Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Hledáte ideální dům či byt? Tipy, jak najít tu pravou nemovitost

Trh s nemovitostmi zažívá nevídané období. I když se původně mluvilo o tom, že Češi nemají našetřeno a že jim chybí takzvaný hotovostní polštář, ukázalo se, že peněz je – a mnoho. Skupují se totiž i takové nemovitosti, které svou cenou volají do nebes. A zájem zatím neutichá.
jak najít nemovitost
Není tak těžké najít vysněnou nemovitost. (foto: 123RF)

14. 04. 2021

Kdo jsou nešťastní, tak realitní investoři, kteří sice vědí, jak najít nemovitost, ale kteří nechtějí kupovat předražené nemovitosti, u kterých jim nevychází takzvané cashflow. Bohužel se zvýšeným zájmem právě o takové objekty roste průměrná kupní cena, od které se prodejci odráží při stanovování kupní ceny. Je tedy možné, že se realitní investoři nedočkají nižších cen, na které nyní tak úpěnlivě čekají.  

Kromě kupní ceny rozhoduje řada dalších faktorů, na které se nesmí zapomínat. Pojďme si je prozradit a zjistit tak odpověď na otázku, jak najít či vybrat si tu správnou nemovitost, ať už mluvíme o investičním objektu nebo o nemovitosti pro vlastní bydlení.  

Lokalita je to, co hraje hlavní roli 

Ať už to bude sebevíc krásný byt nebo dům, pokud bude ve čtvrti se špatnou pověstí, nebude se nám tam žít dobře. Proto se nedívejte prvně na designovou stránku nemovitosti, se kterou se ostatně dá pracovat, ale upněte svou pozornost na lokalitu. Je důležité najít takovou, která padne vašemu životnímu stylu.  

Pokud jste mladým párem uvažujícím o založení rodiny, budete hledat hlavně takové místo, v jehož okolí se nachází dětská hřiště, školky nebo školy. Pokud jste naopak seniorem, vaše pozornost bude směřovat na byt či dům poblíž přírody, kam se budete moct vydávat na procházky.  

Obecně platí, že by v nejbližším okolí měl být obchod, do kterého si budete chodit pro potraviny, nějaká zeleň na procházky a pošta či další podobné služby, jež jednou za čas využíváte.  

Zjistěte si stav bytu 

Co je důležité a klíčové, tak stav bytu (nebo rodinného domu, pokud se díváte po takové nemovitosti). To je totiž něco, co bohužel ne vždycky ovlivníte. Samozřejmě, designovou stránku domu můžete vyšperkovat, ale jestli se bytový dům nachází v rozpadajícím se stavu, to už není úplně ve vašich rukách.  

K TÉMATU  Stylové ložnice. Načerpejte přes noc potřebnou energii v prostoru podle vašich představ

Při prohlídce nemovitosti se zajímejte o energetickou náročnost příbytku. Od nehospodárných dejte ruce pryč. Zajímejte se také o stav oken, střech a o stav fasády, taktéž jestli do nemovitosti putuje dost světla nebo na jakou stranu je objekt postaven.  

Co vám také hodně prozradí, tak nástěnka, která sídlí v bytovém domě hned ve vstupu. Většinou se na ní nachází jen zprávy z poslední schůze, ale také stížnosti nebo prosby o klid v domě. To vám nastíní, jací jsou sousedé nebo jaká v domě panuje atmosféra, případně jestli dochází na schůzích vlastníků ke kompromisům nebo se naopak nemůžou společně na ničem dohodnout.  

Jak najít nemovitost? Poptejte se sousedů 

Ať už si vybíráte byt či dům, je důležité poznat sousedy. Zejména v bytě je důležité zjistit, jestli v některé z bytových jednotek nesídlí jedinec, který si pouští nahlas muziku po desáté hodině večerní nebo jestli nejsou s některými obyvateli domu problémy.  

V případě rodinného domu zase zjistíte, jestli nemáte přes ulici rozvádějící se manžele, kteří dělají jenom nepořádek, nebo jestli tam není alkoholik, který by svým stylem k životu narušoval klid prostranství. 

Velikost hraje také roli 

Samozřejmě to není jenom o lokalitě a sousedech, ale je to také o velikost dané nemovitosti. I když je pravdou, že i s ní se dá v budoucnu pracovat. Pokud je bytová jednotka o velikosti 1+1 dostatečně prostorná, hravě z ní vykouzlíte 2kk. Chce to jen trochu představivosti a menší investici, díky které se z prvotně malého bytu stane opticky byt prostornější.  

Velikost je však velice individuální záležitostí. Zatímco někdo touží po velké bytové jednotce, která bude mít hromadu místností, jiný je zastáncem spíše garsonek, protože bydlí sám. V případě rodinných domů bývají rozhodující i to, kam partneři směřují, jestli chtějí mít velkou rodinu či nikoliv. Od toho se bude odvíjet požadovaný počet pokojů. 

K TÉMATU  Průvodce Feng Shui: ukliďte si a dodejte svému domovu i životu nový svěží dech

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Aktuální trendy ve světě bydlení pro rok 2021

Dokonale lineární stavba. Moderní rezidence CH House v Izraeli nabízí ideální bydlení

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
Sledujete nejnovější módní trendy, nebo vás absolutně nezajímá, co je zrovna IN nebo OUT? V průběhu času se trendy mění a co bylo módním faux pas před deseti lety, dnes může být šik. Anebo naopak. Existuje však pár módních jevů, které lze za trapas považovat v každé době.
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.
Co mají společného citron, jahody, káva nebo pytlík čaje? Zdánlivě nic, ale ve skutečnosti je můžete použít jako skvělé kosmetické vychytávky. S pomocí těch nejobyčejnějších ingrediencí z vaší kuchyně můžete zabojovat proti celulitidě, černým ucpaným pórům, zamaskovat modřinu nebo cucflek, a dokonce si pěkně vybělit zuby. Nevěříte?
Není žádným tajemstvím, že snídaně je naprostý základ. Poctivá snídaně je zároveň nejdůležitějším jídlem dne, což je o důvod víc, proč bychom si na ní měli dát opravdu záležet. Chutné jídlo vám po ránu zajistí potěšení (a není nic lepšího, než začínat den s radostí). Pokud navíc snídani převlečete do zdravého kabátu, prospějete tím své postavě i celkovému zdraví. Jaké dobroty si tedy po ránu nachystat?
Obývací pokoj potřebuje něco, kam si odložíte mobil, časopis nebo kávu, když si sednete na sedačku před televizi. Tuhle roli zastávají konferenční stolky. Zaměřili jsme se na ty dřevěné, nebo přímo z masivu. Jsou praktické a s jednoduchým designem, a také si na ně můžete natáhnout nohy! Zkuste si vybrat nějaký originální kousek.
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek