Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

Udržitelná móda: Trend, který miluje nejen příroda, ale i my!

Ekologická a přátelská vůči přírodě. Přesně taková je udržitelná móda, která se za poslední roky stala doslova hitem. Co vlastně představuje a v čem má tento alternativní přístup k módě své kouzlo?
móda
Móda v souladu s přírodou je trendy sama o sobě. (foto: 123RF)

24. 02. 2022

24. 02. 2022

Je spousta věcí, které nás v životě ovlivňují a jednou z nich je nepochybně móda. Sama o sobě může mít řadu jedinečných, fascinujících a originální podob. Dokáže se neustále měnit, posouvat se dopředu, vracet se zase o krok zpátky. Je inspirovaná trendy. Někdy však může být poměrně svéhlavá a diktovat si vše tak trochu po svém (samozřejmě ve spolupráci se svým nositelem). Každý z nás však módu vnímá trochu jinak. Zatímco jedni ji berou pouze jako nezbytnou součást ošacení, jiní ji doslova vnímají jako múzu, která pomáhá utvářet osobitý styl. A udržitelná móda vám s tím vlastně pomůže. Podívejte jak.

Jak se móda v čase vyvíjela?

Ne vždy ale móda měla takový prostor, jako je tomu například teď. A vlastně dříve to ani nebyla móda, bylo to jen pouhé oblečení. Jak ale šel čas, začala dostávat mnohem více prostoru a lidské kreativní duše posunuly její smysl zase o kus dál. Světlo světa spatřily unikátní a ručně šité kousky, které jen tak nikdo neměl. Kromě toho to bylo něco nedostupného, k zakoupení jen v omezeném množství. Kdo chtěl vážně zazářit a objevit se v něčem neotřelém, musel sáhnout hlouběji do kapsy.

Vlivem řady let se z módy ale stalo něco konzumního. Téměř na každém rohu se začalo objevovat jedno a to samé, masová výroba oblečení rapidně vzrostla, čímž začala éra fast fashion, která snad každého zprvu nadchla. Ostatně všude toho bylo dostatek, možnosti byly široké a dostatečně pestré, ceny naprosto lákavé. Jenže… I taková situace má svou temnou stránku a nutno podotknout, že příroda zrovna nejásala nadšením. Přinejmenším si stačí vzpomenout na permanentně vytížené fabriky vypouštějící zplodiny do ovzduší, na lidi pracující v nelidských podmínkách. Na časté vyhazování věcí končících u kontejnerů, o použitých (biologicky nerozložitelných) materiálech ani nemluvě. Navíc ani z hlediska kvality mnohdy nebylo (a není) o co stát. S nadšením jste si třeba přinesli nové džíny za pár stovek a stačilo jedno vyprání, po kterém vám zbyly spíš oči pro pláč.

oblečení
Množství vyhozeného oblečení je k pláči. (foto: 123RF)

Věděli jste, že… ročně končí ve spalovnách a na skládkách několik tun odpadu v podobě nevyužitého oblečení, obuvi a módních doplňků? Bohužel děje se tak nezadržitelnou rychlostí, kvůli které musejí vznikat nová a nová místa určená pro likvidaci odpadu. 

Poutavá éra udržitelné módy

Po určité době ale přišel razantní zlom, dost možná způsobený přesyceností a také snahou něco změnit. U sebe i v přírodě. Vracíme se k ručně vyráběnému jídlu, dáváme přednost handmade věcem, více tíhneme k přírodě, kterou o něco víc respektujeme. Protože se nejedná o trend týkající se pouze jedné oblasti, dalo se očekávat, že takové hnutí zamíří co nevidět také k módě. A skutečně – zrodila se udržitelná a ekologicky nastavená móda, která si klade za cíl ulehčit přírodě a přitom módně založeným osobám nevzít to, po čem touží. I udržitelná móda je totiž praktická, ale přitom stylová a okouzlující. Úžasné! Prostě ideální kompromis, který dokáže potěšit obě strany. 

K TÉMATUJaké jsou účinky kolagenu a proč ho doplňovat do těla?

Tři podoby udržitelné módy

Co je smyslem udržitelné módy už víme. Ovšem občas se někdo může ztrácet v tom, jak vlastně má móda ve stylu slow fashion vypadat. V současné době kráčí hned třemi směry, přičemž myšlenka je vždy společná – snížit negativní dopad na životní prostředí. Pojďme se ale na všechny trendové proudy podívat o něco zblízka.

Nové oblečení

Pokrok nelze zastavit a tak se v průběhu let dalo očekávat, že výrobci oblečení přijdou na trh s kvalitními, veganskými, ekologickými a biologicky rozložitelnými materiály, které díky speciálním technologiím a inovacím promění klidně plastové lahve v krásně padnoucí a pohodlné tričko. A možná při samotném pohledu by vás ani nenapadlo, že zrovna tento kousek je vlastně vyrobený z odpadu.

móda
Udržitelná móda je správný směr. (foto: 123RF)

Ekologická je samozřejmě také výroba. V současné době najdeme spoustu menších výrobců, kteří se v rámci svého oblečení snaží zakomponovat materiály přátelské vůči přírodě. A k velké radosti se takový trend dostal i k větším značkám, které v návaznosti na ekologický trend vytváří unikátní kolekce. Zkrátka a dobře. Pokud vás takové hnutí láká, najít tyto kousky není vůbec nic složitého. A až nastane čas, že vás ekologický kousek jednoho dne opustí, nikterak neublíží přírodě. Materiál ji totiž nijak nezatíží, naopak splyne s její přirozeností. Samozřejmě v takovém případě logicky počítejte s poněkud vyšší pořizovací cenou, ovšem věřte, že taková investice se vám opravdu vyplatí. Oblečení vám vydrží jako nové po několik let a vložené finance se vám tak v čase poměrně rychle vrátí.

Second handy

Součástí trendu udržitelné módy je také oblečení využité ze second handu. A hádáte správně, že v tomto případě se úplně nejedná o kousky, které jsou, co se materiálu týče, šetrné k přírodě. Je to spíš snaha, jak snížit pravděpodobnost plýtvání. Lidé si módu mezi sebou předávají dál. Co nevyužije jeden, druhý s nadšením uvítá. A přesně i tímto způsobem můžete přírodě trochu odlehčit.

K TÉMATUÚžasné domácí zkrášlující pleťové masky. V hlavní roli aspirin!

Je totiž mnohem lepší darovat nebo prodat nepotřebné oblečení, než ho jen tak vyhodit a zatížit životní prostředí. Navíc vyhazování jednotlivých kousků je mnohdy docela zbytečné. V zásadě nic nikde poničeného není, jen se jedná o nošenou věc, ale i přesto je pro někoho snadnější použitý svetřík či kabát vyhodit, než jej nabídnout v kamenném nebo online second handu. Přitom by směle mohl ve svém příběhu pokračovat dál, dělat radost ostatním a zpestřovat osobitý styl třeba jiné slečně, která něco takového zoufale shání. Právě díky takovému přístupu se pak životnost každého podobného kousku podstatně protáhne na několik let a obecně se sníží množství ročně vyhozeného oblečení. 

Ruční výroba

Díky trendu udržitelné módy se znatelně rozšířila také nabídka šikovných švadlenek, které při ruční výrobě oblečení pracují výhradně s kvalitními materiály. Takové kousky jsou sice o něco dražší, ovšem originální vzhled nelze zapřít a navíc vám v šatníku budou přinášet radost několik let. A ano, i tohle je způsob, jak podpořit udržitelnou módu.

Udržitelná móda je ochránkyní budoucnosti

Možností, jak chránit naší planetu, zamezit plýtvání a nepodporovat nelidské zacházení se zaměstnanci ve velkých továrnách, je poměrně mnoho. A právě jednou z možností je kráčet ve šlépějích udržitelné módy. Pokud se vám právě taková myšlenka líbí, zkuste ji podpořit. Třeba už jen tím, že budete víc přemýšlet nad tím, zda konkrétní věc opravdu potřebujete nebo jestli se nenajde nějaká lepší alternativa. Nenakupujte s horkou hlavou, nenechte se zlákat velkými slevami a pečlivě si vše rozmýšlejte. Už jen to je úžasný krok, stát se jedním z ochránců přírody, což je ostatně opravdu skvělý pocit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Trendy jara 2022: Všechno při starém, ale v ještě větší porci!

Móda pro zimní počasí. Jak vypadat dobře, když venku mrzne?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Martin Chodúr si po dvouleté usilovné práci splnil velký sen – natočil desku s šedesátičlennou Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Na albu se podílel textově i aranžérsky, a společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili čtrnáct vánočních písní a koled. Album pojmenovali podle titulní písně Hallelujah.
Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
S novým rokem přichází i řada předsevzetí, mezi nimiž jasně vévodí redukce tělesné hmotnosti. Pokud si i vy přejete zhubnout a nechcete samotnému hubnutí věnovat mnoho času nebo ten čas na dlouhé cvičení jednoduše nemáte, určitě vás zaujme Power Plate. Proč je tento druh cvičení tolik oblíbený a jak je možné, že můžete redukovat tuk během pár minut?
Okenní parapety nemusí zét prázdnotou, i když teploty padají k nule. Stačí, když si vysadíte rostliny, jež jsou pro podzim typické a kterým podzim dokonce prospívá. Jednou takovou podzimní květinou je vřes, který se hravě popere i s prvními zimními mrazíky. Jelikož ho lze koupit v bílé i růžové barvě, bude hezky zdobit jinak pochmurné a smutné okenní parapety.  
Lidské vztahy jsou složité a jen stěží by se vám povedlo je předem naplánovat. Když s někým chodíte a vztah neklape, obvykle ho prostě ukončíte. V mnoha případech se pak už nemusíte nikdy setkat a za touto kapitolou můžete po čase udělat pomyslnou tečku. Co když to ale nejde?
Chceme-li být i v letošní letní sezóně trendy, bude to chtít i stylové boty. Ty by však neměly být pouze vysoce módní, ale také pohodlné. Na následujících řádcích se dozvíte, podle čeho letní boty vybírat, aby byl váš outfit dokonalost sama. Čtěte a inspirujte se s námi!

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek