Středa , 29. 03. 2023

Taťána

Důvody, proč byste měli jíst více bílých potravin. Jakou moc má květák, tofu nebo česnek?

Máte potíže s vysokým cholesterolem? Trápí vás kožní vyrážky nebo ekzémy? S tím vám může pomoci strava, která je sice bez barvy, ale to jí na účinnosti vůbec neubírá. Co si tedy servírovat pravidelně?
Květák, tofu a česnek
zdroj: Pixabay

04. 05. 2018

04. 05. 2018

Že to, co je bílé, do zdravého jídelníčku rozhodně nepatří? Pokud jde o mouku, sůl a rafinovaný cukr, tak to bezpochyby platí. Tedy alespoň tak praví výživoví odborníci, kteří před nadměrnou konzumací „sypkého zla“ varují. Ale co další bezbarvé potraviny? Tyhle byste si naopak měli dopřávat často, neboť jsou pro vás skutečně prospěšné. Co si připsat na nákupní seznam?

Květák, dobro v každém soustu

Květák neboli karfiol, jak se mu lidově občas říká, je zeleninou, kterou se vyplatí pozvat do své kuchyně. Obsahuje totiž sulforafan, což je sloučenina síry. Právě tuto látku závěry vědeckých výzkumů spojují s prevencí rakoviny. Košťálový dobrodinec vám však nabízí i celou řadu antioxidantů, jež se podílejí na detoxikačních procesech v organismu. Zároveň působí silně protizánětlivě, zlepšuje zdraví srdce a pomáhá regulovat krevní tlak.

Tofu? Ocení ho nejen vegetariáni

Pokud se pokoušíte snížit příjem cholesterolu i nasycených tuků, je pro vás tofu skvělou volbou. Produkt vyráběný srážením sójového mléka také platí za zásobárnu bílkovin  – 100 gramů tofu vás obohatí o celých 17 gramů. Dále z něj načerpáte neskromné množství omega-3 mastných kyselin, které prospívají mozku, omezují vývoj depresí a blahodárně působí na zrak. Zmíněné kyseliny rovněž zmírňují bolest při menstruaci, „usměrňují“ hladinu tuků v játrech a posilují kosti.

Česnek, stará dobrá klasika

Ochucovadlo typické vůně i chuti patří mezi nejsilnější byliny. Právě proto je již celá staletí česnek používán lidovými léčiteli v boji proti mnoha nemocem, včetně revmatismu, sklerózy, kornatění tepen, kardiovaskulárních onemocnění, zápalům plic, kašli, zažívacích obtíží nebo artritidy. Aromatický poklad dokáže pomoci i při odvykání kouření, zatímco snižuje vysoký krevní tlak, mírní projevy kožních vyrážek a ekzémů. Nedá se opomenout ani to, že udržuje v kondici játra i močový měchýř, má pozitivní účinky na obranyschopnost a je bohatým zdrojem prospěšných látek.

K TÉMATU  Dentální hygiena u psů se nesmí podceňovat jako návštěva veterináře

Žampiony. Těch není nikdy dost

Málokdo tuší, jak velký potenciál pro lidské zdraví skrývají žampiony. Mnohé vědecké studie naznačují, že díky svému unikátnímu složení zabraňují obezitě i cukrovce. Navíc zvyšují energetickou hladinu, posilují imunitní systém, podporují vitalitu pokožky a navozují pocit sytosti, což z nich dělá výbornou dietní potravinu. Tyto bílé houby mají přirozeně nízký obsah sodíku, cholesterolu, tuku a kalorií, proto na ně při redukci váhy určitě nezapomínejte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pórek: Co všechno dokáže léčit? 5 pádných důvodů, proč byste ho ve své kuchyni měly mít!

Kam letos míří Češi na dovolenou? Žádné moře, vede chalupa

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
Přivydělat si z pohodlí domova nikdy nebylo jednodušší než teď. Pokud prahnete po tom, přispívat do rodinného rozpočtu něco navíc, nemusíte nutně chodit z jednoho zaměstnání do druhého, ale můžete se u oblíbeného televizního pořadu pustit do ručních prací. Možností je víc než dost.
O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.
Máte ráda ty večery, kdy si sednete s lahvinkou vína, přidáte nějakou dobrotu a pustíte si pořádný doják, u něhož si můžete pobrečet dojetím, aniž by vás někdo viděl? A co je ještě lepší, tak film, který je založen na skutečné události! Vybrali jsme pro vás ty nejdojemnější kousky, které nenechají jedno oko suché!
Zoufalé manželky – kdo by neznal tento legendární seriál a jeho 4 hlavní představitelky? Když tedy pomineme Mary Alice, která to zabalila již v pilotním dílu. Ani se jí nedivíme, když dopředu znala scénář. Asi nebyla jediná, kdo se nedokázal vyznat v té spleti nekonečných vražd, zmizení, sousedských válek a podrazů.
Aby vaše pleť vypadala zdravě, svěže a odpočatě, nemusíte vydávat horentní sumy za drahé pleťové krémy. I díky běžně dostupným surovinám bude vaše pleť zářivě krásná. Domácí pleťové masky na suchou pleť dodají pleti tolik potřebnou hydrataci a pro jejich přípravu stačí zajít jen do lednice.
Plánujete nebo už dokonce čekáte druhé miminko, ale po prvním těhotenství máte za sebou císařský řez? Každá nastávající maminka se ve stejné situaci ptá, v čem je takové těhotenství jiné nebo jaká jsou rizika. A právě na to se vám nyní pokusíme odpovědět.
Dřímají vám pod polštářem dlouho střádané úspory? Možná vás denně provází strach z toho, že na dveře vaší domácnosti zaklepe neovladatelná inflace a všechny vám je sebere. Jelikož tento finanční jev začíná vystrkovat své růžky, je zapotřebí se zamyslet nad investováním. Pokud nemáte naspořeny miliony, je pro vás tou nejlepší cestou zlato – tedy investiční zlato.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek