Neděle , 29. 01. 2023

Zdislava

Dešťovka: Ekologické řešení, které oceníte na zahradě i doma

I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
dešťovka
Dešťovka vám ušetří spoustu peněz a ještě ji oceníte doma i na zahradě.

08. 04. 2022

Dešťová voda, čili dešťovka, totiž na zahradě, ale i doma, nachází spoustu využití. Vy přitom nemusíte udělat skoro nic, stačí jen užívat si každý déšť, který příroda přinese.

Spotřeba vody v českých domácnostech 

Úvodem něco málo ze statistik. Denní spotřeba vody se v českých domácnostech odhaduje na zhruba sto a více litrů na jednoho člověka. Z celé částky je však pouze pět až deset procent určeno pro přežití. Zbytek si mezi sebou rozděluje sprchování, splachování, domácí spotřebiče a samozřejmě starost o zahradu. Věděli jste ale, že až polovinu z průměrné denní spotřeby vody je možné nahradit vodou dešťovou? 

Jak již bylo zmíněno, loňské léto se neslo ve znamení dešťů. Bouřky byly prakticky na denním pořádku a sluníčka jsme si tolik jako deště neužili. Z této situace jsme mohli vytěžit, pokud jsme na zahradu usadili obrovské kádě, do nichž se kapky deště chytaly.  

Že se vám nějakou vodu podařilo zachytit? Pak ji využijte. Kupodivu možností je celá spousta.  

Dešťovka bez škodlivých látek

Využití najde dešťovka mnoho díky svému složení. Paradoxem je, že se lidé domnívají, že v sobě ukrývá spíše škodliviny. Ve skutečnosti se v ní nenachází ani chlor, ani sůl čili pro zalévání nebo praní je trefou do černého a bohatě postačí.

Pokud u zalévání ještě chvíli zůstaneme, řekneme, že je dokonce lepší než voda z kohoutku právě díky nulovému množství soli a chloru.

Praní, zalévání, splachování

Na zahradě využijeme dešťovou vodu opravdu nejvíc, a to zejména v parných letních dnech, kdy rostliny vyžadují pravidelnou a dostatečnou zálivku. Spotřeba by se kvůli nevyužívání dešťové vody mohla dostat opravdu vysoko, díky takzvané “dešťovce” se však snadno doplatíte.

Nejen při zalévání zahrady se na dešťovou vodu můžeme obrátit. Můžete v ní klidně také prát. V porovnání s vodou z kohoutku je měkčí čili se v ní prací prášek daleko lépe rozpouští. Z dlouhodobého hlediska bude praní navíc daleko méně nákladné. Nebudete muset pořizovat ani žádné změkčovače vody a podobné prostředky, které nestojí zrovna málo.

K TÉMATU  Zahradní chodníky a cestičky zpevní místa, kudy chcete nejčastěji chodit, a dodají vaší zahradě kouzelnou atmosféru!

Stejně tak při splachování najde dešťovka s klidným svědomím využití. Opět je jistou výhodou měkká voda, která toaletu neucpe vodním kamenem. A tím se znovu dostáváme k čistícím prostředkům – nepotřebujete jich tolik.

Jak chytat dešťovou vodu?

Nejjednodušší způsob, jak si dešťovku nachytat, jsou již zmiňované zahradní kádě. Ale ani zdaleka to není jediná varianta, jak kapky z nebe polapit.

dešťovka
Vy vše připravíte, a pak stačí jen čekat na déšť.

Nadzemní jímky chytají vícero vody

Vedle sudů a barelů na vodu lze na zahradu nainstalovat zahradní jímky. Jejich hlavním benefitem je, že zachytávají větší množství vody, i když tedy zaberou vícero místa. Češi jsou však národ vynalézavý a i s touto nevýhodou si dokázali poradit. Nadzemní jímky zakomponovali do země, čímž se z nich staly jímky podzemní, leč stejně efektivní a účinné.

Pokud se rozhodnete pro instalaci jímek, pamatujte na to, že pokud vodu chcete využívat i při praní, musíte ji pravidelně vylévat. Stát by v nich neměla příliš dlouho, aby nedošlo k rozmnožování škodlivých bakterií (to hrozí především v letních, příliš teplých dnech).

Podzemní nádrže pro větší zahrady

Jste majitelem velké zahrady a jímky pro vás nezachytávají dostatek vody? Pak možná oceníte podzemní nádrže na dešťovou vodu, které si snadno poradí i s horkými letními dny. Jelikož se totiž kádě nachází pod zemí, nezahřívají se tak snadno a urputně jako nadzemní jímky. Nepodléhají tedy zkáze kolísání teplot a dešťovka v nich vydrží déle čerstvá. K jejich instalaci je však zapotřebí těžká technika.

prší
Dešťovka je svým složením ideální pro zahradu a pokojové rostliny.

Pokojovky porostou jako z vody

Dešťovka by měla zajímat nejen majitele zahrad, ale i vášnivé pěstitele pokojových rostlin. Ty vám totiž za měkkou a čistou vodu bez dalších nežádoucích látek budou vděčné a odmění se zdravým a rychlým růstem.

Na pokojové rostliny samozřejmě nepotřebujete celý sud vody, ale jestliže máte balkon, dejte na něj kýbl, až zase bude vydatný slejvák. Rostlinkám to jedině prospěje a vás to nestojí žádné úsilí.

K TÉMATU  Čím si doma můžete vyzdobit stěny 13x jinak

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!

Zakládáme na zahradě skleník: Na co myslet a jaké jsou jeho výhody?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Všichni milovníci seriálu Sex ve městě jsou jako na jehlách Carrie Bradshaw, protože je to tady! Kýžené pokračování v podobě nových dílů. Otázkou však zůstává, jestli se i tato série bude držet původního stylu Sexu ve městě, anebo se spíše můžeme těšit na něco nového. A v neposlední řadě, jestli to celé autoři pokračováním leda nepokazí.
Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
Jednoduché, vkusné, elegantní, nestárnoucí – bílé boty lze charakterizovat mnoha způsoby. Jejich čistota však vnese notnou dávku vkusu do každého outfitu. To je jistota. A zajisté se ve vašem botníku neztratí. Tak už přestaňte dělat kompromisy, bílou obuv prostě potřebujete!
Pozdrav vycházejícímu slunci nad třpytícím se oceánem. Meditace za zvuku mořských vln. Uvolňující procházky palmovými háji. Kokosová voda a spousty exotického ovoce. Potřebujete dovolenou pro tělo i mysl? Vydejte se do teplých krajin za jógou. Spojit dovolenou s cvičením jógy je stále víc a víc populární.
Střevní potíže na cestách představují jeden z největších strašáků a též jeden z nejčastějších zdravotních problémů provázených cestování a dovolenou. Základem je prostá prevence a uvědomění si nástrah před vycestováním. Chceme-li co nejvíce snížit riziko zdravotních problémů, je nutné na to myslet již určitou dobou před cestou a celou dovolenou.
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.
Love Island je celosvětově oblíbená reality show, která je jakousi obdobou dříve známé reality show Hotel Paradise, kterou vyhrála dnes již známá „podnikatelka“ Nela Slováková. Love Island má své fanoušky po celém světě, k nám se dostala v roce 2021, kdy byla odvysílána její první řada. Pamatujete si na její účastníky?

Nepřehlédněte

Kvalitní spánek je nepostradatelnou součástí našeho života. Když ale koukneme na současná čísla, je až k neuvěření, kolik lidí trápí problémy se spánkem. S přechodnou nespavostí si tělo dokáže poměrně dobře poradit, ovšem pokud dlouhodobě nemůžete usnout anebo se často probouzíte uprostřed noci, nastává problém, který si v zájmu vašeho zdraví žádá urychlené řešení. Jak si s tím šikovně poradit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek