Pondělí , 08. 08. 2022

Soběslav

Zánět močových cest jako bolestivý problém. Jak nemoc léčit?

Problémů, které člověka dokážou potrápit, je celá spousta. Mezi ně patří také zánět močových cest, který je velmi bolestivou zdravotní potíží. Ať už postihne ženu nebo muže, umí vyvolat nepříjemné pocity a dokáže člověka potrápit. Proto si pojďme prozradit, jak ho vyléčit.
zánět močových cest
Zánět močových cest je nemoc, která umí potrápit. (foto: 123RF.com)

31. 03. 2021

Zánět močových cest trápí hlavně ženy 

Úvodem je třeba zmínit zajímavý fakt, a sice že zánět močových cest sužuje především něžnou část obyvatelstva čili ženy. Důvodem však není to, že ženy o sebe méně pečují nebo že nedodržují základy hygieny, na vině je uspořádání pohlavních ženských orgánů. Toto uskupení choulostivých partií si o zánět močových cest doslova říká.  

Močová trubice je totiž místem, kudy se infekce dostává do močového měchýře. Ženy oproti mužům mají tuto část těla kratší a rovnou. Navíc ji mají umístěnou v těsné blízkosti konečníku. Močové cesty a stejně pak močový měchýř se velice snadno infikují střevními bakteriemi.  

To však neznamená, že pánové tímto zdravotním problémem netrpí. Trpí, ale většinou až ve vyšším věku, kdy dochází ke zvětšování prostaty a kdy je močová trubice zúžená, což vede k obtížnějšímu vyprazdňování močového měchýře.  

Pálení, bolest při močení či bolest ledvin 

Příznaky zánětu močových cest jsou moc dobře známé a snadno identifikovatelné. Patří k nim například pálení při močení, bolest při močení, taktéž bolest ledvin. Bakterie v moči zkrátka umí nadělat pořádnou neplechu. Také se může objevit zvýšená teplota, krev v moči, samovolný únik moči nebo bolesti v podbříšku. 

U žen se nemoc objevuje často ve chvíli, kdy prochází hormonálními změnami čili když má zrovna menstruaci, je těhotná nebo se nachází v nemilém a nechtěném období menopauzy.  

Co stojí za zánětem močových cest? 

Důvodů, proč k nemoci dochází, je vícero. Většinou za tím stojí nedostatečná hygiena, ale také zanedbaný příjem tekutin, neléčená infekce v pochvě nebo časté zadržování močení.  

Zánět močových cest bývá často diagnostikován u pacientů trpících cukrovkou nebo u těch, jež trápí vrozený vada močových cest. Ke vzniku onemocnění také dopomáhá pobyt v zakouřeném prostředí či kouření jako takové, které oslabuje imunitu. A samozřejmě může dojít k přenosu zánětu pohlavním stykem.  

K TÉMATUJe tu zas letních zánětů čas!

Vyhledejte lékařskou pomoc a léčbu podpořte sami pár tipy 

Když se typické příznaky pro zánět močových cest objeví, není nač čekat. Vyhledejte lékařskou pomoc, jen tak se rychle zbavíte nepříjemného a bolestivého onemocnění. Lékaři většinou předepisují antibiotika, která jsou určená k léčbě močových cest. I když řada lidí toto léčivo odmítá, je třeba pamatovat na jednu věc – antibiotika mohou zánět vyhnat z těla, čehož chcete dosáhnout. Špatně léčený zánět močových cest může vést až k poruše ledvin, proto je třeba předepsané léky zkrátka “zkousnout”.  

To však neznamená, že léčbu předepsanou lékařem nemůžete zmírnit či doplnit babskými radami. Existuje několik tipů, které od zánětu močových cest ulevují a napomáhají k jeho vyléčení.  

Zvyšte příjem tekutin 

Jedním z klíčových kroků je zvýšení příjmu tekutin. Je však třeba vědět, po jakých tekutinách sáhnout. Vyhněte se těm, které obsahují cukr. Není vhodný alkohol ani kofein. Ideálně si dopřejte brusinkový extrakt, výtažek z rakytníku nebo čaj z lichořeřišnice.  

zvyšte příjem tekutin
Dostatek tekutin odhání řadu nemocí. (foto: 123RF)

A jak zjistíte, že máte dostatek tekutin? Moč bude světlá, bez zabarvení a bez zápachu.  

Chce to klid a nohy v teple 

Léčba zánětu močových cest zpravidla probíhá zhruba čtrnáct dnů s tím, že probíhá doma. Je zapotřebí být po tuto dobu v klidu a v teple. Zánět se musí vyléčit komplexně, není to jenom o zahnání typických příznaků. Jak již bylo zmíněno, pakliže by se léčba podcenila, mohlo by to vést až k poruše ledvin, což by byl daleko závažnější problém.  

nohy v teple
Zažeňte zánět tím, že budete mít nohy v teple. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zánět močových cest. Nemusí být jen z nastydnutí a umí pěkně potrápit. Jak si s ním poradit?

Bylinky na zánět močového měchýře. Které a jak fungují podle bylinkářky Kateřiny Bílkové? Jak si je správně připravit?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud patříte mezi ty, kteří se pokoušejí hubnout, ale pokusy jsou zatím marné, tak pokračujte ve čtení. Dnes se dozvíte, v čem je kámen úrazu, že se vaše hubnutí nedaří. Dozvíte se něco, o čem jste nikdy předtím možná ani neslyšeli. Zároveň pochopíte, jak to můžete napravit. A jestliže tyto informace převedete do praxe, tak věřím, že se úspěch dostaví!
Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?
Pesimisté vám řeknou, že zvládat puberťáka je opravdu otřesné, a dá se jenom v co největším klidu vyčkávat, až toto náročné období přejde. Na straně druhé si můžete vyslechnut tvrzení, že právě v pubertě se z vašeho dítka stává dospělák a sklízíte plody toho, co jste v něm zaseli. Někdy se doslechnete, že pokud se dítěti adekvátně věnujete v předchozích letech, žádná puberta s ním vlastně necloumá. Ať už vnímáte situaci jakkoliv, pokud vás článek upoutal, zřejmě u vás v rodině nastávají změny spjaté právě s výchovou puberťáka.
Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.
Možná závidíte mužům, o kterých se říká, že zrají jako víno. Herci, zpěváci nebo třeba sportovci, kteří po dvacítce vypadali tak nějak nedospěle a rozhodně ve vás neprobouzeli vášně, vám možná po čtyřicítce či padesátce začínají připadat přitažliví. Co na tom, že mají prošedivělé skráně, které se většinou ani nesnaží zakrývat barvou.
Obývací pokoj potřebuje něco, kam si odložíte mobil, časopis nebo kávu, když si sednete na sedačku před televizi. Tuhle roli zastávají konferenční stolky. Zaměřili jsme se na ty dřevěné, nebo přímo z masivu. Jsou praktické a s jednoduchým designem, a také si na ně můžete natáhnout nohy! Zkuste si vybrat nějaký originální kousek.
Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
Každý druhý zažil během některé své dovolené zažívací potíže. V této souvislosti se častěji mluví o cestovatelském průjmu, ovšem i druhý extrém dokáže dovolenou pokazit. Zácpa umí vystavit stopku všem radostem. Čekáte a ono nic. Jste stále více nafouklí, bolí vás břicho a může se dostavit i malátnost. Pokud k ní máte sklony, tak svému zažívání pomozte.

Nepřehlédněte

Jsou konečně vidět výsledky po dlouhých týdnech strávených v posilovně? Konečně se ukazují buchtičky na břiše, kvůli kterým jste poslední měsíce nejedli sladkosti a drželi si zdravý jídelníček? Nezmařte svou dlouhou snahu a vyhněte se několika věcem, po kterých se tloustne, a to extrémně rychle.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek