klouzat pata.
  • Myslete však na šířku i délku. Pokud máte pocit zmáčknutého chodidla, zeptejte se, zda se bota dodává v širší velikosti.
  • Pokud potřebujete boty na běhání a dáváte přednost botám tradičního stylu, hledejte modely s celkovým tlumením nárazů a dobrou torzní pevností.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bolí a krade krásu: Jak vyzrát na vbočený palec a ještě lépe – jak mu předejít?

Jak správně zvolit oblečení a obuv pro horskou turistiku

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ať už jedeme na dovolenou kamkoliv, cílem každého z nás je si odpočinout. A to jak aktivně, tak pasivně. Pokud ale toužíte po dovolené, která vás doslova rozmazlí a třeba také posílí vaše zdraví, pak není nic lepšího, než se vydat do míst, kde je lázeňská péče spolu s léčivými termály naprostou samozřejmostí. A kam jinam vyrazit než právě do Maďarska, které je v tomto ohledu proslulé.
Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.
Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?
Tabulkově by děti zhruba do jednoho roku měly denně naspat přibližně 12 až 17 hodin. Je samozřejmé, že každé dítě je jedinečné, ale to, že obvykle malá miminka tráví valnou část dne i noci spánkem s přestávkami na krmení, je fakt.
Chcete-li být sebevědomé bytosti, které mají vlastní názor a umí asertivně jednat, bude dobré, když se zaměříte na vlastní intuici. Ta lze trénovat na více úrovních. Pokud jste tímto tématem nepolíbení, nezoufejte. Na následujících řádcích si totiž povíme vše podstatné o tom, co má na rozvoj intuice vliv. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi. Co je to intuice a proč se vyplatí jí naslouchat?
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Práce na zahradě je úplně jiná úroveň štěstí a spokojenosti. Pro některé lidi je zahradničení mnohem víc než jen koníček. Není to jen o dřině a potu, zahradničení také pomáhá stabilizovat vaši náladu a zdraví. Příroda a lidé jsou spolu propojeni, je důležité trávit čas v těsném kontaktu s přírodou, protože má velký vliv na naše zdraví. Pokud jste se snažili práci na zahradě vyhýbat, máme pro vás 10 dobrých důvodů, proč byste zde měli trávit co nejvíce času.
Ačkoli menstruace občas bývá nepříjemná, je přirozenou součástí našeho života, která je důležitá pro naše zdraví i schopnost početí. Věděly jste ale, že barva vaší menstruace může hodně vypovědět o vašem zdraví?

Nepřehlédněte

Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Nebojte se, nechceme vás nijak strašit, je už je čas na vánoční přípravy. Ale co si budeme povídat, doma vyrobený adventní kalendář zabere nějaký čas a v době, kdy bude aktuální, budete mít jistě dost jiné práce. Co si to tedy letos trochu ulehčit a připravit se. Užijete si i samotnou výrobu kalendáře třeba v rodinném kruhu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek