Úterý , 04. 10. 2022

František

Vyzkoušeli byste holotropní dýchání?

Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.
holotropní dýchání
Co je to holotropní dýchání? (foto: 123RF)

20. 07. 2021

Profesor Stanislav Grof

Holotropní dýchání je metoda transpersonální psychologie, která vznikla na základě výzkumu mimořádných stavů vědomí. Jejím cílem je směřování k celistvosti jedince. S holotropním dýcháním přišel profesor Stanislav Grof a jeho žena Christina v sedmdesátých letech dvacátého století. Tuto metodu aktivně používali v praxi a osvědčila se jim v mnoha případech, kdy by si jinak nevěděli rady.

Jak to probíhá v praxi?

Cílem je tedy navodit jiný stav vědomí, ke kterému se dochází pomocí intenzivního dýchání nebo naopak zadržování dechu. Tyhle stavy pak v sobě mohou nést léčivý potenciál. Celá práce se odehrává ve skupince víc lidí, kteří jsou rozděleni do dvojic. Jeden z dvojice dýchá dle instrukcí a druhý sleduje jeho reakce. Na celé dění dohlíží vyškolený terapeut.

Úvod je obvykle tvořený meditací, při níž účastníci prohloubí dech a zvýší jeho frekvenci. V průběhu dýchání posloucháte rytmickou hudbu. Po ukončení práce ve dvojicích je možností kresba mandal nebo společná diskuze.

Je třeba se nějak připravit?

Před tím, než projevíte o holotropní dýchání zájem, je vhodné zjistit si o něm dostatek informací. Zároveň by mu měla předcházet konzultace s psychiatrem, který posoudí, jestli je tato metoda pro daného člověka vhodná. Na samotnou skupinovou práci je pak ideální obléct se do pohodlného oblečení. Také se doporučuje nejíst den předem příliš vydatná a zatěžující jídla.

Pestré pocity během holotropního dýchání

Při holotropním dýchání se u vás může vystřídat mnoho vjemů. Objevuje se bolest hlavy, nevolnost nebo různé pohybové projevy. Někdo se třese, pláče nebo se směje. Přes veškeré tyto projevy se ale dostáváte hlouběji do svého nitra a máte možnost pochopit důvody vašeho jednání nebo současných potíží.

Lidem se však také mnohdy vrací jejich traumatické vzpomínky. Otevíráte si tak různé pocity, které u vás do té doby zůstávaly skryté. Právě z tohoto důvodu se mnohdy ozývá kritika této metody.

K TÉMATU  Viróza a chřipka. Poznáte mezi nimi rozdíl? Každá je trochu jiná. Jak se účinně léčit v konkrétním případě?

Řešení závislosti i sebepoznání

Pomocí holotropního dýchání lze například odstranit různé psychické bloky. Užívá se také při léčbě závislostí jako doplňková metoda. Hodí se v situacích, kdy lidé prochází nějakou těžko zvladatelnou změnou v životě. Pomáhá s řešením psychosomatických onemocnění. Mnoho lidí patří mezi nadšené příznivce holotropního dýchání, protože jim prostě umožňuje lépe poznat sebe sama.

Pro koho se vyloženě nehodí?

Metoda však zdaleka není vhodná pro každého. Holotropní dýchání by neměli podstupovat lidé s onemocněním srdce nebo cév. Nevhodná je také, pokud trpíte epilepsií nebo jste prodělali nějaký úraz hlavy. Vyloučena je u lidí s vážnými psychickými potížemi a u žen v době těhotenství.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč je v životě důležité správné dýchání? Potěšíte tím nejen své zdraví

Správné dýchání vám umožní zažít naprosto fantastický sex

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Taky jste už zkoušeli všechno možné, ale kila stále nejdou dolů? Už vás přestává bavit ten koloběh diet a poté opětovného přejídání? V dnešním článku vás seznámím s jednou metodou, díky které zaručeně zhubnete! A víte, co je na tom nejlepší? Že žádné diety a restrikce vás nečekají!
První česká superstar se odehrála roku 2004 … Ano, počítáte správně, je tomu už neuvěřitelných 17 let! A my máme stále v živé paměti některé z finalistů této obrazovky neopouštějící soutěže. Pamatujete si je všechny? A jak se dnes asi mají? Změnila je Superstar na celý život, nebo se spíše vrátili do zajetých kolejí? Posuďte sami.
Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Rekonstruujete a přemýšlíte nad tím, čím byste si zkrášlili holé stěny? Pokud vám nestačí obyčejná malba, pak můžete vyzkoušet další oblíbené způsoby stěnové dekorace. Některé výzdoby stojí čas i peníze, jiné pořídíte doslova za pár korun a máte je na zdi cobydup.
Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek