Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Jak začít meditovat: tipy a rady do začátku

Chtěla byste začít meditovat? Láká vás být o samotě jen se svými nejniternějšími myšlenkami a touhami? Ale jak na to? Možná si připadáte jako Liz Gilbertová z románu Jíst, meditovat, milovat, která věděla přesně, jak na to, ale nedokázala se správně naladit. Nebojte, poradíme vám jak a kde s meditací začít krok za krokem.
jak začít meditovat
Tipy a rady do začátku. (foto: 123RF.com)

30. 03. 2021

Proč začít s meditací

Důvodů, proč a jak začít meditovat, existuje spousta. Možná, že chcete zklidnit svou mysl, aby se vám v noci lépe usínalo. Nebo jste vystresovaní a meditaci chcete použít jako nástroj ke zklidnění. Popřípadě jste se po hlavě ponořili do osobního rozvoje a chcete začít meditovat, abyste lépe poznali své vnitřní já.

Žádný důvod není špatný. Lidé meditují již po tisíce let. Kdyby meditace neměla žádné pozitivní účinky na lidskou mysl, určitě by tu s námi nezůstala až do dnešních dní. Takže ano, meditace vám může pomoci dosáhnout většího míru, vnitřního klidu i sebepoznání.

Co si při meditaci obléci?

Možná se to může zdát jako naprosto zbytečná položka, ale není. To, co budete mít během meditace na sobě, ovlivní i celý její průběh. Pokud si oblečete kalhoty, ve kterých nemůžete sedět déle než pět minut, protože vás pak budou škrtit – jak v nich chcete vydržet po celou dobu meditace?

Pokud se nejlépe cítíte v pyžamu, oblečte si pyžamo. Pokud jsou vaším oblíbeným pohodlným oblečením večerní šaty, meditujte v nich. Chápete, kam tím míříme? Neexistuje meditační dresscode, důraz je kladen na pohodlí.

Kde začít

Nejprve si najděte tiché a klidné místo. Takové, kde vás nebude nikdo rušit a budete moci být jen vy a vaše myšlenky. Pohodlně se posaďte. Nezáleží na tom, zda budete sedět na gauči, nebo na zemi. Důležité je, aby se vám sedělo pohodlně a byli jste schopni ve zvolené pozici zůstat několik minut. Rozhodně není podmínkou, abyste seděli v pozici lotosového květu.

Jak začít

Nyní, když už jste našli své ideální místo na meditaci, zavřete oči. Pro začátek bude důležité naučit se kontrolovat své myšlenky. Svědí vás ucho? Cítíte, jak vás bolí rameno? Vaše mysl bude ze začátku pravděpodobně létat všude kolem, než se ji naučíte správně zklidnit. Věnujte se tedy nejdříve tomu, že mysl ovládnete. Nedávejte jí prostor k tomu, aby se soustředila na vše ostatní, co se děje kolem.

K TÉMATU  Dopřejte si víkend jen sama pro sebe a naplánujte si domácí wellness

Druhy meditace

Jakmile budete schopna sedět se zavřenýma očima déle než pět minut, aniž byste pomyslela na to, co jste měla k snídani, jste připravena na meditaci. Nyní je čistě na vás, jaký druh meditace si zvolíte.

Řízená meditace

Máte ráda společnost? V tom případě vyzkoušejte řízenou meditaci. Buď naživo s člověkem z masa a kostí, který vás celou meditací provede, nebo si vyberte nahrávku online. Nevýhodou meditace podle videa na Youtube je, že může být přerušena reklamou. Proto zvažte, zda byste raději nechtěla zvolit meditační aplikaci.

Meditujte sama

Pokud preferujete samotu a chcete si meditovat bez vnějších vlivů, žádný problém. Zavřete oči a koncentrujte se na svůj dech. Jakmile odbouráte všechny rušivé vlivy z okolí, zaměřte se na vámi zvolenou meditační techniku. Na výběr máte hned z několika, zde jsou dvě základní:

Sebeuvědomění

Tento druh meditace se zaměřuje jen a jen na vás a vaše sebeuvědomění. Soustřeďte se na svůj dech, vnímejte zvuky v okolí, zaměřte se na to, jakou chuť máte na jazyku, nechte myšlenky volně plynout. Pokud vás nějaká zaujme, věnujte ji svou pozornost.

Meditace pomocí manter

Jestliže si zvolíte meditaci pomocí manter, nejdříve si o nich něco nastudujte. Tento druh meditace je vhodný pro ty z vás, které se vydaly na cestu sebepoznání. Mantru si také můžete zvolit svou vlastní. V případě, že chcete vyjádřit svou vděčnost, můžete po celou dobu meditace opakovat, za co jste vděční.

Meditace může znít náročně, a pro začátečníka, kterého rozptýlí jakýkoliv pohyb a zvuk, je obtížně se začít soustředit. Ale jako všechny činnosti, i meditování je o cviku. Čím intenzivněji a usilovněji budete trénovat, tím rychleji se meditovat naučíte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  ASMR: Zvuky, které vás přivedou do stavu blaženosti

Co je to meditace? A jak vám může změnit život?

Jak se zbavit stresu? Jde to vůbec? Tipy a rady, jak na to

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mnozí lidé si neustále stěžují na nízké mzdy, avšak nejsou ochotni investovat do dalšího vzdělávání, což je pak limituje na trhu práce. Nemohou se uplatnit, případně dělají zaměstnání, které jim nepřináší zajímavé finanční ohodnocení. Nemluvě o tom, že jsou v práci často nešťastní, protože je zkrátka nebaví a stresuje. Přitom stačí relativně málo – najít si vhodný kurz. Za pár měsíců se pak lze ucházet o nové zaměstnání, které jim bude více vyhovovat.
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?
V životě jsem si nikdy nevedla špatně po finanční stránce, to však neznamená, že bych si mohla nějak vyskakovat. Proto jsem začala přemýšlet, kde přijít k dalším penězům. Pak jsem narazila na nabídku online casina, přišlo mi to jako skvělá možnost, jak si přivydělat z domova. Řekla jsem si, že zkusím štěstí. To jsem však ještě nevěděla, že je to jedna velká past.
Honba za štíhlou a sexy postavou pokračuje, i když léto už je dávno za námi. Lidé se zkrátka chtějí udržovat v kondici. S nedávnými vánočními svátky však byla píle trochu mařena vynikajícím cukrovím a samými smaženými pokrmy. Během tohoto období na sklonku roku je třeba vykázat opravdu pevnou vůli, díky které odoláte i alkoholu. Především ten je při cvičení jedním velkým tabu.
Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?
Ať už jste snila o svých svatebních šatech od svých pěti let a znáte přesné specifikace, jak by měly vypadat, nebo jste o tom nikdy nepřemýšlela, máme pro vás rady, jak si vybrat svatební šaty. Ono vybrat někdy ten perfektní kousek může být pěkný stres. Nemluvě o tom, že si musíte ještě vybrat šaty na převlečení, které si oblečete na recepci v pozdějších hodinách. Jak tedy na to?
Ložnice - místo ničím nerušeného klidu. Také je to naše útočiště či oáza, kde můžeme odpočívat. Ať už je pro vás ložnice čímkoli, je důležité, aby vám byla sympatická a abyste se v ní cítili příjemně.
Teplákové soupravy rozdělují lidi do dvou skupin. Na ty, kteří na ně nedají dopustit a nosí je během celého roku. A na ty, kteří se jim vyhýbají. Soupravy jsou pohodlné a vypadají velmi dobře. Pokud patříte do druhé skupiny, měli byste jim dát aspoň jednu šanci. Uvidíte, že nebudete litovat.
I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
Někomu stačí plátno a barvy, jinému zase obyčejné skici a tužky. Jenže mezi umělci se najdou i takoví, kteří se chtějí od ostatních zcela odlišit. Ke své tvorbě používají nepochopitelné až odporné pomůcky jako je menstruační krev, zvratky nebo moč. Lahůdka.
Blíží se narozeniny, svátek nebo jiná příležitost, při které chcete sestru obdarovat? Podívejte se, jaký dárek pro sestru vybrat. Přečtěte si osvědčené tipy.
Jaro s sebou nenese jen hromadu sluníčka, ale především alergie, které nepatří k tomu nejmilejšímu. Když všechno kolem nás začne kvést, ve vzduchu se rázem začne vznášet větší množství pylu, což vede k alergickým reakcím. Pojďme si prozradit, co na sennou rýmu a další projevy alergie zaručeně zabírá.

Výběr článků

Meduňka – citronem vonící bylina z Evropy se používá jako kulinářská, léčivá i kosmetická bylina. Všeobecně se má za to, že má uklidňující účinky, je ceněná pro svou schopnost snižovat stres a úzkost, podporovat lepší spánek a zmírňovat zažívací potíže a nadýmání. Zdravotní studie prokázaly, že meduňka dokáže zvýšit pocit pohody, štěstí a bdělosti jednotlivců.
Červená srdíčka, růže, čokoládky, dárky a všude kolem vás ty nechutné projevy lásky… ano, sv. Valentýn se opravdu blíží a s ním také časté deprese z toho, že tento den musíme strávit samy.
Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop na sobotu i neděli. Úklid je sice potřeba, ale neberte ho tak vážně a hlavně relaxujte. O tom je přece víkend! Co je možné očekávat a čemu se raději vyhnout?

Nepřehlédněte

Čeká vás v příštím roce stěhování do nového nebo jen plánujete rozsáhlou rekonstrukci vašeho stávajícího bydlení? V takovém případě by vás mohlo zajímat, jaké budou interiérové trendy pro rok 2023. Pojďte se alespoň na některé z nich s námi podívat.
Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek