Pátek , 07. 10. 2022

Justýna

Zbytečný stres a odvádění pozornosti. Jaké jsou další negativní účinky sociálních sítí a co všechno vám mohou způsobit?

Sociální sítě vůbec nejsou tak nevinné, jak se tváří. Už jste někdy slyšely o tom, že vás bez výčitek mohou definitivně připravit o pracně vydřené štíhlé křivky, dobrou náladu i celkovou rovnováhu?
Negativní účinky sociálních sítí
zdroj: 123RF.com

21. 05. 2018

21. 05. 2018

Kdo dnes nemá založený profil Facebooku, Twitteru nebo Instagramu, ten jako by nebyl. Ostatně, z expertních odhadů vyplývá, že sociální sítě jsou součástí každodenního života 600 milionů lidí po celém světě. Je tento fakt ale důvodem k oslavě? Bohužel nikoli. Každý vyznavač moderních komunikačních kanálů se totiž ihned po přihlášení ke svému profilu ocitá na tenkém ledě psychického i fyzického zdraví. Co všechno je v sázce?

Riziko depresí, kterému se nelze vyhnout

Často vás přepadají splíny a máte náladu pod psa? Na vině nemusí být deštivé počasí, únava, protivný šéf ani problémy s partnerem. Strůjce vašeho neblahého rozpoložení možná číhá úplně jinde! Ze závěrů studie publikované v časopise Journal of Social and Clinical Psychology jednoznačně vyplývá, že čím déle se člověk zabývá příspěvky a statusy svých „počítačových přátel“, tím větší je pravděpodobnost, že pocítí žárlivost, úzkost a depresi.

„Je nesmírně těžké nepropadnout špatným emocím, když máte před sebou hromadu šikovně upravených fotografií. Většina populace má totiž tendence záměrně zkreslovat pravdu, aby budila ten nejlepší možný dojem,“ vysvětluje souvislost mezi depresí a virtuální komunikací psycholožka a autorka výše zmíněné studie, Mai-Ly Steers.

Stres, co roste s každým kliknutím

Pokud si myslíte, že brouzdání po síti je parádním způsobem, jak si trochu „orazit“, jste na pěkně velkém omylu. Tudy cesta ke zklidnění a odpočinku vážně nevede! Když nedávno skotští vědci zkoumali návyky vyznavačů společenských webů, zjistili, že ti s vyšším počtem on-line kamarádů jsou náchylnější ke stresu až o 30 %. Důvodem je prý psychická zátěž spojená se sledováním života úspěšnějších jedinců i neustále se opakující požadavky různých přidružených skupin. Svojí troškou do mlýna přispějí i otravné reklamy a upozornění na události, které nikoho nezajímají. Nezní vám to náhodou povědomě?

K TÉMATU  Prevít jménem rakovina. Kdo z celebrit s ní bojuje?

Nadváha. I tu můžete vyfasovat

Jako by negativních účinků internetu už tak nebylo dost, údajně má ještě prsty v nadváze. Tedy alespoň tak to naznačuje výzkum publikovaný v časopise Journal of Consumer Research. Z něj nepřímo vyplývá, že průměrný uživatel tráví na sociální síti zhruba tři hodiny denně, přičemž často konzumuje nezdravé potraviny. To pochopitelně zvyšuje nejen index tělesné hmotnosti, ale i pravděpodobnost zdravotních potíží, jako je například vysoký cholesterol či cukrovka.

A co vy? Máte založený profil, nebo vás tahle „móda“ naprosto minula?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kam letos míří Češi na dovolenou? Žádné moře, vede chalupa

Módní hity pro letošní léto. Vede růžová a bláznivé potisky!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Letadlem, autem, autobusem nebo třeba vlakem? To je jedna z otázek, kterou si pokládáme v okamžiku, kdy se chystáme do dovolenkového ráje. Pokud však hodláte vyrazit do populárních destinací, kam se dostanete vzduchem i po souši, povíme vám, proč je právě auto ideální volba.
Podzim. Chvíli krásně barevný, ale po opadání listí šedý a ponurý. Období dešťů, mlhy, nevlídného počasí a špatné nálady. Ať chceme nebo nechceme, počasí na nás působí více, než si myslíme. Záleží ale na tom, jak se k tomuto faktu postavíme a čím si toto období zpříjemníme. Někdo se rád zabalí do deky a lehne si ke krbu s knížkou, jiní jdou pouštět draka anebo (pravděpodobně spíše ženy) vyrazí na nákupy. Jak jste na tom vy?
Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.
Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.
Bez mobilu si už nedovedeme život představit. Místo toho, abyste ale surfovali na netu nebo si psali s přáteli a leželi doma na posteli, můžete ho využit k zeštíhlení a posílení celého těla. Mobilní aplikace vám mohou posloužit třeba k vytvoření zdravého jídelníčku nebo zařazení cvičení do každodenního programu. Na trhu je dnes nepřeberné množství apek, co za vás odvedou velký kus práce nebo vám hubnutí aspoň zpříjemní. Vyzkoušejte některý z navrhovaných tipů!

Nepřehlédněte

Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek