Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Vyzkoušeli byste holotropní dýchání?

Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.
holotropní dýchání
Co je to holotropní dýchání? (foto: 123RF)

20. 07. 2021

Profesor Stanislav Grof

Holotropní dýchání je metoda transpersonální psychologie, která vznikla na základě výzkumu mimořádných stavů vědomí. Jejím cílem je směřování k celistvosti jedince. S holotropním dýcháním přišel profesor Stanislav Grof a jeho žena Christina v sedmdesátých letech dvacátého století. Tuto metodu aktivně používali v praxi a osvědčila se jim v mnoha případech, kdy by si jinak nevěděli rady.

Jak to probíhá v praxi?

Cílem je tedy navodit jiný stav vědomí, ke kterému se dochází pomocí intenzivního dýchání nebo naopak zadržování dechu. Tyhle stavy pak v sobě mohou nést léčivý potenciál. Celá práce se odehrává ve skupince víc lidí, kteří jsou rozděleni do dvojic. Jeden z dvojice dýchá dle instrukcí a druhý sleduje jeho reakce. Na celé dění dohlíží vyškolený terapeut.

Úvod je obvykle tvořený meditací, při níž účastníci prohloubí dech a zvýší jeho frekvenci. V průběhu dýchání posloucháte rytmickou hudbu. Po ukončení práce ve dvojicích je možností kresba mandal nebo společná diskuze.

Je třeba se nějak připravit?

Před tím, než projevíte o holotropní dýchání zájem, je vhodné zjistit si o něm dostatek informací. Zároveň by mu měla předcházet konzultace s psychiatrem, který posoudí, jestli je tato metoda pro daného člověka vhodná. Na samotnou skupinovou práci je pak ideální obléct se do pohodlného oblečení. Také se doporučuje nejíst den předem příliš vydatná a zatěžující jídla.

Pestré pocity během holotropního dýchání

Při holotropním dýchání se u vás může vystřídat mnoho vjemů. Objevuje se bolest hlavy, nevolnost nebo různé pohybové projevy. Někdo se třese, pláče nebo se směje. Přes veškeré tyto projevy se ale dostáváte hlouběji do svého nitra a máte možnost pochopit důvody vašeho jednání nebo současných potíží.

Lidem se však také mnohdy vrací jejich traumatické vzpomínky. Otevíráte si tak různé pocity, které u vás do té doby zůstávaly skryté. Právě z tohoto důvodu se mnohdy ozývá kritika této metody.

K TÉMATU  Tyto bylinky jsou tím nejlepším přírodním lékem pro vaše plíce. Většinu z nich dobře znáte

Řešení závislosti i sebepoznání

Pomocí holotropního dýchání lze například odstranit různé psychické bloky. Užívá se také při léčbě závislostí jako doplňková metoda. Hodí se v situacích, kdy lidé prochází nějakou těžko zvladatelnou změnou v životě. Pomáhá s řešením psychosomatických onemocnění. Mnoho lidí patří mezi nadšené příznivce holotropního dýchání, protože jim prostě umožňuje lépe poznat sebe sama.

Pro koho se vyloženě nehodí?

Metoda však zdaleka není vhodná pro každého. Holotropní dýchání by neměli podstupovat lidé s onemocněním srdce nebo cév. Nevhodná je také, pokud trpíte epilepsií nebo jste prodělali nějaký úraz hlavy. Vyloučena je u lidí s vážnými psychickými potížemi a u žen v době těhotenství.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč je v životě důležité správné dýchání? Potěšíte tím nejen své zdraví

Správné dýchání vám umožní zažít naprosto fantastický sex

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Po delší odmlce zapříčiněné zdravotní stopkou Nely se opět začínáme potkávat a obracet zažité vzorce v její hlavě. Co se doteď díky koučinku u Nely dělo?
Čtení je v dnešní době stále vzácnějším koníčkem, zejména u dětí. Ty totiž mnohem raději tráví čas nad displejem chytrých mobilních telefonů, s tabletem v ruce nebo třeba před televizí. Kéž by existoval nějaký způsob, jak lásku ke čtení u dětí probudit. Naštěstí ale jeden způsob skutečně existuje. Vyzkoušíte ho?
Že jsem vychovávána tetou, jsem se dozvěděla v patnácti letech. Do té doby jsem netušila, že mí rodiče nejsou mými rodiči, že se o mě od malička stará moje teta. Byl to pro mě šok, ale se situací jsem se smířila docela rychle. Snažila jsem se však vždycky najít svou biologickou matku, která mi chyběla, a chtěla jsem ji poznat.
Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
V chladných dnech jsme zahalení od hlavy až k patě. A právě o tu patu jde. O obě. Aby nebyly stejně jako uzavřené boty v kanceláři nebo třeba v kině cítit. Je to trapas.
Mít pevné nohy bez celulitidy – to je sen nejedné ženy. Mezi námi se najde jen malé procento těch, které jsou se svými dolními končetinami spokojené.
Kdo by neznal roztomilá dvojčata Annie James a Hallie Parker z filmu Past na rodiče, kde si Lindsay Lohan zahrála dvojroli po boku Dennise Quaida a Natashy Richardson. A právě tento film se stal jejím odrazovým můstkem, který jí navždy změnil život.
Velké oslavy, večírky, jednohubky, chlebíčky, šampaňské a často rachejtle a ohňostroje k Silvestru patří a těžko bychom si bez nich dokázali příchod nového roku představit. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jaký je původ těchto oslav?
V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  
Mnohokrát skloňované téma, které patří dlouhodobě na seznam globalizačních problémů v celém Západním světě. Věděly jste, že podle statistik z roku 2018 průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 785 kilogramů potravin a zhruba 200 kilogramů vyhodí? Statistiky Evropské unie mluví jasně. Každoročně se vyhodí zhruba 88 milionů tun jídla. Každá česká domácnost má tak ve své režii svoji vlastní spotřebu a záleží jen na nás, jak se k ní postavíme.

Výběr článků

Asi každý z nás už někdy nějaký ochutnal. Zatímco někomu chutnají více, jinému méně. Očekáváme od nich, že nás doslova nakopnou, dodají nám energii. Úkolem energetických nápojů je zlepšit koncentraci a podpořit soustředění. Málokdo z nás už se ale ohlíží na zdravotní dopad těchto tolik oblíbených drinků.
Pandemie se rychle šíří. Čísla nemocných stoupají, proto byste neměli na nic čekat a podpořit svou imunitu. Nikdy totiž nevíte, kdy a kde se s nemocným můžete setkat. Abyste měli dobře fungující obranyschopnost, musíte mít ve formě střeva. K tomu vám pomohou probiotika. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček doplňků stravy Naturevia, ve kterém najdete kvalitní přípravky pro celou rodinu.

Nepřehlédněte

Pěstování zeleniny je v plném proudu. Zatímco někteří aktivně do připravených a okopaných záhonů sází brambory, jiní se pouští do pěstování jahod nebo salátů. A pak jsou tu ti, kteří si zatím do skleníků sází papriky, jež mají tendenci prodlužovat život.
Avokádo je jedním z nejdiskutovanějších druhů ovoce, které na této planetě existují. A to z mnoha důvodů, zejména těch ekologických. Ale už jste slyšeli o takzvaném ecovadu?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek