První pomoc při nachlazení
Zázvor má široké spektrum účinků, působí antibakteriálně, má antivirový, protizánětlivý i protiparazitický efekt, a to z něj dělá účinný přírodní lék na chřipku, nachlazení, kašel, rýmu nebo bolest v krku. Posiluje také imunitu, takže v období, kdy se na nás nemoci jen hrnou, například na podzim nebo v zimě, bychom ho měli mít neustále po ruce.
Zázvorový čaj: Nejúčinnější je v tomto případě zázvor čerstvý, z něhož se dá připravit čaj. Kousek zázvoru se jen nakrájí a zaleje horkou vodou, po asi deseti minutách je nápoj připraven a je vhodné do něj přidat ještě med a citron. Okamžitě se vám uleví.
Pomůže i se zažíváním
Kromě nachlazení a chřipky je zázvor bojovníkem i proti špatnému zažívání. Ulevuje v případě, že nás pálí žáha, cítíme se přejedení, trpíme na nadýmání nebo nás bolí žaludek. Čaj ze zázvoru, popřípadě zázvorovou limonádu, je možné pít během jídla nebo po něm. Doporučuje se také žvýkání kousku zázvoru v čerstvé podobě asi půl hodiny před jídlem. Látky obsažené v zázvoru podporují trávení a zvyšují produkci žaludečních kyselin.
Zázvor jako lék na bolest, hubnutí i zklidnění nervů
O tom, že je zázvor skvělým lékem na nachlazení nebo podrážděný žaludek se obecně ví, ale kromě toho je díky svým účinkům také vhodný na tišení bolesti nebo pocuchaných nervů. Pomáhá ženám při bolestivé menstruaci, užívat se dá i při příznacích artritidy nebo revmatismu a velmi blahodárně působí také na paměť. Napomáhá k lepší koncentraci, může zmírňovat nepříjemné projevy migrény, a dokonce utlumí přírodním způsobem depresivní stavy.
Zázvor navíc podporuje metabolické procesy, po užití v pravidelných dávkách je pak tělo schopno lépe spalovat tuky. Využít se tedy dá i v případě, že se snažíte zhubnout. Jak je vidět, je to tedy skutečně lék téměř na všechno. Ovšem stále jde o léčivou bylinu – a ani s těmi se to nesmí přehánět. Jakmile se překročí dávkování, může naopak ublížit.
Kolik zázvoru je tak akorát?
Na zázvor by si měli někteří lidé dávat pozor. Například těhotným nebo kojícím ženám se nedoporučuje vůbec, nebo je možné ho užívat jen v omezeném množství po poradě s lékařem. To platí i v případě malých dětí. Dětem do dvou let by neměl být podáván vůbec, starším dětem je možné zázvor například při nachlazení dopřát, ale jen ve snížené dávce.
Opatrně by si měli počínat i pacienti s žaludečními nebo dvanácterníkovými vředy nebo lidé, kteří užívají léky na ředění krve. Všem takovým je pak doporučeno hlídat si dávku, která by neměla překročit dva gramy zázvoru v čerstvé formě denně. V sušené formě se zase nedoporučuje konzumovat více jak jeden gram zázvoru denně. U zdravých jedinců je doporučená denní dávka čerstvého zázvoru čtyři gramy.
Na čaj je totiž opravdu třeba použít jen malý kousek, zhruba o velikosti lidského palce. Tento kousek se pokrájí a po deseti minutách se z čaje vyndá. Pokud jste hodně nachlazení, můžete ho ovšem i sníst. Pozor však na to, kolik čajů si takto za den připravíte. Předávkování zázvorem se může projevovat různě. Přes nevolnost, zvracení, průjem nebo vyrážku až po nepříjemné bušení srdce a podráždění sliznic.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Slibujeme si od nich příval energie, na zdraví se neohlížíme: Jak nám energy drinky škodí?
Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu