Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Jak začít meditovat: tipy a rady do začátku

Chtěla byste začít meditovat? Láká vás být o samotě jen se svými nejniternějšími myšlenkami a touhami? Ale jak na to? Možná si připadáte jako Liz Gilbertová z románu Jíst, meditovat, milovat, která věděla přesně, jak na to, ale nedokázala se správně naladit. Nebojte, poradíme vám jak a kde s meditací začít krok za krokem.
jak začít meditovat
Tipy a rady do začátku. (foto: 123RF.com)

30. 03. 2021

Proč začít s meditací

Důvodů, proč a jak začít meditovat, existuje spousta. Možná, že chcete zklidnit svou mysl, aby se vám v noci lépe usínalo. Nebo jste vystresovaní a meditaci chcete použít jako nástroj ke zklidnění. Popřípadě jste se po hlavě ponořili do osobního rozvoje a chcete začít meditovat, abyste lépe poznali své vnitřní já.

Žádný důvod není špatný. Lidé meditují již po tisíce let. Kdyby meditace neměla žádné pozitivní účinky na lidskou mysl, určitě by tu s námi nezůstala až do dnešních dní. Takže ano, meditace vám může pomoci dosáhnout většího míru, vnitřního klidu i sebepoznání.

Co si při meditaci obléci?

Možná se to může zdát jako naprosto zbytečná položka, ale není. To, co budete mít během meditace na sobě, ovlivní i celý její průběh. Pokud si oblečete kalhoty, ve kterých nemůžete sedět déle než pět minut, protože vás pak budou škrtit – jak v nich chcete vydržet po celou dobu meditace?

Pokud se nejlépe cítíte v pyžamu, oblečte si pyžamo. Pokud jsou vaším oblíbeným pohodlným oblečením večerní šaty, meditujte v nich. Chápete, kam tím míříme? Neexistuje meditační dresscode, důraz je kladen na pohodlí.

Kde začít

Nejprve si najděte tiché a klidné místo. Takové, kde vás nebude nikdo rušit a budete moci být jen vy a vaše myšlenky. Pohodlně se posaďte. Nezáleží na tom, zda budete sedět na gauči, nebo na zemi. Důležité je, aby se vám sedělo pohodlně a byli jste schopni ve zvolené pozici zůstat několik minut. Rozhodně není podmínkou, abyste seděli v pozici lotosového květu.

Jak začít

Nyní, když už jste našli své ideální místo na meditaci, zavřete oči. Pro začátek bude důležité naučit se kontrolovat své myšlenky. Svědí vás ucho? Cítíte, jak vás bolí rameno? Vaše mysl bude ze začátku pravděpodobně létat všude kolem, než se ji naučíte správně zklidnit. Věnujte se tedy nejdříve tomu, že mysl ovládnete. Nedávejte jí prostor k tomu, aby se soustředila na vše ostatní, co se děje kolem.

K TÉMATUPokud trpíte na akné nebo ekzém, na vině může být i špatné trávení

Druhy meditace

Jakmile budete schopna sedět se zavřenýma očima déle než pět minut, aniž byste pomyslela na to, co jste měla k snídani, jste připravena na meditaci. Nyní je čistě na vás, jaký druh meditace si zvolíte.

Řízená meditace

Máte ráda společnost? V tom případě vyzkoušejte řízenou meditaci. Buď naživo s člověkem z masa a kostí, který vás celou meditací provede, nebo si vyberte nahrávku online. Nevýhodou meditace podle videa na Youtube je, že může být přerušena reklamou. Proto zvažte, zda byste raději nechtěla zvolit meditační aplikaci.

Meditujte sama

Pokud preferujete samotu a chcete si meditovat bez vnějších vlivů, žádný problém. Zavřete oči a koncentrujte se na svůj dech. Jakmile odbouráte všechny rušivé vlivy z okolí, zaměřte se na vámi zvolenou meditační techniku. Na výběr máte hned z několika, zde jsou dvě základní:

Sebeuvědomění

Tento druh meditace se zaměřuje jen a jen na vás a vaše sebeuvědomění. Soustřeďte se na svůj dech, vnímejte zvuky v okolí, zaměřte se na to, jakou chuť máte na jazyku, nechte myšlenky volně plynout. Pokud vás nějaká zaujme, věnujte ji svou pozornost.

Meditace pomocí manter

Jestliže si zvolíte meditaci pomocí manter, nejdříve si o nich něco nastudujte. Tento druh meditace je vhodný pro ty z vás, které se vydaly na cestu sebepoznání. Mantru si také můžete zvolit svou vlastní. V případě, že chcete vyjádřit svou vděčnost, můžete po celou dobu meditace opakovat, za co jste vděční.

Meditace může znít náročně, a pro začátečníka, kterého rozptýlí jakýkoliv pohyb a zvuk, je obtížně se začít soustředit. Ale jako všechny činnosti, i meditování je o cviku. Čím intenzivněji a usilovněji budete trénovat, tím rychleji se meditovat naučíte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATUCo je to meditace? A jak vám může změnit život?

Co je to meditace? A jak vám může změnit život?

Jak se zbavit stresu? Jde to vůbec? Tipy a rady, jak na to

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.

Nepřehlédněte

Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek