Sobota , 09. 12. 2023

Vratislav

Dešťovka: Ekologické řešení, které oceníte na zahradě i doma

I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
dešťovka
Dešťovka vám ušetří spoustu peněz a ještě ji oceníte doma i na zahradě.

08. 04. 2022

Dešťová voda, čili dešťovka, totiž na zahradě, ale i doma, nachází spoustu využití. Vy přitom nemusíte udělat skoro nic, stačí jen užívat si každý déšť, který příroda přinese.

Spotřeba vody v českých domácnostech 

Úvodem něco málo ze statistik. Denní spotřeba vody se v českých domácnostech odhaduje na zhruba sto a více litrů na jednoho člověka. Z celé částky je však pouze pět až deset procent určeno pro přežití. Zbytek si mezi sebou rozděluje sprchování, splachování, domácí spotřebiče a samozřejmě starost o zahradu. Věděli jste ale, že až polovinu z průměrné denní spotřeby vody je možné nahradit vodou dešťovou? 

Jak již bylo zmíněno, loňské léto se neslo ve znamení dešťů. Bouřky byly prakticky na denním pořádku a sluníčka jsme si tolik jako deště neužili. Z této situace jsme mohli vytěžit, pokud jsme na zahradu usadili obrovské kádě, do nichž se kapky deště chytaly.  

Že se vám nějakou vodu podařilo zachytit? Pak ji využijte. Kupodivu možností je celá spousta.  

Dešťovka bez škodlivých látek

Využití najde dešťovka mnoho díky svému složení. Paradoxem je, že se lidé domnívají, že v sobě ukrývá spíše škodliviny. Ve skutečnosti se v ní nenachází ani chlor, ani sůl čili pro zalévání nebo praní je trefou do černého a bohatě postačí.

Pokud u zalévání ještě chvíli zůstaneme, řekneme, že je dokonce lepší než voda z kohoutku právě díky nulovému množství soli a chloru.

Praní, zalévání, splachování

Na zahradě využijeme dešťovou vodu opravdu nejvíc, a to zejména v parných letních dnech, kdy rostliny vyžadují pravidelnou a dostatečnou zálivku. Spotřeba by se kvůli nevyužívání dešťové vody mohla dostat opravdu vysoko, díky takzvané “dešťovce” se však snadno doplatíte.

Nejen při zalévání zahrady se na dešťovou vodu můžeme obrátit. Můžete v ní klidně také prát. V porovnání s vodou z kohoutku je měkčí čili se v ní prací prášek daleko lépe rozpouští. Z dlouhodobého hlediska bude praní navíc daleko méně nákladné. Nebudete muset pořizovat ani žádné změkčovače vody a podobné prostředky, které nestojí zrovna málo.

K TÉMATU  Čím si doma můžete vyzdobit stěny 13x jinak

Stejně tak při splachování najde dešťovka s klidným svědomím využití. Opět je jistou výhodou měkká voda, která toaletu neucpe vodním kamenem. A tím se znovu dostáváme k čistícím prostředkům – nepotřebujete jich tolik.

Jak chytat dešťovou vodu?

Nejjednodušší způsob, jak si dešťovku nachytat, jsou již zmiňované zahradní kádě. Ale ani zdaleka to není jediná varianta, jak kapky z nebe polapit.

dešťovka
Vy vše připravíte, a pak stačí jen čekat na déšť.

Nadzemní jímky chytají vícero vody

Vedle sudů a barelů na vodu lze na zahradu nainstalovat zahradní jímky. Jejich hlavním benefitem je, že zachytávají větší množství vody, i když tedy zaberou vícero místa. Češi jsou však národ vynalézavý a i s touto nevýhodou si dokázali poradit. Nadzemní jímky zakomponovali do země, čímž se z nich staly jímky podzemní, leč stejně efektivní a účinné.

Pokud se rozhodnete pro instalaci jímek, pamatujte na to, že pokud vodu chcete využívat i při praní, musíte ji pravidelně vylévat. Stát by v nich neměla příliš dlouho, aby nedošlo k rozmnožování škodlivých bakterií (to hrozí především v letních, příliš teplých dnech).

Podzemní nádrže pro větší zahrady

Jste majitelem velké zahrady a jímky pro vás nezachytávají dostatek vody? Pak možná oceníte podzemní nádrže na dešťovou vodu, které si snadno poradí i s horkými letními dny. Jelikož se totiž kádě nachází pod zemí, nezahřívají se tak snadno a urputně jako nadzemní jímky. Nepodléhají tedy zkáze kolísání teplot a dešťovka v nich vydrží déle čerstvá. K jejich instalaci je však zapotřebí těžká technika.

prší
Dešťovka je svým složením ideální pro zahradu a pokojové rostliny.

Pokojovky porostou jako z vody

Dešťovka by měla zajímat nejen majitele zahrad, ale i vášnivé pěstitele pokojových rostlin. Ty vám totiž za měkkou a čistou vodu bez dalších nežádoucích látek budou vděčné a odmění se zdravým a rychlým růstem.

Na pokojové rostliny samozřejmě nepotřebujete celý sud vody, ale jestliže máte balkon, dejte na něj kýbl, až zase bude vydatný slejvák. Rostlinkám to jedině prospěje a vás to nestojí žádné úsilí.

K TÉMATU  Doba pěstování se blíží! Vybíráme správné odrůdy brambor

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!

Zakládáme na zahradě skleník: Na co myslet a jaké jsou jeho výhody?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vietnam je turisty hojně navštěvovaný, a to zcela zaslouženě. Je to nádherná země s přátelskými lidmi, krásnou přírodou, zajímavou faunou a flórou, architekturou, historií i jídlem. Po Vietnamu můžete klidně cestovat týdny, nebo dokonce měsíce, a stále vám zůstanou neprozkoumaná místa. Co navštívit ze všeho nejdříve?
Mléko - přidáváme si ho do nápojů, připravujeme si z něj mnohé pokrmy, přidáváme do buchet nebo ho jen popíjíme u televize. Je plné tělu prospěšných živin, i proto by mělo mít neodmyslitelné místo v našem jídelníčku. Jenže co když patřím do skupiny vegetariánů nebo veganů a mléko je v rozporu s tím, co uznávám? Skvělou alternativou je mléko rostlinné.
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
Léto je časem dovolených, ale každá taková sranda něco stojí. Lehké upuštění páry a odjezd ze stereotypního života, nám poskytuje odpočinek a oddech. Jenže kde na něj vzít peníze? Pokud jste letos za dovolenou nechtěně utratili majlant nebo máte tu svou vysněnou teprve před sebou, jistě vám přijdou vhod naše tipy, jak ušetřit na dovolené peníze.
S mužem se jednoduše můžete rozejít tak, že mu to oznámíte z očí do očí. To je pravděpodobně ten jediný správný způsob. Ne každý si na něj ale troufne, zejména po kratší známosti. V praxi se můžeme setkat s mnoha dalšími způsoby ”rozcházení se”, které vám možná vyrazí dech.
Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
Plánujete nebo už dokonce čekáte druhé miminko, ale po prvním těhotenství máte za sebou císařský řez? Každá nastávající maminka se ve stejné situaci ptá, v čem je takové těhotenství jiné nebo jaká jsou rizika. A právě na to se vám nyní pokusíme odpovědět.

Nepřehlédněte

Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.
Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek