Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Pěstování melounů na balkóně? Ano, jde to i v květináči

I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.
pěstování melounu na balkóně
Vypěstujte si meloun na balkóně. (foto: 123RF)

21. 05. 2021

21. 05. 2021

Meloun vypěstujete všude

Meloun je snad nejoblíbenější letní zelenina. I když mnozí považují meloun za ovoce, podle odborníků jde o zeleninu. Melounu se nedaří jen v jižních oblastech, vypěstovat ho lze všude. Třeba si prozradíme, jak na pěstování melounu na balkóně.

Jak na výsadbu

Pokud jste stále melouny nezasadili, je třeba si pospíšit. Ideální je zakoupit roubovanou sazenici v zahradnictví. Pro výsadbu je nutné zvolit místo kryté před větrem, orientované na jih. Melouny nesázejte do země ze zahrádky, ale raději investujte do substrátu, který je určený přímo na pěstování zeleniny. Substrát zakoupíte v běžném zahradnictví či hobbymarketu a můžete si být jisti, že melouny mají dostatek všech potřebných živin. Melouny se vám tak odvděčí nejen bujným růstem, ale i velmi chutnými plody.

Základem úspěchu je vhodná nádoba

Aby se melounům dařilo, je nezbytné volit dostatečně velkou nádobu či květináč. Nádoba, ve které budete melouny pěstovat, by měla být prostorná s hloubkou alespoň 65 cm. Vhodné je ale volit nádoby větší. Je jen na vás, zda budete mít nádobu plastovou či z jiného materiálů, protože hlavní je její rozměr.

Melouny potřebují šplhat

Vzhledem k poměrně malému prostoru, ve kterém budou melouny růst, je ideální vytvořit jim oporu, po které by mohly tzv. šplhat. Opora je nutná i proto, aby meloun nerostli k sousedům.

Zálivka a hnojení

Melouny je nutné dostatečně a pravidelně zalévat, nejlépe odstátou vodou. Součástí péče o melouny je také přihnojování, doporučeno je hnojivo na zeleninu, které se přidává přímo do zálivky. Tekuté hnojivo je vhodné použít jednou týdně, granulované stačí jednou do měsíce.

Opylování není žádná věda

Pokud je meloun umístěn volně na zahradě, o opylování se postará hmyz jako jsou včely či motýli.  Pokud je ale meloun ve skleníku nebo na balkóně, je opylování na vás. Nejde naštěstí o nic složitého. Samčí květy mají tyčinku a samičí lepivou bliznu. Buď můžete použít štětec, kterým pyl ze samčích tyčinek melounu přenesete na samičí bliznu. Můžete ale také odebrat tyčinku a tou poklepat bliznu.

K TÉMATU  5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

Redukujte plody

Chcete-li šťavnaté a chutné melouny, je třeba aby plody byly redukovány. Plod potřebuje dostatek živin, a pokud by bylo plodů příliš, byly by malé a nebyly by chuťově dobré. Pro jednu rostlinu můžete volit nejlépe dva až tři plody. V tomto případě se řiďte heslem, že méně je více.

Netroufáte-li si na vodní meloun, zkuste pepino

Jste-li pěstitelé začátečníci a netroufáte-li si na meloun vodní, zkuste meloun pepino gold. Jde o rostlinu, která připomíná vzrůstem vzpřímený keřík. Chuť tohoto melounu je velmi ojedinělá, mnozí ji přirovnávají k hrušce, melounu a kiwi. Konzumovat lze plody syrové, samozřejmě po oloupání, ale stejně tak je pepino gold vhodný jako součást kompotů, marmelád a džemů.

Stejně jako vodní meloun potřebuje i pepino dostatek zálivky a slunce. Pro pěstování je vhodné volit vyšší květináč, protože se pod tíhou plodů budou větvičky ohýbat. Plody jsou žluté s fialovými pruhy a jsou nejen velmi chutné, ale také velmi dekorativní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Doba pěstování se blíží! Vybíráme správné odrůdy brambor

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Leden je ideálním obdobím, kdy byste si měli naordinovat očistu. Zbavíte se při ní všech škodlivých látek a zároveň posílíte imunitu. Přece jen játra, a nejen ta, dostala v závěru roku pořádně zabrat. Chcete-li jim ulevit, zapojte se do soutěže o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám pomůže při detoxikaci organizmu a navíc podpoří vaši obranyschopnost.
Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.
Kuchyňský bar je někdy chápán jako náhrada za jídelní stůl v malých bytech. Pravda ale je, že klasické sezení u jídla nic nenahradí. Takže naopak, pokud máte prostor a můžete si kromě stolu dovolit i bar, potěšíte jím každou návštěvu. Navíc je bar dobrý pro optické oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Další variantou je potom samostatný bar ve sklepě nebo spodním patře domu, kde můžete vytvořit malou klubovnu.
Ne každá z nás se rozplývá nad množstvím výšivek a volánů a girlandami květin. Nebo jste si možná s partnerem právě řekli, že se chcete vzít. Svatba hned! Nečekat rok, nemít svatební horečku a spousty poradkyň či agentur. Nezkoušet si půl roku šaty. Prostě jste se rozhodli a chcete si svůj svatební den užít co nejdříve. Jde to?
Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
Cihlová zeď a moderní interiéry se začínají prolínat, i když by to kdysi nikoho nenapadlo. Ale přiznané cihlové zdi dodají celému interiéru jedinečný charakter. Protože ale pravé cihly najdeme málokde, můžeme cihlové stěny imitovat plastickým dekorem, který je na první pohled k nerozeznání. Tyto obklady se dají koupit v různých vyhotoveních i barvách, takže se mohou tvářit jako břidlice, kámen nebo klasické cihly. Dokonce si je můžete natřít nebo jinak povrchově upravit přesně podle sebe.
Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?
Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.

Nepřehlédněte

V prvé řadě je nutno říci, že správný přístup ke svatbě nehledě na všechny trendy a doporučení je následující: udělejte to tak, jak chcete vy. Abyste však pochopili, co si přesně přejete, musíte to zjistit, ale jak? Na internetu je spousta informací a je těžké se v nich orientovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek