Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Vyzkoušeli byste holotropní dýchání?

Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.
holotropní dýchání
Co je to holotropní dýchání? (foto: 123RF)

20. 07. 2021

Profesor Stanislav Grof

Holotropní dýchání je metoda transpersonální psychologie, která vznikla na základě výzkumu mimořádných stavů vědomí. Jejím cílem je směřování k celistvosti jedince. S holotropním dýcháním přišel profesor Stanislav Grof a jeho žena Christina v sedmdesátých letech dvacátého století. Tuto metodu aktivně používali v praxi a osvědčila se jim v mnoha případech, kdy by si jinak nevěděli rady.

Jak to probíhá v praxi?

Cílem je tedy navodit jiný stav vědomí, ke kterému se dochází pomocí intenzivního dýchání nebo naopak zadržování dechu. Tyhle stavy pak v sobě mohou nést léčivý potenciál. Celá práce se odehrává ve skupince víc lidí, kteří jsou rozděleni do dvojic. Jeden z dvojice dýchá dle instrukcí a druhý sleduje jeho reakce. Na celé dění dohlíží vyškolený terapeut.

Úvod je obvykle tvořený meditací, při níž účastníci prohloubí dech a zvýší jeho frekvenci. V průběhu dýchání posloucháte rytmickou hudbu. Po ukončení práce ve dvojicích je možností kresba mandal nebo společná diskuze.

Je třeba se nějak připravit?

Před tím, než projevíte o holotropní dýchání zájem, je vhodné zjistit si o něm dostatek informací. Zároveň by mu měla předcházet konzultace s psychiatrem, který posoudí, jestli je tato metoda pro daného člověka vhodná. Na samotnou skupinovou práci je pak ideální obléct se do pohodlného oblečení. Také se doporučuje nejíst den předem příliš vydatná a zatěžující jídla.

Pestré pocity během holotropního dýchání

Při holotropním dýchání se u vás může vystřídat mnoho vjemů. Objevuje se bolest hlavy, nevolnost nebo různé pohybové projevy. Někdo se třese, pláče nebo se směje. Přes veškeré tyto projevy se ale dostáváte hlouběji do svého nitra a máte možnost pochopit důvody vašeho jednání nebo současných potíží.

Lidem se však také mnohdy vrací jejich traumatické vzpomínky. Otevíráte si tak různé pocity, které u vás do té doby zůstávaly skryté. Právě z tohoto důvodu se mnohdy ozývá kritika této metody.

K TÉMATUCo je to meditace? A jak vám může změnit život?

Řešení závislosti i sebepoznání

Pomocí holotropního dýchání lze například odstranit různé psychické bloky. Užívá se také při léčbě závislostí jako doplňková metoda. Hodí se v situacích, kdy lidé prochází nějakou těžko zvladatelnou změnou v životě. Pomáhá s řešením psychosomatických onemocnění. Mnoho lidí patří mezi nadšené příznivce holotropního dýchání, protože jim prostě umožňuje lépe poznat sebe sama.

Pro koho se vyloženě nehodí?

Metoda však zdaleka není vhodná pro každého. Holotropní dýchání by neměli podstupovat lidé s onemocněním srdce nebo cév. Nevhodná je také, pokud trpíte epilepsií nebo jste prodělali nějaký úraz hlavy. Vyloučena je u lidí s vážnými psychickými potížemi a u žen v době těhotenství.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč je v životě důležité správné dýchání? Potěšíte tím nejen své zdraví

Správné dýchání vám umožní zažít naprosto fantastický sex

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Dlažby ve vzhledu dřeva jsou ozdobou koupelny a celého interiéru v domě Lukáše Pavelky z Brněnska. Jak sám říká, na výběru podlahových krytin si dala jeho partnerka Pavla zvláště záležet. Inspiraci k dlažbám hledala v časopisech o bydlení. Nejvíc ji okouzlil venkovský styl bydlení, kterému dodala moderní šmrnc pomocí doplňků v severském a industriálním stylu.

Nepřehlédněte

Zahradní fontány, vodotrysky nebo kašny. Obzvlášť v paprscích slunce vypadá voda krásně, ale stejně tak navodí její podsvícení v noci příjemnou atmosféru. Fontány se liší tvarem i velikostí, dají se pořídit jako celek nebo nechat sestavit přímo na vaší zahradě. Jedno mají ale společné - jejich pohybující se třpytivá voda pro vás bude během relaxování venku stejně uhrančivá, jako táborák během letního večera.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek