Středa , 17. 07. 2024

Martina

Urodila se vám meduňka? Tohle jsou způsoby, na co všechno ji využijete

Meduňka – citronem vonící bylina z Evropy se používá jako kulinářská, léčivá i kosmetická bylina. Všeobecně se má za to, že má uklidňující účinky, je ceněná pro svou schopnost snižovat stres a úzkost, podporovat lepší spánek a zmírňovat zažívací potíže a nadýmání. Zdravotní studie prokázaly, že meduňka dokáže zvýšit pocit pohody, štěstí a bdělosti jednotlivců.
meduňka
Meduňka má obdobná využití, jako třeba máta. Navíc má opojnou citronovou vůni.

10. 08. 2022

Když má meduňka ty správné podmínky, opravdu doslova vám poroste před očima. Proto jí neváhejte dát větší květináč, pakliže ji pěstujete v domácích podmínkách. Že se bojíte, co potom s ní? V našem článku se dozvíte, na co všechno se meduňka hodí.

Meduňka lékařská se v léčitelství používá již dlouhou dobu k léčbě nejrůznějších potíží, nejčastěji stresu a úzkosti. Často se vysazuje, aby přilákala včely, a uvolňuje příjemnou citronovou vůni, když si ji rozmělníte mezi prsty. Listy můžete dokonce rozdrtit a potřít si jimi kůži jako odpuzovač komárů.

Využití meduňky

Obecně platí, že s meduňkou zacházíte stejně jako s jakoukoli jinou čerstvou bylinou. Obzvláště dobře se hodí místo máty, protože uvolňuje příjemné a silné voňavé tóny.

kosmetika
Vyrábíte domácí kosmetiku? Určitě do ní nezapomeňte přimíchat i meduňku.

Kuchyně

 • Meduňka je skvělá do salátů. Dodá jim trochu pikantní chuť a zcela je ozvláštní. A to nejenom zeleninové, ale i ty ovocné.
 • Meduňka se také hodí k drůbeži – zkuste přidat nakrájené lístky do kuřecího salátu, rybích pokrmů, a dokonce i do zeleninových jídel, která můžete podávat jako přílohu.
 • Vyzkoušejte také meduňkový čaj – je stejně uklidňující jako heřmánek nebo levandule, ale má příjemnou citrusovou chuť. Jak na něj? Prostě pár lístků zalijte horkou vodou.
 • Stejně jako mátu nebo bazalku můžete lístky meduňky také kandovat a použít jako křupavou ozdobu na zmrzlinu nebo koláče.
zmrzlina
Chuť meduňky k dezertům perfektně ladí.
 • Chcete-li uhasit žízeň, přidejte do vody lístky meduňky. Koneckonců není nic lepšího než ochucená voda.
 • Rovnou si z ní můžete udělat i osvěžující limonádu.
 • Také můžete do husté smetany přidat lístky meduňky a připravit panna cottu nebo crème brûlée. 
 • Nejenom děti milují zmrzlinu! Vyrobte si jednoduchou lahodnou meduňkovou zmrzlinu. Formičky na led napusťte vodou se sirupem a přidejte najemno nasekané kousky meduňky. Budete se olizovat, a navíc bude vaše pochoutka krásně vonět.
K TÉMATU  Panna cotta: bezlepkové řezy s horní vrstvou želatiny. Ideální moučník!
meduňka
Meduňka má rozkošné malé kvítky.

Domov

 • Esenciální olej z meduňky funguje podobně jako celá tato bylinka. Přidejte několik kapek meduňkového esenciálního oleje do difuzéru a věřte, že tato vůně vám dokáže uklidnit nervy. Dům bude přinejmenším krásně vonět a v lepším případě budete i klidněji spát.
 • Protože se meduňka často používá k léčbě nespavosti, vložte sušené lístky do povlaků na polštáře, čímž si usínání usnadníte.
 • Pokud pořádáte venkovní oslavu, na stoly položte vázy s nařezanou meduňkou, což pomáhá odpuzovat komáry, zatímco si ostatní užívají grilování.

Zdraví

 • Meduňka byla zkoumána jako lék na opary a lze ji použít do oleje pro výrobu hojivého balzámu, přičemž je opravdu efektivní.
 • Pokud se cítíte nadmutí, právě meduňka vám může od tohoto neduhu pomoci. Zkuste pít meduňkový čaj nebo ji použít do koupele.
čaj
Zalijte pár lístků meduňky horkou vodou a uvidíte, jak se vám bude krásně spát.
 • Meduňka pomáhá zmírnit plynatost a pálení žáhy, takže je další uklidňující bylinou společně s mátou, zázvorem a dalšími. Šálek meduňkového čaje také dokáže zklidnit bolesti hlavy.
 • Je známo, že meduňka odpuzuje komáry. Chcete-li si připravit meduňkový repelent, stačí si potřít odhalená místa kůže rozdrcenými lístky meduňky.

Jak vidíte, meduňka má mnoho využití. Teď už se vám nikdy nestane, že nebudete vědět, co s ní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Životodárná H2O: Jak si v létě udržet správnou hladinku hydratace?

Jak doma využít levanduli? Proti molům i do kosmetiky

Zdroje článku:
www.practicalselfreliance.com, www.masterclass.com
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Sluneční alergií trpí každý pátý člověk. Její projevy se mohou u každého z nás lišit, avšak alergie na sluníčko vždy představuje komplikaci, která nám může zkazit dovolenou i celé letní období. Víte, jak se proti ní chránit?
Strach z pavouků, strach z uzavřených prostor, strach ze tmy. Na tom není vůbec nic neobvyklého. Ale existují mezi námi tací, kteří trpí strachem ze skutečně roztodivných věcí.
Věděli jste, že v České republice trápí alergie skoro každého druhého člověka? A počty stále rostou. Mezi nejčastější alergie se řadí ty na pyl, jarní trávy a další kvetoucí keře. Právě teď na jaře je období, kdy se s projevy alergií potýká mnoho lidí. Jak mít tedy jarní alergie pod kontrolou?
Dětem, které tráví nejméně sedm hodin denně u obrazovek chytrých zařízení, se mění struktura mozku. Ale již při dvou hodinách denně na počítači nebo mobilu se u dětí projevuje snížená inteligence, hůře čtou a nedokážou kvalitně komunikovat s okolím.
Žraloci. Pro někoho jsou to velmi obávaní mořští tvorové, pro jiné fascinující živočichové, které by bylo úžasné více probádat a ochraňovat. Do podvědomí většiny z nás se žraloci, jakožto krvelačné bestie, zapsali předně Spielbergovým filmem Čelisti. Zároveň v posledních měsících a letech se stále dočítáme a doslýcháme o smrtelných útocích na lidi v destinacích, ve kterých bychom to zrovna nečekali.
Čtení je v dnešní době stále vzácnějším koníčkem, zejména u dětí. Ty totiž mnohem raději tráví čas nad displejem chytrých mobilních telefonů, s tabletem v ruce nebo třeba před televizí. Kéž by existoval nějaký způsob, jak lásku ke čtení u dětí probudit. Naštěstí ale jeden způsob skutečně existuje. Vyzkoušíte ho?
Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
Mnozí lidé považují pokojové rostliny jenom za jakousi dekoraci či doplněk, který zútulňuje domácnost. Jenže pravdou je, že pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Jejich úkolem je pročistit vzduch v interiéru. Pokud jste například alergikem nebo astmatikem, víte, jak důležité je mít domácnost bez pylu, prachu či dalších alergenů a nečistot. Jelikož se o takzvanou zdravou domácnost snažíte, investujete do mnohdy velice předražených čističek vzduchu, aniž byste si uvědomili, že funkci čističky vzduchu hravě zvládnou i pokojové rostliny. Jen stačí vědět, které požádat o pomoc.
Ložnice - místo ničím nerušeného klidu. Také je to naše útočiště či oáza, kde můžeme odpočívat. Ať už je pro vás ložnice čímkoli, je důležité, aby vám byla sympatická a abyste se v ní cítili příjemně.
Proud je dražší a skutečné vlny zdražování nás teprve čekají. Pojďme se tedy zamyslet nad tím, jak si nyní snížit účty. Kromě úspory energie je dobré prověřit i možnost změny dodavatele elektřiny. Dobře zvolená nabídka může přinést výrazné úspory. Jak vybrat dodavatele elektřiny v nelehké době?

Výběr článků

Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Internetový nákup prožívá změny. Již brzy si v e-shopu budete moci vyzkoušet třeba vybranou barvu rtěnky přímo na vás. Stejně tak třeba i sukni nebo oblíbený top. Změní virtuální zrcadla způsob nakupování v e-shopech?
Také přemýšlíte, že by se vaší domácností proháněl robotický vysavač? My to vyzkoušeli, abychom se přesvědčili, zda je třeba jej chválit, nebo zda si ještě počkáme na pokrok. Proč jsme byli nadšeni, a co jediné vysavači nemůžeme odpustit?

Nepřehlédněte

Jak upravovat meme obrázky nebo fotky přímo v aplikaci WhatsApp? Jak změnit font textu? Jak si pohrát s nahraným záznamem zvukové zprávy? Zkuste tyto tipy.
Recept, který pro vás dnes máme, patří zcela výjimečně mezi ty náročnější. Ale výsledek rozhodně stojí za to. Tohle lehce netradiční vánoční cukroví si totiž okamžitě zamilujete. Kromě toho s ním uděláte skvělý dojem i na tu nejpřísnější tchýni.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek