Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Kdy vám zázvor pomůže, a kdy naopak uškodí?

Zázvor je v podstatě všelék. Jakmile cítíme příznaky nachlazení, je dobré po něm sáhnout a uvařit si z něj čaj, zlepšuje také trávení a využívá se v orientální kuchyni, kde se cení zase jeho výrazná chuť. Snad všichni známe zázvor čerstvý, ale i sušený nebo ve formě koření. I když nám zcela jistě prospívá, nic se nemá přehánět, a i zázvor může být někdy nebezpečný. Kdo by si na něj měl dávat pozor a v jakých případech skutečně škodí?
zázvor
Zázvor je všelék, ale ani s ním byste to neměli přehánět.

06. 09. 2022

První pomoc při nachlazení

Zázvor má široké spektrum účinků, působí antibakteriálně, má antivirový, protizánětlivý i protiparazitický efekt, a to z něj dělá účinný přírodní lék na chřipku, nachlazení, kašel, rýmu nebo bolest v krku. Posiluje také imunitu, takže v období, kdy se na nás nemoci jen hrnou, například na podzim nebo v zimě, bychom ho měli mít neustále po ruce.

Zázvorový čaj: Nejúčinnější je v tomto případě zázvor čerstvý, z něhož se dá připravit čaj. Kousek zázvoru se jen nakrájí a zaleje horkou vodou, po asi deseti minutách je nápoj připraven a je vhodné do něj přidat ještě med a citron. Okamžitě se vám uleví.

čaj
Zázvorový čaj je nejběžnější forma, jakou si můžete tento lék podat.

Pomůže i se zažíváním

Kromě nachlazení a chřipky je zázvor bojovníkem i proti špatnému zažívání. Ulevuje v případě, že nás pálí žáha, cítíme se přejedení, trpíme na nadýmání nebo nás bolí žaludek. Čaj ze zázvoru, popřípadě zázvorovou limonádu, je možné pít během jídla nebo po něm. Doporučuje se také žvýkání kousku zázvoru v čerstvé podobě asi půl hodiny před jídlem. Látky obsažené v zázvoru podporují trávení a zvyšují produkci žaludečních kyselin.

Zázvor jako lék na bolest, hubnutí i zklidnění nervů

O tom, že je zázvor skvělým lékem na nachlazení nebo podrážděný žaludek se obecně ví, ale kromě toho je díky svým účinkům také vhodný na tišení bolesti nebo pocuchaných nervů. Pomáhá ženám při bolestivé menstruaci, užívat se dá i při příznacích artritidy nebo revmatismu a velmi blahodárně působí také na paměť. Napomáhá k lepší koncentraci, může zmírňovat nepříjemné projevy migrény, a dokonce utlumí přírodním způsobem depresivní stavy.

zázvorovka
Když nemáte chuť na čaj, připravte si limonádu.

Zázvor navíc podporuje metabolické procesy, po užití v pravidelných dávkách je pak tělo schopno lépe spalovat tuky. Využít se tedy dá i v případě, že se snažíte zhubnout. Jak je vidět, je to tedy skutečně lék téměř na všechno. Ovšem stále jde o léčivou bylinu – a ani s těmi se to nesmí přehánět. Jakmile se překročí dávkování, může naopak ublížit.

K TÉMATU  Co udělá chilli paprička s vaším zdravím? Klidně si ji dejte!

Kolik zázvoru je tak akorát?

Na zázvor by si měli někteří lidé dávat pozor. Například těhotným nebo kojícím ženám se nedoporučuje vůbec, nebo je možné ho užívat jen v omezeném množství po poradě s lékařem. To platí i v případě malých dětí. Dětem do dvou let by neměl být podáván vůbec, starším dětem je možné zázvor například při nachlazení dopřát, ale jen ve snížené dávce.

Opatrně by si měli počínat i pacienti s žaludečními nebo dvanácterníkovými vředy nebo lidé, kteří užívají léky na ředění krve. Všem takovým je pak doporučeno hlídat si dávku, která by neměla překročit dva gramy zázvoru v čerstvé formě denně. V sušené formě se zase nedoporučuje konzumovat více jak jeden gram zázvoru denně. U zdravých jedinců je doporučená denní dávka čerstvého zázvoru čtyři gramy.

zázvor
Nejčastěji se s ním setkáte ve formě čerstvé či sušené.

Na čaj je totiž opravdu třeba použít jen malý kousek, zhruba o velikosti lidského palce. Tento kousek se pokrájí a po deseti minutách se z čaje vyndá. Pokud jste hodně nachlazení, můžete ho ovšem i sníst. Pozor však na to, kolik čajů si takto za den připravíte. Předávkování zázvorem se může projevovat různě. Přes nevolnost, zvracení, průjem nebo vyrážku až po nepříjemné bušení srdce a podráždění sliznic.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Slibujeme si od nich příval energie, na zdraví se neohlížíme: Jak nám energy drinky škodí?

Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý to má jinak: Někdo s radostí čeká na předvánoční šílenství a těší se na shánění dárků, jiný bledne hrůzou, protože absolutně neví, co má jako dárek zabalit. Shodneme se ale asi v jednom: pro děti se dárky vybírají nejsnáze - obzvlášť pro holčičky. Snové, barevné a třpytivé hračky jsou pastvou pro zvídavé oči malých princezen. I americký výrobce hraček Hasbro si zajistil místo na výsluní svou kolekcí hraček „My little Pony“.
Paní zima již ztrácí sílu a bude muset před své žezlo jaru, které nám již nyní vykouzlilo příjemné teploty, které lákají mnoho lidí trávit mnohem více času venku. A při sportování v jarní přírodě jsou pro každého běžce, turistu či cyklistu nepostradatelné kvalitní oděvy z funkčních materiálů.
Se slovem umělec se často pojí různé výstřednosti, z nichž některé plní stránky novin a o jiných se zase tak moc neví. Pojďme se podívat na to, v čem zvláštním vynikají některé známé osobnosti.
Sluníčko začíná mít pomalu sílu, dny už jsou pořádně dlouhé a ve vás se začíná probouzet letní nálada? Nebojte se ji podpořit barvami, které pustíte do svého botníku. A jednoznačnou trefou jsou pro tuto sezónu bílé balerínky!
Váš přítel má z předchozího vztahu dítě a vy se obáváte, zda novou situaci všichni obstojně zvládnete? Máme pro vás několik tipů, se kterými se na celou situaci můžete podívat z té lepší stránky. Co dodržet, aby to fungovalo?
Dámy, ruku na srdce, která z vás se každoročně netěší na první letní paprsky, abyste svou pokožku mohly vystavit sluníčku? Věděly jste ale, že opálená kůže byla dříve známkou chudoby? A kdy se na trhu objevily první opalovací krémy? Čtěte dále a dozvíte se mnohem více o historii opalování.
Je jich plný internet, ale tahle taneční kompilace vede na plné čáře. Lidé se dokáží úplně odvázat, a to i v těch nejméně očekávaných situacích. Policisté na ulici, zákazník v prodejně s elektronikou nebo člen security na plném stadionu. Tohle vás dostane!
Když v supermarketech udeří akce, sáhneme na dno prasátek a namíříme si to střemhlav na nákupy. Všechno, co lze schovat do mrazáku, nakoupíme za akční ceny, protože v opačném případě bychom za dané zboží utratili dvojnásobek. To samé platí i v případě masa. Když je za skvělou cenu, nabereme ho kila a pustíme se do zamrazování. Jenže co udělat v okamžiku, kdy ho chceme zpracovat?
Rodit ve stylu vévodkyně Kate, které se osvědčila kombinace hypnoterapie, relaxace a dýchacích technik? To můžeme taky! Kolik stojí kurz hypnoporodu a co na něm teď všichni mají? A jaké vyšetření během těhotenství patří k těm nejhezčím? Přečtěte si postřehy naší redaktorky, která tohle aktuálně prožívá!
Léto se nezadržitelně blíží a zcela jistě se nemůžete dočkat, až vyrazíte na dovolenou. Naše tělo však může na změny prostředí a počasí reagovat negativně. Také změna stravy je pro lidský organismus zátěží a mohou ji doprovázet nepříjemné obtíže, které by vám vysněnou dovolenou mohly překazit. A od toho je tu cestovní lékárnička, kterou si můžete přibalit s sebou. Co by měla obsahovat a jak si léto ve zdraví užít?
Plavky již dlouho nejsou brány jen jako nutné zakrytí těla při pobytu o vody. Naopak, i toto oblečení provází vývoj a plavková móda snad nikdy nebyla tak různorodá, jako je právě teď. Jaké plavky tedy ale budou letošní sezonu in?

Výběr článků

Trombóza je název onemocnění, při kterém se v krvi utvoří sraženina a ucpe žílu. Jedná se třetí nejčastější kardiovaskulární onemocnění, jehož příznaky nebývají nápadné, ale následky mohou být fatální.
Zimní móda má svá specifika. Když venku sněží a teploty jsou na bodu mrazu, je třeba se podle toho oblékat. Vzít si péřovku, na nohy plátěnky a na hlavu nic, vypadá stejně, jako když si v létě obujete k plavkám sněhule. Zkuste experimentovat. Určitě najdete, co vám bude nejen slušet, ale hlavně vás zahřeje.
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.

Nepřehlédněte

Víme všechny dobře, že s dítětem v letadle to není vždy úplně jednoduché. Není třeba se ale ničeho obávat, pokud jste na to připravené. Jak vše zvládnout, aby byl let klidný pro vás, vaše dítě, ale také pro ostatní cestující?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek