Pátek , 19. 04. 2024

Rostislav

Čaje jako brána k rituálům i zahnání žízně. Vyznáte se v nich?

Druhů čaje existuje skutečně nepřeberné množství. Čaj, to je životní styl, rituál, který se opakuje dnes a denně. Někdy jím zaháníme žízeň, jindy ho pijeme na chuť. Ovocný nebo bylinný čaj známe dozajista všichni, ale už méně jsou nám známé jejich účinky nebo podrobnější dělení. Pojďme se proto na čaje podívat společně.
čaje
Pravé čaje není potřeba nijak dochucovat, jsou jedinečné samy o sobě.

01. 07. 2022

Pravé čaje

Ten pravý čaj, který neseženete v supermarketech ani večerkách, ale pouze ve specializovaných prodejnách a na internetu, má skutečné léčebné účinky. Neobsahuje absolutně žádné kalorie, a tak jím můžete zahánět žízeň, kdykoliv se vám zachce. Hlavními složkami listů čajovníků jsou především voda, třísloviny, katechiny, silice, bílkoviny, sacharidy, vláknina a spoustu vitamínů a minerálů.

Ceněný je především zelený čaj, který funguje jako skvělý antioxidant. Čistí tělo, chrání nás před nádorovými onemocněními nebo také chorobami srdce a cév.

Čaje, které obsahují kofein neboli tein, mají skvělé stimulační účinky na náš nervový systém.

Pokud mluvíme o pravých čajích, máme na mysli ty zelené nebo černé.

Černý čaj

Černý čaj rozhodně není vhodný pro každého, neboť obsahuje vysoký podíl teinu. Díky tomu má také velmi silnou a aromatickou chuť. Jeho největším producentem je Čína, ale také Indie nebo Srí Lanka. Sušený černý čaj zaléváme vodou o teplotě devadesát šest stupňů Celsia a louhujeme dvě až tři minuty.

čaje
Čajové plantáže se nachází nejčastěji na Srí Lance nebo v Číně.

Zelený čaj

Tento čaj neprochází procesem fermentace a listy lze bez problémů louhovat několikrát po sobě. Jeho největšími producenty jsou Čína a Japonsko. Zelený čaj zaléváme vodou o teplotě osmdesát až devadesát stupňů Celsia a louhujeme dvě až tři minuty.

Bylinné čaje

I bylinným čajům se připisuje mnoho léčivých účinků, které se liší v závislosti na tom, z jakých léčivek se skládají. Na druhou stranu si ovšem jejich nadměrným pitím můžete přivodit i řadu vedlejších účinků, proto raději s bylinnými čaji opatrně.

čaje
Čaje nejsou nuda, ale životní styl.

Ovocné čaje

Ovocné čaje se vyrábějí ze sušeného ovoce a částí sušených rostlin. Mají bohatou ovocnou vůni a neobsahují kofein, proto je můžete směle podávat i dětem. Jejich přirozená sladká chuť navíc lahodí téměř všem.

Rooibos

Rooibos je rovněž bezkofeinový čaj a vyrábí se z červeného keře Aspalathus linearis. Pěstuje se jen na jihozápadě Jihoafrické republiky v oblasti Cedar Mountains. Ani rooibos neobsahuje žádné kalorie, proto je vhodný k popíjení během celého dne.

Další druhy čajů

Ano, teď jsme si pověděly něco o základním dělení čajů. Kromě toho ale na nejen českém, ale také celosvětovém trhu najdeme spoustu dalších čajů, které se těší velké oblibě.

K TÉMATU  Kuskus, jáhly, cizrna, bulgur: rostlinná strava je trendy! Vynecháváte maso z jídelníčku? Nahradí ho beze zbytku luštěniny! Které jíst a kolik?

Bílý čaj

Bílý čaj se vyrábí z mladých lístků a pupenů čajovníků a rovněž neprochází procesem fermentace. Voda, kterou bílý čaj zaléváme, by měla mít minimálně osmdesát pět, maximálně devadesát šest stupňů Celsia. Louhujeme dvě až pět minut.

Žlutý čaj

O něm jste možná ještě nikdy neslyšeli. Vyrábí se obdobným postupem jako zelený čaj, avšak listy a pupeny se sbírají brzy z jara a zahřívají se v horkých pánvích. Následně se balí do k tomuto účelu určené tkaniny. I lístky žlutého čaje můžete používat opakovaně. Zaléváme ho vodou o teplotě osmdesát stupňů Celsia a louhujeme ho přesně tři minuty.

čaje
Pravé čaje mají skutečně léčivé účinky.

Pu-erh

Čaj s označením pu-erh dříve označoval ty čaje, které byly vyrobené v čínské provincii Yunnan. V dnešní době je však názvem takových čajů, které jsou dodatečně fermentované pomocí užitečných plísní a bakterií. Ne každému ovšem chutná, protože má velmi zemitou chuť. Tento druh čaje zaléváme vodou o teplotě devadesát šest stupňů Celsia a louhujeme jednu až tři minuty v závislosti na tom, jak výraznou chuť preferujete.

Oolong

Čajové lístky tohoto typu čaje se suší na slunci a částečně se fermentují a svíjejí. Chutí připomíná nasládlé tropické ovoce, zároveň však někdy může mít i těžkou a dřevitou chuť. Stejně jako pu-erh, tak i oolong zaléváme vodou o teplotě devadesát šest stupňů Celsia, ale louhujeme přesně jednu a půl minuty.

Yerba maté

Čaj se vyrábí z lístků a větviček rostliny zvané Ilex, u nás známé jako cesmína. Obvykle se popíjí z nádoby kalabasa s brčkem, jež zároveň slouží jako filtr. Yerba maté je čaj bohatý na antioxidanty a další živiny a je dokonce zdravější než zelený čaj. Často se o něm také píše, že snižuje chuť k jídlu a zrychluje metabolismus. Pokud se tedy chystáte shodit pár kilogramů, určitě do svého pitného režimu tento čaj začleňte.

Čaj si připravíte tak, že dvě až čtyři polévkové lžíce čaje zalijete z 1/5 studenou přefiltrovanou vodou a zbytek dolijete horkou vodou o osmdesáti stupních Celsia. Pořádně čaj promíchejte a můžete ho ihned začít pít.

K TÉMATU  Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Matcha

Matcha čaj je v posledních letech na vzestupu. Lze ho pít teplý i studený a nejčastěji ho seženete v prášku. Matcha čaj je druh zeleného japonského čaje, který produkuje čajovník čínský. Matchu obvykle rádi pijí ti, kdo potřebují posílit paměť a zvýšit koncentraci. Zároveň pomáhá spalovat kalorie a rovněž i čistí organismus.

matcha
Matcha je specifický čaj, jehož příprava má svá pravidla.

Matcha čaj připravujeme zcela jiným způsobem než všechny ostatní čaje. K jeho přípravě použijte shaker a přidejte do něj přibližně dva gramy čaje. Přelijte ho vodou o teplotě šedesát pět stupňů Celsia, případně můžete použít i studenou filtrovanou vodu. Dobře protřepejte.

Pokud byste ale chtěla ochutnat klasickou matchu, pak si připravte bambusovou lžičku, metličku a misku na čaj. Do misky pomocí bambusové lžičky přidejte dva gramy matchy, dále zhruba půl decilitru vody a dobře promíchejte. Pak dolijte další zhruba jeden a půl deci vody a čaj vyšlehejte metličkou do pěny. Případně lze použít i napěňovač mléka. K dochucení matchy použijte med nebo javorový sirup. Vodu zase můžete nahradit mlékem.

Kvetoucí čaj

Kvetoucí čaj není jen chutný, ale lahodí i našemu oku. Prodává se ve formě malých sušených kuliček, která se ve vodě rozvine. Nejčastěji se vyrábí z ručně svázaných lístků bílého čaje, tedy pravého zeleného čaje, který se spaří a následně se usuší. Kvetoucí čaj zaléváme vodou o teplotě osmdesát až devadesát stupňů Celsia a louhujeme ho po dobu tří minut. Z jednoho kvetoucího čaje lze připravit až tři nálevy.

čaj
Sledovat kvetoucí čaj, to je rituál sám o sobě.

Hledáte-li vhodnou náhražku za slazené limonády nebo energetické nápoje, pak jsou čaje, především ty bezkofeinové, ideální volba. V létě si je můžete připravovat s ledem a čerstvým ovocem, s lístky máty nebo meduňky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zelená káva: Vše, co jste o ní chtěli vědět

Manuál léčivých tinktur: Pronikněte do světa blahodárných kapiček a bylinek

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.
Vztahy jsou velmi křehká záležitost. Mohou být snadno otřeseny drobnými nedorozuměními či menšími problémy. Jakmile jsou jednou něčím takovým narušeny, je pak velmi těžké do nich vrátit ztracenou důvěru. Záleží-li nám na druhém člověku, snažíme se, aby se vztah zachránil. Pokud je toto i váš případ, tak si přečtěte, jak toho lze docílit.
Užijte si sport i jiné formy aktivní relaxace v celkové fyzické kondici díky doplňkům stravy na podporu svalů a kloubů. Zasoutěžit si o ně můžete právě teď!
Rozlučka se svobodou je v podstatě taková ta poslední dámská jízda, kterou si můžete se svou kamarádkou užít za svobodna. Zapomeňte ale na striptýz a klasické rozlučkové klišé – nemusí to být v zásadě jen o alkoholu a nezřízeném veselí. Ne každá kámoška je taky na bar zvědavá. Spíše vsaďte na společné zážitky a naplánujte zajímavou rozlučku, kterou si nevěsta bude pamatovat napořád.
Marta Jandová, žena s rockovým srdcem a hlasem, který dobyl nejen českou, ale i německou hudební scénu, oslaví padesáté narozeniny. Dcera legendárního Petra Jandy, Marta je ženou mnoha talentů – od průlomového úspěchu s Die Happy po sólové projekty a významné televizní role.
Zima se začíná velmi pomalu, ale nemilosrdně projevovat. Slunce zapadá velmi brzy - a v nočních hodinách už se vyšších polohách objevují mrazíky. To je nechvalné znamení blížících se zimních měsíců, během nichž se budeme snažit trávit co nejvíce času v teple našeho domova. A teplo je přeci důležité!
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Natáčet zpravodajství naživo umožní zachytit nečekané situace. Chybu udělají samotní komentátoři, ale často se do záběru dostane skutečné překvapení. Výsledek většinou pobaví, zvlášť, když se reportáž povede odvysílat přímo v hlavních zprávách.
V dnešní době mnoho z nás hledá způsoby, jak se zbavit stresu a o své tělo se řádně starat během rušného života. Často kvůli tomu pátráme na sociálních sítích po osobách, které by nás inspirovaly a my nechali jimi (ne)vědomě ovlivnit náš životní styl. Chceme vědět, jak zdravě žít, nechat se vést nebo poznat nepoznané.
Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop krásy a duševního zdraví na nový pracovní týden. Nenechte se hned v pondělí zbytečně vytočit, a taky myslete na oslabenou imunitu, teploty pěkně padají dolů! Na co si dát pozor?
Slovenský designér Pavol Dendis představil v rámci Mercedes Benz Prague Fashion Weeku svoji kolekci již po několikáté. V minulosti jsme u něj byli zvyklí na absenci barev. Letos je tomu jinak.

Výběr článků

O chodidla je samozřejmě třeba se starat celý rok, ale v létě je péče o nohy trochu jiná. Nejen proto, že je ukazujete v otevřené obuvi. Chození naboso totiž chodidla více namáhá. Aby nohy vypadaly krásně a pěstěně, dodržujte základní pravidla.
Plánování prázdnin s dětmi školou povinnými se často rovná složité manažerské práci. Prázdniny jsou pro všechny děti radostí a úlevou od školních povinností, ale ne tak pro rodiče. Ti musí velmi pečlivě plánovat, kam se školáky. Volných dnů je totiž podstatně víc, než mají dospělí dovolené.
Suchý šampon je typ vlasového přípravku, který omezuje mastnotu a nečistoty ve vlasech. Na rozdíl od mokrých šamponů a kondicionérů lze suchý šampon nanášet na vlasy, když jsou suché – a právě odtud získal svůj název. Suchý šampon není nutné z vlasů vymývat a obvykle se nanáší na temeno hlavy a další oblasti, kde se může viditelně hromadit olej a lesk.

Nepřehlédněte

Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek