Čtvrtek , 30. 03. 2023

Arnošt

Jak správně zvolit oblečení a obuv pro horskou turistiku

Každý relaxuje po svém - někdo s rodinou, jiný s přáteli a mnozí si nejlépe odpočinou tehdy, když jsou sami. Někdo ve volném čase upřednostňuje čtení, druhý poslech hudby, další sleduje filmy nebo sportuje. Dopřát si čas a relax jen pro sebe - je důležité.

Dopřát si čas jen pro sebe a trávit jej plnohodnotně, při příjemných zálibách a koníčcích, je velmi důležité. Ale pravidelné procházky v přírodě by měly být běžnou součástí života všech, protože pohyb celkově posiluje zdraví každého z nás. Pokud se však vypravíte na túru, a to zejména do vysokohorského prostředí, nepodceňte kvalitní oblečení, aby vaše turistické zážitky nenarušil chlad a vlhkost. Na horách bývá počasí velmi často doslova nevyzpytatelné, proto vlhkému či větrnému počasí vhodně přizpůsobte své oblečení i obuv.

Turistické sportovní oděvy pro Vás

Turistické oděvy mají být snadno vrstvitelné – prodyšné, vodovzdorné a větru odolné – ideálně z funkčních materiálů. Skvělým tipem je špičková značka  Dynafit, která nabízí nejen spodní prádlo, trička, mikiny a vesty, ale také sportovní kalhoty či teplé ponožky. Turistické bundy a kalhoty do horského prostředí je dobré volit kvalitní – zateplené, z nepromokavých a hlavně funkčních materiálů. Na svršcích má být vodovzdorná nejen látka, ale také manžety a švy. Komfort větrovky zvyšuje také kvalita gumiček kolem zápěstí a kvalita spodního lemu. Také zipy (nejlépe kovové), kapuce a počet praktických kapes. Při výběru turistické bundy je dobré myslet také na to, aby byla kompatibilní s batohem nebo s vakem. Batoh nebo vak turisty má být přiměřeně velký, a to z co nejlehčího materiálu. Dobrou službu poskytne zejména batoh s nastavitelnými ramenními popruhy a s velmi praktickým popruhem přes prsa. Dobré je, pokud je opatřen i více praktickými kapsami.

Kvalitní turistická obuv je základ

Turistická obuv má být vyrobena z kvalitních materiálů, má mít anatomicky tvarovanou stélku a hrubou, pružnou, ale neklouzavou podrážku. Všechna tato kritéria splňují vynikající Salomon boty, které jsou nejen nepromokavé, ale také maximálně vzdušné a pevné. Úžasné pohodlí nohám poskytují také špičkové Salewa boty dámské a pánské. Při koupi však vždy dbejte na správný tvar a velikost – na přesnou délku a šířku turistických bot. Nevhodná obuv může totiž způsobit nejen odřeniny, ale také různé deformity nohou, poškození kostry chodidla a chybné držení těla. Pocit lehkosti při chůzi navodí také vhodné sportovní vložky. Gelové či pěnové vložky chrání nejen nohy a chodidla turistu, ale také jeho páteř. A navíc, mají také příznivý vliv na klenbu nohou. Turistickou obuv vždy vyměňte za novou, pokud jeví známky mechanického poškození. Když je popraskaný povrch nebo když je opotřebovaný vnitřek bot.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?
Působení na sociálních sítích je dnes prakticky nutností. Právě zde se totiž celé dění světa odehrává. Lidé sdílí své dny, zážitky, také pracovní nabídky. Firmy prezentují své služby a produkty. Zkrátka a dobře kdo není na Instagramu, jako kdyby nebyl. Proto se snažte vyladit svůj profil k dokonalosti natolik, aby se z něj stala podoba pasivního příjmu. Jaké aplikace vám k dosažení kýženého množství sledujících pomůžou?
Snad každá žena má své problémové partie, na kterých se ukazuje drobná pomerančová kůže nebo větší celulitida. Boj proti celulitidě není snadný, avšak ne nemožný. Proto můžete vyzkoušet tyto účinné tipy, které vás pomerančové kůže snadno zbaví nebo zmírní její další růst. Vyzkoušejte následující triky a mějte svou pokožku pod kontrolou.
Úklid šatníku je skvělou příležitostí k vyřazení nenošených a nepadnoucích kousků. Vyhazování oblečení není nikdy snadné, nicméně může to být zvláštně osvobozující zkušenost. Jak ale na to? Více v článku.
Mnozí lidé si neustále stěžují na nízké mzdy, avšak nejsou ochotni investovat do dalšího vzdělávání, což je pak limituje na trhu práce. Nemohou se uplatnit, případně dělají zaměstnání, které jim nepřináší zajímavé finanční ohodnocení. Nemluvě o tom, že jsou v práci často nešťastní, protože je zkrátka nebaví a stresuje. Přitom stačí relativně málo – najít si vhodný kurz. Za pár měsíců se pak lze ucházet o nové zaměstnání, které jim bude více vyhovovat.
Ploché břicho je snem nejen žen, ale také spousty mužů. Čím dál více mužů bojuje s přebytečným tukem v oblasti pasu - a dokonce je jich mnohem více než žen. K zeštíhlení břicha je ale potřeba dosáhnout správné kombinace stravy a fyzické aktivity. Aerobní trénink doplněný silovými cviky vám umožní efektivně zhubnout a zdůraznit svaly.
Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek