Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Jíst zdravě a prospět svému zdraví - to je hlavní úkol mnohých z nás. Dnes si stále více lidí uvědomuje fakt, že zdraví máme jenom jedno a že ho můžeme podpořit (nebo také zcela zruinovat) tím, co jíme. Pokud do jídelníčku zařadíte pečivo či smažené pokrmy, budete se cítit unavení a zdraví začne skomírat.
superpotraviny
Superpotraviny jsou nedílnou součástí zdravého jídelníčku. (foto: 123RF)

28. 05. 2020

Jestliže však jídelníček naplníte superpotravinami, rázem se budete cítit zdravější a fit. Jenže co to superpotraviny vlastně jsou? 

Pokud hovoříme o superpotravinách, mluvíme o potravinách, jež jsou zvlášť bohaté na základní živiny, jako jsou vitaminy nebo minerální látky. Jsou to potraviny, které v sobě obsahují daleko více tělu prospěšných látek než jiné potraviny na trhu.

Patří sem například chia semínka obsahující až pětkrát více vápníku, než kolik se ho nachází v mléce, nebo do superpotravin spadá i obyčejné jablko, které je dokonce označované za nejzdravější superpotravinu světa.  

Borůvky se pyšní vysokým obsahem vitaminu C i spoustou vlákniny 

Seznam nejzdravějších superpotravin je skutečně obrovský, vypíchnout z něj lze třeba borůvky, které jsou v posledních letech oblíbené zejména u malých dětí. Borůvky jsou odborníky a nutričními specialisty označovány za superstar mezi zdravými potravinami, jelikož obsahují obrovské množství vitaminu C a spoustu vlákniny, kterou tělo potřebuje ke svému správnému a bezproblémovému fungování. Borůvky jsou známé například svým umem předcházet nebezpečné rakovině nebo jsou pomocníkem při léčbě obávané cukrovky.  

Zelený čaj nejen pro štíhlou figuru 

Mezi superpotraviny se řadí i zelený čaj, jehož tajemství bylo odhaleno už v dávném starověku. Už od pradávna je zelený čaj považován za opravdu účinný lék, který vyléčí nejednu srdeční chorobu či nejeden typ rakoviny (či alespoň předchází zmiňovaným obávaným onemocněním). Jeho největší zbraní jsou antioxidanty, které se v něm ukrývají ve velkém množství.  

Losos proti kardiovaskulárním nemocem 

Ryby obecně patří do skupiny superpotravin. Zejména losos je velice zdravý, funguje jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. To ostatně potvrzují i mnohé výzkumy, které říkají, že při pravidelné konzumaci lososa dochází ke snížení vzniku nemocí srdce.

Kromě bílkovin obsahuje i omega-3 mastné kyseliny, které tělo ke svému fungování potřebuje, ale které si bohužel není schopno vyrobit samo. Omega-3 mastné kyseliny se tak do těla dodávají právě v podobě potravin nebo případně v podobě doplňků stravy.  

K TÉMATU  Potraviny do mikrovlnky: které byste nikdy v ní nikdy neměli ohřívat?

Špenát pro červené krvinky i lepší vitalitu 

Vzpomínáte si na animovanou pohádku o Pepku Námořníkovi? Pepek Námořník získal obrovskou sílu ve chvíli, kdy si dopřál plechovku zeleného špenátu. I když nad špenátem řada lidí ohrnuje nos, jedná se o jednu z nejzdravějších superpotravin. Ukrývá se v něm až dvanáct procent doporučené denní dávky vápníku a kromě toho i vitamin K. K jeho schopnostem patří podporovat funkci červených krvinek a zvyšovat vitalitu člověka. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Superpotraviny jako výživový hit. Nejezte exotiku, využijte domácí zdroje

Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Děti dnes vyrůstají mezi chytrými telefony a tablety, a jejich zájem o ně musíte mít pod kontrolou. Vaše ratolesti vás vidí chytrou elektroniku používat, a není třeba se snažit jim zájem o ni odpírat. Nemyslíme tím, aby vaše dítě místo stavebnice nebo panenky žmoulalo telefon, ale existují hry, které se snaží zábavnou formou něčemu přiučit. Jaké aplikace budou užitečné pro ty nejmenší?
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a čeká vás mimo jiné i koupelna? Pokud ale místo pro relax a očistu není příliš velké, musíte hodně přemýšlet nad rozvržením celého prostoru. Přinášíme vám pár tipů, které se vám budou při zařizování hodit.
Vaše dítě odmaturovalo a na vysokou školu ho nevzali. Mělo by si najít zaměstnání. Jenže by rádo mělo ještě poslední prázdniny. Jste rozvedená a jeho otec mu řekl, že od června přestává platit výživné. Je to správné? Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti? A má dítě právo na poslední prázdniny?

Nepřehlédněte

Mama Shelter Praha není jen hotel s velkou postelí, nadrozměrnou televizí a vysokorychlostním bezplatným Wi-Fi připojením, ale také skvělé místo k jídlu, pití, tanci, večírkům a oslavám. Máme radost, že nyní můžeme oznámit, že naše úžasná terasa je znovu otevřena pro letošní letní sezónu a my se těšíme, že si na ní budete užívat vše, co Mama nabízí. Jaro je tady, je škoda sedět uvnitř, přijďte k nám a užívejte si sluníčka!
Kde začít? Anální sex rozhodně nepatří mezi okrajové praktiky, ale přesto se mu spousta párů z rozličných důvodů vyhýbá. Obvykle kvůli strachu z neznámého. Přeci jen jde o milování, které je opředeno různými mýty, polopravdami a absolutními nepravdami. V tomto článku se dozvíte důležitá fakta i rady, jak si první milování „do zadku“ užít bez rizika bolesti či „voňavé“ nehody.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek