Čtvrtek , 25. 07. 2024

Jakub

Jak správně zvolit oblečení a obuv pro horskou turistiku

Každý relaxuje po svém - někdo s rodinou, jiný s přáteli a mnozí si nejlépe odpočinou tehdy, když jsou sami. Někdo ve volném čase upřednostňuje čtení, druhý poslech hudby, další sleduje filmy nebo sportuje. Dopřát si čas a relax jen pro sebe - je důležité.

Dopřát si čas jen pro sebe a trávit jej plnohodnotně, při příjemných zálibách a koníčcích, je velmi důležité. Ale pravidelné procházky v přírodě by měly být běžnou součástí života všech, protože pohyb celkově posiluje zdraví každého z nás. Pokud se však vypravíte na túru, a to zejména do vysokohorského prostředí, nepodceňte kvalitní oblečení, aby vaše turistické zážitky nenarušil chlad a vlhkost. Na horách bývá počasí velmi často doslova nevyzpytatelné, proto vlhkému či větrnému počasí vhodně přizpůsobte své oblečení i obuv.

Turistické sportovní oděvy pro Vás

Turistické oděvy mají být snadno vrstvitelné – prodyšné, vodovzdorné a větru odolné – ideálně z funkčních materiálů. Skvělým tipem je špičková značka  Dynafit, která nabízí nejen spodní prádlo, trička, mikiny a vesty, ale také sportovní kalhoty či teplé ponožky. Turistické bundy a kalhoty do horského prostředí je dobré volit kvalitní – zateplené, z nepromokavých a hlavně funkčních materiálů. Na svršcích má být vodovzdorná nejen látka, ale také manžety a švy. Komfort větrovky zvyšuje také kvalita gumiček kolem zápěstí a kvalita spodního lemu. Také zipy (nejlépe kovové), kapuce a počet praktických kapes. Při výběru turistické bundy je dobré myslet také na to, aby byla kompatibilní s batohem nebo s vakem. Batoh nebo vak turisty má být přiměřeně velký, a to z co nejlehčího materiálu. Dobrou službu poskytne zejména batoh s nastavitelnými ramenními popruhy a s velmi praktickým popruhem přes prsa. Dobré je, pokud je opatřen i více praktickými kapsami.

Kvalitní turistická obuv je základ

Turistická obuv má být vyrobena z kvalitních materiálů, má mít anatomicky tvarovanou stélku a hrubou, pružnou, ale neklouzavou podrážku. Všechna tato kritéria splňují vynikající Salomon boty, které jsou nejen nepromokavé, ale také maximálně vzdušné a pevné. Úžasné pohodlí nohám poskytují také špičkové Salewa boty dámské a pánské. Při koupi však vždy dbejte na správný tvar a velikost – na přesnou délku a šířku turistických bot. Nevhodná obuv může totiž způsobit nejen odřeniny, ale také různé deformity nohou, poškození kostry chodidla a chybné držení těla. Pocit lehkosti při chůzi navodí také vhodné sportovní vložky. Gelové či pěnové vložky chrání nejen nohy a chodidla turistu, ale také jeho páteř. A navíc, mají také příznivý vliv na klenbu nohou. Turistickou obuv vždy vyměňte za novou, pokud jeví známky mechanického poškození. Když je popraskaný povrch nebo když je opotřebovaný vnitřek bot.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Face roller je oblíbený nástroj, který se využívá k péči o pleť a pokud ho ještě nemáte doma, zřejmě si klepete na čelo, jak by vám ”šudlání” kamenem po obličeji mělo vyhladit vrásky. Pojďme si proto zopakovat, co vlastně face roller je, jaké jsou jeho výhody a mýty, a především, jak s face rollerem pracovat.
Lewis Hamilton, pilot a mistr světa Formule 1. Hvězda světového formátu, která oslní svou přítomností každou událost. Ale ne pouze on, jeho čtyřnohý přítel, buldok Roscoe, ho dokáže mnohdy zcela zastínit.
Nový rok se samozřejmě všude na světě slaví poslední den v roce. Ale vzhledem k tomu, že máme jakási časová pásma, slaví se příchod nového roku v různý čas i různými způsoby. Víte kdy a jak?
Odlety na vytouženou dovolenou bývají občas hektické a stejně tak působí i letiště. Musíte najít místo odbavení, projít kontrolou a nakonec trefit správný gate. Většinou vše funguje hladce. Co ale dělat, když se let opozdí, zruší, nebo nestihnete navazující letadlo?
Narodit se jako muž nebo žena ještě neznamená, že se tak musíte i cítit. V posledních letech o tom slýcháváme stále častěji a můžeme to chápat, i nemusíme, ale jsou lidé, kteří se vnitřně neztotožňují s žádným pohlavím. Nechtějí se škatulkovat a hrdě se k tomu hlásí. Mezi celebritami jsou tahle prohlášení stále častější. Kdo se v poslední době přiznal a kdo se cítí nebýt ani mužem, ani ženou?
Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!
Prach a nepořádek má rád asi málokdo. A jelikož se vysávání většinou neřadí mezi nejoblíbenější činnosti, můžete úklid výrazně zrychlit a zefektivnit, pokud se vyvarujete následujících chyb.
S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?
Konečně jsme s kamarády vyrazili oslavit to, že nemusíme sedět zavření doma a otevřeli se hospody. Vydali jsme se na párty a zábava nebrala konce. Pití teklo proudem. Bohužel se mi pak stalo něco, na co v životě nezapomenu, i když si to prakticky nepamatuju. Až s pomocí přátel jsem nakonec zjistila, co všechno se tu noc dělo.
Jaký byl Colours of Ostrava 2024? Co přinesl a jak si poradili s technickými potížemi, kdy celý svět trápil výpadek IT systémů? Kdo byl největší hvězdou - Sam Smith nebo Lenny Kravitz? Festival opět přinesl pestrou paletu hudebních žánrů a nezapomenutelných zážitků.
Víc peněz by se určitě hodilo. Ceny rostou, to je nezpochybnitelné. Ale vaše mzda je už pár let pořád stejná. Ne každý má to štěstí, že má takového zaměstnavatele, který svým zaměstnancům pravidelně nebo aspoň nepravidelně mzdu či odměny zvyšuje. Jak si tedy slušně říct o lepší peníze, abyste před šéfem nebo šéfkou neztratili tvář?

Výběr článků

Pro někoho může jít o kraj nehostinný, neboť si ho často spojujeme zejména s těžbou uhlí. Ve skutečnosti jde ale o nádherný kus krajiny s bohatou historií a přírodními scenériemi, které rozhodně stojí za to navštívit. Vybrali jsme pro vás deset nejzajímavějších míst, které byste si při návštěvě severních Čech neměli nechat ujít.
Kolik je na světě leváků a pro jaké pohlaví je tenhle „dar“ typičtější? V čem vynikají a jak jsou na tom se zdravím? Možná vás překvapí i to, kolik leváků se pohybuje na hollywoodském červeném koberci!
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.

Nepřehlédněte

To je tvrdý oříšek, protože LEGO® sad je velice mnoho a liší se od sebe různými vlastnostmi: velikostí kostek, tematikou, barvou, tvarem a dodatečnými funkcemi. Každá stavebnice je jinak přizpůsobena určité věkové skupině. Čím se řídit při výběru kostek? Jak se správně rozhodnout? Napovíme v této publikaci.
Moje mladší sestra byla vždycky jiná než já. Dostávalo se jí větší pozornosti, protože máma ji měla s druhým manželem, a pro něj ona byla princezna – a já jen přítěž. Musím uznat, že jsem na ni občas žárlila, ona byla tou rozmazlovanou a já jsem musela všechno dělat za ni.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek