Sobota , 02. 03. 2024

Anežka

Zánět močových cest jako bolestivý problém. Jak nemoc léčit?

Problémů, které člověka dokážou potrápit, je celá spousta. Mezi ně patří také zánět močových cest, který je velmi bolestivou zdravotní potíží. Ať už postihne ženu nebo muže, umí vyvolat nepříjemné pocity a dokáže člověka potrápit. Proto si pojďme prozradit, jak ho vyléčit.
zánět močových cest
Zánět močových cest je nemoc, která umí potrápit. (foto: 123RF.com)

31. 03. 2021

Zánět močových cest trápí hlavně ženy 

Úvodem je třeba zmínit zajímavý fakt, a sice že zánět močových cest sužuje především něžnou část obyvatelstva čili ženy. Důvodem však není to, že ženy o sebe méně pečují nebo že nedodržují základy hygieny, na vině je uspořádání pohlavních ženských orgánů. Toto uskupení choulostivých partií si o zánět močových cest doslova říká.  

Močová trubice je totiž místem, kudy se infekce dostává do močového měchýře. Ženy oproti mužům mají tuto část těla kratší a rovnou. Navíc ji mají umístěnou v těsné blízkosti konečníku. Močové cesty a stejně pak močový měchýř se velice snadno infikují střevními bakteriemi.  

To však neznamená, že pánové tímto zdravotním problémem netrpí. Trpí, ale většinou až ve vyšším věku, kdy dochází ke zvětšování prostaty a kdy je močová trubice zúžená, což vede k obtížnějšímu vyprazdňování močového měchýře.  

Pálení, bolest při močení či bolest ledvin 

Příznaky zánětu močových cest jsou moc dobře známé a snadno identifikovatelné. Patří k nim například pálení při močení, bolest při močení, taktéž bolest ledvin. Bakterie v moči zkrátka umí nadělat pořádnou neplechu. Také se může objevit zvýšená teplota, krev v moči, samovolný únik moči nebo bolesti v podbříšku. 

U žen se nemoc objevuje často ve chvíli, kdy prochází hormonálními změnami čili když má zrovna menstruaci, je těhotná nebo se nachází v nemilém a nechtěném období menopauzy.  

Co stojí za zánětem močových cest? 

Důvodů, proč k nemoci dochází, je vícero. Většinou za tím stojí nedostatečná hygiena, ale také zanedbaný příjem tekutin, neléčená infekce v pochvě nebo časté zadržování močení.  

Zánět močových cest bývá často diagnostikován u pacientů trpících cukrovkou nebo u těch, jež trápí vrozený vada močových cest. Ke vzniku onemocnění také dopomáhá pobyt v zakouřeném prostředí či kouření jako takové, které oslabuje imunitu. A samozřejmě může dojít k přenosu zánětu pohlavním stykem.  

K TÉMATU  Syndrom vyhoření. Jak ho poznat a včas mu předejít? Kdy je člověk pouze unavený a kdy už vyhořelý?

Vyhledejte lékařskou pomoc a léčbu podpořte sami pár tipy 

Když se typické příznaky pro zánět močových cest objeví, není nač čekat. Vyhledejte lékařskou pomoc, jen tak se rychle zbavíte nepříjemného a bolestivého onemocnění. Lékaři většinou předepisují antibiotika, která jsou určená k léčbě močových cest. I když řada lidí toto léčivo odmítá, je třeba pamatovat na jednu věc – antibiotika mohou zánět vyhnat z těla, čehož chcete dosáhnout. Špatně léčený zánět močových cest může vést až k poruše ledvin, proto je třeba předepsané léky zkrátka “zkousnout”.  

To však neznamená, že léčbu předepsanou lékařem nemůžete zmírnit či doplnit babskými radami. Existuje několik tipů, které od zánětu močových cest ulevují a napomáhají k jeho vyléčení.  

Zvyšte příjem tekutin 

Jedním z klíčových kroků je zvýšení příjmu tekutin. Je však třeba vědět, po jakých tekutinách sáhnout. Vyhněte se těm, které obsahují cukr. Není vhodný alkohol ani kofein. Ideálně si dopřejte brusinkový extrakt, výtažek z rakytníku nebo čaj z lichořeřišnice.  

zvyšte příjem tekutin
Dostatek tekutin odhání řadu nemocí. (foto: 123RF)

A jak zjistíte, že máte dostatek tekutin? Moč bude světlá, bez zabarvení a bez zápachu.  

Chce to klid a nohy v teple 

Léčba zánětu močových cest zpravidla probíhá zhruba čtrnáct dnů s tím, že probíhá doma. Je zapotřebí být po tuto dobu v klidu a v teple. Zánět se musí vyléčit komplexně, není to jenom o zahnání typických příznaků. Jak již bylo zmíněno, pakliže by se léčba podcenila, mohlo by to vést až k poruše ledvin, což by byl daleko závažnější problém.  

nohy v teple
Zažeňte zánět tím, že budete mít nohy v teple. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zánět močových cest. Nemusí být jen z nastydnutí a umí pěkně potrápit. Jak si s ním poradit?

Bylinky na zánět močového měchýře. Které a jak fungují podle bylinkářky Kateřiny Bílkové? Jak si je správně připravit?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Odhodláváte se začít cvičit? V tom případě by vám mohly pomoci ty správné aplikace, s nimiž bude pohyb mnohem jednodušší a zábavnější. Proč? Protože v nich uvidíte své výkony, pokrok, kterého jste dosáhli a také se můžete porovnávat s ostatními.
Víte, kolik tekutin by měl denně vypít pes a kolik kočka? A jak včas rozpoznáte dehydratované zvíře, kterému jde o život? Naučíme vás to. A poradíme také optimální domácí podmínky, za které vám chlupáč poděkuje!
Že kondicionér svede divy jenom na hlavě? Co vás nemá! Rychlostí blesku „opraví“ ucpaný odpad, naleští kožené boty a pohodlně nahradí pěnu na holení. Ovšem pozor, dokáže vrátit do původní velikosti i sražené oblečení!
Roztomilé překvapení se skrývá pod peřinou. Není to krása, takhle si lebedit? Bezstarostný spánek chlupatých mazlíčků úplně vybízí k podobnému odpočinku. Tady se navíc jedná o takzvaný synchronizovaný spánek. Jak je vidět, účastníci si navzájem vůbec nepřekáží.
Když na to přijde, dokáží zvířecí kamarádi projevit lásku tím nejmilejším způsobem. Tahle zvířata jsou naprosto šťastná se svými páníčky i ošetřovately. A zdaleka vše nejsou jen domácí zvířata, jako kočky nebo psy. Pouto si vytvoříte i s medvědem!
Tělo je božským nástrojem rozkoše. Máte-li však svádět druhé, musíte nejprve svést samu sebe. I když máte dobrý sex, autoerotika je jedním z nejdůležitějších klíčů pro prvotřídní sexualitu. Chcete znát důvody, proč autoerotiku praktikovat? Jaká vám přináší pozitiva?
Čím to, že některým ženám se v zaměstnání tak daří a jiným nikoli? Svou roli hraje řada faktorů, mezi něž bezpochyby patří osobnostní rysy, rodinné zázemí, dosažené vzdělání a - ano, přiznejme si to - také trocha štěstí. I štěstí je ale třeba vyjít vstříc a jednou z cest, které vedou správným směrem, je kvalitní MBA vzdělání. Proč?
Někteří zástupci zvířecí říše umí skutečně překvapit svojí šikovností. Kočka, pes, křeček, ale i medvěd, opice nebo veverka. Mezi všemi pak vyniká vychytralý pták, který využívá návnadu od lidí k lovení ryb. Podívejte se, jaký předvádí inteligentní zvířata talent a schopnost se učit.
Do svého jídelníčku můžeme zakomponovat celou řadu potravin. Zapomínat nesmíme především na zeleninu, konkrétně na rajčata, která jsou mnohdy lékaři i odborníky na zdravé stravování označována za zázračnou potravinu. Proč si rajčata vysloužila takovou přezdívku? Proč je mnozí označují za “zázračná”? Důvodem toho jsou zdravotní benefity. Ať už přidáte rajčata do omáčky, polévky nebo jenom na chleba s máslem, uděláte tak něco pro své zdraví.
Dnes a denně je naše pleť zatěžovaná nepříznivými vlivy. Ať už se jedná o nánosy make-upu nebo nečistoty z ovzduší, to vše naší pokožce příliš neprospívá. A to nejen v jejím jádru, ale i zvenčí. Dost často pak dochází ke zhrubění pokožky, která získává našedlý tón, ovšem nechybí ani vydatně ucpané póry.
Každý to má jinak: Někdo s radostí čeká na předvánoční šílenství a těší se na shánění dárků, jiný bledne hrůzou, protože absolutně neví, co má jako dárek zabalit. Shodneme se ale asi v jednom: pro děti se dárky vybírají nejsnáze - obzvlášť pro holčičky. Snové, barevné a třpytivé hračky jsou pastvou pro zvídavé oči malých princezen. I americký výrobce hraček Hasbro si zajistil místo na výsluní svou kolekcí hraček „My little Pony“.
8. listopadu oslavil herec Alain Delon své 87. narozeniny. Pro všechny je hercem překypujícím charismatem a přitažlivostí, o čemž by mohlo vyprávět mnoho a mnoho žen. Jaký byl a jaký je Alain Delon dnes?

Výběr článků

Skončilo léto a začíná se zkracovat den. Jak se co nejlépe vyrovnat s nadcházejícím špatným počasím a špatnou náladou?
Osoby narozené v tomto zemském znamení dokáží projevit lidskost, jako žádné jiné. Proto se řadí mezi ta znamení, jež jsou nejvíce starostlivá a pečující. Umí se zaměřit na nejmenší detaily. Se svou vysokou mírou praktičnosti berou život tak, že nic se neděje náhodně.
Plavky neodmyslitelně patří k létu. Jelikož se plavková sezona blíží rychlostí blesku, mělo by se zmínit to, jaké plavky se nosily dříve, a jaké se budou nosit letos.

Nepřehlédněte

Lyžování není jen o dovednostech na svahu, ale také o tom, jak se cítíte ve svém oblečení. Správně vybrané vrstvy jsou klíčové pro váš komfort, tepelnou regulaci a pohyblivost při lyžování. Abychom vám pomohli vybrat to nejlepší dámské lyžařské oblečení, přinášíme vám několik tipů a doporučení.
Každodenní dávka oblíbeného seriálu nebo víkendový relax u filmových novinek nemusí být ztráta času. Televizní či počítačová obrazovka může posloužit stejně dobře jako jazyková učebnice. Důležité je vybrat správnou jazykovou úroveň snímku a obsah na míru. Jak z filmového večera vytěžit maximum?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek