Středa , 17. 07. 2024

Martina

Udržitelná móda: Trend, který miluje nejen příroda, ale i my!

Ekologická a přátelská vůči přírodě. Přesně taková je udržitelná móda, která se za poslední roky stala doslova hitem. Co vlastně představuje a v čem má tento alternativní přístup k módě své kouzlo?
móda
Móda v souladu s přírodou je trendy sama o sobě. (foto: 123RF)

24. 02. 2022

24. 02. 2022

Je spousta věcí, které nás v životě ovlivňují a jednou z nich je nepochybně móda. Sama o sobě může mít řadu jedinečných, fascinujících a originální podob. Dokáže se neustále měnit, posouvat se dopředu, vracet se zase o krok zpátky. Je inspirovaná trendy. Někdy však může být poměrně svéhlavá a diktovat si vše tak trochu po svém (samozřejmě ve spolupráci se svým nositelem). Každý z nás však módu vnímá trochu jinak. Zatímco jedni ji berou pouze jako nezbytnou součást ošacení, jiní ji doslova vnímají jako múzu, která pomáhá utvářet osobitý styl. A udržitelná móda vám s tím vlastně pomůže. Podívejte jak.

Jak se móda v čase vyvíjela?

Ne vždy ale móda měla takový prostor, jako je tomu například teď. A vlastně dříve to ani nebyla móda, bylo to jen pouhé oblečení. Jak ale šel čas, začala dostávat mnohem více prostoru a lidské kreativní duše posunuly její smysl zase o kus dál. Světlo světa spatřily unikátní a ručně šité kousky, které jen tak nikdo neměl. Kromě toho to bylo něco nedostupného, k zakoupení jen v omezeném množství. Kdo chtěl vážně zazářit a objevit se v něčem neotřelém, musel sáhnout hlouběji do kapsy.

Vlivem řady let se z módy ale stalo něco konzumního. Téměř na každém rohu se začalo objevovat jedno a to samé, masová výroba oblečení rapidně vzrostla, čímž začala éra fast fashion, která snad každého zprvu nadchla. Ostatně všude toho bylo dostatek, možnosti byly široké a dostatečně pestré, ceny naprosto lákavé. Jenže… I taková situace má svou temnou stránku a nutno podotknout, že příroda zrovna nejásala nadšením. Přinejmenším si stačí vzpomenout na permanentně vytížené fabriky vypouštějící zplodiny do ovzduší, na lidi pracující v nelidských podmínkách. Na časté vyhazování věcí končících u kontejnerů, o použitých (biologicky nerozložitelných) materiálech ani nemluvě. Navíc ani z hlediska kvality mnohdy nebylo (a není) o co stát. S nadšením jste si třeba přinesli nové džíny za pár stovek a stačilo jedno vyprání, po kterém vám zbyly spíš oči pro pláč.

oblečení
Množství vyhozeného oblečení je k pláči. (foto: 123RF)

Věděli jste, že… ročně končí ve spalovnách a na skládkách několik tun odpadu v podobě nevyužitého oblečení, obuvi a módních doplňků? Bohužel děje se tak nezadržitelnou rychlostí, kvůli které musejí vznikat nová a nová místa určená pro likvidaci odpadu. 

Poutavá éra udržitelné módy

Po určité době ale přišel razantní zlom, dost možná způsobený přesyceností a také snahou něco změnit. U sebe i v přírodě. Vracíme se k ručně vyráběnému jídlu, dáváme přednost handmade věcem, více tíhneme k přírodě, kterou o něco víc respektujeme. Protože se nejedná o trend týkající se pouze jedné oblasti, dalo se očekávat, že takové hnutí zamíří co nevidět také k módě. A skutečně – zrodila se udržitelná a ekologicky nastavená móda, která si klade za cíl ulehčit přírodě a přitom módně založeným osobám nevzít to, po čem touží. I udržitelná móda je totiž praktická, ale přitom stylová a okouzlující. Úžasné! Prostě ideální kompromis, který dokáže potěšit obě strany. 

K TÉMATU  Roztrhané silonky na dračku! Gucci šokoval a uspěl

Tři podoby udržitelné módy

Co je smyslem udržitelné módy už víme. Ovšem občas se někdo může ztrácet v tom, jak vlastně má móda ve stylu slow fashion vypadat. V současné době kráčí hned třemi směry, přičemž myšlenka je vždy společná – snížit negativní dopad na životní prostředí. Pojďme se ale na všechny trendové proudy podívat o něco zblízka.

Nové oblečení

Pokrok nelze zastavit a tak se v průběhu let dalo očekávat, že výrobci oblečení přijdou na trh s kvalitními, veganskými, ekologickými a biologicky rozložitelnými materiály, které díky speciálním technologiím a inovacím promění klidně plastové lahve v krásně padnoucí a pohodlné tričko. A možná při samotném pohledu by vás ani nenapadlo, že zrovna tento kousek je vlastně vyrobený z odpadu.

móda
Udržitelná móda je správný směr. (foto: 123RF)

Ekologická je samozřejmě také výroba. V současné době najdeme spoustu menších výrobců, kteří se v rámci svého oblečení snaží zakomponovat materiály přátelské vůči přírodě. A k velké radosti se takový trend dostal i k větším značkám, které v návaznosti na ekologický trend vytváří unikátní kolekce. Zkrátka a dobře. Pokud vás takové hnutí láká, najít tyto kousky není vůbec nic složitého. A až nastane čas, že vás ekologický kousek jednoho dne opustí, nikterak neublíží přírodě. Materiál ji totiž nijak nezatíží, naopak splyne s její přirozeností. Samozřejmě v takovém případě logicky počítejte s poněkud vyšší pořizovací cenou, ovšem věřte, že taková investice se vám opravdu vyplatí. Oblečení vám vydrží jako nové po několik let a vložené finance se vám tak v čase poměrně rychle vrátí.

Second handy

Součástí trendu udržitelné módy je také oblečení využité ze second handu. A hádáte správně, že v tomto případě se úplně nejedná o kousky, které jsou, co se materiálu týče, šetrné k přírodě. Je to spíš snaha, jak snížit pravděpodobnost plýtvání. Lidé si módu mezi sebou předávají dál. Co nevyužije jeden, druhý s nadšením uvítá. A přesně i tímto způsobem můžete přírodě trochu odlehčit.

K TÉMATU  Instagram vs. realita: Už teď jste dokonalá. Bree Lenehan ukazuje pravdu

Je totiž mnohem lepší darovat nebo prodat nepotřebné oblečení, než ho jen tak vyhodit a zatížit životní prostředí. Navíc vyhazování jednotlivých kousků je mnohdy docela zbytečné. V zásadě nic nikde poničeného není, jen se jedná o nošenou věc, ale i přesto je pro někoho snadnější použitý svetřík či kabát vyhodit, než jej nabídnout v kamenném nebo online second handu. Přitom by směle mohl ve svém příběhu pokračovat dál, dělat radost ostatním a zpestřovat osobitý styl třeba jiné slečně, která něco takového zoufale shání. Právě díky takovému přístupu se pak životnost každého podobného kousku podstatně protáhne na několik let a obecně se sníží množství ročně vyhozeného oblečení. 

Ruční výroba

Díky trendu udržitelné módy se znatelně rozšířila také nabídka šikovných švadlenek, které při ruční výrobě oblečení pracují výhradně s kvalitními materiály. Takové kousky jsou sice o něco dražší, ovšem originální vzhled nelze zapřít a navíc vám v šatníku budou přinášet radost několik let. A ano, i tohle je způsob, jak podpořit udržitelnou módu.

Udržitelná móda je ochránkyní budoucnosti

Možností, jak chránit naší planetu, zamezit plýtvání a nepodporovat nelidské zacházení se zaměstnanci ve velkých továrnách, je poměrně mnoho. A právě jednou z možností je kráčet ve šlépějích udržitelné módy. Pokud se vám právě taková myšlenka líbí, zkuste ji podpořit. Třeba už jen tím, že budete víc přemýšlet nad tím, zda konkrétní věc opravdu potřebujete nebo jestli se nenajde nějaká lepší alternativa. Nenakupujte s horkou hlavou, nenechte se zlákat velkými slevami a pečlivě si vše rozmýšlejte. Už jen to je úžasný krok, stát se jedním z ochránců přírody, což je ostatně opravdu skvělý pocit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Trendy jara 2022: Všechno při starém, ale v ještě větší porci!

Móda pro zimní počasí. Jak vypadat dobře, když venku mrzne?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zajíždíte prsty do vlasů a cítíte, jak jsou suché? Štve vás to? V létě byste jim měla věnovat mnohem vyšší pozornost, než kdy jindy. Časté koupání, mytí, slunce, mořská sůl ani chlorovaná voda jim totiž moc nesvědčí. Mnohem rychleji se vysušují a lámou. Jak se o ně starat?
Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.
Podívejte se, jak vytvořit překrásné bronzově třpytivé a neutrální kouřové oční stíny. Jejich barevný tón funguje s jakýmkoli odstínem pleti! Ideální na večírek, do divadla nebo večerní akci.
Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?
Že se nedá módou a módními trendy bojovat proti „blbé“ náladě? Ale dá! Důkazem jsou aktuální trendy na rok 2021, které se na symboliku naděje, síly a vytrvalosti soustředí nejen v barvách, vybavení domácnosti, ale také ve stylu oblékání, účesů a samozřejmě i líčení. Pojďme se na jednotlivé trendy tohoto roku podívat právě optikou nálady a symboliky. Uvidíte, že letos bude čím zahánět chmury!
Převleč si ty mokré plavky. Také vás to štvalo jako malou? Něco pravdy na tom ale je, mokré plavky nebo sezení na studené zemi a další věci mohou zánět močových cest pěkně urychlit.
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
Může být klíčem ke štěstí a trvalému vztahu astrologie? Ať už hledáte spřízněnou duši, nebo hodnotíte stav současného vztahu, vaše znamení zvěrokruhu vám může poskytnout užitečné informace o vašem milostném životě. Takže, jak je důležité souznění horoskopu?
Josef Zíma, legenda českého divadla a hudební scény, si během svého života vybudoval významnou kariéru, která zahrnuje působení v divadlech, na filmovém plátně i v hudebním průmyslu. Narozený v roce 1932 v Praze, Zíma se rozhodl nesledovat profesní dráhu svých rodičů, učitelů, a místo toho se od mládí věnoval zábavnímu průmyslu. Tento článek nabízí podrobný pohled na jeho životní a kariérní cestu, od úspěchů na scéně po jeho významné osobní příběhy a výzvy.
Také přemýšlíte, jak nejlépe a nejkvalitněji využít čas letních prázdnin pro své dítě? Žijeme v době, kdy je na trhu nepřeberné množství nabídek letních táborů, doprovázených kvalitním programem nebo „celotáborovou hrou“. Jak vybrat pro své dítě nejlépe? Na co se při výběru zaměřit?
Koncem listopadu dorazí na pulty knihkupectví výpravná obrazová monografie Žít – Karel Svoboda. Spletité osudy slavného skladatele v ní jedinečným způsobem zpracoval jeho syn Petr Svoboda, který své vzpomínky doprovodil i desítkami unikátních fotografií. Mnohé z těchto snímků jsou publikovány vůbec poprvé. Kromě Petra Svobody zavzpomíná v knize na geniálního, i když svérázného umělce plejáda dalších osobností, jejichž vtipné, láskyplné, ale i nostalgické historky obraz Karla Svobody dokonale dotvářejí.

Výběr článků

V každé domácnosti se vyskytuje alespoň jedna studená chodba, kterou musíte minimálně jednou či dvakrát denně projít. Ať už je to tím, že bydlíte v domě nebo si potrpíte na dlaždičky a další studené povrchy, chladné místnosti se mohou stát minulostí. Stačí si pořídit praktické koberce a užívat si pohodlí při každém kroku.
Minimalismus v letním šatníku se stává stále populárnější volbou mezi ženami, které hledají jednoduchost a praktičnost v módě. Tento styl umožňuje snadno kombinovat jednotlivé kousky oblečení, což šetří čas i peníze. Navíc minimalismus přispívá k udržitelnosti, což je téma, které stále více rezonuje s moderními spotřebitelkami.
Mezi příjemné okamžiky dne může patřit i úlevná relaxace ve vaně. Aby byl zážitek opravdu důkladný, je třeba zvolit nejen vhodnou vanu, ale také vanovou baterii, případně další koupelnové doplňky, jež proces uvolnění podpoří.

Nepřehlédněte

Chtěli byste naší planetě pomoci od nadbytečného odpadu, ale nevíte, jak na to? Nemusíte ze dne na den začít kompostovat a stloukat si doma vlastní máslo. Stačí se jen řídit několika jednoduchými radami, které zvládne opravdu každý.
K létu neodmyslitelně patří i veřejná koupaliště, hotely nebo wellness. Během relaxace u vody se ale mějte na pozoru. Odnést si totiž můžete hned několik nepříjemných problémů! Mykotické infekce, tedy dermatomykózy, nejsou zrovna přívětiví společníci.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek