Čtvrtek , 23. 03. 2023

Ivona

Zánět močových cest jako bolestivý problém. Jak nemoc léčit?

Problémů, které člověka dokážou potrápit, je celá spousta. Mezi ně patří také zánět močových cest, který je velmi bolestivou zdravotní potíží. Ať už postihne ženu nebo muže, umí vyvolat nepříjemné pocity a dokáže člověka potrápit. Proto si pojďme prozradit, jak ho vyléčit.
zánět močových cest
Zánět močových cest je nemoc, která umí potrápit. (foto: 123RF.com)

31. 03. 2021

Zánět močových cest trápí hlavně ženy 

Úvodem je třeba zmínit zajímavý fakt, a sice že zánět močových cest sužuje především něžnou část obyvatelstva čili ženy. Důvodem však není to, že ženy o sebe méně pečují nebo že nedodržují základy hygieny, na vině je uspořádání pohlavních ženských orgánů. Toto uskupení choulostivých partií si o zánět močových cest doslova říká.  

Močová trubice je totiž místem, kudy se infekce dostává do močového měchýře. Ženy oproti mužům mají tuto část těla kratší a rovnou. Navíc ji mají umístěnou v těsné blízkosti konečníku. Močové cesty a stejně pak močový měchýř se velice snadno infikují střevními bakteriemi.  

To však neznamená, že pánové tímto zdravotním problémem netrpí. Trpí, ale většinou až ve vyšším věku, kdy dochází ke zvětšování prostaty a kdy je močová trubice zúžená, což vede k obtížnějšímu vyprazdňování močového měchýře.  

Pálení, bolest při močení či bolest ledvin 

Příznaky zánětu močových cest jsou moc dobře známé a snadno identifikovatelné. Patří k nim například pálení při močení, bolest při močení, taktéž bolest ledvin. Bakterie v moči zkrátka umí nadělat pořádnou neplechu. Také se může objevit zvýšená teplota, krev v moči, samovolný únik moči nebo bolesti v podbříšku. 

U žen se nemoc objevuje často ve chvíli, kdy prochází hormonálními změnami čili když má zrovna menstruaci, je těhotná nebo se nachází v nemilém a nechtěném období menopauzy.  

Co stojí za zánětem močových cest? 

Důvodů, proč k nemoci dochází, je vícero. Většinou za tím stojí nedostatečná hygiena, ale také zanedbaný příjem tekutin, neléčená infekce v pochvě nebo časté zadržování močení.  

Zánět močových cest bývá často diagnostikován u pacientů trpících cukrovkou nebo u těch, jež trápí vrozený vada močových cest. Ke vzniku onemocnění také dopomáhá pobyt v zakouřeném prostředí či kouření jako takové, které oslabuje imunitu. A samozřejmě může dojít k přenosu zánětu pohlavním stykem.  

K TÉMATU  Kdy posílat svatební pozvánky a na co si dát pozor?

Vyhledejte lékařskou pomoc a léčbu podpořte sami pár tipy 

Když se typické příznaky pro zánět močových cest objeví, není nač čekat. Vyhledejte lékařskou pomoc, jen tak se rychle zbavíte nepříjemného a bolestivého onemocnění. Lékaři většinou předepisují antibiotika, která jsou určená k léčbě močových cest. I když řada lidí toto léčivo odmítá, je třeba pamatovat na jednu věc – antibiotika mohou zánět vyhnat z těla, čehož chcete dosáhnout. Špatně léčený zánět močových cest může vést až k poruše ledvin, proto je třeba předepsané léky zkrátka “zkousnout”.  

To však neznamená, že léčbu předepsanou lékařem nemůžete zmírnit či doplnit babskými radami. Existuje několik tipů, které od zánětu močových cest ulevují a napomáhají k jeho vyléčení.  

Zvyšte příjem tekutin 

Jedním z klíčových kroků je zvýšení příjmu tekutin. Je však třeba vědět, po jakých tekutinách sáhnout. Vyhněte se těm, které obsahují cukr. Není vhodný alkohol ani kofein. Ideálně si dopřejte brusinkový extrakt, výtažek z rakytníku nebo čaj z lichořeřišnice.  

zvyšte příjem tekutin
Dostatek tekutin odhání řadu nemocí. (foto: 123RF)

A jak zjistíte, že máte dostatek tekutin? Moč bude světlá, bez zabarvení a bez zápachu.  

Chce to klid a nohy v teple 

Léčba zánětu močových cest zpravidla probíhá zhruba čtrnáct dnů s tím, že probíhá doma. Je zapotřebí být po tuto dobu v klidu a v teple. Zánět se musí vyléčit komplexně, není to jenom o zahnání typických příznaků. Jak již bylo zmíněno, pakliže by se léčba podcenila, mohlo by to vést až k poruše ledvin, což by byl daleko závažnější problém.  

nohy v teple
Zažeňte zánět tím, že budete mít nohy v teple. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zánět močových cest. Nemusí být jen z nastydnutí a umí pěkně potrápit. Jak si s ním poradit?

Bylinky na zánět močového měchýře. Které a jak fungují podle bylinkářky Kateřiny Bílkové? Jak si je správně připravit?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
Doby, kdy existovala pouze dvě pohlaví, muž a žena, jsou dávno pryč. Fyzicky se lidé rodí stejní, ale psychicky se mění. S tím jsou také spojené nároky na to, aby si člověk mohl vybrat takové pohlaví, jaké mu je nejbližší. Znáte všechna pohlaví? Jejich výčet vás možná překvapí. Nevěříte? Přesvědčte se sami.
Mnoho z nás pěstuje pokojové květiny ve svých bytech. A mnoho z těchto bytů má balkon (i když největším luxusem pro pěstitele je slunná lodžie, kterou lze proměnit v rozkvetlou zahradu). Nicméně pěstování květin na balkoně (tzv. balkónovek) se poněkud liší od běžného pěstování květin uvnitř bytů a domů. V čem konkrétně a jak se o balkónovky starat se dočtete v článku.
Každý to má jinak: Někdo s radostí čeká na předvánoční šílenství a těší se na shánění dárků, jiný bledne hrůzou, protože absolutně neví, co má jako dárek zabalit. Shodneme se ale asi v jednom: pro děti se dárky vybírají nejsnáze - obzvlášť pro holčičky. Snové, barevné a třpytivé hračky jsou pastvou pro zvídavé oči malých princezen. I americký výrobce hraček Hasbro si zajistil místo na výsluní svou kolekcí hraček „My little Pony“.
S blížícími se Vánocemi po nás naši blízcí budou chtít vědět, co si přejeme pod stromeček. To se může zdát jako příjemná otázka, ale opak může být pravdou. Ne vždy máme v záloze seznam předmětů či zážitků, které nutně potřebujeme mít. Často se může dostavit pocit, že už máme vlastně všechno.
To je tvrdý oříšek, protože LEGO® sad je velice mnoho a liší se od sebe různými vlastnostmi: velikostí kostek, tematikou, barvou, tvarem a dodatečnými funkcemi. Každá stavebnice je jinak přizpůsobena určité věkové skupině. Čím se řídit při výběru kostek? Jak se správně rozhodnout? Napovíme v této publikaci.
Výběr plavek je pro spoustu žen téměř frustrující záležitostí. Pokud nejste šťastnou majitelkou dokonalé postavy, nejspíš už jste to zažila také. V obchodech si zkoušíte jeden model za druhým, ale každý z nich nějakým způsobem zvýrazní přesně tu část těla, kterou byste raději schovala.

Nepřehlédněte

Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek