Pondělí , 02. 10. 2023

Olívie a Oliver

Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Jíst zdravě a prospět svému zdraví - to je hlavní úkol mnohých z nás. Dnes si stále více lidí uvědomuje fakt, že zdraví máme jenom jedno a že ho můžeme podpořit (nebo také zcela zruinovat) tím, co jíme. Pokud do jídelníčku zařadíte pečivo či smažené pokrmy, budete se cítit unavení a zdraví začne skomírat.
superpotraviny
Superpotraviny jsou nedílnou součástí zdravého jídelníčku. (foto: 123RF)

28. 05. 2020

Jestliže však jídelníček naplníte superpotravinami, rázem se budete cítit zdravější a fit. Jenže co to superpotraviny vlastně jsou? 

Pokud hovoříme o superpotravinách, mluvíme o potravinách, jež jsou zvlášť bohaté na základní živiny, jako jsou vitaminy nebo minerální látky. Jsou to potraviny, které v sobě obsahují daleko více tělu prospěšných látek než jiné potraviny na trhu.

Patří sem například chia semínka obsahující až pětkrát více vápníku, než kolik se ho nachází v mléce, nebo do superpotravin spadá i obyčejné jablko, které je dokonce označované za nejzdravější superpotravinu světa.  

Borůvky se pyšní vysokým obsahem vitaminu C i spoustou vlákniny 

Seznam nejzdravějších superpotravin je skutečně obrovský, vypíchnout z něj lze třeba borůvky, které jsou v posledních letech oblíbené zejména u malých dětí. Borůvky jsou odborníky a nutričními specialisty označovány za superstar mezi zdravými potravinami, jelikož obsahují obrovské množství vitaminu C a spoustu vlákniny, kterou tělo potřebuje ke svému správnému a bezproblémovému fungování. Borůvky jsou známé například svým umem předcházet nebezpečné rakovině nebo jsou pomocníkem při léčbě obávané cukrovky.  

Zelený čaj nejen pro štíhlou figuru 

Mezi superpotraviny se řadí i zelený čaj, jehož tajemství bylo odhaleno už v dávném starověku. Už od pradávna je zelený čaj považován za opravdu účinný lék, který vyléčí nejednu srdeční chorobu či nejeden typ rakoviny (či alespoň předchází zmiňovaným obávaným onemocněním). Jeho největší zbraní jsou antioxidanty, které se v něm ukrývají ve velkém množství.  

Losos proti kardiovaskulárním nemocem 

Ryby obecně patří do skupiny superpotravin. Zejména losos je velice zdravý, funguje jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. To ostatně potvrzují i mnohé výzkumy, které říkají, že při pravidelné konzumaci lososa dochází ke snížení vzniku nemocí srdce.

Kromě bílkovin obsahuje i omega-3 mastné kyseliny, které tělo ke svému fungování potřebuje, ale které si bohužel není schopno vyrobit samo. Omega-3 mastné kyseliny se tak do těla dodávají právě v podobě potravin nebo případně v podobě doplňků stravy.  

K TÉMATU  Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Jaká jídla jíst, abychom dosáhli před nimi té nejlepší prevence?

Špenát pro červené krvinky i lepší vitalitu 

Vzpomínáte si na animovanou pohádku o Pepku Námořníkovi? Pepek Námořník získal obrovskou sílu ve chvíli, kdy si dopřál plechovku zeleného špenátu. I když nad špenátem řada lidí ohrnuje nos, jedná se o jednu z nejzdravějších superpotravin. Ukrývá se v něm až dvanáct procent doporučené denní dávky vápníku a kromě toho i vitamin K. K jeho schopnostem patří podporovat funkci červených krvinek a zvyšovat vitalitu člověka. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Superpotraviny jako výživový hit. Nejezte exotiku, využijte domácí zdroje

Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.
Fóbie - psychická porucha, která jde ruku v ruce s úzkostmi. Definovat ji lze jako chorobný strach vůči lidem, věcem, objektům nebo vůči konkrétním situacím. Mnohdy nejsou vysvětlitelné, mnohdy si je neseme už z dětství nebo z tohoto období života vychází. Pro mnohé jsou však denním chlebem. Trpí jimi také ženy.
Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.
Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Rozvod, rozchod nebo jen neustálá smůla na chlapy – důvodů, proč jste i ve čtyřiceti letech stále sama může být vícero. Ženy se však nechtějí snu o šťastném životě vzdávat, vždyť jim na světě zbývá ještě mnoho let. A tak se ptají na jedno – jak a kde najít chlapa po 40?

Nepřehlédněte

Letadlem, autem, autobusem nebo třeba vlakem? To je jedna z otázek, kterou si pokládáme v okamžiku, kdy se chystáme do dovolenkového ráje. Pokud však hodláte vyrazit do populárních destinací, kam se dostanete vzduchem i po souši, povíme vám, proč je právě auto ideální volba.
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek