Úterý , 05. 12. 2023

Jitka

Životní cyklus oblečení z textilních kontejnerů. Víte, kde končí?

Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?
kontejner
Víte, co se stane s oblečením, které vyřadíte?

21. 06. 2023

V roce 2007 se poprvé začaly objevovat kontejnery na textil. Dnes už je najdeme téměř všude, jsou součástí každého většího i menšího města, v některých městech najdeme kontejnerů na textil i více a různých barev. Lidé tak mají možnost vyhazovat své obnošené oblečení právě do nich, s tím, že se dále vytřídí a použije. Nebo si to alespoň tak myslíme.

Módní průmysl a ekologie

S obnošeným oblečením bychom měli nakládat s rozumem a chovat se co nejvíce ekologicky. V poslední době se o tomto tématu mluví podstatně více než dřív. Textilní průmysl je obrovský a výrazně zatěžuje životní prostředí, protože produkuje obrovské množství odpadu každý rok. My to svým nákupním chováním jen zhoršujeme. Problémem je pak i recyklace starého oblečení.

Mnohdy si myslíme, že když oblečení vhodíme do takového kontejneru, uděláme tak i dobrý skutek a pomůžeme obléknout chudé nebo lidi bez domova. Problém je v tom, že to tak úplně není pravda a více než polovina takto odloženého oblečení nakonec stejně skončí ve spalovně.

Ekologická obměna oblečení

Každý z nás mění staré oblečení za nové, někdo častěji. V případě dětského oblečení je to navíc nutnost, protože děti ze svého oblečení velmi rychle vyrostou. Určitě ale není vhodné se oblečení zbavit jen tak, a vyhodit jej prostě do běžného kontejneru na směsný odpad by byl v podstatě hřích a rovněž nesmysl. Nejenže to není ekologické, ale naše staré oblečení ještě opravdu může někomu posloužit a udělat radost.

Jako první ale můžeme zkusit naše nevhodné kousky oblečení prodat či darovat někomu z rodiny nebo přátel. Běžně se dnes na internetu prodává oblečení a existují i speciální aplikace, které se zaměřují na přeprodávání oblečení. Zpeněžit ovšem můžete jen opravdu hezké oblečení v perfektním stavu. A občas jsou tyhle prodeje o nervy.

K TÉMATU  Pavol Dendis: Burning Heart slovenského designéra na pražském fashion weeku

Pokud si zrovna nerozumíte s šicím strojem, asi si doma nebudete oblečení přešívat. Pak jsou tu právě kontejnery na textil, kam můžete vhodit v podstatě cokoliv, co doma ze skříně vyřadíte – od spodního prádla až po boty nebo zimní kabáty a bundy – ale mělo by to být v dobrém stavu. Pokud není, dále se rozhodně nevyužije.

Co do textilního kontejneru skutečně patří?

Do kontejnerů na textil by se měly vyhazovat jen ty kousky oblečení, které jsou ještě použitelné, to znamená, že se stále dá oblečení nosit. Oblečení by mělo být čisté a také suché, pokud se odkládají boty nebo jiné doplňky, vše by mělo být zabaleno v pytli. Hodně znečištěné, potrhané nebo jinak poškozené kousky oblečení pak do kontejnerů na textil nepatří, takové oblečení, které už připomíná spíše hadr na zem, patří do běžného směsného odpadu.

recyklace
Recyklujete svůj šatník správně?

V třídírnách se rozhodne

Oblečení, obuv či doplňky, které jsou vhozeny do kontejneru na textil, se odvážejí do třídírny. Tam je všechno dále rozděleno do kategorií podle materiálu. Takových kategorií jsou desítky. Samozřejmě je posuzováno, zda je oblečení použitelné, či nikoliv. Oblečení se pak dle kategorií nabízí charitám, něco může být prodáno do second handů. Určitě vás ale zklame, že skutečně se využije asi 40 % takto vyhozených oděvů. Více než polovina odloženého oblečení bohužel končí na skládkách či ve spalovnách.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menstruační kalíšek: Vše, co o jeho používání potřebujete vědět

Udržitelná móda: Trend, který miluje nejen příroda, ale i my!

Zdroje článku:
hellohomestead.com, www.rd.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pozdrav vycházejícímu slunci nad třpytícím se oceánem. Meditace za zvuku mořských vln. Uvolňující procházky palmovými háji. Kokosová voda a spousty exotického ovoce. Potřebujete dovolenou pro tělo i mysl? Vydejte se do teplých krajin za jógou. Spojit dovolenou s cvičením jógy je stále víc a víc populární.
Po dlouhém období samoty jsem si našla přítele, můj život začal být zase o něco šťastnější. Všechno nám klapalo a vypadalo to nadějně. Byli jsme spolu spokojení a pomalu začínali přemýšlet nad společným rodinným životem. Tak jsem se rozhodla, že by Petra mohla poznat i má matka, abych zjistila, co na něj říká ona. Zpočátku vše vypadalo dobře, ale to, co se stalo pak, mě strašlivě zasáhlo.
O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.
Každá z nás neustále hledáme osvědčený recept na to, jak být krásná, výjimečná a atraktivní. Představa je to samozřejmě příjemná, ale jak toho vlastně nejsnáze dosáhnout? Snad nejlepší věc, kterou pro to můžeme udělat, je načerpat inspiraci od žen, které se takové už naučily být. Co takové ženy radí ostatním ženám?
Dovolená na ostrově Mauricius zní jako sen každého cestovatele. A přitom cestování na něj nemusí být žádná složitá ani drahá záležitost. Ostrov Mauritius je rájem, kolem kterého se rozprostírá nekonečná Indický oceán. Je to kouzelný ostrov s bílými a čistými plážemi, vysokými a zelenými palmami, na nichž zpívají úžasně barevní ptáci.
Teploty stoupají a pomalu svítá i naděje, že se brzy otevřou sportoviště. Jestli se chcete po delší pauze dostat do formy, rozhodně nepodceňujte přípravu. Dobijte energii a dávejte si postupné cíle. Jinak byste mohli skončit s nepříjemnými křečemi, bolestivě nataženými svaly a vyčerpaní únavou.

Nepřehlédněte

Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu se v současné době podepisují na zdravotním stavu velkého procenta populace. Tyto každodenní návyky přinášejí mimo jiné i bolestivé otoky nohou a podporují vznik křečových žil. Jak se s těmito běžnými, avšak velmi nepříjemnými problémy vypořádat?
Třešně a višně jsou jedny z nejčastěji pěstovaných ovocných stromů na pozemcích a zahradách u rodinných domků. To není překvapivé, protože všechny odrůdy třešní jsou chutné, zdravé a ideální pro konzumaci přímo ze stromu. Stojí za to zjistit, jak tuto rostlinu správně pěstovat a jak vybrat nejlepší odrůdy třešní, které každoročně poskytnou bohatou úrodu. Řekneme vám také, jaká může být cena třešní a kde je nejlépe koupit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek