Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

Životní cyklus oblečení z textilních kontejnerů. Víte, kde končí?

Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?
kontejner
Víte, co se stane s oblečením, které vyřadíte?

21. 06. 2023

V roce 2007 se poprvé začaly objevovat kontejnery na textil. Dnes už je najdeme téměř všude, jsou součástí každého většího i menšího města, v některých městech najdeme kontejnerů na textil i více a různých barev. Lidé tak mají možnost vyhazovat své obnošené oblečení právě do nich, s tím, že se dále vytřídí a použije. Nebo si to alespoň tak myslíme.

Módní průmysl a ekologie

S obnošeným oblečením bychom měli nakládat s rozumem a chovat se co nejvíce ekologicky. V poslední době se o tomto tématu mluví podstatně více než dřív. Textilní průmysl je obrovský a výrazně zatěžuje životní prostředí, protože produkuje obrovské množství odpadu každý rok. My to svým nákupním chováním jen zhoršujeme. Problémem je pak i recyklace starého oblečení.

Mnohdy si myslíme, že když oblečení vhodíme do takového kontejneru, uděláme tak i dobrý skutek a pomůžeme obléknout chudé nebo lidi bez domova. Problém je v tom, že to tak úplně není pravda a více než polovina takto odloženého oblečení nakonec stejně skončí ve spalovně.

Ekologická obměna oblečení

Každý z nás mění staré oblečení za nové, někdo častěji. V případě dětského oblečení je to navíc nutnost, protože děti ze svého oblečení velmi rychle vyrostou. Určitě ale není vhodné se oblečení zbavit jen tak, a vyhodit jej prostě do běžného kontejneru na směsný odpad by byl v podstatě hřích a rovněž nesmysl. Nejenže to není ekologické, ale naše staré oblečení ještě opravdu může někomu posloužit a udělat radost.

Jako první ale můžeme zkusit naše nevhodné kousky oblečení prodat či darovat někomu z rodiny nebo přátel. Běžně se dnes na internetu prodává oblečení a existují i speciální aplikace, které se zaměřují na přeprodávání oblečení. Zpeněžit ovšem můžete jen opravdu hezké oblečení v perfektním stavu. A občas jsou tyhle prodeje o nervy.

K TÉMATU  Lze outdoorové boty nosit každý den?

Pokud si zrovna nerozumíte s šicím strojem, asi si doma nebudete oblečení přešívat. Pak jsou tu právě kontejnery na textil, kam můžete vhodit v podstatě cokoliv, co doma ze skříně vyřadíte – od spodního prádla až po boty nebo zimní kabáty a bundy – ale mělo by to být v dobrém stavu. Pokud není, dále se rozhodně nevyužije.

Co do textilního kontejneru skutečně patří?

Do kontejnerů na textil by se měly vyhazovat jen ty kousky oblečení, které jsou ještě použitelné, to znamená, že se stále dá oblečení nosit. Oblečení by mělo být čisté a také suché, pokud se odkládají boty nebo jiné doplňky, vše by mělo být zabaleno v pytli. Hodně znečištěné, potrhané nebo jinak poškozené kousky oblečení pak do kontejnerů na textil nepatří, takové oblečení, které už připomíná spíše hadr na zem, patří do běžného směsného odpadu.

recyklace
Recyklujete svůj šatník správně?

V třídírnách se rozhodne

Oblečení, obuv či doplňky, které jsou vhozeny do kontejneru na textil, se odvážejí do třídírny. Tam je všechno dále rozděleno do kategorií podle materiálu. Takových kategorií jsou desítky. Samozřejmě je posuzováno, zda je oblečení použitelné, či nikoliv. Oblečení se pak dle kategorií nabízí charitám, něco může být prodáno do second handů. Určitě vás ale zklame, že skutečně se využije asi 40 % takto vyhozených oděvů. Více než polovina odloženého oblečení bohužel končí na skládkách či ve spalovnách.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menstruační kalíšek: Vše, co o jeho používání potřebujete vědět

Udržitelná móda: Trend, který miluje nejen příroda, ale i my!

Zdroje článku:
hellohomestead.com, www.rd.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sex během menstruace je téma, které stále vzbuzuje kontroverze. Pro některé je to tabu, pro jiné přirozená součást života. Přestože se o tom nemluví často, sex během menstruace může mít několik výhod a není zdravotně nebezpečný.
Nevzhledné vypouklé bříško, potíže s trávením a jiné problémy mohou být příčinou rozestupu břišních svalů. Mylnou představou jsou také klasické obyčejné cviky, které by měly s diastázou pomoct. Co diastáza přesně znamená a co na ni zaručeně zabírá?
Setkáváme se s ní velmi intimně, ovlivní naši pohodu, vezme nám sílu i náladu, nutí nás se o ni starat a ani na minutu na ni nezapomenout. Obtěžuje muže, ženy i děti a každý ji nazývá jinak – viróza, nachlazení, chřipka. Je mezi nimi rozdíl? A jaký?
V létě je čas cestování, a to bývá mnohdy pro lidi s dětmi noční můrou. Jedním z řešení je jezdit na výlety v noci, ale například cesta k moři zabere i více času, než jsou děti ochotné spát. Proto bychom vám rádi doporučili některé hry, které děti stoprocentně při jízdě v autě zaujmou a zabaví.
Rýmovník si může každý z nás vypěstovat doma v květináči. Jde o léčivou bylinku, která je velmi nenáročná. Potřebuje jen přiměřené světlo a dostatek zálivky. Rozrůst se může opravdu hodně – ale pak nastává otázka, co s ním?
V životě jsem si nikdy nevedla špatně po finanční stránce, to však neznamená, že bych si mohla nějak vyskakovat. Proto jsem začala přemýšlet, kde přijít k dalším penězům. Pak jsem narazila na nabídku online casina, přišlo mi to jako skvělá možnost, jak si přivydělat z domova. Řekla jsem si, že zkusím štěstí. To jsem však ještě nevěděla, že je to jedna velká past.
Že ořechové skořápky poslouží leda tak v kamnech? Čaj z nich připravený podporuje štítnou žlázu a odstraňuje hleny, které dráždí dýchací cesty. A co víc, tahle medicína účinkuje v řádu několika hodin.
Doba zahradničení, mnoha lidmi tolik oblíbený ruch týkající se zahrádky a všeho okolo. Láká vás představa vlastní zeleniny, ale nemáte dostatek zkušeností? Nevadí! Poradíme vám, jaká kořenová zelenina je vhodná i pro začátečníky.
Čokoláda. Komodita, která dokáže hýbat světem. Člověka umí zbavit stresu a navodit nám pocity štěstí, a to díky uvolňování dopaminu, po kterém se cítíme zkrátka šťastní a uvolnění. Je to zdroj rychlé energie právě proto, že je bohatá na sacharidy. Čokoláda svou vůní a chutí na jazyku dokáže vyvolat krásné vzpomínky a nám navodit příjemný pocit po celém těle.
Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
Krásná čokoládová barva si jednoho dne vyberete svou daň. Nejenže sluneční paprsky zapříčiňují stárnutí naší pokožky, ale ke všemu mohou způsobovat rakovinu kůže.

Výběr článků

Džíny jsou základním kouskem každého šatníku. A dalo by se říct, že se jedná také o jeden z kousků, který se vybírá opravdu stěží. Žádná žena nechce, aby džíny tlačily, škrtily nebo se v nich nedalo ani pohnout, proto je ideální vybírat si je podle typu postavy.
Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop na další pracovní týden. Myslete na své zdraví a zbytečně se nestresujte, nepomůže to ničemu. Na co si dát pozor a co můžete očekávat?
Léky nejsou jenom ty, které prodávají v lékárně. Které jsou plné chemie. Je tu ještě možnost přírodní léčby.

Nepřehlédněte

Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?
Možná jste někdy přemýšleli, zda je vůbec možné řešit vaše zdraví bez pomocí léků. Třeba jste byli doposud zvyklí navštěvovat často lékaře a možná někteří z vás užíváte prášky každý den. Co kdybych vám ale řekla, že to jde i jinak? Že je tady možnost, jak řešit své zdraví bez pomocí prášků? Jste zvědaví, jakým způsobem toho docílit? Pak pokračujte ve čtení!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek