Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Udržitelná móda: Trend, který miluje nejen příroda, ale i my!

Ekologická a přátelská vůči přírodě. Přesně taková je udržitelná móda, která se za poslední roky stala doslova hitem. Co vlastně představuje a v čem má tento alternativní přístup k módě své kouzlo?
móda
Móda v souladu s přírodou je trendy sama o sobě. (foto: 123RF)

24. 02. 2022

24. 02. 2022

Je spousta věcí, které nás v životě ovlivňují a jednou z nich je nepochybně móda. Sama o sobě může mít řadu jedinečných, fascinujících a originální podob. Dokáže se neustále měnit, posouvat se dopředu, vracet se zase o krok zpátky. Je inspirovaná trendy. Někdy však může být poměrně svéhlavá a diktovat si vše tak trochu po svém (samozřejmě ve spolupráci se svým nositelem). Každý z nás však módu vnímá trochu jinak. Zatímco jedni ji berou pouze jako nezbytnou součást ošacení, jiní ji doslova vnímají jako múzu, která pomáhá utvářet osobitý styl. A udržitelná móda vám s tím vlastně pomůže. Podívejte jak.

Jak se móda v čase vyvíjela?

Ne vždy ale móda měla takový prostor, jako je tomu například teď. A vlastně dříve to ani nebyla móda, bylo to jen pouhé oblečení. Jak ale šel čas, začala dostávat mnohem více prostoru a lidské kreativní duše posunuly její smysl zase o kus dál. Světlo světa spatřily unikátní a ručně šité kousky, které jen tak nikdo neměl. Kromě toho to bylo něco nedostupného, k zakoupení jen v omezeném množství. Kdo chtěl vážně zazářit a objevit se v něčem neotřelém, musel sáhnout hlouběji do kapsy.

Vlivem řady let se z módy ale stalo něco konzumního. Téměř na každém rohu se začalo objevovat jedno a to samé, masová výroba oblečení rapidně vzrostla, čímž začala éra fast fashion, která snad každého zprvu nadchla. Ostatně všude toho bylo dostatek, možnosti byly široké a dostatečně pestré, ceny naprosto lákavé. Jenže… I taková situace má svou temnou stránku a nutno podotknout, že příroda zrovna nejásala nadšením. Přinejmenším si stačí vzpomenout na permanentně vytížené fabriky vypouštějící zplodiny do ovzduší, na lidi pracující v nelidských podmínkách. Na časté vyhazování věcí končících u kontejnerů, o použitých (biologicky nerozložitelných) materiálech ani nemluvě. Navíc ani z hlediska kvality mnohdy nebylo (a není) o co stát. S nadšením jste si třeba přinesli nové džíny za pár stovek a stačilo jedno vyprání, po kterém vám zbyly spíš oči pro pláč.

oblečení
Množství vyhozeného oblečení je k pláči. (foto: 123RF)

Věděli jste, že… ročně končí ve spalovnách a na skládkách několik tun odpadu v podobě nevyužitého oblečení, obuvi a módních doplňků? Bohužel děje se tak nezadržitelnou rychlostí, kvůli které musejí vznikat nová a nová místa určená pro likvidaci odpadu. 

Poutavá éra udržitelné módy

Po určité době ale přišel razantní zlom, dost možná způsobený přesyceností a také snahou něco změnit. U sebe i v přírodě. Vracíme se k ručně vyráběnému jídlu, dáváme přednost handmade věcem, více tíhneme k přírodě, kterou o něco víc respektujeme. Protože se nejedná o trend týkající se pouze jedné oblasti, dalo se očekávat, že takové hnutí zamíří co nevidět také k módě. A skutečně – zrodila se udržitelná a ekologicky nastavená móda, která si klade za cíl ulehčit přírodě a přitom módně založeným osobám nevzít to, po čem touží. I udržitelná móda je totiž praktická, ale přitom stylová a okouzlující. Úžasné! Prostě ideální kompromis, který dokáže potěšit obě strany. 

K TÉMATU  Módní vychytávky, které vám pomohou udělat ze starého oblečení nové kousky

Tři podoby udržitelné módy

Co je smyslem udržitelné módy už víme. Ovšem občas se někdo může ztrácet v tom, jak vlastně má móda ve stylu slow fashion vypadat. V současné době kráčí hned třemi směry, přičemž myšlenka je vždy společná – snížit negativní dopad na životní prostředí. Pojďme se ale na všechny trendové proudy podívat o něco zblízka.

Nové oblečení

Pokrok nelze zastavit a tak se v průběhu let dalo očekávat, že výrobci oblečení přijdou na trh s kvalitními, veganskými, ekologickými a biologicky rozložitelnými materiály, které díky speciálním technologiím a inovacím promění klidně plastové lahve v krásně padnoucí a pohodlné tričko. A možná při samotném pohledu by vás ani nenapadlo, že zrovna tento kousek je vlastně vyrobený z odpadu.

móda
Udržitelná móda je správný směr. (foto: 123RF)

Ekologická je samozřejmě také výroba. V současné době najdeme spoustu menších výrobců, kteří se v rámci svého oblečení snaží zakomponovat materiály přátelské vůči přírodě. A k velké radosti se takový trend dostal i k větším značkám, které v návaznosti na ekologický trend vytváří unikátní kolekce. Zkrátka a dobře. Pokud vás takové hnutí láká, najít tyto kousky není vůbec nic složitého. A až nastane čas, že vás ekologický kousek jednoho dne opustí, nikterak neublíží přírodě. Materiál ji totiž nijak nezatíží, naopak splyne s její přirozeností. Samozřejmě v takovém případě logicky počítejte s poněkud vyšší pořizovací cenou, ovšem věřte, že taková investice se vám opravdu vyplatí. Oblečení vám vydrží jako nové po několik let a vložené finance se vám tak v čase poměrně rychle vrátí.

Second handy

Součástí trendu udržitelné módy je také oblečení využité ze second handu. A hádáte správně, že v tomto případě se úplně nejedná o kousky, které jsou, co se materiálu týče, šetrné k přírodě. Je to spíš snaha, jak snížit pravděpodobnost plýtvání. Lidé si módu mezi sebou předávají dál. Co nevyužije jeden, druhý s nadšením uvítá. A přesně i tímto způsobem můžete přírodě trochu odlehčit.

K TÉMATU  Zimní péče o pleť pomocí domácí kosmetiky

Je totiž mnohem lepší darovat nebo prodat nepotřebné oblečení, než ho jen tak vyhodit a zatížit životní prostředí. Navíc vyhazování jednotlivých kousků je mnohdy docela zbytečné. V zásadě nic nikde poničeného není, jen se jedná o nošenou věc, ale i přesto je pro někoho snadnější použitý svetřík či kabát vyhodit, než jej nabídnout v kamenném nebo online second handu. Přitom by směle mohl ve svém příběhu pokračovat dál, dělat radost ostatním a zpestřovat osobitý styl třeba jiné slečně, která něco takového zoufale shání. Právě díky takovému přístupu se pak životnost každého podobného kousku podstatně protáhne na několik let a obecně se sníží množství ročně vyhozeného oblečení. 

Ruční výroba

Díky trendu udržitelné módy se znatelně rozšířila také nabídka šikovných švadlenek, které při ruční výrobě oblečení pracují výhradně s kvalitními materiály. Takové kousky jsou sice o něco dražší, ovšem originální vzhled nelze zapřít a navíc vám v šatníku budou přinášet radost několik let. A ano, i tohle je způsob, jak podpořit udržitelnou módu.

Udržitelná móda je ochránkyní budoucnosti

Možností, jak chránit naší planetu, zamezit plýtvání a nepodporovat nelidské zacházení se zaměstnanci ve velkých továrnách, je poměrně mnoho. A právě jednou z možností je kráčet ve šlépějích udržitelné módy. Pokud se vám právě taková myšlenka líbí, zkuste ji podpořit. Třeba už jen tím, že budete víc přemýšlet nad tím, zda konkrétní věc opravdu potřebujete nebo jestli se nenajde nějaká lepší alternativa. Nenakupujte s horkou hlavou, nenechte se zlákat velkými slevami a pečlivě si vše rozmýšlejte. Už jen to je úžasný krok, stát se jedním z ochránců přírody, což je ostatně opravdu skvělý pocit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Trendy jara 2022: Všechno při starém, ale v ještě větší porci!

Móda pro zimní počasí. Jak vypadat dobře, když venku mrzne?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy podporujících správné fungování imunity. Znáte to, viry na nás číhají na každém rohu a do toho se denně potýkáme s až příliš mnoho stresovými situacemi. Proč tedy nepodpořit svoje jediné zdraví? Jste přípraveni?
Ačkoli se může zdát, že si svobodu plnými doušky užívají spíše muži, pravda je úplně někde jinde. Protože si doma nemají s kým povídat, existence bez partnerky je pro ně těžkým oříškem i náročnou zkouškou. Jako vážně?!
V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.
Postavte dětem pokojíček podle jejich přání. Prodávají se sice připravené sestavy pro děti, ale nic vám nebrání popustit uzdu fantazii a vytvořit bláznivý a originální dětský pokoj. Jen s přibývajícím věkem budou nutné další úpravy, ale zatím jim můžete stvořit vlastní svět.
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?
O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?
Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.
Vánoční dekorace jsou prvkem, který doma vytvoří přesně tu pravou kouzelnou atmosféru. Vlastnoruční výroba má hned několik výhod: ušetříte, budete originální a uděláte si radost. Zkuste se inspirovat jednoduchými nápady a uvidíte, že nejde o nic složitého. O jejich výrobu se můžete podělit i s dětmi.
Děti jsem nikdy nechtěla, a to můj přítel dobře věděl. Myslela jsem si, že náš vztah je jasně nastavený, že jsme domluvení a nic to nezmění. Právě i podle toho jsem si partnera vybírala. Dnes je ale všechno jinak, i když jsme si dávali pozor, já otěhotněla a dostala jsem se do nepříjemné situace.
Honba za štíhlou a sexy postavou pokračuje, i když léto už je dávno za námi. Lidé se zkrátka chtějí udržovat v kondici. S nedávnými vánočními svátky však byla píle trochu mařena vynikajícím cukrovím a samými smaženými pokrmy. Během tohoto období na sklonku roku je třeba vykázat opravdu pevnou vůli, díky které odoláte i alkoholu. Především ten je při cvičení jedním velkým tabu.
Začátek školního roku bývá pro děti náročný. Především přeladit se z prázdninového módu do toho studijního vyžaduje mnoho úsilí. Nenáročným způsobem, jak se děti můžou začít učit, aniž by si to uvědomovaly, jsou naučné filmy a seriály. Jen posadit děti před obrazovku ale nestačí. Důležité je s nimi o pořadech mluvit. Jak na to?

Výběr článků

Poslechněte si deset hlasů z britské verze talentové show The Voice 2019, které naprosto uchvátily diváky a šokovaly porotu. To je zpěv!
Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.
Říká vám něco jméno Wirginia Szmyt? Jedná se o pravděpodobně nejstarší DJku všech dob, která si v seniorském věku plní sen. Někteří ji obdivují, jiní možná kroutí nevěřícně hlavou, ale jedno se jí upřít nedá – odhodlání, nadšení a láska k hudbě. S mícháním muziky začala Wirginia již před dvaceti lety a nikdo ji neučil a postupně na vše přicházela sama. Dnes patří v Polsku mezi poměrně známou a oblíbenou umělkyni.

Nepřehlédněte

V generacích to tak chodí, že jedna pomáhá druhé. Hlídání vnoučat babičkami a dědečky k tomu bezpochyby patří. Je také dobré pro budování rodinných vztahů. Nikoli jako sebeobětování, ale jako skvělý čas strávený s generací, která vám může hodně dát, a funguje to i naopak.
Mnoho žen, ale i mužů může trpět zvýšeným množstvím uloženého tuku v různých částech těla. Ženy si často stěžují na takzvaná „madla lásky“, která se vyskytují v oblasti boků, nebo jsou nevzhledné tukové zásoby v místech kolem podprsenky, či podpaždí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek