Pátek , 22. 09. 2023

Darina

Kdy vám zázvor pomůže, a kdy naopak uškodí?

Zázvor je v podstatě všelék. Jakmile cítíme příznaky nachlazení, je dobré po něm sáhnout a uvařit si z něj čaj, zlepšuje také trávení a využívá se v orientální kuchyni, kde se cení zase jeho výrazná chuť. Snad všichni známe zázvor čerstvý, ale i sušený nebo ve formě koření. I když nám zcela jistě prospívá, nic se nemá přehánět, a i zázvor může být někdy nebezpečný. Kdo by si na něj měl dávat pozor a v jakých případech skutečně škodí?
zázvor
Zázvor je všelék, ale ani s ním byste to neměli přehánět.

06. 09. 2022

První pomoc při nachlazení

Zázvor má široké spektrum účinků, působí antibakteriálně, má antivirový, protizánětlivý i protiparazitický efekt, a to z něj dělá účinný přírodní lék na chřipku, nachlazení, kašel, rýmu nebo bolest v krku. Posiluje také imunitu, takže v období, kdy se na nás nemoci jen hrnou, například na podzim nebo v zimě, bychom ho měli mít neustále po ruce.

Zázvorový čaj: Nejúčinnější je v tomto případě zázvor čerstvý, z něhož se dá připravit čaj. Kousek zázvoru se jen nakrájí a zaleje horkou vodou, po asi deseti minutách je nápoj připraven a je vhodné do něj přidat ještě med a citron. Okamžitě se vám uleví.

čaj
Zázvorový čaj je nejběžnější forma, jakou si můžete tento lék podat.

Pomůže i se zažíváním

Kromě nachlazení a chřipky je zázvor bojovníkem i proti špatnému zažívání. Ulevuje v případě, že nás pálí žáha, cítíme se přejedení, trpíme na nadýmání nebo nás bolí žaludek. Čaj ze zázvoru, popřípadě zázvorovou limonádu, je možné pít během jídla nebo po něm. Doporučuje se také žvýkání kousku zázvoru v čerstvé podobě asi půl hodiny před jídlem. Látky obsažené v zázvoru podporují trávení a zvyšují produkci žaludečních kyselin.

Zázvor jako lék na bolest, hubnutí i zklidnění nervů

O tom, že je zázvor skvělým lékem na nachlazení nebo podrážděný žaludek se obecně ví, ale kromě toho je díky svým účinkům také vhodný na tišení bolesti nebo pocuchaných nervů. Pomáhá ženám při bolestivé menstruaci, užívat se dá i při příznacích artritidy nebo revmatismu a velmi blahodárně působí také na paměť. Napomáhá k lepší koncentraci, může zmírňovat nepříjemné projevy migrény, a dokonce utlumí přírodním způsobem depresivní stavy.

zázvorovka
Když nemáte chuť na čaj, připravte si limonádu.

Zázvor navíc podporuje metabolické procesy, po užití v pravidelných dávkách je pak tělo schopno lépe spalovat tuky. Využít se tedy dá i v případě, že se snažíte zhubnout. Jak je vidět, je to tedy skutečně lék téměř na všechno. Ovšem stále jde o léčivou bylinu – a ani s těmi se to nesmí přehánět. Jakmile se překročí dávkování, může naopak ublížit.

K TÉMATU  Spalovače tuků od matky přírody. Nakopněte hubnutí tím, co máte doma

Kolik zázvoru je tak akorát?

Na zázvor by si měli někteří lidé dávat pozor. Například těhotným nebo kojícím ženám se nedoporučuje vůbec, nebo je možné ho užívat jen v omezeném množství po poradě s lékařem. To platí i v případě malých dětí. Dětem do dvou let by neměl být podáván vůbec, starším dětem je možné zázvor například při nachlazení dopřát, ale jen ve snížené dávce.

Opatrně by si měli počínat i pacienti s žaludečními nebo dvanácterníkovými vředy nebo lidé, kteří užívají léky na ředění krve. Všem takovým je pak doporučeno hlídat si dávku, která by neměla překročit dva gramy zázvoru v čerstvé formě denně. V sušené formě se zase nedoporučuje konzumovat více jak jeden gram zázvoru denně. U zdravých jedinců je doporučená denní dávka čerstvého zázvoru čtyři gramy.

zázvor
Nejčastěji se s ním setkáte ve formě čerstvé či sušené.

Na čaj je totiž opravdu třeba použít jen malý kousek, zhruba o velikosti lidského palce. Tento kousek se pokrájí a po deseti minutách se z čaje vyndá. Pokud jste hodně nachlazení, můžete ho ovšem i sníst. Pozor však na to, kolik čajů si takto za den připravíte. Předávkování zázvorem se může projevovat různě. Přes nevolnost, zvracení, průjem nebo vyrážku až po nepříjemné bušení srdce a podráždění sliznic.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Slibujeme si od nich příval energie, na zdraví se neohlížíme: Jak nám energy drinky škodí?

Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rodit ve stylu vévodkyně Kate, které se osvědčila kombinace hypnoterapie, relaxace a dýchacích technik? To můžeme taky! Kolik stojí kurz hypnoporodu a co na něm teď všichni mají? A jaké vyšetření během těhotenství patří k těm nejhezčím? Přečtěte si postřehy naší redaktorky, která tohle aktuálně prožívá!
Každá žena ví, že bez doplňků by nebyl outfit dokonalý a úplný. I za doplňky se musí utrácet, a to zejména za náušnice, které jsou často to nejvýraznější na celém outfitu. Ovšem stejně, jako je tomu v případě jiných kousků oblečení, i ve světě náušnic se mění trendy jako na běžícím pásu. Každý rok móda přinese na trh zcela jiné typy náušnic, které mají zpestřovat outfity v dané sezoně. Nabízí se proto otázka, jaké náušnice ovládnou nejbližší měsíce a týdny?
Co tvoří základ dámského šatníku? Vedle džínů, jednobarevných triček a krátkých letních šortek bychom tam našli také overaly, které se v posledních letech radují z velkého zájmu o ně. Jedná se o módní trend, který je dnes k dostání v celé spoustě provedení. Nosit ho lze jak na večírky či plesy, ale také si lze koupit kousek na spaní nebo letní provedení k moři. Už také vlastníte tento vkusný trend?
Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.
Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
Kdo by netoužil po tom žít v domácnosti, která se vzhledově podobá královskému paláci! Pokud jste zastánci kombinace romantiky a možná malého kýče, anglický styl bydlení je pro vás to pravé. A i když nežijete na anglickém venkově, můžete takto zařízený příbytek mít. Stačí se držet několika pravidel.
Chloupky umí rapidně snížit ženské sebevědomí, a to zejména v létě, kdy nohy jsou to, co chceme ukazovat a odhalovat. Aby zely hladkostí a abychom se nebáli vzít si krátkou sukni či oblíbené šaty, depilace přichází vhod. Od epilace se liší několika výhodami.

Nepřehlédněte

Tajemný společník tam kdesi z vesmíru, který nám svítí noc co noc – to je Měsíc. Jeho fáze nás zahalují do symboliky a mystiky, ovlivňují naše nálady a energii. Každá fáze Měsíce nese svůj význam a zanechává stopu na našem nitru. Věnujte jim pozornost, prozkoumejte jejich význam a objevte, jak mohou ovlivnit vás a váš život. Vstupte do fascinujícího světa měsíčního cyklu a prožijte jeho magii na vlastní kůži.
Orchideje patří k pokojovým rostlinám, které jsou dlouhodobě oblíbené. I když se mnozí domnívají, že se nejedná o moderní pokojovou rostlinu, opak je pravdou. Je to stále dokonalý dárek k narozeninám nebo k výročí. Jen je třeba myslet na to, že ne každý obdarovaný se o tuto elegantní rostlinu umí starat. Při pěstování orchideje se totiž dopouštíme několika chyb, jež ji mohou spíše vyhubit než podpořit v bezproblémovém růstu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek