Pondělí , 28. 11. 2022

René

Kdy vám zázvor pomůže, a kdy naopak uškodí?

Zázvor je v podstatě všelék. Jakmile cítíme příznaky nachlazení, je dobré po něm sáhnout a uvařit si z něj čaj, zlepšuje také trávení a využívá se v orientální kuchyni, kde se cení zase jeho výrazná chuť. Snad všichni známe zázvor čerstvý, ale i sušený nebo ve formě koření. I když nám zcela jistě prospívá, nic se nemá přehánět, a i zázvor může být někdy nebezpečný. Kdo by si na něj měl dávat pozor a v jakých případech skutečně škodí?
zázvor
Zázvor je všelék, ale ani s ním byste to neměli přehánět.

06. 09. 2022

První pomoc při nachlazení

Zázvor má široké spektrum účinků, působí antibakteriálně, má antivirový, protizánětlivý i protiparazitický efekt, a to z něj dělá účinný přírodní lék na chřipku, nachlazení, kašel, rýmu nebo bolest v krku. Posiluje také imunitu, takže v období, kdy se na nás nemoci jen hrnou, například na podzim nebo v zimě, bychom ho měli mít neustále po ruce.

Zázvorový čaj: Nejúčinnější je v tomto případě zázvor čerstvý, z něhož se dá připravit čaj. Kousek zázvoru se jen nakrájí a zaleje horkou vodou, po asi deseti minutách je nápoj připraven a je vhodné do něj přidat ještě med a citron. Okamžitě se vám uleví.

čaj
Zázvorový čaj je nejběžnější forma, jakou si můžete tento lék podat.

Pomůže i se zažíváním

Kromě nachlazení a chřipky je zázvor bojovníkem i proti špatnému zažívání. Ulevuje v případě, že nás pálí žáha, cítíme se přejedení, trpíme na nadýmání nebo nás bolí žaludek. Čaj ze zázvoru, popřípadě zázvorovou limonádu, je možné pít během jídla nebo po něm. Doporučuje se také žvýkání kousku zázvoru v čerstvé podobě asi půl hodiny před jídlem. Látky obsažené v zázvoru podporují trávení a zvyšují produkci žaludečních kyselin.

Zázvor jako lék na bolest, hubnutí i zklidnění nervů

O tom, že je zázvor skvělým lékem na nachlazení nebo podrážděný žaludek se obecně ví, ale kromě toho je díky svým účinkům také vhodný na tišení bolesti nebo pocuchaných nervů. Pomáhá ženám při bolestivé menstruaci, užívat se dá i při příznacích artritidy nebo revmatismu a velmi blahodárně působí také na paměť. Napomáhá k lepší koncentraci, může zmírňovat nepříjemné projevy migrény, a dokonce utlumí přírodním způsobem depresivní stavy.

zázvorovka
Když nemáte chuť na čaj, připravte si limonádu.

Zázvor navíc podporuje metabolické procesy, po užití v pravidelných dávkách je pak tělo schopno lépe spalovat tuky. Využít se tedy dá i v případě, že se snažíte zhubnout. Jak je vidět, je to tedy skutečně lék téměř na všechno. Ovšem stále jde o léčivou bylinu – a ani s těmi se to nesmí přehánět. Jakmile se překročí dávkování, může naopak ublížit.

K TÉMATU  Nejlepší domácí zázvorová limonáda. Zkuste neobvyklý mix s lesním medem

Kolik zázvoru je tak akorát?

Na zázvor by si měli někteří lidé dávat pozor. Například těhotným nebo kojícím ženám se nedoporučuje vůbec, nebo je možné ho užívat jen v omezeném množství po poradě s lékařem. To platí i v případě malých dětí. Dětem do dvou let by neměl být podáván vůbec, starším dětem je možné zázvor například při nachlazení dopřát, ale jen ve snížené dávce.

Opatrně by si měli počínat i pacienti s žaludečními nebo dvanácterníkovými vředy nebo lidé, kteří užívají léky na ředění krve. Všem takovým je pak doporučeno hlídat si dávku, která by neměla překročit dva gramy zázvoru v čerstvé formě denně. V sušené formě se zase nedoporučuje konzumovat více jak jeden gram zázvoru denně. U zdravých jedinců je doporučená denní dávka čerstvého zázvoru čtyři gramy.

zázvor
Nejčastěji se s ním setkáte ve formě čerstvé či sušené.

Na čaj je totiž opravdu třeba použít jen malý kousek, zhruba o velikosti lidského palce. Tento kousek se pokrájí a po deseti minutách se z čaje vyndá. Pokud jste hodně nachlazení, můžete ho ovšem i sníst. Pozor však na to, kolik čajů si takto za den připravíte. Předávkování zázvorem se může projevovat různě. Přes nevolnost, zvracení, průjem nebo vyrážku až po nepříjemné bušení srdce a podráždění sliznic.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Slibujeme si od nich příval energie, na zdraví se neohlížíme: Jak nám energy drinky škodí?

Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý nenávidí uklízení, ale každý miluje čistý dům. Existuje nejlepší způsob, jak rychle vyčistit dům? Většina nováčků v uklízení si není jistá, zda by měli nejprve vysát prach nebo vysát. Mají nejdříve uklidit kuchyň, nebo koupelnu? Je spoustu nezodpovězených otázek, co se úklidu týče.
Proč se trápit, že letos dovolená v cizině nevyjde, když i v Česku je krásně! Hory, lesy, řeky a rybníky doslova lákají k objevování. Ovšem abyste si dovolenou užili bez potíží, dbejte na prevenci, zvláště jste-li náchylní k tzv. letním zánětům. Dobře vybavená lékárnička vám pomůže rychle se potíží zbavit a najít v ní můžete i posilu pro vaši vitalitu, proto soutěžte s námi o balíček přípravků Naturevia.
Retro nábytek je v módě a vintage je stále skloňované slovo. Retro nábytek má své kouzlo, které nás přenese do jiných časů. Uvažovali jste ale i o kouzlu retro zvuku?
O zdravém stravování slýcháme ze všech stran. Jak je to důležité pro naše zdraví i tělo jako takové. Jenže už nikde se nemluví o tom, jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku, respektive jaké konkrétní potraviny nám skutečně prospívají a nejsou na škodu. Proto vám přinášíme tip - je jím quinoa, což je obilovina, ze které se připravuje kupříkladu mouka, polévka nebo také pivo.
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek