Pátek , 24. 05. 2024

Jana

Čaje jako brána k rituálům i zahnání žízně. Vyznáte se v nich?

Druhů čaje existuje skutečně nepřeberné množství. Čaj, to je životní styl, rituál, který se opakuje dnes a denně. Někdy jím zaháníme žízeň, jindy ho pijeme na chuť. Ovocný nebo bylinný čaj známe dozajista všichni, ale už méně jsou nám známé jejich účinky nebo podrobnější dělení. Pojďme se proto na čaje podívat společně.
čaje
Pravé čaje není potřeba nijak dochucovat, jsou jedinečné samy o sobě.

01. 07. 2022

Pravé čaje

Ten pravý čaj, který neseženete v supermarketech ani večerkách, ale pouze ve specializovaných prodejnách a na internetu, má skutečné léčebné účinky. Neobsahuje absolutně žádné kalorie, a tak jím můžete zahánět žízeň, kdykoliv se vám zachce. Hlavními složkami listů čajovníků jsou především voda, třísloviny, katechiny, silice, bílkoviny, sacharidy, vláknina a spoustu vitamínů a minerálů.

Ceněný je především zelený čaj, který funguje jako skvělý antioxidant. Čistí tělo, chrání nás před nádorovými onemocněními nebo také chorobami srdce a cév.

Čaje, které obsahují kofein neboli tein, mají skvělé stimulační účinky na náš nervový systém.

Pokud mluvíme o pravých čajích, máme na mysli ty zelené nebo černé.

Černý čaj

Černý čaj rozhodně není vhodný pro každého, neboť obsahuje vysoký podíl teinu. Díky tomu má také velmi silnou a aromatickou chuť. Jeho největším producentem je Čína, ale také Indie nebo Srí Lanka. Sušený černý čaj zaléváme vodou o teplotě devadesát šest stupňů Celsia a louhujeme dvě až tři minuty.

čaje
Čajové plantáže se nachází nejčastěji na Srí Lance nebo v Číně.

Zelený čaj

Tento čaj neprochází procesem fermentace a listy lze bez problémů louhovat několikrát po sobě. Jeho největšími producenty jsou Čína a Japonsko. Zelený čaj zaléváme vodou o teplotě osmdesát až devadesát stupňů Celsia a louhujeme dvě až tři minuty.

Bylinné čaje

I bylinným čajům se připisuje mnoho léčivých účinků, které se liší v závislosti na tom, z jakých léčivek se skládají. Na druhou stranu si ovšem jejich nadměrným pitím můžete přivodit i řadu vedlejších účinků, proto raději s bylinnými čaji opatrně.

čaje
Čaje nejsou nuda, ale životní styl.

Ovocné čaje

Ovocné čaje se vyrábějí ze sušeného ovoce a částí sušených rostlin. Mají bohatou ovocnou vůni a neobsahují kofein, proto je můžete směle podávat i dětem. Jejich přirozená sladká chuť navíc lahodí téměř všem.

Rooibos

Rooibos je rovněž bezkofeinový čaj a vyrábí se z červeného keře Aspalathus linearis. Pěstuje se jen na jihozápadě Jihoafrické republiky v oblasti Cedar Mountains. Ani rooibos neobsahuje žádné kalorie, proto je vhodný k popíjení během celého dne.

Další druhy čajů

Ano, teď jsme si pověděly něco o základním dělení čajů. Kromě toho ale na nejen českém, ale také celosvětovém trhu najdeme spoustu dalších čajů, které se těší velké oblibě.

K TÉMATU  Jak se vypořádat se špatnou náladou? Zkuste našich 10 tipů!

Bílý čaj

Bílý čaj se vyrábí z mladých lístků a pupenů čajovníků a rovněž neprochází procesem fermentace. Voda, kterou bílý čaj zaléváme, by měla mít minimálně osmdesát pět, maximálně devadesát šest stupňů Celsia. Louhujeme dvě až pět minut.

Žlutý čaj

O něm jste možná ještě nikdy neslyšeli. Vyrábí se obdobným postupem jako zelený čaj, avšak listy a pupeny se sbírají brzy z jara a zahřívají se v horkých pánvích. Následně se balí do k tomuto účelu určené tkaniny. I lístky žlutého čaje můžete používat opakovaně. Zaléváme ho vodou o teplotě osmdesát stupňů Celsia a louhujeme ho přesně tři minuty.

čaje
Pravé čaje mají skutečně léčivé účinky.

Pu-erh

Čaj s označením pu-erh dříve označoval ty čaje, které byly vyrobené v čínské provincii Yunnan. V dnešní době je však názvem takových čajů, které jsou dodatečně fermentované pomocí užitečných plísní a bakterií. Ne každému ovšem chutná, protože má velmi zemitou chuť. Tento druh čaje zaléváme vodou o teplotě devadesát šest stupňů Celsia a louhujeme jednu až tři minuty v závislosti na tom, jak výraznou chuť preferujete.

Oolong

Čajové lístky tohoto typu čaje se suší na slunci a částečně se fermentují a svíjejí. Chutí připomíná nasládlé tropické ovoce, zároveň však někdy může mít i těžkou a dřevitou chuť. Stejně jako pu-erh, tak i oolong zaléváme vodou o teplotě devadesát šest stupňů Celsia, ale louhujeme přesně jednu a půl minuty.

Yerba maté

Čaj se vyrábí z lístků a větviček rostliny zvané Ilex, u nás známé jako cesmína. Obvykle se popíjí z nádoby kalabasa s brčkem, jež zároveň slouží jako filtr. Yerba maté je čaj bohatý na antioxidanty a další živiny a je dokonce zdravější než zelený čaj. Často se o něm také píše, že snižuje chuť k jídlu a zrychluje metabolismus. Pokud se tedy chystáte shodit pár kilogramů, určitě do svého pitného režimu tento čaj začleňte.

Čaj si připravíte tak, že dvě až čtyři polévkové lžíce čaje zalijete z 1/5 studenou přefiltrovanou vodou a zbytek dolijete horkou vodou o osmdesáti stupních Celsia. Pořádně čaj promíchejte a můžete ho ihned začít pít.

K TÉMATU  Spalovače tuků od matky přírody. Nakopněte hubnutí tím, co máte doma

Matcha

Matcha čaj je v posledních letech na vzestupu. Lze ho pít teplý i studený a nejčastěji ho seženete v prášku. Matcha čaj je druh zeleného japonského čaje, který produkuje čajovník čínský. Matchu obvykle rádi pijí ti, kdo potřebují posílit paměť a zvýšit koncentraci. Zároveň pomáhá spalovat kalorie a rovněž i čistí organismus.

matcha
Matcha je specifický čaj, jehož příprava má svá pravidla.

Matcha čaj připravujeme zcela jiným způsobem než všechny ostatní čaje. K jeho přípravě použijte shaker a přidejte do něj přibližně dva gramy čaje. Přelijte ho vodou o teplotě šedesát pět stupňů Celsia, případně můžete použít i studenou filtrovanou vodu. Dobře protřepejte.

Pokud byste ale chtěla ochutnat klasickou matchu, pak si připravte bambusovou lžičku, metličku a misku na čaj. Do misky pomocí bambusové lžičky přidejte dva gramy matchy, dále zhruba půl decilitru vody a dobře promíchejte. Pak dolijte další zhruba jeden a půl deci vody a čaj vyšlehejte metličkou do pěny. Případně lze použít i napěňovač mléka. K dochucení matchy použijte med nebo javorový sirup. Vodu zase můžete nahradit mlékem.

Kvetoucí čaj

Kvetoucí čaj není jen chutný, ale lahodí i našemu oku. Prodává se ve formě malých sušených kuliček, která se ve vodě rozvine. Nejčastěji se vyrábí z ručně svázaných lístků bílého čaje, tedy pravého zeleného čaje, který se spaří a následně se usuší. Kvetoucí čaj zaléváme vodou o teplotě osmdesát až devadesát stupňů Celsia a louhujeme ho po dobu tří minut. Z jednoho kvetoucího čaje lze připravit až tři nálevy.

čaj
Sledovat kvetoucí čaj, to je rituál sám o sobě.

Hledáte-li vhodnou náhražku za slazené limonády nebo energetické nápoje, pak jsou čaje, především ty bezkofeinové, ideální volba. V létě si je můžete připravovat s ledem a čerstvým ovocem, s lístky máty nebo meduňky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zelená káva: Vše, co jste o ní chtěli vědět

Manuál léčivých tinktur: Pronikněte do světa blahodárných kapiček a bylinek

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zastřešené stání pro vůz má několik výhod. Tou hlavní je ochrana vozu před deštěm, kroupami nebo sněhem. Odpadá tak i ranní škrábání skla. Garážový přístřešek ale umožní i vaše suché a pohodlné vysednutí a naopak, stejně jako vyložení kufru. Přístřešek lze obvykle sladit s exteriérem domu, a nejčastější variantou na materiál jsou dřevěné trámy. Krytina může být stejná, jako na střeše domu, z tašek, ale používá se taktéž plech nebo světlopropustný plast či sklolaminát.
Rozchod může být komplikovaný a emotivní proces, avšak někdy přesto zůstává láska mezi lidmi i po konci vztahu. Dnešní článek na Dámské Lize se věnuje této citlivé situaci, kdy i přes rozhodnutí o rozchodu zůstává mezi bývalými partnery láska. Prozkoumáváme možnosti, jak s tímto paradoxem pracovat, jak najít rovnováhu mezi uzavřením minulosti a udržením vzájemného respektu a lásky.
Které těhulky se letos nebo příští rok dočkají přírůstku do rodiny? Těhotenství oznámila slavná kontroverzní rapperka. Otec dítěte je navíc muž, který již byl dvanáctkrát ve vězení! Jaké další hvězdy se brzy dočkají potomka?
Co vede vegetariány k jejich rozhodnutí přestat jíst maso? Co toto rozhodnutí do jejich života přinese a jak jsou na tom zdravotně oproti zbytku populace? Podívejte se na rozhovor s veganem a vegetariánkou, kteří se rozhodli ze dne na den přestat jíst maso.
Práva a povinnosti plynoucí z práce ve státní svátek jsou pro mnoho zaměstnanců, ale i zaměstnavatelů stále velkou neznámou. Jak je to s prací ve svátek? Co když je směna přes půlnoc nebo je někdo zaměstnaný na dohodu? Doplňte si informace.
To, že sex je naprosto přirozenou součástí našich životů, je zcela jasné. Jenže už málokdo si uvědomuje, že chování po sexu o nás mnohé vypovídá. Poradíme vám, co muži nesnáší, když ženy dělají bezprostředně po sexu a na co si dát pozor.
Těhotenství je krásné a vzrušující životní období, které neustále přináší nové výzvy a zážitky. Jednou z takových výzev může být cestování během těhotenství. Bez ohledu na to, zda plánujete relaxační dovolenou nebo podnikáte služební cestu, je důležité zvážit zvláštní potřeby a rizika spojená s tímto obdobím. Tento článek vám poskytne užitečné rady, jak bezpečně cestovat v těhotenství, a také se zaměří na důležitost kvalitního cestovního pojištění pro těhotné ženy.
Ať už jedeme na dovolenou kamkoliv, cílem každého z nás je si odpočinout. A to jak aktivně, tak pasivně. Pokud ale toužíte po dovolené, která vás doslova rozmazlí a třeba také posílí vaše zdraví, pak není nic lepšího, než se vydat do míst, kde je lázeňská péče spolu s léčivými termály naprostou samozřejmostí. A kam jinam vyrazit než právě do Maďarska, které je v tomto ohledu proslulé.
Někdo nedá na ostrá jídla dopustit a dopřává si je téměř denně, jiný nesní jídlo jen o trochu víc okořeněné. Pokud to však nebudete s konzumací pálivých pochoutek vyloženě přehánět, vaše zdraví vám za ně poděkuje. Zkoušeli jste si někdy dát ostré jídlo třeba k obědu v průběhu parného léta? Nejprve vás sice pořádně prohřeje, ale následně způsobí žádané ochlazení.
Recepty na bezlepkové cukroví vyřeší problém s vánočním mlsáním, pokud máte vy nebo někdo z rodiny intoleranci na lepek. Vždyť co by to bylo za Vánoce bez cukroví? Takhle se omezovat nemusíte a ani nepoznáte, že je cukroví na stole vlastně bezlepková dieta.
Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.

Výběr článků

Plavky neodmyslitelně patří k létu. Jelikož se plavková sezona blíží rychlostí blesku, mělo by se zmínit to, jaké plavky se nosily dříve, a jaké se budou nosit letos.
Ulpívající mastnota na troubě i uvnitř, s kterou je boj celkem urputný a někdy až nekonečný. I s tím se mohou některé hospodyňky ve své domácnosti setkat. Jak ušetřit nějakou tu korunu a zbavit se oleje a nečistot ulpívajících na povrchu trouby co nejsnadněji? Máme pro vás pár skvělých a praktických tipů.

Nepřehlédněte

V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?
Celým jménem Jenna Marie Ortega se narodila 27. září 2002 v Kalifornii. Mladé herečce je teprve dvacet let, ale ve světě šoubyznysu se pohybuje už od dětství. Přesto, že již deset let se věnuje herectví, až s natočením televizního seriálu Wednesday, který se stal obrovským hitem, se z ní stala hvězda první kategorie. Za roli získala dokonce nominaci na Zlatý glóbus. Tajemnou Wednesday se ale málem vůbec nestala. Dokázali byste si v této roli ale představit někoho jiného?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek