Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Jíst zdravě a prospět svému zdraví - to je hlavní úkol mnohých z nás. Dnes si stále více lidí uvědomuje fakt, že zdraví máme jenom jedno a že ho můžeme podpořit (nebo také zcela zruinovat) tím, co jíme. Pokud do jídelníčku zařadíte pečivo či smažené pokrmy, budete se cítit unavení a zdraví začne skomírat.
superpotraviny
Superpotraviny jsou nedílnou součástí zdravého jídelníčku. (foto: 123RF)

28. 05. 2020

Jestliže však jídelníček naplníte superpotravinami, rázem se budete cítit zdravější a fit. Jenže co to superpotraviny vlastně jsou? 

Pokud hovoříme o superpotravinách, mluvíme o potravinách, jež jsou zvlášť bohaté na základní živiny, jako jsou vitaminy nebo minerální látky. Jsou to potraviny, které v sobě obsahují daleko více tělu prospěšných látek než jiné potraviny na trhu.

Patří sem například chia semínka obsahující až pětkrát více vápníku, než kolik se ho nachází v mléce, nebo do superpotravin spadá i obyčejné jablko, které je dokonce označované za nejzdravější superpotravinu světa.  

Borůvky se pyšní vysokým obsahem vitaminu C i spoustou vlákniny 

Seznam nejzdravějších superpotravin je skutečně obrovský, vypíchnout z něj lze třeba borůvky, které jsou v posledních letech oblíbené zejména u malých dětí. Borůvky jsou odborníky a nutričními specialisty označovány za superstar mezi zdravými potravinami, jelikož obsahují obrovské množství vitaminu C a spoustu vlákniny, kterou tělo potřebuje ke svému správnému a bezproblémovému fungování. Borůvky jsou známé například svým umem předcházet nebezpečné rakovině nebo jsou pomocníkem při léčbě obávané cukrovky.  

Zelený čaj nejen pro štíhlou figuru 

Mezi superpotraviny se řadí i zelený čaj, jehož tajemství bylo odhaleno už v dávném starověku. Už od pradávna je zelený čaj považován za opravdu účinný lék, který vyléčí nejednu srdeční chorobu či nejeden typ rakoviny (či alespoň předchází zmiňovaným obávaným onemocněním). Jeho největší zbraní jsou antioxidanty, které se v něm ukrývají ve velkém množství.  

Losos proti kardiovaskulárním nemocem 

Ryby obecně patří do skupiny superpotravin. Zejména losos je velice zdravý, funguje jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. To ostatně potvrzují i mnohé výzkumy, které říkají, že při pravidelné konzumaci lososa dochází ke snížení vzniku nemocí srdce.

Kromě bílkovin obsahuje i omega-3 mastné kyseliny, které tělo ke svému fungování potřebuje, ale které si bohužel není schopno vyrobit samo. Omega-3 mastné kyseliny se tak do těla dodávají právě v podobě potravin nebo případně v podobě doplňků stravy.  

K TÉMATU  Jak se protáhnout při sedavém zaměstnání

Špenát pro červené krvinky i lepší vitalitu 

Vzpomínáte si na animovanou pohádku o Pepku Námořníkovi? Pepek Námořník získal obrovskou sílu ve chvíli, kdy si dopřál plechovku zeleného špenátu. I když nad špenátem řada lidí ohrnuje nos, jedná se o jednu z nejzdravějších superpotravin. Ukrývá se v něm až dvanáct procent doporučené denní dávky vápníku a kromě toho i vitamin K. K jeho schopnostem patří podporovat funkci červených krvinek a zvyšovat vitalitu člověka. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Superpotraviny jako výživový hit. Nejezte exotiku, využijte domácí zdroje

Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Herec Leonardo DiCaprio byl vždy znám svými sympatiemi ke krásným modelkám. Ovšem čím je starší, tím jsou jeho úlovky mladší. Cokoliv je nad hranici 25 let, do toho se nežene a nebo to pustí k vodě. Jak to tedy se slavným proutníkem ve skutečnosti je?
Existuje dnes ještě někdo, kdo by neměl doma žádnou sexuální hračku? Na trhu můžeme najít nespočet možností, jak sebe samu potěšit. Už jste slyšela o womanizeru? Pokud ne, udělejte si chvilku a pojďte se s tímto malým zázrakem seznámit.
Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
Není nad pořádnou šťavnatou krkovičku. Nejlepší je samozřejmě naložená v černém pivu a ugrilovaná, ale pokud zrovna grilování počasí nepřeje, můžete vyzkoušet třeba náš recept. Na česneku pečená krkovička v pikantní omáčce je rychlé a chutné jídlo, které zpestří i váš víkendový rodinný oběd. Pokud k ní připravíte hranolky a naservírujete dobré české pivo či moravské víno, budete se cítit jako v restauraci.
Proč společnost vnímá feminismus tak negativně? Má boj za rovnoprávnost žen v dnešní době ještě místo? Teď, když mají ženy volební právo, zdá se být mnohým lidem hlas feministek nadbytečný.
Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?
Možná patříte mezi ty, kteří nepotřebují jíst maso příliš často. A nemusí to být z důvodu, že se vám příčí zabíjení zvířat, ale třeba vám jen jednoduše maso tolik nechutná a nemáte častou potřebu ho konzumovat. Jak ale zajistit, aby přesto váš jídelníček obsahoval veškeré potřebné živiny?
Celulitida, známá také jako pomerančová kůže, je něco, co žádná žena nechce. Bohužel celulitidou trpí jen ženy a to téměř všechny.
Jak docílit perfektního vzhledu obočí? Pomocí vosku! Video vám ukáže, že s touto pomůckou orámujete svoje obočí tak, že bude vypadat jak z obálky časopisu.
Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
Evropská komise vydala naléhavé varování spotřebitelům po celé Evropě týkající se několika oblíbených kosmetických produktů. Po jejich použití byly zaznamenány vážné zdravotní problémy, včetně potenciálního rizika neplodnosti. Nebezpečí tkví v chemické složce známé jako butylfenyl methylpropional, která se ve výrobcích může objevit pod názvem lilial. Tato látka, ač obdařená příjemnou květinovou vůní, byla v Evropské unii zakázána kvůli svým škodlivým účinkům na reprodukční systém. Spotřebitelé jsou vyzýváni k maximální opatrnosti a kontrole složení produktů před jejich nákupem.

Výběr článků

Když jsem četla na internetu nebo v časopisech o ženách, co je muž bil a léta týral, říkala jsem si, jak je možné, že ty ženy dávno neutekly. Jak si mohly všechno nechat líbit? Myslela jsem si, že to není normální, že je jasné, že každá týraná žena by měla od partnera odejít a žít sama.
Rebarborový koláč je skvělou volbou pro všechny, kteří si chtějí vychutnat sladkou pochoutku s lehce nakyslým nádechem. Tento jednoduchý recept vám ukáže, jak připravit dokonalé těsto a lahodnou rebarborovou náplň, kterou si oblíbí celá rodina. Přečtěte si náš postup krok za krokem a vyzkoušejte tento osvěžující dezert ještě dnes!
Rodinné podnikání je na denním pořádku. Když pracujete s lidmi, s nimiž nežijete v jedné společné domácnosti, ještě to jde. Ale pracovat s partnerem? Být s ním 24 hodin denně? Jde to a vůbec nemusí vzniknout pověstná ponorková nemoc. Jen je třeba dodržovat určité zásady.

Nepřehlédněte

Kreativitě při balení dárků se žádné meze nekladou. Taštička vám sice ušetří čas, na druhou stranu, pěkný balíček v balícím papíru se stuhou nic nenahradí. Když se na balení trochu vyřádíte a přijdete s něčím originálním, vždycky to bude úspěch, a navíc do vaší práce s balením otisknete i svou snahu, a to se vždycky cení. Inspirujte se nápady na balení dárků ve videu.
Sedl na vás splín? Nebo máte nervy z práce? Rodiny? Přátel? Zkrátka nejste ve své kůži a potřebovali byste nějak nakopnout? Pak nasaďte sluchátka nebo otočte volume doprava na své televizi či hifi věži a zazpívejte si pecky, které vás během pár vteřin přivedou na jiné myšlenky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek