Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Vyzkoušeli byste holotropní dýchání?

Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.
holotropní dýchání
Co je to holotropní dýchání? (foto: 123RF)

20. 07. 2021

Profesor Stanislav Grof

Holotropní dýchání je metoda transpersonální psychologie, která vznikla na základě výzkumu mimořádných stavů vědomí. Jejím cílem je směřování k celistvosti jedince. S holotropním dýcháním přišel profesor Stanislav Grof a jeho žena Christina v sedmdesátých letech dvacátého století. Tuto metodu aktivně používali v praxi a osvědčila se jim v mnoha případech, kdy by si jinak nevěděli rady.

Jak to probíhá v praxi?

Cílem je tedy navodit jiný stav vědomí, ke kterému se dochází pomocí intenzivního dýchání nebo naopak zadržování dechu. Tyhle stavy pak v sobě mohou nést léčivý potenciál. Celá práce se odehrává ve skupince víc lidí, kteří jsou rozděleni do dvojic. Jeden z dvojice dýchá dle instrukcí a druhý sleduje jeho reakce. Na celé dění dohlíží vyškolený terapeut.

Úvod je obvykle tvořený meditací, při níž účastníci prohloubí dech a zvýší jeho frekvenci. V průběhu dýchání posloucháte rytmickou hudbu. Po ukončení práce ve dvojicích je možností kresba mandal nebo společná diskuze.

Je třeba se nějak připravit?

Před tím, než projevíte o holotropní dýchání zájem, je vhodné zjistit si o něm dostatek informací. Zároveň by mu měla předcházet konzultace s psychiatrem, který posoudí, jestli je tato metoda pro daného člověka vhodná. Na samotnou skupinovou práci je pak ideální obléct se do pohodlného oblečení. Také se doporučuje nejíst den předem příliš vydatná a zatěžující jídla.

Pestré pocity během holotropního dýchání

Při holotropním dýchání se u vás může vystřídat mnoho vjemů. Objevuje se bolest hlavy, nevolnost nebo různé pohybové projevy. Někdo se třese, pláče nebo se směje. Přes veškeré tyto projevy se ale dostáváte hlouběji do svého nitra a máte možnost pochopit důvody vašeho jednání nebo současných potíží.

Lidem se však také mnohdy vrací jejich traumatické vzpomínky. Otevíráte si tak různé pocity, které u vás do té doby zůstávaly skryté. Právě z tohoto důvodu se mnohdy ozývá kritika této metody.

K TÉMATU  Deset neuvěřitelných hlasů v britské talentové show The Voice 2019

Řešení závislosti i sebepoznání

Pomocí holotropního dýchání lze například odstranit různé psychické bloky. Užívá se také při léčbě závislostí jako doplňková metoda. Hodí se v situacích, kdy lidé prochází nějakou těžko zvladatelnou změnou v životě. Pomáhá s řešením psychosomatických onemocnění. Mnoho lidí patří mezi nadšené příznivce holotropního dýchání, protože jim prostě umožňuje lépe poznat sebe sama.

Pro koho se vyloženě nehodí?

Metoda však zdaleka není vhodná pro každého. Holotropní dýchání by neměli podstupovat lidé s onemocněním srdce nebo cév. Nevhodná je také, pokud trpíte epilepsií nebo jste prodělali nějaký úraz hlavy. Vyloučena je u lidí s vážnými psychickými potížemi a u žen v době těhotenství.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč je v životě důležité správné dýchání? Potěšíte tím nejen své zdraví

Správné dýchání vám umožní zažít naprosto fantastický sex

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

První česká superstar se odehrála roku 2004 … Ano, počítáte správně, je tomu už neuvěřitelných 17 let! A my máme stále v živé paměti některé z finalistů této obrazovky neopouštějící soutěže. Pamatujete si je všechny? A jak se dnes asi mají? Změnila je Superstar na celý život, nebo se spíše vrátili do zajetých kolejí? Posuďte sami.
Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?
Krásné, silné a dlouhé vlasy jsou bezesporu symbolem ženství a vysoké atraktivity. Jsou jednoduše sexy a to nejen pro muže, ale i pro ženy. Každá to ale s vlasy máme trochu jinak. Zatímco některé ženy by se prodejem takových vlasů snad mohly i živit, je spousta žen, které marně čekají na každý centimetr. Pokud právě vy patříte ke krátkovláskám anebo s vámi bůh jednoduše odmítl diskutovat ve chvíli, kdy jste vlasů chtěla víc, zajisté jste někdy uvažovala o možnosti prodloužení a zhuštění vlasů. Proč ne. Víte ale, která z metod je tou nejlepší cestou? Inspirujte se.
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?
Milujete nakupování a ještě více milujete nakupování za super nízké ceny? V tom případě jste tady správně a určitě byste si neměli nechat ujít následující řádky! Pro všechny shopaholiky, kteří neodolají rozšiřování své sbírky o nové bezva kousky, jsme sepsali celkem 4 tipy na skvělé outlety, v nichž nakoupíte luxusní oblečení, boty i doplňky za parádně nízké ceny!
V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.
Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.

Nepřehlédněte

Koronavirus decimuje naši populaci ve velkém. Denně se zveřejňují statistiky nakažených, vyléčených i těch, kteří svůj boj prohráli. Kromě jeho negativních dopadů na tělo se také stále častěji mluví o vlivu na psychiku. Čím déle pandemie a s ní spojené zákazy platí, tím více lidí upadá do deprese a zažívá stavy úzkosti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek