Čtvrtek , 01. 06. 2023

Laura

Zbytečný stres a odvádění pozornosti. Jaké jsou další negativní účinky sociálních sítí a co všechno vám mohou způsobit?

Sociální sítě vůbec nejsou tak nevinné, jak se tváří. Už jste někdy slyšely o tom, že vás bez výčitek mohou definitivně připravit o pracně vydřené štíhlé křivky, dobrou náladu i celkovou rovnováhu?
Negativní účinky sociálních sítí
zdroj: 123RF.com

21. 05. 2018

21. 05. 2018

Kdo dnes nemá založený profil Facebooku, Twitteru nebo Instagramu, ten jako by nebyl. Ostatně, z expertních odhadů vyplývá, že sociální sítě jsou součástí každodenního života 600 milionů lidí po celém světě. Je tento fakt ale důvodem k oslavě? Bohužel nikoli. Každý vyznavač moderních komunikačních kanálů se totiž ihned po přihlášení ke svému profilu ocitá na tenkém ledě psychického i fyzického zdraví. Co všechno je v sázce?

Riziko depresí, kterému se nelze vyhnout

Často vás přepadají splíny a máte náladu pod psa? Na vině nemusí být deštivé počasí, únava, protivný šéf ani problémy s partnerem. Strůjce vašeho neblahého rozpoložení možná číhá úplně jinde! Ze závěrů studie publikované v časopise Journal of Social and Clinical Psychology jednoznačně vyplývá, že čím déle se člověk zabývá příspěvky a statusy svých „počítačových přátel“, tím větší je pravděpodobnost, že pocítí žárlivost, úzkost a depresi.

„Je nesmírně těžké nepropadnout špatným emocím, když máte před sebou hromadu šikovně upravených fotografií. Většina populace má totiž tendence záměrně zkreslovat pravdu, aby budila ten nejlepší možný dojem,“ vysvětluje souvislost mezi depresí a virtuální komunikací psycholožka a autorka výše zmíněné studie, Mai-Ly Steers.

Stres, co roste s každým kliknutím

Pokud si myslíte, že brouzdání po síti je parádním způsobem, jak si trochu „orazit“, jste na pěkně velkém omylu. Tudy cesta ke zklidnění a odpočinku vážně nevede! Když nedávno skotští vědci zkoumali návyky vyznavačů společenských webů, zjistili, že ti s vyšším počtem on-line kamarádů jsou náchylnější ke stresu až o 30 %. Důvodem je prý psychická zátěž spojená se sledováním života úspěšnějších jedinců i neustále se opakující požadavky různých přidružených skupin. Svojí troškou do mlýna přispějí i otravné reklamy a upozornění na události, které nikoho nezajímají. Nezní vám to náhodou povědomě?

K TÉMATU  Renée Zellweger si Oscara za roli ve snímku Judy zaslouží! Proč celé roky nenatáčela?

Nadváha. I tu můžete vyfasovat

Jako by negativních účinků internetu už tak nebylo dost, údajně má ještě prsty v nadváze. Tedy alespoň tak to naznačuje výzkum publikovaný v časopise Journal of Consumer Research. Z něj nepřímo vyplývá, že průměrný uživatel tráví na sociální síti zhruba tři hodiny denně, přičemž často konzumuje nezdravé potraviny. To pochopitelně zvyšuje nejen index tělesné hmotnosti, ale i pravděpodobnost zdravotních potíží, jako je například vysoký cholesterol či cukrovka.

A co vy? Máte založený profil, nebo vás tahle „móda“ naprosto minula?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kam letos míří Češi na dovolenou? Žádné moře, vede chalupa

Módní hity pro letošní léto. Vede růžová a bláznivé potisky!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Podzim. Chvíli krásně barevný, ale po opadání listí šedý a ponurý. Období dešťů, mlhy, nevlídného počasí a špatné nálady. Ať chceme nebo nechceme, počasí na nás působí více, než si myslíme. Záleží ale na tom, jak se k tomuto faktu postavíme a čím si toto období zpříjemníme. Někdo se rád zabalí do deky a lehne si ke krbu s knížkou, jiní jdou pouštět draka anebo (pravděpodobně spíše ženy) vyrazí na nákupy. Jak jste na tom vy?
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
Když je zmínka o mandlovém mléce, možná vás na prvním místě napadne jeho přínos v kuchyni. Je velmi populární u lidí alergických na laktózu, vegetariánů či vitariánů. Mandlové mléko však může mít i zcela odlišné využití. Může vám totiž pomoct ke zdravým vlasům a pleti.

Nepřehlédněte

Na trhu jsou k dostání doslova stovky různých odstínů rtěnek, kosmetické firmy nás neustále bombardují novými produkty, takže vybrat si z nich a najít tu správnou, to je teprve oříšek. Jak najít svoji ideální rtěnku?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek