Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Pěstování melounů na balkóně? Ano, jde to i v květináči

I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.
pěstování melounu na balkóně
Vypěstujte si meloun na balkóně. (foto: 123RF)

21. 05. 2021

21. 05. 2021

Meloun vypěstujete všude

Meloun je snad nejoblíbenější letní zelenina. I když mnozí považují meloun za ovoce, podle odborníků jde o zeleninu. Melounu se nedaří jen v jižních oblastech, vypěstovat ho lze všude. Třeba si prozradíme, jak na pěstování melounu na balkóně.

Jak na výsadbu

Pokud jste stále melouny nezasadili, je třeba si pospíšit. Ideální je zakoupit roubovanou sazenici v zahradnictví. Pro výsadbu je nutné zvolit místo kryté před větrem, orientované na jih. Melouny nesázejte do země ze zahrádky, ale raději investujte do substrátu, který je určený přímo na pěstování zeleniny. Substrát zakoupíte v běžném zahradnictví či hobbymarketu a můžete si být jisti, že melouny mají dostatek všech potřebných živin. Melouny se vám tak odvděčí nejen bujným růstem, ale i velmi chutnými plody.

Základem úspěchu je vhodná nádoba

Aby se melounům dařilo, je nezbytné volit dostatečně velkou nádobu či květináč. Nádoba, ve které budete melouny pěstovat, by měla být prostorná s hloubkou alespoň 65 cm. Vhodné je ale volit nádoby větší. Je jen na vás, zda budete mít nádobu plastovou či z jiného materiálů, protože hlavní je její rozměr.

Melouny potřebují šplhat

Vzhledem k poměrně malému prostoru, ve kterém budou melouny růst, je ideální vytvořit jim oporu, po které by mohly tzv. šplhat. Opora je nutná i proto, aby meloun nerostli k sousedům.

Zálivka a hnojení

Melouny je nutné dostatečně a pravidelně zalévat, nejlépe odstátou vodou. Součástí péče o melouny je také přihnojování, doporučeno je hnojivo na zeleninu, které se přidává přímo do zálivky. Tekuté hnojivo je vhodné použít jednou týdně, granulované stačí jednou do měsíce.

Opylování není žádná věda

Pokud je meloun umístěn volně na zahradě, o opylování se postará hmyz jako jsou včely či motýli.  Pokud je ale meloun ve skleníku nebo na balkóně, je opylování na vás. Nejde naštěstí o nic složitého. Samčí květy mají tyčinku a samičí lepivou bliznu. Buď můžete použít štětec, kterým pyl ze samčích tyčinek melounu přenesete na samičí bliznu. Můžete ale také odebrat tyčinku a tou poklepat bliznu.

K TÉMATU  Pravidla pro pěstování paprik. Pyšněte se letos bohatou úrodou!

Redukujte plody

Chcete-li šťavnaté a chutné melouny, je třeba aby plody byly redukovány. Plod potřebuje dostatek živin, a pokud by bylo plodů příliš, byly by malé a nebyly by chuťově dobré. Pro jednu rostlinu můžete volit nejlépe dva až tři plody. V tomto případě se řiďte heslem, že méně je více.

Netroufáte-li si na vodní meloun, zkuste pepino

Jste-li pěstitelé začátečníci a netroufáte-li si na meloun vodní, zkuste meloun pepino gold. Jde o rostlinu, která připomíná vzrůstem vzpřímený keřík. Chuť tohoto melounu je velmi ojedinělá, mnozí ji přirovnávají k hrušce, melounu a kiwi. Konzumovat lze plody syrové, samozřejmě po oloupání, ale stejně tak je pepino gold vhodný jako součást kompotů, marmelád a džemů.

Stejně jako vodní meloun potřebuje i pepino dostatek zálivky a slunce. Pro pěstování je vhodné volit vyšší květináč, protože se pod tíhou plodů budou větvičky ohýbat. Plody jsou žluté s fialovými pruhy a jsou nejen velmi chutné, ale také velmi dekorativní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Doba pěstování se blíží! Vybíráme správné odrůdy brambor

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.
Přejete si, aby z vašeho dítěte pomalu ale jistě rostla sebevědomá osobnost, která se v životě neztratí? V tom případě budete muset trochu přehodnotit své chování k vlastním potomkům. Když jim totiž dáte trochu nezávislosti a odpovědnosti, velmi jim tím pomůžete. Co by měly doma zvládnout předškolní děti?
Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek