Pátek , 01. 07. 2022

Jaroslava

Pěstování melounů na balkóně? Ano, jde to i v květináči

I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.
pěstování melounu na balkóně
Vypěstujte si meloun na balkóně. (foto: 123RF)

21. 05. 2021

21. 05. 2021

Meloun vypěstujete všude

Meloun je snad nejoblíbenější letní zelenina. I když mnozí považují meloun za ovoce, podle odborníků jde o zeleninu. Melounu se nedaří jen v jižních oblastech, vypěstovat ho lze všude. Třeba si prozradíme, jak na pěstování melounu na balkóně.

Jak na výsadbu

Pokud jste stále melouny nezasadili, je třeba si pospíšit. Ideální je zakoupit roubovanou sazenici v zahradnictví. Pro výsadbu je nutné zvolit místo kryté před větrem, orientované na jih. Melouny nesázejte do země ze zahrádky, ale raději investujte do substrátu, který je určený přímo na pěstování zeleniny. Substrát zakoupíte v běžném zahradnictví či hobbymarketu a můžete si být jisti, že melouny mají dostatek všech potřebných živin. Melouny se vám tak odvděčí nejen bujným růstem, ale i velmi chutnými plody.

Základem úspěchu je vhodná nádoba

Aby se melounům dařilo, je nezbytné volit dostatečně velkou nádobu či květináč. Nádoba, ve které budete melouny pěstovat, by měla být prostorná s hloubkou alespoň 65 cm. Vhodné je ale volit nádoby větší. Je jen na vás, zda budete mít nádobu plastovou či z jiného materiálů, protože hlavní je její rozměr.

Melouny potřebují šplhat

Vzhledem k poměrně malému prostoru, ve kterém budou melouny růst, je ideální vytvořit jim oporu, po které by mohly tzv. šplhat. Opora je nutná i proto, aby meloun nerostli k sousedům.

Zálivka a hnojení

Melouny je nutné dostatečně a pravidelně zalévat, nejlépe odstátou vodou. Součástí péče o melouny je také přihnojování, doporučeno je hnojivo na zeleninu, které se přidává přímo do zálivky. Tekuté hnojivo je vhodné použít jednou týdně, granulované stačí jednou do měsíce.

Opylování není žádná věda

Pokud je meloun umístěn volně na zahradě, o opylování se postará hmyz jako jsou včely či motýli.  Pokud je ale meloun ve skleníku nebo na balkóně, je opylování na vás. Nejde naštěstí o nic složitého. Samčí květy mají tyčinku a samičí lepivou bliznu. Buď můžete použít štětec, kterým pyl ze samčích tyčinek melounu přenesete na samičí bliznu. Můžete ale také odebrat tyčinku a tou poklepat bliznu.

K TÉMATUA. G. house v italském městě Sondario. Úchvatné bydlení na úpatí Alp

Redukujte plody

Chcete-li šťavnaté a chutné melouny, je třeba aby plody byly redukovány. Plod potřebuje dostatek živin, a pokud by bylo plodů příliš, byly by malé a nebyly by chuťově dobré. Pro jednu rostlinu můžete volit nejlépe dva až tři plody. V tomto případě se řiďte heslem, že méně je více.

Netroufáte-li si na vodní meloun, zkuste pepino

Jste-li pěstitelé začátečníci a netroufáte-li si na meloun vodní, zkuste meloun pepino gold. Jde o rostlinu, která připomíná vzrůstem vzpřímený keřík. Chuť tohoto melounu je velmi ojedinělá, mnozí ji přirovnávají k hrušce, melounu a kiwi. Konzumovat lze plody syrové, samozřejmě po oloupání, ale stejně tak je pepino gold vhodný jako součást kompotů, marmelád a džemů.

Stejně jako vodní meloun potřebuje i pepino dostatek zálivky a slunce. Pro pěstování je vhodné volit vyšší květináč, protože se pod tíhou plodů budou větvičky ohýbat. Plody jsou žluté s fialovými pruhy a jsou nejen velmi chutné, ale také velmi dekorativní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Doba pěstování se blíží! Vybíráme správné odrůdy brambor

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?
Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.
Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.
Celý den v jednom kole. Práce, děti, rodiče, domácnost. Nedej bože, když do toho zazvoní telefon a tam se ozve plačící kamarádka, že jí opět ten její nadával. Najednou vám začne docházet, že je toho na vás prostě moc. Kde se stala chyba? Příliš jste začali obětovat své vlastní životní štěstí a darovali jste ho na stříbrném podnose jiným lidem. Pomalu tento program změníme. Konec sebeobětování!
S příchodem teplejšího počasí všichni začínáme spřádat plány na dovolenou. Bez ohledu na to, kterým směrem se vydáme, potřebujeme oblečení, které nám zajistí pohodlí a umožní nám si naplno užívat kouzla léta. Zajímá vás, co bude v létě 2022 v kurzu? Plážová móda v této sezóně, to je mnohem více než pouze plavky. In jsou stylové pokrývky hlavy, originální sluneční brýle a plážové oblečení, které můžeme nosit nejen na pláž. Trendům kralují čerstvé, zářivé barvy a decentnější pastelové tóny. Nechybí ani vzory: námořnické pruhy, květinové vzory či potisk s tropickým motivem.
Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 
Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek