Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Šum v uších nemusí znamenat jen tinnitus. Často se jedná relativně o banalitu

Když vám píská v uších, pravděpodobně první, co uděláte, je, že začnete takzvaně googlit. Jenže to není nejlepší nápad. Dozvíte se totiž to, co vědět rozhodně nechcete. Máte tinnitus. A to buď na nějaký čas, nebo na celý život. Jenže ne vždy je to pravda.
v uších
Pískání, zvonění a šum v uších nemusí hned znamenat to nejhorší.

04. 04. 2023

Pomohou vám obyčejné kapky

Když vám hučí nebo píská v uších, automaticky to nemusí znamenat, že máte tinnitus. Může to mít úplně jiný důvod. Ten naprosto nejbanálnější. Jste nastydlí, což se u vás nejspíš neprojevilo rýmou, ale právě hučením v uších. Pokud to tak skutečně je, pomohou vám obyčejné kapky nebo sprej do uší, který ucho nejenom dezinfikuje a zbaví případného zánětu, ale také vám pomůže zbavit se ušního mazu. Problém by měl během jednoho týdne ustoupit.

Čistíte si uši správně?

Hučení v uších může být i důsledkem špatného čištění uší. Jste zvyklí používat vatové tyčinky? Možná příčina je na světě. Ušní tyčinky nejsou k čištění uší vůbec vhodné, a to z jednoho prostého důvodu – místo toho, abyste se ušního mazu a dalších nečistot zbavovali, zatlačujete ho dovnitř ucha. A maz se za nějakou dobu nahromadí a začne v uších dělat neplechu. Proto si raději pořiďte k čištění uší ušní svíčky anebo ušní sprej, který uvolňuje aktivní kyslík, čímž způsobí odloučení ušního mazu od kůže zevního zvukovodu. Abyste tvorbě ušního mazu efektivně předešli, měli byste ušní kapky dávkovat jednou až dvakrát do týdne.

Možná vám jen ucho zalehlo

Další příčinou hučení nebo pískání v uchu či uších může být to, že vám ucho zalehlo. Proto si zkuste zívnout, případně se nadechněte, zacpěte si nos a pak pomalu do nosu vydechujte. Pokud to nepomůže, opakujte tuto metodu zase za deset nebo patnáct minut.

nachlazení
Nejste zrovna náhodou nachlazení?

Pozor si dejte hlavně na vodu

Je možné, že vám ucho zalehlo poté, co jste se sprchovali nebo koupali. Normálně voda v uchu nezůstává, ale máte-li ucho nebo obě uši plné mazu, pak stačí málo, zvukovod se stane mnohem užším než obvykle a voda z něj tak sama neodteče. Co dělat s tímto problémem? Většinou postačí, když počkáte do rána. Problém by měl sám od sebe zmizet.

K TÉMATU  Proč v nás sociální sítě vzbuzují úzkost? 5 tipů, jak to zarazit!

V některých případech může voda v uchu i bolet. V tomto případě zkuste vodu z ucha takzvaně vyklepat co nejdříve. Zkuste s nakloněnou hlavou poskakovat, případně si vypomozte látkovým kapesníkem. Pomůže vám i vatová tyčinka, ale nesmíte si ji zavádět do ucha příliš hluboko. Tak si zaděláváte na zánět. Stává se vám často, že vám voda v uších po koupání zůstává? Pak dbejte na prevenci:

  • Před každým sprchováním nebo koupáním si uši pořádně vyčistěte.
  • Po koupání ihned vytřeste vodu z uší ven.
  • Chodíte-li do bazénu, nebo jste zrovna u moře, nakapejte si do každého ucha trochu lihu, abyste zvukovod zklidnili.

Jestliže bolest ucha nebo hučení v uších po koupání neustává, pak si co nejdříve zajděte k lékaři, jinak zavdáte příčinu pro vznik velmi bolestivého zánětu zevního zvukovodu.

Nepříjemný, ale léčitelný

V neposlední řadě se může jednat o zánět středního ucha. Obvykle se projevuje praskáním v uchu, mnohem citlivějším vnímáním vlastního hlasu, zvýšenou teplotou, pocitem zalehlých uší, šuměním nebo hučením. Někdy se projevuje i výtokem z dutiny ušní. Ale nebojte, je léčitelný a nezůstane vám natrvalo.

Léčit ho můžete obkladem. Ručník nebo utěrku, případně kapesník, si namočíte do ledové vody, látku vyždímáte a přiložíte na ucho. Mokrý obklad následně překryjete suchým kusem látky a převážete. Chlad tiší bolest. Někdy ale nepomůže. Pak můžete zkusit do uší vložit stroužek česneku, který působí protizánětlivě.

uši
Dohání vás zvuky v uších k šílenství?

V tom případě si zajděte na ušní. Lékař vám pravděpodobně předepíše antibiotika a doporučí běžně užívané léky tišící bolest, tedy takové, které obsahují Ibuprofen nebo Paracetamol. Zánět se v některých případech léčí i propíchnutím bubínku. Jde sice o zákrok velmi nepříjemný, ale na druhou stranu vám pomůže téměř okamžitě.

A poslední případ, kdy vám může začít hučet v uších, je nadměrný stres, psychická a fyzická zátěž. V tom případě si naordinujte klid a ticho.

K TÉMATU  Celer pro dokonalý chuťový požitek. Víte, že má pozitivní vliv na zdraví?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tinnitus jako zhouba naší moderní a uspěchané doby?

Pohřeb jako smutná událost, která se nezanedbává. Co zařídit?

Zdroje článku:
www.benu.cz, zdravi.euro.cz, www.asklepion.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Společnost RunCzech, organizátor Volkswagen Maratonu Praha a mnohých dalších populárních běžeckých závodů a akcí, se spojil se společností Rakuten Viber, která provozuje jednu z předních světových komunikačních aplikací Viber.
Často se před ostatními takzvaně „necítíte“? Co dělat s tím, když sebevědomí pokulhává, přestože jste si v určitých okamžicích jistá, že nejste k zahození? Sebevědomí je choulostivá věc, která může v našem životě hrát velmi význačnou roli. Jak své sebevědomí zvýšit, abyste se cítila skvěle a přestala nad sebou pochybovat?
Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?
Jedna z prvních věcí, kterou spatříte, jakmile vejdete. Designové věšáky jsou nápaditými a originálními kousky, které doladí interiér podle vašich představ. Na věšák patří všechno, co potřebujeme mít po ruce tak často, že to neschováváme do skříně. Designové věšáky ale nenajdou svoje místo jen za vchodovými dveřmi. Vyjímat se budou i v ložnici nebo dětském pokoji.
Ptáte se, kde využít kameny v zahradě, aby vše fungovalo? Váš pozemek je místem, kde se snoubí krása přírody s kreativitou. Horniny a minerály přidávají estetickou hodnotu, ale také mohou ovlivnit její funkčnost a zdraví. Poradíme vám s výběrem.
Důvodů pro sledování tohoto žánru bývá několik. Romantické filmy nás na emoční rovině dokážou pozvednout. Ostatně – kdo z nás by nechtěl věřit, že tam někde se skrývá ta pravá a nepodmíněná láska? Že tam někde je náš dvojplamen, spřízněná duše, která je nám souzená?
Pro pobyt v přírodě a při různých sportovních aktivitách venku jistě oceníte funkční oblečení, se kterým vás nepřekvapí žádné počasí ani nepříznivé podmínky. Proto bude nejlepší volbou softshellový materiál, s nímž se nemusíte bát žádného dobrodružství.
Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Pro někoho představuje relaxaci stejně jako jiné umělecké činnosti, pro jiné je to životní styl, pro další obživa. Origami se světem rozšířilo až v posledních letech a jeho obliba stále stoupá.
Turistické boty jsou fantastické boty, které se nosí, když jste v divočině a razíte cestu z prašných cest, podél žulových balvanů a po hřebenech úzkých kaňonů, dají se ale outdoorové boty pánské či dámské nosit každý den? Přeci jen, byly původně vyrobeny k jinému účelu.
Není radno si s ní zahrávat, protože vám může pořádně znepříjemnit život. Někteří lidé ji bohužel ale ignorují a pak si také nesou následky. Co je alergie na slunce, jak se projevuje a co se s ní dá dělat? Sluneční alergii nebagatelizujte a snažte se nad ní vyzrát co nejrychleji.
Vztahy jsou velmi křehká záležitost. Mohou být snadno otřeseny drobnými nedorozuměními či menšími problémy. Jakmile jsou jednou něčím takovým narušeny, je pak velmi těžké do nich vrátit ztracenou důvěru. Záleží-li nám na druhém člověku, snažíme se, aby se vztah zachránil. Pokud je toto i váš případ, tak si přečtěte, jak toho lze docílit.

Výběr článků

Dlouho jsem nemohla najít lásku, vždycky jsem byla trošku při těle, měla jsem problémy s pocením, nějaké zdravotní problémy, které způsobovala moje nadváha a pleť samý pupínek. Bojovala jsem s tím v pubertě hodně dlouho a neměla jsem žádné sebevědomí.
Taky se vás dotkla koronavirová krize po finanční stránce? V tom případě pravděpodobně přemýšlíte nad tím, jak rodinný rozpočet trochu “nakopnout”. Naštěstí lze vykonávat rovnou několik prací z domova, pro kterou se rozhodnete vy?
Je kabelka vaší nepostradatelnou společnicí, bez které málokdy vyjdete z domu? Přesně pro vás jsme sepsali průvodce, jak si takovou dokonalou kabelku vybrat, aby byla nejen elegantní, ale i praktická. A hlavně ladila k vaší postavě!

Nepřehlédněte

Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.
Co si pro nás dnes hvězdy připravily? Zásadní je, že co dnes vyslovíte, stane se skutečností! Nevěříte? I přání mají energii. A každá energie se počítá. Dávejte si proto pozor, co říkáte a co při tom cítíte. Kromě toho šetřete své nohy. Co ještě dalšího?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek