Domů » Životní styl » Psychika » Jak začít meditovat: tipy a rady do začátku
Psychika Životní styl

Jak začít meditovat: tipy a rady do začátku

jak začít meditovat
Tipy a rady do začátku. (foto: 123RF.com)
Chtěla byste začít meditovat? Láká vás být o samotě jen se svými nejniternějšími myšlenkami a touhami? Ale jak na to? Možná si připadáte jako Liz Gilbertová z románu Jíst, meditovat, milovat, která věděla přesně, jak na to, ale nedokázala se správně naladit. Nebojte, poradíme vám jak a kde s meditací začít krok za krokem.

Proč začít s meditací

Důvodů, proč a jak začít meditovat, existuje spousta. Možná, že chcete zklidnit svou mysl, aby se vám v noci lépe usínalo. Nebo jste vystresovaní a meditaci chcete použít jako nástroj ke zklidnění. Popřípadě jste se po hlavě ponořili do osobního rozvoje a chcete začít meditovat, abyste lépe poznali své vnitřní já.

Žádný důvod není špatný. Lidé meditují již po tisíce let. Kdyby meditace neměla žádné pozitivní účinky na lidskou mysl, určitě by tu s námi nezůstala až do dnešních dní. Takže ano, meditace vám může pomoci dosáhnout většího míru, vnitřního klidu i sebepoznání.

Co si při meditaci obléci?

Možná se to může zdát jako naprosto zbytečná položka, ale není. To, co budete mít během meditace na sobě, ovlivní i celý její průběh. Pokud si oblečete kalhoty, ve kterých nemůžete sedět déle než pět minut, protože vás pak budou škrtit – jak v nich chcete vydržet po celou dobu meditace?

Pokud se nejlépe cítíte v pyžamu, oblečte si pyžamo. Pokud jsou vaším oblíbeným pohodlným oblečením večerní šaty, meditujte v nich. Chápete, kam tím míříme? Neexistuje meditační dresscode, důraz je kladen na pohodlí.

Kde začít

Nejprve si najděte tiché a klidné místo. Takové, kde vás nebude nikdo rušit a budete moci být jen vy a vaše myšlenky. Pohodlně se posaďte. Nezáleží na tom, zda budete sedět na gauči, nebo na zemi. Důležité je, aby se vám sedělo pohodlně a byli jste schopni ve zvolené pozici zůstat několik minut. Rozhodně není podmínkou, abyste seděli v pozici lotosového květu.

Jak začít

Nyní, když už jste našli své ideální místo na meditaci, zavřete oči. Pro začátek bude důležité naučit se kontrolovat své myšlenky. Svědí vás ucho? Cítíte, jak vás bolí rameno? Vaše mysl bude ze začátku pravděpodobně létat všude kolem, než se ji naučíte správně zklidnit. Věnujte se tedy nejdříve tomu, že mysl ovládnete. Nedávejte jí prostor k tomu, aby se soustředila na vše ostatní, co se děje kolem.

Druhy meditace

Jakmile budete schopna sedět se zavřenýma očima déle než pět minut, aniž byste pomyslela na to, co jste měla k snídani, jste připravena na meditaci. Nyní je čistě na vás, jaký druh meditace si zvolíte.

Řízená meditace

Máte ráda společnost? V tom případě vyzkoušejte řízenou meditaci. Buď naživo s člověkem z masa a kostí, který vás celou meditací provede, nebo si vyberte nahrávku online. Nevýhodou meditace podle videa na Youtube je, že může být přerušena reklamou. Proto zvažte, zda byste raději nechtěla zvolit meditační aplikaci.

Meditujte sama

Pokud preferujete samotu a chcete si meditovat bez vnějších vlivů, žádný problém. Zavřete oči a koncentrujte se na svůj dech. Jakmile odbouráte všechny rušivé vlivy z okolí, zaměřte se na vámi zvolenou meditační techniku. Na výběr máte hned z několika, zde jsou dvě základní:

Sebeuvědomění

Tento druh meditace se zaměřuje jen a jen na vás a vaše sebeuvědomění. Soustřeďte se na svůj dech, vnímejte zvuky v okolí, zaměřte se na to, jakou chuť máte na jazyku, nechte myšlenky volně plynout. Pokud vás nějaká zaujme, věnujte ji svou pozornost.

Meditace pomocí manter

Jestliže si zvolíte meditaci pomocí manter, nejdříve si o nich něco nastudujte. Tento druh meditace je vhodný pro ty z vás, které se vydaly na cestu sebepoznání. Mantru si také můžete zvolit svou vlastní. V případě, že chcete vyjádřit svou vděčnost, můžete po celou dobu meditace opakovat, za co jste vděční.

Meditace může znít náročně, a pro začátečníka, kterého rozptýlí jakýkoliv pohyb a zvuk, je obtížně se začít soustředit. Ale jako všechny činnosti, i meditování je o cviku. Čím intenzivněji a usilovněji budete trénovat, tím rychleji se meditovat naučíte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je to meditace? A jak vám může změnit život?

Jak se zbavit stresu? Jde to vůbec? Tipy a rady, jak na to

Michaela Romanová

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře