Pátek , 24. 05. 2024

Jana

Pěstování melounů na balkóně? Ano, jde to i v květináči

I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.
pěstování melounu na balkóně
Vypěstujte si meloun na balkóně. (foto: 123RF)

21. 05. 2021

21. 05. 2021

Meloun vypěstujete všude

Meloun je snad nejoblíbenější letní zelenina. I když mnozí považují meloun za ovoce, podle odborníků jde o zeleninu. Melounu se nedaří jen v jižních oblastech, vypěstovat ho lze všude. Třeba si prozradíme, jak na pěstování melounu na balkóně.

Jak na výsadbu

Pokud jste stále melouny nezasadili, je třeba si pospíšit. Ideální je zakoupit roubovanou sazenici v zahradnictví. Pro výsadbu je nutné zvolit místo kryté před větrem, orientované na jih. Melouny nesázejte do země ze zahrádky, ale raději investujte do substrátu, který je určený přímo na pěstování zeleniny. Substrát zakoupíte v běžném zahradnictví či hobbymarketu a můžete si být jisti, že melouny mají dostatek všech potřebných živin. Melouny se vám tak odvděčí nejen bujným růstem, ale i velmi chutnými plody.

Základem úspěchu je vhodná nádoba

Aby se melounům dařilo, je nezbytné volit dostatečně velkou nádobu či květináč. Nádoba, ve které budete melouny pěstovat, by měla být prostorná s hloubkou alespoň 65 cm. Vhodné je ale volit nádoby větší. Je jen na vás, zda budete mít nádobu plastovou či z jiného materiálů, protože hlavní je její rozměr.

Melouny potřebují šplhat

Vzhledem k poměrně malému prostoru, ve kterém budou melouny růst, je ideální vytvořit jim oporu, po které by mohly tzv. šplhat. Opora je nutná i proto, aby meloun nerostli k sousedům.

Zálivka a hnojení

Melouny je nutné dostatečně a pravidelně zalévat, nejlépe odstátou vodou. Součástí péče o melouny je také přihnojování, doporučeno je hnojivo na zeleninu, které se přidává přímo do zálivky. Tekuté hnojivo je vhodné použít jednou týdně, granulované stačí jednou do měsíce.

Opylování není žádná věda

Pokud je meloun umístěn volně na zahradě, o opylování se postará hmyz jako jsou včely či motýli.  Pokud je ale meloun ve skleníku nebo na balkóně, je opylování na vás. Nejde naštěstí o nic složitého. Samčí květy mají tyčinku a samičí lepivou bliznu. Buď můžete použít štětec, kterým pyl ze samčích tyčinek melounu přenesete na samičí bliznu. Můžete ale také odebrat tyčinku a tou poklepat bliznu.

K TÉMATU  Uvažujete o pořízení bílé kuchyně? Elegance a nadčasovost není všechno

Redukujte plody

Chcete-li šťavnaté a chutné melouny, je třeba aby plody byly redukovány. Plod potřebuje dostatek živin, a pokud by bylo plodů příliš, byly by malé a nebyly by chuťově dobré. Pro jednu rostlinu můžete volit nejlépe dva až tři plody. V tomto případě se řiďte heslem, že méně je více.

Netroufáte-li si na vodní meloun, zkuste pepino

Jste-li pěstitelé začátečníci a netroufáte-li si na meloun vodní, zkuste meloun pepino gold. Jde o rostlinu, která připomíná vzrůstem vzpřímený keřík. Chuť tohoto melounu je velmi ojedinělá, mnozí ji přirovnávají k hrušce, melounu a kiwi. Konzumovat lze plody syrové, samozřejmě po oloupání, ale stejně tak je pepino gold vhodný jako součást kompotů, marmelád a džemů.

Stejně jako vodní meloun potřebuje i pepino dostatek zálivky a slunce. Pro pěstování je vhodné volit vyšší květináč, protože se pod tíhou plodů budou větvičky ohýbat. Plody jsou žluté s fialovými pruhy a jsou nejen velmi chutné, ale také velmi dekorativní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Doba pěstování se blíží! Vybíráme správné odrůdy brambor

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tu a tam každý z nás dostane chuť na dobrý koktejl. Jenže… Když se snažíte nějaké to kilo shodit nebo si chcete udržet štíhlou linii, máte logicky trochu zábrany. Nebo výčitky. Ostatně alkohol zrovna patří k nápojům, kterým bychom se pro štěstí své váhy měli vyhýbat. Ovšem naštěstí ne tak docela.
Potřebujete inspiraci ke cvičení? Tahle kočka ví, co udělat pro svoje zdraví, ale zároveň se u toho moc nenadřít. Krátké tréninkové video vám napoví!
Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?
Snad každá žena má své problémové partie, na kterých se ukazuje drobná pomerančová kůže nebo větší celulitida. Boj proti celulitidě není snadný, avšak ne nemožný. Proto můžete vyzkoušet tyto účinné tipy, které vás pomerančové kůže snadno zbaví nebo zmírní její další růst. Vyzkoušejte následující triky a mějte svou pokožku pod kontrolou.
Zmatená a vystrašená zvířata, plačící malé děti a nepořádek na ulicích je výsledkem hlučných ohňostrojů, které k oslavám silvestra už tak nějak patří. Ale vzhledem k tomu, že následky jsou jak pro zvířata, tak pro děti často fatální, existují místa, kde je pyrotechnika naprosto zakázaná a čím dál více lidí se uchyluje k oslavám Nového roku bez petard.
Pojďte se v klidu usadit a kroutit hlavou nad příběhy nešťastníků, kterým se rozhodně první rande nepovedlo podle jejich vysněných představ. Kdo si neohlídal zuby, kdo to přehnal s romantikou, kdo ukázal ze svého těla více, než měl původně v plánu a kdo již svou životní lásku nebyl schopen nahradit někým novým?
Těhotenství je krásné a vzrušující životní období, které neustále přináší nové výzvy a zážitky. Jednou z takových výzev může být cestování během těhotenství. Bez ohledu na to, zda plánujete relaxační dovolenou nebo podnikáte služební cestu, je důležité zvážit zvláštní potřeby a rizika spojená s tímto obdobím. Tento článek vám poskytne užitečné rady, jak bezpečně cestovat v těhotenství, a také se zaměří na důležitost kvalitního cestovního pojištění pro těhotné ženy.
Už několik posledních let je módním trendem označovat výrobky přízviskem bio, farmářský nebo lokální. My se dnes podíváme na kloub především slovíčku 'bio', které v nás sice může evokovat něco, co je velmi kvalitní, ale ve skutečnosti tomu tak být rozhodně nemusí.
Už oběhlo dlouhých 10 let od smrti známého a skvělého zpěváka Petra Muka, který nám tu zanechal mnoho úžasných písní jako například Ráchel, Naděje, Tančíš sama, nebo Láska tě spoutá.
Sebevědomí je klíčem k úspěchu, a to ať už mluvíme o úspěchu v osobním či profesním životě. K jeho snížení přispívá kupříkladu akné nebo jiné kosmetické vady, ale také zažloutlý chrup. Že vás právě žluté zuby trápí a denně snižují zmiňované sebevědomí? Pojďme si zmínit několik tipů, jak efektivně vybělit zuby.
V historii člověka se mobbing a bossing vyskytoval vždy. Jde o pocit ohroženosti, díky kterému musíme novou osobu zastrašit. Mohla by nám totiž vzít naše pozice, být lepší, než my. Tak je třeba jí tak znepříjemnit práci, aby to pokud možno vzdala sama. Nejste zdaleka sama, pokud jste podobný přístup zažila. Lze se mobbingu bránit?

Výběr článků

Také máte každoroční problém, co koupit, manželovi, synovi nebo dědečkovi? Ženám se nakupuje samo, ale pro mužům? My pro vás máme tipy na originální vánoční dárky, které rozhodně nezůstanou dlouho zabalené…
Čas od času takové jednání musí absolvovat každý z nás. Někdy je to vyřešení rodinného nebo partnerského problému, ale daleko častěji se týká pracovních záležitostí. Chce s vámi mluvit nadřízený nebo máte vy pokárat svého podřízeného. Potřebujete se připravit tak, aby rozhovor proběhl bez zbytečných konfliktů a hádek.
Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...

Nepřehlédněte

Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Úklid není vždycky zábavný, ale je prostě nezbytný. Tady je 28 rychlých rad, jak si doma usnadnit práci! Budete překvapené, co všechno vám může pomoci! Podívejte se na video.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek